Jump to content

Probleme Si Rezolvari Rapide


GRooVe
 Share

Postare recomandată

Sigur ai mancat o litera.

Ia capacu jos de pe motor si daca vezi o conducta metalica ce pleaca din pompa de inalte, adica din fata spre o punte comuna de unde pleaca alte 4 conducte catre centrul motorul atunci ai CR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    116

  • pronet

    86

  • Al Bundy

    75

  • cridaia

    60

Top Posters In This Topic

Posted Images

da sunt CR de 140CP si CR de 143CP, parca cel de 143CP este Euro6 cu recipient ADBlue parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul motorului este CBA, chiar dacă este CR. A patra literă semnifică "versiunea" tipului respectiv de motor. Este normal să-ți scrie în acte doar CBA. Iar motorul are 103 KW, nu 105.

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat in carte iar. "Motor: Tipul: CBA" si da e CR ;)

Modificat de jeanbacuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa scrie la toate... si la mine CBA...B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te pe motor sau pe stickerul din portbagaj si acolo vezi codul intreg al motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat in carte iar. "Motor: Tipul: CBA" si da e CR ;)

OT: la mine in carte scrie codul complet - "CBDC"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, depinde de meseriasii de la RAR... nu stiu daca de aplicatie sau de ei... cert e ca am trecut in carte CBA... si atat - ca despre asta il interesa si pe colegul nostru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc sa ma uit pe stickerul din portbagaj si va anunt ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru colegii care au problema cu 00573 - Steering Torque Sensor (G269) 008 - Implausible Signal. Singura solutie este sa schimbati caseta de directie. Em am avut problema aceasta si am inlocuit doar caseta, fara motorul electric, motorul l-am pus de pe a mea. Am incercat sa desfac acest senzor dar este presat si e cam greu de scos. Bafta tuturor
 

 



 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe sticker-ul acela si intr-adevar. Scrie CBA  B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca fusta de la passat 4motion se potriveste la passatul simplu? Intreb deoarece vreau sa-mi pun evacuare dubla. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa desfac claxoanele in weekend. Cel din dreapta avea mufa plina de apa si un lichid verzui, cred ca era lichid de parbriz. Cel din stanga perfect curat. Am gasit si siguranta F3 parca, din panoul de sigurante de la motor, de 20A, arsa. Pana la urma claxonul din stanga e cel stricat, se incinge ft tare, si banuiesc ca din cauza lui s-a ars si siguranta. Am izolat mufa si am lasat un singur claxon pe moment, pana gasesc unul, nou/sh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte bine ai facut - e clar, ala e deja terminat. Ai incercat sa-l bubui un pic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, l-am lovit pe toate partile, nici o sansa sa mai tipe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,,,clar. La mine a murit unul, am pus unul SH... a murit si ala.... deci, acum o sa imi cumpar unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare, exista posibilitatea ca greutatea masinilor de acelasi tip, sa difere in cartile tehnice? Adica mie imi trecuse masina cu cod BKP inainte in carte, si cand mam dus peste ei mi-au trecut-o ca BMP (asa este)... ei bine mi-au modificat mai multe date precum:

 

- greutatea masinii cu BKP = 1518 kg / cu BMP = 1616 kg

- lungimea masinii cu BKP = 4765 mm / cu BMP = 4870 mm

- si gumele la BKP aveam 205/55r16 cu 91V ceea ce se gaseste .... la BMP mi-a trecut 205/55r16 cu 94V ceea ce nu prea am gasit...de cumparat!

- la BKP am dimensiune maxima 235/45r17 cu 93V, la BMP am dimensiune maxima 235/40r18 cu 95Y

 

Oare sa ma duc iarasi la ei sa le dau de cap, sau asa sunt cele cu cod motor BMP (mi se pare ciudat)? 

La inceput imi trecuse codul motor BKP in carte, dupa care mam dus peste ei si au facut schimbarea, au pus paralel in carte rubricile cu BMP...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pot pronunta privind greutatea masinii, dar in ceea ce priveste lungimea clar nu au cum sa difere. La fel si anvelopele uite ce zice in elsa: 205/55 R 16 91H, 205/55 R 16 94V, 215/55 R 16 97V/W, 235/45 R 17 97W si 235/40 R 18 95Y. Concluziile le tragi singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... si cu 10 cm.... :tuktuk:  aia la RAR sunt nebuni....undeva s-a strecurat o greseala.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o mare problema...sper sa ma puteti ajuta...In acel sertaras dintre cotiera si schimbator ( acela care gliseaza) am avut mai multe chestii printre care si un badge de parcare.

 

Acel sertaras fiind aproape plin si badge ul la suprafata, cand l-am deschis si a glisat mi a luat si acel badge. M-am chinuit cu o agrafa cu o penseta sa il scot de acolo si nu reusesc deloc..Ce sa fac sa il demontez?Se scoate toata consola aia? Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il poti demonta, doar demontand consola.... si ai ceva de munca.

 

scoate capacul din spatele cotierei - are doua suruburi torx sub plasticul care le acopera, restul cleme - si cu o lanterna daca vezi ce ai pierdut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult, o sa ma straduiesc sa nu stric nimic:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa arata cartea la passatul meu, prima parte este cea veche unde "era BKP" ... si ce-a de-a doua coloana este cea care ar trebui sa fie "ok" ... sa ma duc peste ei iar, ma poate afecta asta (greselile de acolo) cu ceva?

post-115397-0-76611500-1366037072_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, intre timp a crescut. mi se pare de toata jena asa ceva din partea unei institutii de stat.

 

la mine in CIV scrie lungime: 4774, latime: 1820 si inaltime: 1466

 

nu cred ca are importanta tipul de motor la lungime. poate la inaltime, aceasta fiind afectata de greutate. ar fi singura explicatie plauzibila dar nu logica.

 

nu ai specificat daca e berlina sau break. tine cont ca a mea e break cu lungimea asta.

 

totodata vad ca la tine s-a modificat si capacitatea rezervorului.

 

multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

meseriasul care a completat datele... care a fost raspunzator de ele s-a si plimbat cu masina pe acolo, cand am facut inspectia... dar asa e la noi. Trebuia sa stie ca e sedan. Si din cate observ, a mea (berlina/sedan) este mai mare decat un break, naiba sa ii ia, sper sa nu am probleme cu ea mai tarziu legat de datele respective...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!