Jump to content

Siguranta Brichete


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Cum reusesc sa ajung la becul de la bricheta??? De doua zile ma uit ca curca cum pot sa desfac sau ce trebuie sa desfac????

Ajuta-ti un coleg la ananghie. Multumesc

Am incercat cum spune giga_3310 dar nu vrea sa iasa. Se scoate si rama de la schimbator?

Modificat de ozeneuB6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. scoate scrumiera  - scoate afara sertarasul din ea,dupa care ai doua suruburi torx. Le scoti. Inainte de asta, trebuie scos/ridicat trimul de la schimbatorul de viteze.

2. ajungi la bec, abia dupa ce-i desfaci soclul - e prins cu clemele de pe lateral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mai demult ( nu mai tin minte cum am facut) am facut niste modificari cu vcds la un prieten si a avut tensiune la bricheta fara sa fie cheia in contact, eu zic ca sigur se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul sistem de alimentare a brichetei supravegheat a fost la un transporter din 2011 care avea curent pe bricheta cu motorul oprit, asta pana era masina incuiata. Cu masina incuiata se taia curentul din bricheta.

Deci tineti cont cand vb de alimentarea brichetei, cu masina incuiata sau nu.

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai demult ( nu mai tin minte cum am facut) am facut niste modificari cu vcds la un prieten si a avut tensiune la bricheta fara sa fie cheia in contact, eu zic ca sigur se poate.

 

clemele de alimentare, nu se pot modifica din VCDS, din pacate.

 

la Golf5, pana in 2005 - merg pe direct. Dupa 2006, pe contact.

 

B6 - toate pe contact.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope. Mai sunt si exceptii-la mine merge fara contact. Se alimenteaza chiar daca e inchisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa ma uit la altele... sa nu fie tot ca la G5... pana in 2005.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alinushu2007, on 02 Sept 2014 - 19:11, said:

Mai demult ( nu mai tin minte cum am facut) am facut niste modificari cu vcds la un prieten si a avut tensiune la bricheta fara sa fie cheia in contact, eu zic ca sigur se poate.

 

clemele de alimentare, nu se pot modifica din VCDS, din pacate.

 

la Golf5, pana in 2005 - merg pe direct. Dupa 2006, pe contact.

 

B6 - toate pe contact.

Edited by F l o r i n, 03.09.2014 @ 09:28.

Am mai scris si repet: la Passat , cred ca pana in 2007, bricheta fata si cea din portbagaj funcționează fara cheie in contact. ASA este la mine, mașina din primele loturi livrate in România.

Modificat de TVS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

confirm si eu  cele spuse de florin,la un prieten cu g5 2005,merge pe direct,la mine pe pozitia 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mașina din semnătură nu am curent la brichete fără contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

.

Modificat de pit-bull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Are cineva idee cum pot sa scot becul din suportul in care este montat? Am incercat sa invart tot ansamblu, am incercat sa scot partea metalica de pe plasticul rosu, sa scot separat partea gri, nimic nu a functionat.

 

 

xc126p.jpg

ziw0lg.jpgj8pndd.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

se scoate soculul gri, in care este bagat si becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta imi dau seama, dar cum se scoate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru referinta. Am reusit sa il scot dupa ce am rupt un piciorus de prindere.

Tip bec scrumiera: 2721 Osram (Sylvania)2721LL Osram (Sylvania)

Becul l-am gasit aici, nu il aveau pe stoc dar l-au adus in 2 ore. Mentionez ca se vinde doar la cutie de 10 bucati. (1,8 lei/buc)

 

dpk8r5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, pentru moment am la bricheta curent doar pe contact si vreau sa stiu daca se poate lega de undeva alimentarea brichetei ca sa am curent si pe pozitia 1 a cheii (deblocare volan)?

Pentru curent permanent ma descurc sa fac legaturile, dar eu as vrea sa nu mai am curent la bricheta cand scot cheia, daca se poate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi daca scoti cheia, nu e ca si cum ai avea fara contact, adica pe permanent ?

 

Nu se poate decat permanent sau dupa contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, credeam ca se poate avea curent doar pe contact si pe pozitia aceea care deblocheaza volanul dar asta e mergem pe permanent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că ai vrea să funcționeze ca radioul. Așa aș dori și eu. Nu știu dacă se poate. Poate ne lămuresc colegii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate. Radio e alimentat permanent dar isi ia info pe can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am si eu o problema la un t5 2011. aintrat o moneda in bricheta si a facut scurt si nu gasesc siguranta. le-am verificat toate si sunt bune ...ce altceva ar mai putea sa fie?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cod motor ai ? sigurantele - vezi 22, 23, 24 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
On 5/20/2015 at 11:36, radu_xc a scris:

Multumesc pentru referinta. Am reusit sa il scot dupa ce am rupt un piciorus de prindere.

Tip bec scrumiera: 2721 Osram (Sylvania)2721LL Osram (Sylvania)

Becul l-am gasit aici, nu il aveau pe stoc dar l-au adus in 2 ore. Mentionez ca se vinde doar la cutie de 10 bucati. (1,8 lei/buc)

 

dpk8r5.jpg

Salut,

Cum ai rez problema cu piciorusul rupt ? Am un coleg care a patit acelasi lucru si vroia sa stie daca poate gasi tot soclul becului sa-l cumpere ca sa nu mai stea sa-l lipeasca.

 

Multumesc si scuze pt "citat", dar vroiam sa se stie despre ce soclu e vorba.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On Friday, December 04, 2009 at 21:14, mirciulik a scris:

cauta in dreapta, daca nu ai siguranta acolo inseamna ca o sa o gasesti in panoul din stanga. daca nu, procedeaza cum am scris mai sus si o sa o gasesti in panoul din stanga. succes!

Buna seara, dupa indelungate cautari si cercetari....n am gasit nimic... atasez poze cu panourile de sigurante....poate-poate gasim ceva sa mearga din nou bricheta....20170204_195106.thumb.png.cb406e4b0b5c35217ff2682ae0eb6879.png

Panou dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!