Jump to content

Probleme afisaj computer de bord


marpha
 Share

Postare recomandată

Pot sa trec la afisaj mare ? Trebuie sa schimb ceasurile ? Cat ar costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge montat display de la ceasuri de bord care nu sunt cu BC (cele care afiseaza doar km/trip/ora) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, NU merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa trec la afisaj mare ? Trebuie sa schimb ceasurile ? Cat ar costa ?

Sigur ca da.

se inlocuiesc ceasurile, cu unele cu Maxidot - cat costa ? in functie de cum le gasesti la dezmembrari.

Daca masina e fabricata dupa 06.2006, e mai complicat......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asa-mi face si mie afisajul,dar,doar iarna,se amesteca cifrele,dispare afisajul,apoi cand e iar cald afara isi revine singur...sunt semne ca ceva nu e in regula?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa pare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Àsa am si eu....dar eu nu am Range la display oare de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deoarece e immo2 - si nu are si nici nu se poate activa, range-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
raulraymond

Salut.

 

Se poate duce doar o parte din afisaj? In partea de jos, acolo unde e afisat km parcursi si trip-ul se vede mai sters decat pe restul display-ului

 

Am atasat si o poza pt a se veea mai bine despre ce vorbesc.

post-74581-0-05747100-1401373078_thumb.j

Modificat de raulraymond
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie defecte ledurile de la back light.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raulraymond

banuiesc ca nu e rocket science sa le schimb, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt led-urile, este displayul defect, lipsesc si linii din afisaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema display. Se intampla numai când este cald afara ( de obicei vara). Iarna nu sunt probleme. Am patit la fel pe golf, se vedea foarte sters in partea de jos doar când era cald afara. Daca era racoare dimineata nu aveam probleme. Odata cu trecerea timpului sunt afectate cristalele lichide din display ( caldura). Se poate schimba doar displayul.

Modificat de k7_nairam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Salut.

 

Se poate duce doar o parte din afisaj? In partea de jos, acolo unde e afisat km parcursi si trip-ul se vede mai sters decat pe restul display-ului

 

Am atasat si o poza pt a se veea mai bine despre ce vorbesc.

 

afisajul pe moarte

Posibil sa fie defecte ledurile de la back light.

 

nu, nu are treaba....sunt pixelii morti. Cand e rece se vad bine - de obicei, cand se incalzeste se vad slab - 

 

banuiesc ca nu e rocket science sa le schimb, nu?

 

nu, dar schimbi degeaba ledurile - afisajul este problema

 

nu sunt led-urile, este displayul defect, lipsesc si linii din afisaj.

corect.... pixelii slabiti.

 

se poate schimba doar afisajul - destul de scump unul nou, din pacate.... unul vechi (afisaj/cluster) nu ai nicio garantie ca va functiona perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raulraymond

da, exact asa s-a manifestat azidimineata. Fiind mai rece afara se vedea tot. Merci de lamuriri baieti, voi vedea ce decizie o sa iau

 

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ori afisaj nou, ori alte ceasuri la SH .... pretul - tot pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raulraymond

am uitat sa precizez. Din cand in cand, se reseteaza ceasul si trip-ul, si, in mers, cu centura pusa suna o data ca si cum nu am centura pusa, tot ceea ce e pe afisaj dispare, iluminatul ramane, si in 2 secunde isi revine scrisul pe afisaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

asta e o problema diferita.... verifica contactele in mufa clusterului.... sa speram ca e de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de afisaj , am aceeasi problema..uneori nu se mai intelege mare lucru..de obcei cand se incalzeste ori in masina , ori afara 

M-am interesat sa-l fac si mi s-a parut usor exagerat pretul de 100 Euro fara montaj pentru un display..


La bani astia iti pui usor ceasuri Maxi-Dot..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raulraymond

mdea, nici pe mine nu ma incanta acel pret. Deocamdata o sa ma ocup de partea cu disparutul si aparutul scrisului de pe display, voi verifica mufele, dupa care o sa cer si parerea unui electronist legat de scrisul mai sters, sa arunce o provire asupra contactelor, poate poate scap mai ieftin. Citisem in ceva topic, tot aici ca la cineva se rezolvat cu o rectificare a unor contacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Si eu am aceeasi problema :) sa ne anunti cu cat si cum ai rezolvat. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am si eu o problema cu display-ul la masina mea(Golf 5 1,6 fsi 2004). Pe timp de vara si caldura incepe sa dispara o parte din el, adica nu se mai vede. Daca este rece afara isi revine la loc. As dori sa stiu daca se poate schimba display-ul, cam cat ar costa si daca operatiunea se poate face in Iasi sau prin imprejurimi. Nu as vrea sa ma duc la Sandra ca stiu ca ar costa o gramada de bani. Caut alternative... :dry:  Am sa atasez 2 poze pentru ambele situatii. Va multumesc anticipat

 

F2GXfZ.jpg

 

l7RuMX.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie inlocuit afisajul, se poate face, costa in jurul la 100 euro afisajul nou original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca esti din bucuresti si ca te ocupi cu asa ceva. daca nu gasesc pe nimeni pe aici prin imprejurimi ai putea sa faci tu schimbarea display-ului?

Modificat de Rih85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se rezolva - detaliile le discutam pe PM sau la telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!