Jump to content

Geamuri Electrice


maximusx_r
 Share

Postare recomandată

Cine mai are aceasta problema? in afara de eu cu Tir, care nu vrea sa-mi raspunda ce a facut el :D Deci, cateodata, daca ii dau impuls geamului coboara normal, daca-l opresc inainte sa coboare de tot , sa ramana pe jumate deschis, apoi sa-l inchid, se ridica f putin la care coboara de tot ! Dupa ce ajunge jos de tot, nu-mi mai merge butonul de impuls, trebuie sa-l tin ridicat! e destul de suparator, mai ales ca am lasat geamul deschis de vreo 3 ori noaptea in parca, pt ca face la fel si cand il inchid din telecomanda ( tin apasat butonul de la telecomanda sa se inchida geamurile, iar cel din dreapta cand ajunge sus la maxim, coboara singur ca nebunul !) Nush ce puii mei sa-i mai fac, m-am dus la cei din reprezentanta de 5 ori cred cu aceasta problema, dar cei de acolo habar n-au sa mi-o repare! Cred ca e ceva de la circuitul electric, pt ca at cand imi depliez oglinzile exterioare, cateodata cel din dreapta ramane blocat! trebuie sa astept cateva secunde bune si apoi sa-i dau comanda din nou! Cine are aceasta problema si posibile rezolvari! Pls helppp :wub: Scuze daca v-am plictisit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patesc si eu din cand in cand fenomenul (si la geamul stanga si la dreapta). Dau sa inchid geamul, se ridica pana sus si dupa aia coboara cam o palma. Problema este data de functia care face ca geamul sa coboare automat putin, in cazul in care sesizeaza un obstacol... Este pentru protectie in caz ca inchizi geamul, ca sa nu iti prinda mana acolo, de ex. Ceva nu functioneaza cum trebuie si se comporta ca si cum sesizeaza un obstacol la capat de cursa si coboara inapoi un lat de palma. Cred ca functia se poate dezactiva cu VAG-COM dar nu stiu cum. Am inteles ca nu se prea poate face nimic, eventual curatat foarte bine chederul si periile de la geam astfel incat sa nu opuna nici un fel de rezistenta cand urca geamul. Pana acum nu am gasit rezolvare, dar cum face destul de rar nu m-a deranjat chiar atat de rau

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, posibil, insa la mine cand deschid geamul din impuls si il intrerup apoi (din mers, inainte sa se deschida de tot) si apoi dau sa-l inchid , in loc sa se inchida, se ridica foarte putin la care coboara de tot! Si impulsul nu mai merge, cateodata imi sta cateva secunde blocat jos pana isi revine! E destul de deranjant.. aveam 100 la ora si am patit asa pe o vreme la - 5 grade afara, eu fiind dezbracat pe jumatate! Am racit instantaneu. Si nu cred ca e normal sa faca asa, deoarece imi face numai la geamul din dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit la fel la golf si am fost de cateva ori cu masina la reparat, nu au facut nimica. E senzorul de efort al geamului care face asta daca chederele sunt murdare. Cand masina e curata nu pateam treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu racit varza... dar m-a tras direct la cap.. sunf sensibil la treburile astea... :screwy: sa incerc cand sunt curate sa vad cum se prezinta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maximusx_r: am o intrebare pentru tine. a fost cumva decuplata bateria la tine? ti s-a montat cumva ceva electric pe masina care sa fi necesitat decuplarea bateriei? te intreb asta pentru ca in cartea masinii am citit parca ceva referitor la decuplarea bateriei si la necesitatea recalibrarii geamurilor dupa asta....poate gresesc :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am avut nici o problema cu bateria, chestia asta mi-a facut-o de la inceput , de cand am scos masina din reprezentanta, nou-nouta, toate sistemele au fost montate din fabrica. Adi 76, daca era de la chedere, nu avea legatura cu blocarea retrovizoarei din dreapta. EU zic ca e ceva la circuitul electric, insa cei din service sunt afoni, nu-mi pot da nici o explicatie, desi am fost de vreo 3 ori cu problema asta la ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste teste cu VAG-COM ai incercat? Ma refer la efectuarea unor masuratori in timp ce actionezi geanurile sau oglinzile si sa vezi daca apare ceva. La oglinzi cu rabatere electrica, e posibil sa ai si output tests. Vezi daca se comporta OK si nu da vreo eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer eu nu am incercat nimic, nu ma pricep... masina fiind in garantie, le-am lasat baietilor din service sa rezolve problema . Degeaba :D(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e la fel..adica se manifesta asa:

Apas in jos, si pe la jumate il opresc.

Se opreste.

Apoi chiar daca trag de buton in sus ca sa urce, in realitate tot in jos o ia.

dupa care isi revine.

ATENTIE!

Numai daca umblu la butoanele de la sofer.

De la butonul lui merge bine-mersi...asa ca...

