Jump to content

De Cate Ori In Service?


audi_fan
 Share

  

110 voturi

  1. 1. De cate ori ati fost cu masina in service?

    • 0
      52
    • 1
      22
    • 2
      15
    • 3
      7
    • >4
      14


Postare recomandată

Sa stim si noi cat de des ajung posesorii de Octavia 2 in service. Va rog nu puneti la socoteala si reviziile. Doar daca ati fost intre revizii fortat de imprejurari sau ca voiati sa scapati de niste greierasi. De asemenea nu se pun loviturile, zgarieturile, adica operatiunile de tinichigerie, sau momentele in care propietarul a fost nevoit sa mearga in service din cauza dealerului (operatiuni proaste de tinichigerie sau revizii gresite)... Ma refer doar la momentele in care masina a avut ceva probleme sau doar greierasi si am fost sa ii rezolvam.

Daca vreun moderator considera sa modifice ceva la el e sau sa aduca vreo imbunatatire, e rugat sa o faca. :)

am pus atat de putine variante pentru ca sunt convins ca nu o sa fie prea multe probleme.

puteti posta si nr de km.

eu pana acum am fost de 2 ori si am ~30.000km. prima data pentru vreo 2 greierasi si a 2-a oara sa imi schimbe toba pe garantie, lucru constatat la revizia de la 28.000 ca zornaia ceva in ea. au facut comada si mi-au schimbat-o. (eu sincer nu am simtit nici o diferenta. nici inainte sa mi-o schimbe si nici dupa ce mi-au schimbat-o) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 26000 km si inafara de revizii, care la Brady se fac la ~10k Km, nu am avut placerea sa trc cu masina prin service si sper sa nu fie nevoie nici de acum incolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

macar votati daca nu vreti sa scrieti :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum am mai spus si in topic-ul "Jurnal Octavia 2", am poposit de doua ori in service dupa prima revizie, de fiecare data avand oarece probleme cu Sound System-ul.

Prima data se dezlipise membrana difuzorului de bas de pe usa stanga-spate, iar a doua oara, zbarnaia ceva in usa dreapta-fata, tot din cauza difuzorului de bas...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost in service de 2 ori in afara de revizie: 1) greierasi, 2) eroare airbag

1) Daca greierasii au fost rezolvati partial (de ex. cel de la suportul numar spate cu bucata de pasla), cei nerezolvati s-au rezolvat in mare parte de la sine, oricum nu e nimic foarte deranjant.

2) Eroarea de la airbag mi-a aparut dupa ce a stat pe bancheta din spate (exact in spatele scaunului din dreapta) cineva foarte inalt si a atins cumva cu picioarele mufa aflata sub scaun. Nu a fost nevoie decat sa impinga putin acea mufa, si nimic altceva.

Modificat de ovisod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer is satul de service,pe langa cele 4 "stersuri" lastae cu revopsire au mai fost

1 imi intra aer pe la chederul din stanga spate

2 nu se mai auzea sunetul...s-a rezolvat prin schimbarea memoriei la sistemul audio

3 probleme cu bracajul aparute din senin in 2000 de km a mancat toate anvelopele pe fata...problema a aparut de la 20000 km fra sa dau in nici o gropa...s-a rezolvat dupa 3 treceri pe la service...pe calculator aparea ca directia se afla in parametrii normali dar ea imi tocea anvelopele pe interioe...acum le manaca putin pe exterior...deci nu e chiar rezolvata

4 probleme cu franele pur si simplu pocnesc cateodata la frane bruste ...mereu mi s-a zis ca nu au nimic+ca cateodata se aude ceva la ele ca si cum as tarai niste cutii pe jos ...cica intra pietre la discuri...fals

5 nu puteam sa dau sunetul mai mult de 20 ca vibra imbracamintea usii...s-a rezolvat dupa ce m-am dus de 2 ori la service

6 scartie bordul ...au schimbat ceva dar in continuare scrtaie....2 ori service

7 mi-au gasit un difuzor ars tre sa ma duc iar la service

8 scartaia o usa iar la service :Driver:

cu totul cred ca am fost de cel putin 25 de ori....urasc skoda :(

acum vad ca incepesa intre cam greu in trepta intai...la turatiii mai mari tremura pedala de ambriaj...busonul pe unde bagi ulei nu mai e etans si mereu gasesc uda de ulei zona...de obicei mai mut ascult la radio si am obsevat ca il inchid pe un post si se deschide pe altul...ca la circ

sa nu imi dea cineva dreptate... :D ca pana acum au patit si altii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa au zis multi :)

inca un ex...ma duc sa schimb int-ro vineri prima data parbrizul anu trec,iar luni am plecat din oras...am apucat doar sa fac 15 km ca atrecut o basculanta si poc...o floricica chiar foarte mare pe mijloc...dar nu a mai plecat si o am de 7 luni

a uitasem sa zic...si eu am fost pt eroare airbag

dar aparuse dupa ce am spalat masina...atinsese firle de sub scaun la fel ca la OVISOD

deci sa se mai consemne un drum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in 2 ani de 3 ori:

