Jump to content

Probleme afisaj computer de bord


marpha
 Share

Postare recomandată

Salut.

Am si eu o problema cu un Golf v Sportline. Masina a fost achizitionata in noiembrie 2006.Are computer de bord Plus.Acum cateva zile afisajul a inceput sa faca probleme: aparea, disparea, se amestecau cifrele si literele, apareau dungi rosii pe tot ecranul, etc. Am fost in service la Serpico Craiova si m-au programat peste 2 saptamani sa-mi schimbe computerul de bord. E normal sa schimbe tot computerul pt problema asta?

post-7597-1169101380_thumb.jpg

post-7597-1169101391_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca nu se poate schimba doar display-ul sau nu se baga ei la asa ceva si prefera sa schimbe tot computerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista reper pentru computerul de bord. Iti va schimba tot Instrument Clusterul (adica tot bordul). Pe urma va trebui resoftat bordul, adica sa-ti puna km de pe bordul vechi, sa-ti recodeze toate cheile. Nu stiu daca ti-a spus, dar va trebui sa ai toate cheile la tine ca sa le recodeze pe noul bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu am o problema asemanatoare ,

imi dispar si reapar 2-3 linii de pe afisajul compuerului de

bord plus , de obicei depind si de temperatura ! daca e rece in

masina se vad toate liniile ok , daca e cald cele 2-3 dispar ..

e problema de contacte sau !?

ma puteti sfatuii ..

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...numai vesti "bune" am citit pana acum in acesta privinta :icon_cheesygrin: .

Daca pana azi puteam observa pe afisaj mai multe linii orizontale sau verticale( de fiecare date in alte combinatii) pot spune ca de azi nu mai vad nimic. Am mai patit odata asa, prin Decembrie, daca nu ma insel...dar am pus-o pe seama frigului.

Oricum, vroiam sa spun ca acum cateva saptamani, la o intalnire in Polivalenta, am vorbit cu colegul @rullz pe tema asta, iar el mi-a confirmat ca a avut aceeasi problema, dar a rezolvat-o local( in Pitesti), la un tip priceput. O sa incerc sa iau mai multe detalii de la el...poate fac o programare la service-ul ala si mai vedem. Varianta descrisa de @istef ma cam demoralizeaza deoarece, nu stiu de ce, pare destul de scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la inlocuire bre....pe passatu b5.5 erau faze din astea cu pinii de la displayul cb...dar la G5 si jetta e balarie de soft....meri la service ca se rezolva....:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci voi spuneti ca la b 5,5 e vorba de contactele de la

display ? si daca dau jos bordul cu ceasurile si verific contactele credeti ca se rezolva !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @tazzz pt lamuriri. O sa incerc sa ma duc saptamana asta si apoi o sa-i scriu si lui @red.

Da, despre contacte auzisem si eu...sper ca ele sa fie cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au schimbat tot instrument cluster-ul. ceasurile de bord si afisajul.Mi-au zis ca au mai intalnit problema asta si la un passat model nou. Si asa le cere fabrica sa-l schimbe cu totul. Acum nu mai face probleme. Sa vedem cat timp.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am BC mic si la mine face figuri in sensul ca nu se vede foarte bine si uneori unele linii sunt putin mai accentuate. Dar tot timpul se vede ceva mai slab decat normal. Sa fie si la mine vorba de contacte oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor m-ati comvins .. in weekend jos cu bordu si vedem ce e pe acolo

pun si poze ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut ...acum sa va explic problema mea in calitate de cunoscator ...dupa cum se vede in imaginile atasate displayul nu are nici o problema din partea contactelor pe placa,acelea lipite (imaginea 2) problema poate fi ori din folia care este lipita pe sticla(imaginea 1) care este din plastic+carbon care se poate lipi dar e ff greu(se lipeste cu letconul dat la minim cu o folie de staniol pusa pe locasul unde se face contactul dintre folie si sticla si se plimba letconul pe toata suprafata relativ repede dar un pik apasat ,exista riscul sa topiti banda daca stati cu letconul mai mult de 0.5sec intr-un loc) am facut asta si se pare ca nu este de acolo este identic si lafel adica...cind e rece afara pina se incalzeste masina se vede cit de cit ...dupa ce se incalzeste moare complet.Raspunsul ar fi urmatorul:este Matricea adica patratelu acela mic de linga lipiturile cu cositor de pe placa (imaginea 2)este f posibil sa fie dezlipit (contact rece)pur si simplu un pic de pe folia lui(semetex) si cind este frig se contracta si merge adica se reface contactul iar cind este cald....va dati seama (bineinteles ca am refacut toate lipiturile acelea care sunt cu cositor in partea placii bordului)

Am incercat sa-i pun si un burete sa preseze pe sticla in partea contactelor ..dar nici o samsa deci clar imi trebuie un alt display ceea ce nu prea cred curind ca voi gasi ....bordul se da jos relativ usor sunt 6 +3 suruburi de dat jos si va trebuie niste torsuri ca surubelnite cel mai bine e sa aveti la voi un set dinacela rosu cum se gaseste prin piete(obor) etc.va urez success! celelalte displaye acelea verzi sunt cu elastomeri (carbon+cauciuc)care se gasesc in orice calculator de 2 lei tot de prin piete.

