Jump to content

Spalarea Cu Spuma


E_u
 Share

Postare recomandată

Esti dragut sa specifici ce solutii merg aplicate pe chedere sa le mentin in stare buna?

exista un stick de la Nigrin.

eu l-am luat de la Augsburg.

parca vreo 8 roni am dat pe el.

te protejeaza si in caz de inghet sa nu ti se lipeasca usa de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razvan2.0

    9

  • VEKAU

    9

  • E_u

    7

  • andrein

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Uitati, mi-am cam schimbat parerea. Am vorbit zilele trecute cu 2 (doi) neni vopsitori cu experienta si amandoi mi-au spsu sa nu spal masina NUMAI cu spuma. E adevarat, ca daca bureteel/peria este mai tare se mai zgarie, DAR spuma matuieste in doar cateva luni, daca ai noroc sa fie mai tare la spalatoria la care te duci. Deci un compromis ar fi sa alternezi spuma cu buretele.

Acum, ziceti si voi ... .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu spuma activa are in compozitie soda caustica. Ce sa mai zic de rezultatele unei folosiri necorespunzatoare (degradarea vopselei) Multa lume se plage ca le-a afectat chedarele si ornamentele din crom. Si eu sunt intr-o mare dilema. Vopsea matuita chedare stricate VS zgarieturi superficiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu asa ceva nu prea am mai auzit. eu am masina de 1 an si nimeni nu a pus buretele pe ea. am mers de la inceput pe spalare fara atingere, pentru ca buretele iti imprastie toata mizeria pe masina si o sa ai numai dungulite peste tot. cand vreti sa vedeti vopseaua sa ma anuntati. o spal in fiecare saptamana indiferent de vreme, daca faci un calcul am spalat-o de peste 50 de ori cu spuma. sa imi aratati si mie unde este matuita vopseaua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu acum m-am interesat sa imi fac un polish profesional in Sibiu (produse 3M aplicate in 3 straturi) si aproape toate firmele de detailing din Sibiu m-au prevenit asupra efectului nociv ce il are spuma activa asupra amsinii. Au spus ca in general se folosesc in spalatorii produse de slaba calitate care pe moment sunt ok (lasa masina curata) dar in timp numai bine nu fac. Nu intentionez sa contrazic pe cineva ci doar sa ma informez .

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu contrazis, dar, doar, ca mi-am cam schimbat parerea initiala.

Daca unele persoane nu au avut probleme de "matuire" poate ca spalatoriile la care au spalat masinile nu au avut spuma prea "acida"/"tare", dar in general depinde cat concentrat scapa aia acolo. Deci depinde de la spalatorie la spalatorie. Si chestia e ca nu ai cum sa it idai seama pe moment cat de tare e spuma, decat cand e prea tarziu. Daca e deja "tarziu" si nu e matuita vopseaua, inseamna ca nu a fost tare spuma (acida, ma rog).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca tine de concentratie, ci de compozitie, adica de calitatea spumei. majoritatea dau o "spalatura" de spuma, deci nu exceleaza in a fi concentrata. si eu spal masina de mai bine de un an si nu am probleme de matuire, chedere albite sau ornamente cromate patate. oricum decat zgariate de la frecus cu nu stiu ce, mai bine umblu din spalatorie in spalatorie pana gasesc una buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vorind de spuma activa eu am spalat masina un an la burete si se cunoaste efectul...panza de painjen..insa toate masinile patesc acest lucru.Astazi am facut greseala sa o spal cu spuma activa si sa nu o mai sterg..

Ideea ar fi:Petele care raman pe ea dupa uscare alea albe,unde a ramas apa dauneaza? ....Ma intereseaza sa nu imi ramana patata vopseaua doamne fereste..., :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) poate ti-o spala ploaia de acum si scapi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorind de spuma activa eu am spalat masina un an la burete si se cunoaste efectul...panza de painjen..insa toate masinile patesc acest lucru.Astazi am facut greseala sa o spal cu spuma activa si sa nu o mai sterg..

Ideea ar fi:Petele care raman pe ea dupa uscare alea albe,unde a ramas apa dauneaza? ....Ma intereseaza sa nu imi ramana patata vopseaua doamne fereste..., :)

daca nu speli masina cu buretele fii sigur ca nu se impaienjeneste.

petele care ti-au ramas nu au cum sa fie nocive. acum nu trebuie sa exagerezi....

am repetat la nesfarsit: dupa spalare dati frate cu ceara cu propria voastra mana!!! te protejeaza de orice agresiune externa cum ar fi o spuma de proasta calitate sau noroace de la stoluri. decat sa consumi o groaza de efort la spalat cu buretele, mai bine folosesti acest efort ca sa o ceruiesti. ESTE FOARTE SIMPLU!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea ar fi:Petele care raman pe ea dupa uscare alea albe,unde a ramas apa dauneaza? ....Ma intereseaza sa nu imi ramana patata vopseaua doamne fereste..., :icon_thumright:

Dauneaza aspectului, iar daca printr-o intamplare raman cateva luni pe masina s-ar putea sa fie definitive :angry:

Eu nu mi-as face asa mare grija in privinta lor.

daca nu speli masina cu buretele fii sigur ca nu se impaienjeneste.

