Jump to content

Franare - probleme


nelro
 Share

Postare recomandată

vezi cu pistonasul!

sigur este blocat.

de aia trage si in mers, de aia se si incinge discul si tot d-asta o sa ti-l ovalizeze din nou.

si apropo de dardait la franare.

la mine cand s-au schimbat placutele pe fata, cele noi acopereau toata suprafata discului.

cele vechi, nu. asa ca la marginea exterioara s-a format o "buza".

baietii de la service au pilit un pic placutele noi a.i. sa calce mai bine la inceput pe disc.

in timp insa ele s-au tocit si au inceput sa calce si pe acea"buza" ceea ce ducea la un dardait la franare.

asta un timp, pana s-au mai tocit; si placutele si discul.

asa ca acum nu mai ma confrunt cu problema asta.

aviz amatorilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai jos etrierul, scos pistonasul si curatat.

la service capabil, evident!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci nu trebuiie schimbat etrierul nu? asa auzisem :blink: uhhhh

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nevoie, se curata temeinic si se pune la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al3X_G4 schimbi un set de discuri dupa o mie de km? Cei de la service nu s-au uitat la etrierul cu probleme? Ai spus ca au fost inlocuite si placutele. Am vazut ca la montarea unor noi placute se insurubeaza pistonasele in etrier. Sigur nu le-au montat corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu mai stiu sa va mai zic... E bun ca la astea care le-am luat acuma mi-au acordat garantia :)) celelalte nu!!! am sa ma duc cu OPC pe ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la OPC mai bine te documentezi aici si stai cu ochii pe montat.

pot sa jur ca daca ii iei la bani marunti o sa-ti spuna ca au efectuat toate operatiunile ca la carte...

prosti nu sunt, doar idioti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine ma duc la iei . Ce sa le zic sa verifice? pistonas? rulment? altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce rulment?

n-ai treaba cu asta.

e clar ca pistonasul caci se incinge de mama focului dupa cum zici.

du-te cu roata incinsa!

sa-i parleasca!

daca fac figuri ca este de la rulment, pune-i sa o ridice pe elevator, baga in viteza si da-i talpa!

daca nu se aude zgomot nu are treaba cu rulmentul.

si oricum nu se incinge asa tare de la rulment problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca veni vorba de parlit ultima oara cand am fost au asteptat vreo 10 min :lol: sa se raceasca

Modificat de Al3X_G4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si?

nu-i du-se capu' unde-i problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nop au zis ca zimmerman sunt proaste LUCAS cik beeton - "garantez ca nu se strika" :lol: acu na daca ei nu au vazut treaba cu pistonasu...greseala lor. nu? ma gandesc ca daca nu au pus placutele bine de acolo sa fie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au cum sa monteze altfel placutele si sa-ti mai stea pe masina dupa prima franare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In primul rand trebuie sa va aduceti aminte cum facea bicicletele care aveau o bucata de plastic prinsa la roata si mergeau cu viteza.

Acelasi zgomot este prezent la mine cand plec de pe loc cu "scartz". L-am auzit de asemenea cand nu am franat pe o suprafata aderenta: gheatza. linii tramvai(din greseala), pietris.

Zgomotul pare veni de la roti, dar e doar perceptia mea de pe locul soferului.

Iar acum urmeaza partea interesanta: NU AM ESP!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-nteleg ca nu a avut nimeni problema asta? Sa fiu mandru? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai ESP dar pe langa ABS ai controlul tractiunii..si de asta se aude ca un carait...

Iar pt franare...pe langa sunetul ala...mai ai si alte simptome?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai sunt alte simptome. Dar intrebarea mea: asa se aude si la cei care nu au ESP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate, daca ai ASR, care intervine la plecari mai bruste de pe loc, cand pierzi aderenta. La franare puternica/pe suprafete alunecoase, ABS-ul caraie, dar se simte si in pedala o vibratie puternica.

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

De fiecare data cand ajung acasa cu masina, trebuie sa merg cu spatele circa 5 metri pentru a da cu spatele in parcare. Acest ucru se petrece pe o panta foarte usoara asa incat nu este nevoie sa accelerez ptr ca masina o ia singura la vale. Problema este urmatoarea: in 90% din cazuri, in momentul in care franez se aude un pocanit. Mentionez ca am discuri de frana si pe fata si pe spate dar habar nu am in ce stare sunt.

Aveti idee de la ce ar putea fi? O fi de la placute ?

:offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi "problema" aici...dau cu spatele si calc frana sa opresc si face un Poc se simte o mica miscare.la mine in + shuiera(pt ca sunt discurile si placutele noi)...in fata e hiba.

sa se mijte etrierul oare????un mic joc? sau din brat? :D

cineva cunoaste aceasta problema

in seara asta filmez toata faza :D

Gabi :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucse punte spate, asta am schimbat fiecare si a rezolvat problema...clanc-ul ala e cand se misca puntea inainte-inapoi.

Eu am fost sa le verific si nu aveau nimic bucsele...si mecanicii mi-au spu ca nu e de la ele..(dar erau mancate inauntru) si am mai mers asa..pana s-au rupt de tot, atarna cauciucul de la ele...si am fost la service de au bagat aia levierul si imi miscau punte cu tot stanga dreapta.

Le-am schimbat si am scapat si de pocniturile alea..si nu mai am nici senzatia de derapare in curbe.

Modificat de DragonBallz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ DragonBallz; Imi spui si mie te rog cat au costat bucsele(stg-drt), si cat a costat si manopera.. Trebuie data jos puntea, sau poate fi schimbat aproape pe loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..daca ne poti da niste detalii..preturi,operatiunea in ce a constat efectiv

multumesc anticipat

Gabi :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre problema asta s-a mai discutat aici http://vwforum.ro/index.php?showtopic=25399 Am propus acolo si un mic test ca sa verificati daca e vorba de placute sau bucse punte spate. La mine pocnitura se aude si e sigur de la placute pentru ca persista si dupa schimbarea bucselor respective a caror uzura se manifesta cu totul altfel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!