Jump to content

Probleme Si Rezolvari Rapide


GRooVe
 Share

Postare recomandată

Trebuia sa stie ca e sedan. Si din cate observ, a mea (berlina/sedan) este mai mare decat un break, naiba sa ii ia, sper sa nu am probleme cu ea mai tarziu legat de datele respective...

Modelul de berlina care a fost fabricat din 06 pana in 08 este cu cativa mm mai lunga decat variant-ul - http://en.m.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Passat_(B6)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    116

  • pronet

    86

  • Al Bundy

    75

  • cridaia

    60

Top Posters In This Topic

Posted Images

multumesc Toni., nu stiam sincer :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cu rezervorul? ce s-a intamplat? a intrat la apa? halal proceduri.

 

de curiozitate, ai mai platit eventualele modificari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paaai :-? prima a fost mai grava banuiesc, ca imi trecuse cod motor BKP, si eu aveam BMP... mi-au zis ca isi cer scuze dar modificarea in talon trebuie sa o fac eu, ca am seria aia de motor sau ceva de genul, si ar cam trebui sa mai dau vreo 70 lei parca, sa schimb talonul. Mi-au zis ca nu e chiar asa de grava aia dar nha...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin, parca spuneai ca ai gasit original la 240 ron. Setul sau bucata? Ale mele sunt fabricate de Hella.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam scump, dar asta e... Neoriginal de cine e fabricat, si pe la ce bani se gasesc? Pe autokarma nu am gasit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: ori e ceva in aer (bucuresti) ori e ceva cu claxoanele de pe b6. vad ca tot mai multi sunt(em) care avem probleme cu tipaitoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca le folositi voi prea des :)) Glumesc. Pozitia lor este marea problema si baltile din Bucuresti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea, ca la mine cel in mufa caruia am gasit apa si lichid de parbriz merge, pe cand celalalt uscat si curat nu mai merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin, parca spuneai ca ai gasit original la 240 ron. Setul sau bucata? Ale mele sunt fabricate de Hella.

 

 

In mod cert bucata.

 

corect...bucata

 

Cam scump, dar asta e... Neoriginal de cine e fabricat, si pe la ce bani se gasesc? Pe autokarma nu am gasit...

 

 

ca sa il schimbi iar, dupa un an ... sau sa sune ca naiba ?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, nici mie nu imi place sa pun o piesa de o calitate inferioara pe care cel mai probabil voi fi nevoit s-o schimb mai repede decat o piesa originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vreau si eu neaparat sa imi pun alarma la masina. "Mica Problema" : Am deja alarma pe masina, dar nu am si senzorul din interior de pe stalp, iar masina tipa doar daca deschid usa respectiv capota. Pot lua din alta parte senzorul de interior separat?

Stiti ce alarma imi pot monta pe masina dar sa o pot activa din cheia originala a masinii? 

Modificat de jeanbacuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce senzori vorbesti? de ce nu e suficient ce iti ofera producatorul? de ce ai nevoie de ceva in plus?

 

recomandarea mea este daca tii tu neaparat sa iti schimbi doar sirena, adica aia care suna. mi se pare cat se poate de clean si pastreaza functionalitatea OEM. iti pot da exemplu de un vecin care i-a cantat alarma multe ore si s-a incheiat cu amenda de la politie.

 

e doar un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Vreau si eu neaparat sa imi pun alarma la masina. "Mica Problema" : Am deja alarma pe masina, dar nu am si senzorul din interior de pe stalp, iar masina tipa doar daca deschid usa respectiv capota. Pot lua din alta parte senzorul de interior separat?

Stiti ce alarma imi pot monta pe masina dar sa o pot activa din cheia originala a masinii? 

 

deci, despre alarma OEM.

 

pe stalp ai butonul de dezactivare a senzorilor volumetrici. Ii adaugi , faci circuitul, activezi - si va merge.

 

despre alarme AM

 

poti pune o alarma pe CAN - merge repede cu instalarea si comanda o sa fie pe cheia masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

despre ce senzori vorbesti? de ce nu e suficient ce iti ofera producatorul? de ce ai nevoie de ceva in plus?

 

recomandarea mea este daca tii tu neaparat sa iti schimbi doar sirena, adica aia care suna. mi se pare cat se poate de clean si pastreaza functionalitatea OEM. iti pot da exemplu de un vecin care i-a cantat alarma multe ore si s-a incheiat cu amenda de la politie.

 

e doar un sfat.

 

Alarma e OEM, ce-a cu care a venit masina. Eu nu vreau sa schimb sirena, vreau doar ca alarma sa tipe in caz ca e cineva in masina sau mai loveste un copil cu mingea in ea sau daca se urca o pisica pe ea. Concret: De exemplu Cand dai cu picoiorul in roata, sa se declanseze alarma. 

Modificat de jeanbacuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU face asa ceva nicio alarma OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai el tocmai asta vrea sa cante la fiecare atingere pana va gasi razbunarea unuia pe masina direct sau vreo amenda.

Tocmai de asta cea oem se comporta intr-un anumit fel: acustic si vizual o perioada de 15-30 min dupa care ramane doar vizual pana la dezarmare, sau mici modificari dupa caz dar sa nu sune ca disperata intr-una la orice adiere de vant.

Acum fiecare decide ce face cu propria masina si proprii bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de alarma, cred ca am sa imi pun una AM.

 

Scuzati daca sunt  :offtopic:

Am gasit la cineva un Carlig de passat dar zice ca l-a avut pe un passat break din 2007 si cica s-ar potrivii pe Vw Passat Break dupa 2005. As vrea sa il iau, dar as vrea sa stiu de la voi, daca s-ar potrivii sigur pe masina mea. Este Passat Break dar Iunie 2009.

Modificat de jeanbacuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai instalatia electrica montata pe masina? Daca da, vezi daca e bifat in CAN - instalation list. Daca nu ai instalatia, iti va trebui si aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atata timp cat nu sunt diferente - legat de caroserie - berlina/variant sau 4Motion - merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebuii sa fie o mufa undeva sub bara daca este precablarea facuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, doar in portbagaj, ca sa cuplezi la modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,

am bara din spate coborata in partea stanga aprox 6-7 mm, fata de 2-3 mm cat ar fi in partea dreapta, vrea sa o ridic la loc .. oare e nevoie sa dau jos bara sau ar fi ceva de strans. multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nimic de strans. Trebuie data jos si repozitionata!

Se da relativ usor jos: doua suruburi sub stopiri, surubele pe sub ea si in jurul carenajelor de plastic si cam asta este tot.

PS: mai ai un mic clips de plastic pozitionat in carenajul de plastic al rotii, in partea superioara, in capatul batii, in muchie. Nu stiu exact cum sa iti explic dar o sa te prinzi unde este.

Este ca un dop negru in acea zona.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!