Eu nu sunt atat de sigur, MULTE zgarieturi apar de la uscarea masinii nu neaparat de la spalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu sunt atat de sigur, MULTE zgarieturi apar de la uscarea masinii nu neaparat de la spalare.

de accord, insa numai daca masina nu a fost spalata cum trebuie sau carpa este murdara ori de o calitate indoielnica.

dar daca spuma este buna, clatirea de asemenea riscul de a se impaienjeni se reduce simtitor.

oricum nu poti pastra masina chiar intacta.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Petele alea albe ramin din cauza apei si nu din cauza spumei. Unde spal eu masina exista un program special unde este specificat ca se foloseste apa demineralizata (uscare fara pete). din pacate nu stiu daca exista asa ceva si in romania.

daca e nevoie de mai multe dovezi, pot face citeva poze cind spal masina data urmatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

constantinu

Hai ca asta e chiar prea frumos ... .Chiar te rog daca ai timp si poti macar vreo doua poze sa pui ca nu am auzit pe la noi (sau poate nu sant eu destul de informat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

demineralizata!?

hahaha!

la noi daca ar putea nici macar n-ar mai folosi apa de orice fel! :D

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa va spun una tare apropos de spalarea cu spuma... ultimele dati mi-am spalat masina cu pompa de presiune Karcher nou cumparata si cu spuma activa... PUR(lichid), a iesit super bine si se pare ca nici nu dauneaza in vreun fel, am observat ca se clateste foarte usor. Deci eu am facut treaba asta ca test si nu vreau sa o transform in obisnuinta, in rest folosesc sampon de la MaFra si dupa ce il aplic pe masina dau foarte fin si cu buretele pe care il clatesc din cand in cand.

Confirm si eu ca spuma activa de la spalatorii matuieste vopseaua, am observat pe propria-mi piele, pardon, vopsea :beerchug: Deci recomandarea mea e sa spalati masina cu sampon auto obisnuit, si sa dati si cu buretele. Conditia e ca murdaria sa fie bine indepartata inaintea acestei operatiuni si sa clatiti buretele destul de des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrucat nu se cunoaste care matuieste si care nu din spumelele inspumate, asa cum am mai zis, cel mai sanatos este tratament cu ceara dupa fiecare spalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi te rog , ceara de care vorbesti este in stare lichida si se aplica pe masina precum spuma activa , adica sub presiune sau este in stare solida si o aplici tu cu manuta ta ?

Intreb ptr. ca la spalatoria unde imi duc eu buburuza au o asa zisa ceara care o aplica dupa ce clateste masina si este lichida.

De cele mai multe ori lasa un aspect patat pe vopsea probabil din cauza stersului dar cum spunea cineva mai sus nu se prinde asa usor mizeria de "ea" si se inlatura mai usor.

Ca sa scapati de grija matuirii vopselei din cauza spumei active sau a buretelui va dau un "pont".Spalati`o des, NUMAI cu apa.E cea mai sigura si fina modalitate de a scapa si de "iritanta" panza de paiajen.

Drive safe :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai mai sunt reziduuri vegetale si tot felul de cacatei de la insecte, astea nu se indeparteaza pur si simplu cu apa, obligatoriu trebuie sa dai cu sampon auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi te rog , ceara de care vorbesti este in stare lichida si se aplica pe masina precum spuma activa , adica sub presiune sau este in stare solida si o aplici tu cu manuta ta ?

Intreb ptr. ca la spalatoria unde imi duc eu buburuza au o asa zisa ceara care o aplica dupa ce clateste masina si este lichida.

se aplica cu manuta proprie si este in stare lichida sau solida, dupa cum este vointa cumparatorului.

ce se da la spalatorii este mai buna decat nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna Dimineata,

scuze pentru intirzierea cu care atasez pozele de la "instrumentul" de spalat, dar din pacate am calatorit mult prea mult in ultima vreme. Anyway, mai bine mai tirziu decit niciodata, asa ca iata 2 pozisoare cu "demineralizata".

post-6781-1183270045_thumb.jpg

post-6781-1183270054_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acest program exista la spalatoriile OMV - self-service (banuiesc ca cel la care face referire Zalu este ceva asemanator) si pare sa functioneze. De obicei cand spal la ei, partea de clatire o fac numai astfel de apa iar masina se usuca mai bine, apa nu mai ramane pe caroserie.

Cat despre spumele active care matuiesc vopseaua, eu am alta teorie, pe care am mai expus-o si o fac din nou: spuma saraca n-are nici o vina, ea chiar nu face nimic, nici macar nu inlatura mizeria. Acest lucru mi-a fost demonstrat de nenumarate ori la nenumarate spalatorii. Dupa ce spalau masina cu spuma, ramaneau locuri unde nu apucau sa o stearga foarte bine si se usca cu urma de noroi.

Ultima oara cand am fost la spalatorie, m-a certat cu gorilele de acolo pentru ca vroiau sa dea cu carpa cu care usuca masina peste spuma, pentru ca "nu iese fara altfel". Bineinteles ca nu am vrut, iar in final dupa 2 aplicari de spuma + clatire, pe masina tot era noroi.

Asa ca, nu spuma este cea care matuiesti ci stergerea cu carpa caroseriei ude si pline de mizerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici ai dreptate cu un singur amendament : exista si spume care curata mizeria. de vina insa este mana celui care o aplica care considera ca daca se scurge si prin locurile in care nu a dat este suficient... si cel mai bun exemplu este la jante unde daca se da cu simt de responsabilitate se curata de nu se vad :) . daca insa dau numai o roata asa scurta, nicio sansa. probabil ca spuma pe care ti-au dat-o de doua ori continea in mare proportie sampon in loc de ce trebuia sa fie si d-aia vroiau sa o ia la frecat... :))

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Stiu o spalatorie unde in loc spuma activa folosesc renumitul Sampon de urzica :cheers: deh.. este mai ieftin... Toti clientii sunt convinsi ca e spuma activa...

In legatura cu spalatoriile automate m-am jurat ca nu mai bag vreo masina acolo... scump si masina ramane murdara

Modificat de Paul_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!