1. intrat apa de ploaie pe la usa dreapta fata, rezolvat prin demontare fata inerioara si siliconare - garantie

2. cazut butonul (cel culisant cu 3 pozitii) de la plafoniera soferului, reparat pe garantie

3. schimbat spatiul de depozitare de pe partea superioara mijloc a bordului, se exfoliase ornamentul nichelat - garantie

toate s-au intimplat in primul an de utilizare.

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ajuns azi, duza spalator parbriz infundata de la lichid prost(credeam eu). inlocuit, 10RON piesa, manopera am uitat.

acum sa va zic care-i chestia. dupa ce am mers la doctor cu ea, am spalat borcanul de la stergatoare cu apa distilata si am pus alta marca de lichid. zic sa il bag pe cel vechi in masina la tata ca n-are duze de-astea perdea sa vad cum face.

iau bidonul de 5l aproape plin, merg sa i-l duc, si il aud pe tata "multumesc pt antigel". sa imi dau pumni, nu alta. un idiot pusese la metro un bidon de antigel in gramada de bidoane cu lichid de geamuri si eu fix pe-ala l-am nimerit. adica al doilea idiot, ca n-am mai benoclat eticheta. ambalaje identice, continut colorat identic, chiar ma uitasem cu cateva zile inainte la astea si ma gandeam "nu s-o gasi vreun fraier sa bage lichid de geamuri in loc de antigel?"

uite ca fraier am fost eu.. bummer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ehe, voi sunteti copii. Eu am fost de mai putine ori, nu de 25, dar cu probleme adevarate:

Ambreiaj distrus

volant rupta juma'

Turbina rupta

ECU ars

Si multe le-am mai uitat. Si masina n-are decat 60000 Km. Si de 2 luni a iesit si din garantie.

Deci pentru fiecare problema am fost de cel putin 2 ori la service. O data pentru constatare si o data pentru remediere!

L a revedere! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

masina are si e 15000 km, 1 singura vizita la service inainte de revizie , motiv:

1 sunet ciudat la motor cad trecea de 1000 RPM, solutie gresat axul de la nush ce plosca

2 furtun stergator spate intepat in dreptul bordului, solutie dat jos bord :P( schimbat furtun

3 troncanit pe stanga spate pe drumuri denivelate, soluti inca nu, mi`au dat raspuns " nu se aude nimic" dar cum dau de un pic de timp liber sunt inapoi la ei sa`i iau la o plimbare pe ulitele noastre din Ploiesti sa vedem daca stau bine cu auzul

eh, asta e ... noi sa fim sanatosi si cum le`am zis si celor de la service, fara resentimente dar inafara de troncanitu` ala sper sa nu`i mai vad curand :P

Numa` bine

Modificat de CZM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciodata n-am fost intre revizii, km la bord: 119 000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niciodata intre revizii. Am 60.000 km!

Toate vesele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana in prezent o singura data, pentru reglare faruri.

LE: Montan nu am facut cu O2-ul decat 8000 km

Modificat de DragosB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

33mii km. Nu am fost in afara de revizia de 2 ani (la revizie mi-au pus senzor interior alarma, celalalt era prea "irascibil")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

55000 km...1 data in service intre revizii pentru schimbarea switch-ului de la pedala de frana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e cea de la profil primesti pedeapsa, treci la colt pe boabe de porumb... aici e topic de O2 :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu doar o singura data...pentru un geam spartde hoti :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O data, revopsit bara zgariata de Passatul unei "doamne respectabile" :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am fost niciodata. Nu trebuie uitat ca trebuie luat in calcul si vechimea masinii si numarul de km (de cand o avem) respectiv numarul de revizii la care a fost supusa. Daca cei care am votat nu avem masina doar de cateva mii de kilometri, consider ca votul este prematur si, in consecinta, irelevant. Inainte, cand aveam Reno, pe forum era un topic despre cei care au ajuns la un anumit nr de km si problemele care le-au avut in acest interval. Era, ca sa zicem, asa, un topic de fiabilitate. Poate in directia asta ar trebui sa mearga polul, o conditie fiind ca aceia care voteaza sa aiba un numar minim de km. Ideea este ca se poate gandi mai bine o astfel de initiativa, lucru pe care eu nu am timp sa-l fac. Poate cei (cel) care a(u) demarat topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat zero, plecand de la ideea ca este interesant poll-ul daca se refera la defecte. Eu am fost doar pt revizii si "evenimente" casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!