Modificat de asarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta n-am incercat-o sa vad daca merge de la butonul din dreapta corect, o sa verific.. Oricum, cred ca e aceaisi problema ca la a ta asarban :frigbaitata: Problema venita direct din fabrica, cam jenant pt vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema si la mine. Ce a fost mai nasol la prima ninsoare mica. L-am lasat putin in jos...si cand sa il ridic a coborat ca prostul si mi-a cazut zapada pe piele. Imi venea sa mor de nervi...Face si cand e curata si cand nu e curata...asa ca nu mai zic nimik...

O solutie pe care am gasit-o si se pare ca merge in apoape 90% din situatii...

Iti lasi geamul in jos cat ai chef, iar apoi in loc sa il ridici il lasi tot in jos putin dupa care dai sa urce...incercati si vedeti daca la voi face la fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

of topic, ca sa nu mai deschid altui - mi s-au blocat sertarasele alea 2 de langa butonul de avarie, am bagat niste monede acolo, pt ziare (stupid me) si au ramas intepenite! Ca sa rezolve problema asta, am inteles ca trebuie sa dau tot bordul jos, insa mi-e frica, cine stie ce greierasi imi mai apar dupa operatiune (la profesionalismul celor din service......) Nu ma deranjeaza, doar ca la anumita plaja de turatii imi mai zargane! Voi ce ati face :Driver: ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa-l zgaltai putin pe laterale. Pare banal dar s-ar putea sa foloseasca. Ca sa se aseze monedele respective.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu am cum pe laterale, pt ca ele sunt bagate inauntru'! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti cu un magnet sa incerci s la misti putin ? Ce monezi sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500,1000 si 5000 veki.. sa incerc cu un magnet..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decupeaza dintr-o radiografie o bucata de film. e dura si maleabila totodata. daca nu reusesti din prima, incearca dupa o tigara, o ora, o zi.

dupa vreo 2 tzigari. am scapat-o pe fi-mea de bataie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

azi mergeam cu cineva in spate care a dorit sa deschida geamul pe spate dreapta si nu a mers... m-a rugat sa il deblochez si am incercat sa fac asta de la "butonul"de siguranta pentru copii, dar nici asa nu a mers, desi aparent sistemul era functional (se facea galben la selectare si se stingea la deselectare). Nici de la comenzile de pe usa soferului geamurile spate nu mai functionau, desi fata functiona. Am incercat sa le deschid de afara din telecomanda, insa s-au coborit numai geamurile pe fata.

Stie cineva ce as putea sa mai incerc? In carte nu am gasit nimic concludent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ca e ceva tot la sistemul de blocare a geamurilor pentru copii. Zic asta pentru ca tie nu-ti mai merg AMBELE geamuri pe spate. Daca era problema numai cu unul mai puteai sa crezi ca e motorasul respectivului geam de vina. Dar asa, la amandoua, nu prea cred sa se fi ars motorasul. Daca in mod normal mergeau si apoi brusc nu au mai mers, cred ca ar trebui sa treci pe la un service cu ele. Din calculatorul de bord nu cred ca poti influenta geamurile din spate, ca sa zici ca te-ai jucat pe acolo si ai facut vreo setare gresita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca te poate ajuta cineva cu o scanare, ca daca @Groove are dreptate ar trebui sa gasesti pe undeva vreun cod de eroare, ceva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

La mine geamul spate dreapta are un comportament ciudat. La deschiderea si inchiderea din butoanele de la consola soferului nu merge inchiderea si deschiderea automata pe a doua treapta . Trebuie sa tin apasat pe buton ca sa se inchida sau sa se deschida. Celelalte geamuri se comporta normal. Nu cred sa fie o problema de buton . Un buton defect, sa nu mearga contactul de pe treapta a doua , nu ar fi defect si la inchidere si la deschidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii ca poate fi din buton. La mine se comporta asemanator si in mod aleator, butoanele de la sofer pentru comanda geamurilor fata. Cand face figuri la cel de pe partea soferului, cand la cel de la pasager. Mi-a facut cateva zile aceeasi problema si butonul de la pasager chiar, dar acum vad ca si-a revenit. Cred ca primul lucru ar trebui sa le desfaci (sau sa mergio intr-un service pentru asta) si sa fie curatate contactele bine. Mie mi-a fost lene sa fac asta. Am inteles ca unul din motive poate fi umezeala (datorata condensului, ploii sau de la spalatorie) care face ca butonul sa nu mai mearga perfect...desi nu pot baga mana in foc ca-i numai asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate s-a "dezvatat". Incearca sa ridici geamul la max, elibereaza butonul dupa care, cu geamul inchis la max, efectueaza aceeasi operatie pt. cateva secunde, tinand butonul comutat in sensul ridicarii geamului. Ar trebui sa "invete" iar sa coboare la un simplu click. Daca nu merge, ai o alta problema si tre' investigat

Scuza-mi explicatiile nu f coerente dar nu mi-am baut cafeaua:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!