Jump to content

Adaptare la pompa benzina


RaduI
 Share

Postare recomandată

Solutia mea (care e si cea mai ieftina) care functioneaza ok, de cand am masina, adica de fix 10 ani: pastrat soclul de la pompa, pus pe el corp de pompa de dacia, nou, membrana noua (trebuie modificata un pic tija, luand ca model o membrana veche vw. Sau pastrata membrana veche daca e ok) Se brodeste corpul de pompa dacia 100% pe soclul vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai mi se pare ca tija de la membrana de dacia este mai scurta, si nu cred ca e ok sa fie montata asa...sau tu zici sa schimb cu tija de la broscuta, cu membrana de dacia?

ma gandesc totusi, ca decat sa fac modificari urate, mai bine o las ca la mama ei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e modelu care il am pe masina... :shock: .partea proasta este ca este capsulata si nu posti umbala in ea :D , cu alte cuvinte e de unica folosinta :D

da ar merge oricare alta, si cea normala, pe care se potriveste corpul de dacia(cel su 6 suruburi...), numa sa fie buna....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu lui radui, soclu de pompa originala , capac si membrane de dacie. tija mai scurta , parca(eu unul mi-am facut una dintr-un cui, polizat si filetat in cap) si functioneaza super bine. plus ca capacul de pompa de dacie are si retur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai mi se pare ca tija de la membrana de dacia este mai scurta, si nu cred ca e ok sa fie montata asa...sau tu zici sa schimb cu tija de la broscuta, cu membrana de dacia?

ma gandesc totusi, ca decat sa fac modificari urate, mai bine o las ca la mama ei....

repet, se poate folosi linistit membrana ei. La cea de dacie se demonteaza tija si se pune alta, mai lunga.

Oricum, din ce zici tu, ca-ti ajunge benzina in baie, nu trebuie sa schimbi toata pompa, numa membrana....

Aaaaaaa, scuze, ai capsulata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu lui radui, soclu de pompa originala , capac si membrane de dacie. tija mai scurta , parca(eu unul mi-am facut una dintr-un cui, polizat si filetat in cap) si functioneaza super bine. plus ca capacul de pompa de dacie are si retur

hai ca asa o sa incerc pentru inceput. :12: ..daca nu merge...va spun luni... :shock:

oricum oferta ramane valabile :ok:

mai am o intrebare....

distantierul ala din plastic, care se pune la dacia, l-ati ma pus si la broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu l-am mai pus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu lui radui, soclu de pompa originala , capac si membrane de dacie. tija mai scurta , parca(eu unul mi-am facut una dintr-un cui, polizat si filetat in cap) si functioneaza super bine. plus ca capacul de pompa de dacie are si retur

Exact. Nu povestisem cum am facut tija, am facut-o exact cum zice victor. Merge si o piulita lunga taiata la dimensiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pilit capul cuiului astfel incit sa se agate cum trebuie in pirghia din partea de jos (pirhia care o actiuneaza) iar sus am dat un filet si am pus o piulita mica , ca sa imi fie usor sa schimb membranele la nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. Asta am facut eu cu un surub lung. si doua piulite pe fiecare parte a membranei. Aveam indoieli, dar sunt ani buni de cand merge fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate adaptarile astea aveti presiunea benzinei care trebuie la motor?

Daca nu aveti destula presiune, scade performanta motorului. Daca puneti returi este si mai rau. Daca presiunea este prea mare se pot distruge piese din carburator. Deci atentie la cursa pompei de benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tibi, noi nu am modificat cursa pompei ci doar am facut o tija la aceleasi dimensiuni astfel incat sa putem pune capul de la o pompa de dacie.

In plus membranele au aceleasi dimensiuni. E adevarat ca nu am vertificat debitul pompei asa cum scrie la carte dar ideea este ca functioneaza. (in lipsa de altceva ne descurcam cum putem. pentru noi este foarte important sa functioneze rezonabil dincolo de a functiona sau arata strict cum scrie la carte sau sa masuram performantele la abateri minime)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am senzatia ca pompa de dacia da presiune mai mare. De aici si nevoia de retur ....dupa ce mi-am pus returul, consumul a scazut simtitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!