Jump to content

Spalarea Cu Spuma


E_u
 Share

Postare recomandată

Salut,

M-am gandit sa deschid un topic separat de cel "unde va spalati masinile" ca este putin cam alt subiect.

Mi-am dus frumoasa la baitza zilele trecute la o anumita spalatorie DIN BUCURESTI si am observat la un moment dat, din "greseala" ca dupa ce a dat cu spuma a purces la o frecare energica cu PERIA !.

In urmatoarele 2 secunde am zis ca fac infarct si in celelalte 2 secunde eram cat p`aci sa-i bag peria pe gat.

Pai DE CE dracu` o mai spal cu spuma daca ei pun peria ?. :) Ca TOCMA D'AIA am spalat-o cu spuma, ca sa o frece macar o data cand o sterge de apa.

:)

Vi se pare normal sa FRECE cu peria DACA o da cu spuma ?. CA eu stiu ca dupa spuma arunca un jet de apa FARA sa frece si pe urma o sterge.

Modificat de E_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razvan2.0

    9

  • VEKAU

    9

  • E_u

    7

  • andrein

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut,pai nu ar trebui sa dea cu peria.E spuma activa.Trebuie doar un jet de apa dupa spuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, asa am zis si eu. Deci daca ma mai duc la alta spalatorie si mai vad ca pune peria dupa spuma sa i-o bag pe gat deci. :D :hainoroc:

Ca stiu ca doar la spalarea cu sampon pune peria pe ea.

Modificat de E_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai spune-le la inceput ca vrei doar cu spuma activa si sa nu mai dea cu nici o perie nik

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cica spuma activa e principalul motiv ptr care se gripeaza bratele la stergatoare ... dar decat sa puna peria pe masina mai bine desfac 10 brate de stergator !! era sa omor si eu unu din cauza asta :vaidecapulmeu:

ala care a pus peria pe masina dupa ce a dat cu spuma activa e un incompetent ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu totdeauna am spalato cu spuma activa si nu am nici o problema cu stergatoarele :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era sa omor si eu unu din cauza asta :Driver:

ala care a pus peria pe masina dupa ce a dat cu spuma activa e un incompetent ....

Vedeti voi ce reactii meprevazute avem cand ne face cineva ceva la masini ?. :Driver:

Sa speram cca nu se cearta spuma cu stergatoarele, ca masina mea nu o sa vada perie cat o fi pe mainile mele. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai cu spuma, o cureti apoi se spala cu buretele. Daca nu faci asta tot jegu ramas in continuare pe masina ti-l ia cand da cu pielea de caprioara sau cu carpa sintetica. Deci tot pe acolo iesi.

La spalatoriile automate, toate dau inainte cu spuma activa, apoi o clatesc apoi trec la spalarea cu perii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se da cu buretele ca deaia e spuma activa.Dai un jet de apa apoi spuma si apoi inca un jet.ramane curata curata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se da cu buretele ca deaia e spuma activa.Dai un jet de apa apoi spuma si apoi inca un jet.ramane curata curata

EXACT ASA stiu si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat ca nu merge forumul, explica exact toni pasii unei spalari perfecte. In care evident se dadea cu buretele sau cu manusa de spalat masina dupa ce foloseai spuma activa.

Daca dati cu multa spuma activa....dupa 2-3 ani sa-mi spuneti cum va arata elementele cromate si chederele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

explica exact .. pasii unei spalari perfecte.

Cum cer eu sa mi se spele masina , si se spala asa cum vreau eu :

Se da cu presiune de apa pe masina pina se ia tot praful, namolul, ce mai este pe ea.

Se da cu degresant pe jante, pe botul masini, si pe unde s-ar vede pete de ulei sau ce mai sare de pe strada.

Peste degresant se da cu spuma activa, se lasa cam un minut,doua, si se spala de finalizare.

Se sterge masina de apa, jantele, chederele.

Se da cu solutie de spalat geamurile pe geamuri si se sterge cu o cirpa absorbanta.

Atentie, trebuie sa fie cirpe separate pt tabla masini, jante, geamuri, care trebuie sa fie perfect curate.

Pret de spalatorie , 80.000 lei, iar eu platesc 150.000 lei.

Patronul este un prieten, si ciubucul il lasa muncitorilor. Muncitorii ma cunosc si stiu ce pretentii am si o spala asa cum vreau eu, dar si primesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa se spala orice masina.dar nu cum zicea colegul cu burete sau mai stiu eu ce.Am vazut cand dadea pe masini cu buretele sau cu o perie fina,dar alea erau dacii sau masini mari(maxi-taxi....),masini care erau pline de praf si mizerie.Mai am un audi A4 de 2 ani si nu are absolut nik la chedere sau mai stiu eu unde.Este exact la fel.Si cred ca daca dadeam cu burete sau cu altceva ii luam tot luciul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina e super jegoasa si cu namol uscat de cateva zile pe ea , atunci acea mizerie nu se duce doar cu spuma activa ci trebuie dat si cu perie. Se da deobicei pe la praguri . atat.