ma scuzati pentru calitatea proasta a imaginilor

post-9797-1178195437_thumb.jpg

post-9797-1178195441_thumb.jpg

post-9797-1178195462_thumb.jpg

post-9797-1178195468_thumb.jpg

post-9797-1178195472_thumb.jpg

post-9797-1178195482_thumb.jpg

Modificat de castravete
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am avut probleme cu afisajul care s-au rezolvat prin schimbarea display-ului si a inca ceva(nu ma prea intereseaza ce), dupa ce am facut pe micul fotograf incercand sa prinda in mers momentele de "nebunie" ale afisajului.Computerul nu gresea caci datele ramaneau si dupa ce d-l display isi revenea. Oricum daca schimba mai mult sau mai putin nu e vina mea, asa ca ...asta e.Bine ca s-a rezolvat. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut ,

am mai scris si pe alt topic pt ca ma roade rau problema asta......

nu mai pot accesa meniul principal din computerul de bord prin apasarea lunga a tastei din capatul manetei stergatoarelor. desemenea nu imi mai apare nici temperatura exterioara.

mentionez ca am si navigatie plus care am vazut eu ca se cam interconecteaza cu computerul de bord.....

va rog ajutati-ma! ma roade rau problema asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

castravete, si eu am aceeasi problema, incerc sa gasesc de ceva vreme display-uri dar nu prea cu succes.Am gasit insa in Germania o firma care repara borduri si le-am cerut daca pot sa imi trimita mai multe display-uri ca am zis ca fac si eu o afacere dar...... mi-au cerut 100 Euro pe un display ,pret care mi se pare enorm.

Daca cineva va gasi un astfel display-uri eu vreau sa achizitionez mai multe!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut

Am si eu o problema asemanatoare. Din cele costatate de mine in momentul in care e mai cald afara sau lumina soarelui

este foarte puternica in interiorul maisinii, display-ul comp de bord o cam ia razna sa zik asa.

In sensul ca culoarea de fundal acel rosu-gri se albeste sa zik asa iar cel putin ultimul rad acela cu km totali si trip-ul nu se mai intelege !

la drum lung aceste fenomne ajunge pana spre centrul display-ului, adikca nu prea se mai vad corect, concret, bine definit informatiile, cifrele !

A mai patit cinevaasa ceva ? stiti de unde e problema si cum se poate remedia ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

B32FDY

problema poate fi de la un circuit ce se supraincalzeste... un electrician/electronist te poate ajuta insa asta inseamna sa-ti desfaca bordul

PS: renunta la scrierea cu inflorituri, gen mIRC (k, tz, samd) - nu este permisa de Regulament

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze daca sunt offtopic , dar am si eu o problema asemanatoare dar la player ! cateodata lumina albastra se stinge se aprinde, cateodata se vede mai accentuat cateodata nu ... :Driver: de la ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B 32 FDY Daca masina ta mai are garantie da o fugutza pana la service intr o zi calduroasa pe la pranz sa se incinga arata le oamenilor problema ei fac poze si filme si intr o saptamana il ai nou daca nu .......cumpara al Cluster ( adica la service ei iti schimba tot instrumentul bord ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai are garantie! Da e cam ciudat ca nu face mereu chiar si atunci cand e cald... la un drum mai lung sigur apare da prin Buc mai rarut!

DUDU ai / recomanzi pe cineva sa-mi rezolve problema ?! ms mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut problema asta si masina a fost luata noua, dar se manifesta prin disparitia scrisului, in fine nu mi am dat seama decat in vara cand statea in zilele toride direct in soare, la umbra nu facea....dupa ce clima isi intra in atributii imediat isi revenea si displayul. Am fost la service , am pandit o zi calduroasa cu soare si le am aratat problema, au facut poze chiar au si filmat cu aparatul foto, intr o sapt am avut tot bordul schimbat. Ideea este ca trebuia sa le demonstrez problema sa o vada si ei cum se manifesta altfel nu iti umbla nimeni acolo. Pot considera ca asta a fost singura problema la masina mea de cand o am si culmea nu a "cazut" ci asa a venit din fabrica ( se mai intampla si la case mari ).

Ca sa iti fiu mai explicit problema este de la mufa ( tip panglica ) care intra in afisaj ( arata ca panglica de la telf.mobile cu clapeta ), mufa respectiva are cativa pini ( mama ) e acolo din cauza fabricatiei nu sunt exact festi ( fixi pe pinii tata de pe display ) iar la caldura sau frig destul de mare apare fenomenul de dilatare sau contractie.

Poti incerca prin a merge la cineva care se pricepe sa desfaca cluster instrument ( adica tot ansamblul bord - ceasuri ) si sa schimbe ventual daca este mai dibaci sa iti fixeze acea mufa mai fest. De exemplu poti cere ajutorul celor care schimba iluminatul la bord ( Zexter.ro ) cred ca ei s ar descurca. bafta !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am o problema cu afisajul si anume in coltul din stanga, la caldura , literele sau cifrele imi dispar iar ce e mai nasol e ca se reseteaza consumul la un interval de cateva ore.Ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul mediu 1 se reseteaza dupa 2 ore in care motorul sta oprit. :) S-a mai discutat despre asta si scrie in manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!