Jump to content

Franare - probleme


nelro
 Share

Postare recomandată

Salutare

Din nou cu o problema la care sper sa ii gasesc un raspuns pe aici :offtopic:

Tocmai am fost plecat in Italia\....iar pe drumu de intoarcer am inceput sa simt un tremurat in volan la franare...care este destul de puternic.

Placutele de frana sunt noi schimbate de vreo luna si jumatate.

Ma gandesc sa fie ceva in neregula cu discurile oare????

In rest la viteze mari volanu nu tremura deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori ai discurile terminate, ori sunt ovalizate. Mai poate fi si din cauza placutelor proaste sau schimbate tarziu care au mancat discurile neuniform.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un test pe banc te edifica daca sunt duse/ovalizate discurile (le rotesc repede si masoara jocul axial si radial). Cu placutele nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as da vina pe deformarea discurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frinat prea mult la deal si sau deformat discurile. trebuie strunjite sau schimbate(si placutele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu problema asta. Credeti ca pot sa schimb discurile in garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am rezolvat inca, am programare luni la Augsburg pentru testare. Daca discurile sunt problema atunci sper sa le schimb in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, astia la augsburg iti masoara si cat sunt de ovalizate... mi-au facut mie la o verificare tinuta de drum ~17 eur cu tva si care includea multe chestii:

verif lichid frana, directie, amortizoare pe stand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu inca nu am fost in Service...mi-e si groaza....placutele de frana au aproximativ 3.000 km...si din cate am auzit trebuie schimbate si alea :beerchug: :D :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Mai nou se intampla nenorocirea asta.

Am sesizat mai ales pe drumuri cu gheata...ma gandesc ca in cazul asta isi mai fac de cap rotile si intra in joc cu strambatura discurilor.

Suspectez discurile de frana care de mult ar fi trebuit inlocuite....hmm

Ar mai putea fi si alte cauze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog din nou! Folositi search inainte de a deschide un nou topic! S-a mai discutat! Topics merged!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi vine in gand urmatoarele posibile cauze:

- discuri de frana ovalizate;

- rotile (jantele) proaste, adica ori foarte descentrate ori au greutati diferite.

Un prieten de-al meu a avut aceeasi problema pe un Golf, la modul ca atunci cand punea frana ii tremura si ceasul de la mana. Solutia a fost sa schimbe discurile de frana pe fata.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauza cea mai probabila: bataie frontala a discurilor fata (de fapt masurata pe discuri). La aceasta bataie pot concura cu succes si rulmentii si trebuie masurata si bataia frontala a butucului rotii fata.

La o abatere mai mare de 5 sutimi (masurata in 6 puncte cat mai aproape de exteriorul discului pe ambele fete) iti dai cu genunchii in baraba la franare.

Sub 3 sutimi fenomenul nu apare.

Exista cazuri in care la rece nu apare acest fenomen, el manifestandu-se doar la cald. in acest caz suspectez materialul discurilor - se deformeaza prea mult la cresterea temperaturii.

Cristian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Imi pare rau istef,dar nimeni nu are problemele cu care ma confrunt eu nu am gasit nimic la search

am si eu 3 probleme.

1. Volanul nu mai sta drept cand merge drept ci putin la dreapta .adica vrau sa merg drept dar volnul treb sa il tin un pic spre dreapta.

2.daca franez treptat de la 60km pe ora imi vibreaza volanul si trage un pic dreapta.

3 daca apas de 3-4 ori consecutiv pedala nu se mai franeaza deloc si merge in continuare de parca nu as mai avea frana.

Multumesc,sper ca ma poate ajuta cineva.

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru "reglarea" volanului este o procedura postata pe forum, cauta la ceva legat de ESP parca (daca nu ma insel, e postata de alexrosiu).

Daca trage dreapta la frana, ti-ai verificat geometria ? Daca nu, incearca...

Pentru lipsa franei dupa 4 pedale, nu stiu, ma gandesc la ceva probleme la servo. Apropos, scrie in manualul de utilizare ca nu se pompeaza in frana, se pierde presiunea... Se apasa frana si o tii apasata in functie de cat ai nevoie, daca e cazul se baga piciorul brusc in ea, dar nu se "pompeaza".

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia de aici va continua numai despre problemele lui Hooya1985 la franare. Orice alta discutie in afara subiectului va fi stearsa. Problemele lui Hooya1985 referitoare la directie vor fi discutate aici.

@Hooya1985 Nu mai deschide topic-uri cu mai mult de un subiect. Foloseste cate un topic pentru fiecare problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai apasa de 3-4 ori pe frana, ramai fara vacuum... dar frana vei avea dar e ca si cum nu ar mai fi servo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este vorba de o pierdere de vacuum .O testare cu un manometru la service este binevenita;posibila pierdere poate fi chiar pe la conexiunea in pompa de vacuum (acolo este o bucsa care "prinde" in timp joc).

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut prieteni!

Am si eu o problema pe care sper sa ma ajutati sa o rezolv.

In momentul in care franez(la orice viteza - mai mult sau mai putin) cred ca nu imi calca placutele perfect pe disc pt ca se intampla ca atunci cand intra abs-ul, ii da drumu apoi strange, dar nu se simte in pedala, masina capata un balans inainte - inapoi. Mentionez ca nu simt vibratie la volan, ci mai degraba cred ca pe spate e problema. Asta se intampla cand ating pedala de frana usor, cu cat apas mai tare chestia asta dispare.

Am schimbat de curand doar placutele pe fata iar cele de pe spate ar trebui si ele ca sunt uzate se poate sa fie asta?

Poate v-ati confruntat cu asa ceva si imi puteti da o parere.

Multumesc

Modificat de danyoan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal'

si eu am o pb asemanatoare, dar la minecu cat viteza e mai mare..incepe sa imi vibreze si volanul..deci discuri ovalizate..

la tine.. te-ai uitat daca placutele calca pe toata supratata discului?..ca la mine pe extremitati ..nu calca deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-am uitat dar banuiesc ca datorita faptului ca pe fata sunt noi si pe spate uzate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danyoan Exista deja o multime de topicul pe problema franarii. Te rog foloseste unul din aceste topic-uri. Eventual cauta daca nu s-a discutat deja problema ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit nimic despre asta, mai exact de ceea ce mi se intampla mie cand franez, mentionez ca mie nu imi tremura volanul si cu cat apas mai tare dispare

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alaltaieri mi s-a int prima oara...de fiecare data cand pun frana se aude un zgomot care se accentueaza pe masura de apas frana mai tare. cand pun frana pentru oprire completa se aude foarte tare,se aude ca si cum ar trage ceva masina pe sub ea... ca si cum fundu masinii ar fi tras pe jos(logic ca nu tarage nimic pe sub ea) si mai culmea e ca zgomotul nu se aude de la rotile din fata,ci in partea din spate a masinii. Pe dinafara nu se aude zgomotul doar inauntru ... Aveti vreo idee ce sa fie ? am si spalat masina bine in special pe la roti si tot se aude. De asemenea uneori(doar uneori,nu tot timpul) se mai aude si un scartait periodic la viteza mica la o roata din fata cred eu ... ca si cum ar avea 8 roata,dar nu are ... la treaba asta care sa fie problema ? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!