Unde spal eu masina costa 250.000 si dau 300.000. Dar nu am ce comenta. Adica se invart 4 femei in jurul ei peste 30 minute (asta dupa ce e spalata cu spuma ) si plec ff multumit de fiecare data. Insista pe locuri nebanuite si sunt ff corecte.

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza cat costa si cat dai tu,conteaza cum o spala.Aici era vorba de o spalare normala.Eu nu am avut in 2 ani niciodata masina plina de mizerie si sa se intareasca noroiul pe ea.Si la o spalare normala nu se da cu buretele sau cu altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina e super jegoasa si cu namol uscat de cateva zile pe ea , atunci acea mizerie nu se duce doar cu spuma activa ci trebuie dat si cu perie. Se da deobicei pe la praguri . atat.

Unde spal eu masina costa 250.000 si dau 300.000. Dar nu am ce comenta. Adica se invart 4 femei in jurul ei peste 30 minute (asta dupa ce e spalata cu spuma ) si plec ff multumit de fiecare data. Insista pe locuri nebanuite si sunt ff corecte.

Da, sant de acord cu tine, dar masinuta mea avea doar putin praf pe ea (care se ducea si numai cu apa sub presiune).

Si 300.000 pt. o spalare MIE mi se pare multisor, dar tine de preferinte si nu in ultimul rand de ... venituri. :lol:

Modificat de E_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza suma.Cu peria am vazut si eu cand dadeau aia dar nu pe masini mici (pe maxi-taxi).Poti da si 50 lei (noi) pe o spalare si sa nu fi multumit.Tariful il impune patronul dar masina nu o spala el.Asa ca nu conteaza pretul,conteaza sa o spele aia bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu doream sa zic ca numai cu spuma nu se duce murdaria in anumite cazuri, si ca sa nu pleci cu mizeria acasa recurg la treaba cu peria.

Asta nu inseamna ca ii inteleg ,dar ca sa vedeti comportament in astfel de caz, unde spal eu a venit la mine si mi-a zis:

"-Sa dau cu peria pe la praguri si spolere ? - Caci e prea murdara si nu se duce."

Si in astfel de caz clientul decide ce si cum vrea pt masina lui !!!

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgarieturile superficiale se formeaza la orice intentie de frecare cu carpa sau cu peria.

Eu unul am grija sa duc masina la spalatorie cand nu am de facut un drum apoi, pentru ca sa se usuce singura, fara carpa. Deci mai intai le zic sa dea cu jetul, apoi cu spuma, lasata aia un pic, apoi inca o data cu jetul si gata, am plecat, prefer sa o las sa se usuce singura decat sa o frece cu carpa la uscare. E adevarat ca dupa uscare raman contururile petelor de apa, dar la fel de adevarat, contururile respective contin fix praf, nisip, deci particule abrazive, care in cazul stergerii cu carpa ar fi antrenate si ar produce acele zgarieturi superficiale pe lacul masinii, zgarieturi care fac diferenta intre aspectul de "masina noua" si "masina veche".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se executa prespalarea cu jet de apa si apoi cu spuma activa, se duce mizeria.

daca namolul e gros de cateva luni nespalat, mai bine dai de doua ori cu spuma activa decat sa actionezi mecanic asupra lacului. NU SE ACTIONEAZA IN NICI UN CAZ MANUAL cu burete sau perie. vrei cu perii, mergi la o spalatorie automata care are periile in stare buna (cam greu de gasit)! miscarea de rotatie executata de acestea reduc riscul zgarierii. nu este acelasi lucru ca atunci cand este executata manual. nu va mai lasati pacaliti de tot felul de produse pentru spalare care se utilizeaza manual. daca mergeti regulat la spalatorie si dati cu ceara(lichida sau pasta), nici namolul nu se mai agata asa tare. la prespalare zboara cat colo. apoi daca este clatita bine, la stersul cu pielea de caprioara nu are voie sa se zgarie. probabilitatea este redusa.

Alextz oricand putem face o comparatie intre masinile noastre. si a mea este second...

aveti grija de masinile voastre!

LE chederele se ung din cand in cand pentru mentinerea cauciucului in buna stare, iar elementele cromate cedeaza doar daca este cromul de proasta calitate. dar si acesta se protejeaza cu ceara sau cu produse de intretinere speciale.

Modificat de VEKAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa precizez ca la mine acele portiuni de jos nu sunt vopsite :))

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca lasi masina sa se usuce singura raman tot felu de urme.Daca o stergi cu piele de caprioara nu se zgaraie nici nu raman urme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea as crede ca acel carpe din spalatorii sunt din piele de caprioara. Mai degraba e o imitatie care absoarbe apa si incearca sa se apropie de proprietatile unei piele de caprioara. Atat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE chederele se ung din cand in cand pentru mentinerea cauciucului in buna stare, iar elementele cromate cedeaza doar daca este cromul de proasta calitate. dar si acesta se protejeaza cu ceara sau cu produse de intretinere speciale.

Esti dragut sa specifici ce solutii merg aplicate pe chedere sa le mentin in stare buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de spalatorii.Sunt spalatorii care au piele de caprioara.De ce nu intrebi inainte sa speli masina,asa vei sti daca sa stai sau sa cauti in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!