Jump to content

Siguranta Brichete


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

PAi tocmai aici e problema ... asa cum banuiam si eu ... bricheta am comandat-o direct la TESS Brasov - tocmai ca sa evit problemele de genul asta. Probabil ca va trebui sa o trimit la ei inapoi.

Multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@giga_3310

salut,

si becul cum il scoti afara, banuiesc ca ai rezolvat deja problema.

multumesc!

Modificat de papa32
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

Imi poate spune si mie cineva cum sa fac sa am tensiune in locasul de bricheta si fara contactul pus? La mine nu merge niciuna. Am un prieten cu B6 din 2006 si la el functioneaza toate prizele chiar daca are cheia in buzunar :icon_redface: .

Thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce treaba are siguranta in povestea asta? El are tensiune dar doar cu contactul pus!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal,

La mine nu merge niciuna.

Am crezut ca nu-i merge nici una din variante, adica cu sau fara contact.

In acest caz, nu poti face decat hardware sa mearga fara contact, se muta din panoul de sigurante firul corespunzator de bricheta intr-o pozitie unde sa ai loc sa bagi siguranta si sa fie fara contact.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

SAlut.

Va rog un raspuns ... si scuze pentru :offtopic: .

Codul 1J0919307 9B9 este bricheta compatibila passat b6 2007.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma mai agit cu bricheta ca am citit ca unele modele din 2007, asa sunt facute sa intre curent in prize la pasul 2 al cheii de contact. merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

imi spuneti si mie care e siguranta pt brichete numi mergenici una doar cea din porbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

In tabloul de sigurante de pe partea stanga, e siguranta de 10A (albastra parca) de langa o siguranta de 30A sau 40A (oricum mai mare decat aia). O scoti si vezi daca e arsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scos toate sigurantele si nici una nu e arsa :-s si bricheta ttot nu merge mai are vreuna unde va ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina ta si ce cod motor are? ca sa caut siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SC 38 din panoul din stanga. Sau SC 41 tot de acolo.

Sau SD35 din panoul din stanga. SAu sd 38.. Depinde foarte mult de echiparea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut, as avea si eu o problema. De vro 2,3 zile numai am lumina in bricheta din fata. De la ce poate fii? Siguranta nu este arsa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bec ars sau contact imperfect.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

pana la urma exista adaptare  care sa poata fi efectuata cu vcds sa avem curent in brichete fara contact pus? sau trebuie sa umblam la fire? va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu de face din soft. Se umbla la fire.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Se poate schimba becul de la bricheta. Nu e simplu dar nici imposibil. Se foloseste un bec de bord de Dacie. Se gaseste la orice magazin de piese. Atentie: doar becul , nu si soclul. Are 2 pini. Se scoate soclul brichetei si se indeparteaza soclul becului cu grija. Are niste clipsuri obraznice. Deci cu rabdare se rezolva. Timp maxim 30 min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

L-am schimbat si eu astazi, e un bec 1.2W la 12v, de specificat ca soclul becului se desface in doua din partea de sus, cu grija, atentie la cele doua lamele sa nu le rupeti.  Mai mult a durat sa desfac soclul decat schimbatul :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!