Jump to content

Amortizoare


razvanT
 Share

Postare recomandată

koni sunt bune dar si pretul e in consecinta. la 400 euro iti iei suspensie sport completa weitec cu -30mm :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai azi am fost la Voinea si mi-a dat pretul asta de 400 euro pt suspensie completa weitec (desi el mi-a zis ca o sa coboare cu 40mm :banghead:).

Acum eu stau in dubiu daca sa renunt la cei 4 cm si la confort in favoarea sportivitatii...Hmmm.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am stat in dubiu, iar acum, la 4 zile dupa ce am pus Weitec kit complet -40mm, sunt si mai fericit de alegerea facuta. Masina are o stabilitate impecabila.

Daca vrei sportivitate, ia fara ezitare un kit complet de Weitec sau KW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vad ca aici discutiile despre amortizoare au ramas moarte.

Din pacate eu trebuie sa le schimb caci cele din fata au ulei pe afara, deci....

Am discutat cu mecanicul meu si a zis ca ar fi bine sa le schimb pe toate 4 caci altfel cele din fata fiind mai rigide si neuzate pot crea o dezechilibrare a spatelui :) . Mi-a recomandat Monroe Reflex.

Din 3 marci gasite:Monroe, Lip si Sachs, prima e cea mai ieftina iar Sachs pe ulei zice ca sunt prea moi.

Voi ce imi recomandati, toate 4 sau 2 si ce marca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-as recomanda toate 4 dar ia in calcul si varianta Sachs Advantage (gaz integral).

Poti intreba si la volksman in aria de vanzari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 2 ore m-am intors de la Augsburg cu amortizoare spate+bucse punte spate,

amortizoarele sunt la oferta pt. Golf IV, Bora, sunt SACHS gaz-ulei si costa 1,4 mil/buc, e chiar ok pretul.

bucsele punte spate sunt FEBI=54 ron/buc.

pt. amortizoare mai trebuie cumparate acele "tampoane" de cauciuc (puffer) care sunt 37 ron/buc +aparatori de praf (de plastic, ce vin pe amortizor) care nu trebuie neaparat sa le schimbi, se pot folosi cele vechi daca nu sunt sparte, rupte, etc...

Intrebare: de ce sa le schimb pe toate 4 (fata-spate)?, daca am probleme doar pe spate si cele de pe fata sunt bune, am Bilstein si nu am nici o problema cu ele (apropo, Bilstein sunt super amortizoare si le gasesti cu 450 ron/2buc. la Volksman)

Io' zic ca asta cu schimbatul fata-spate, chiar daca ai probleme doar pe spate sau fata, este vrajeala mecanicilor, dealerilor de piese... doar ca sa-ti ia bani mai multi. De ce sa le schimbi daca sunt bune?!

In cazul meu, amortizoarele pe spate sunt duse de tot, cand dau in gropi (la propriu), linii de tranvai, denivelari, se aude de zici ca am o galeata cu suruburi prin portbagaj + ca in curbe simt ca nu prea e stabila de spate.

Problema este ca deoarece am mers cu ele asa destul de mult timp, masina a stat mai mult cu greutatea pe bucse punte spate si din cauza asta s-au dus dracu' si ele, motiv pt. care o sa le schimb.

Daca pt. amortizoare manopera e undeva pe la 70-80 ron si dureaza max. 2 ore, pt. bucse spate e groasa rau, costa vreo 300ron si dureaza vreo 5-6 ore daca ai noroc sa iasa usor,

am vorbit deja cu mecanicul meu si a zis ca trebuie sa dea toata puntea spate jos, bucsele se scot si se monteaza la o presa, trebuie desfacute si aerisite conductele de frana, completat cu lichid frana la sfarsit...asta e, nu prea am incotro, maine dimineata la 8 sunt la service

sper ca pana seara sa termine

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce parere aveti, daca le foloseste cineva, de kit-ul KW street comfort.

Cam la ce pret ajunge un set fata spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut un test de amortizoare. sunt 20-25% uzate. Ce ziceti necesita schimbare? Intreb asta pentru ca oricum vreau sa schimb arcurile ( se lasa masina foarte tare cand incarc portbagajul. Adica mai mult decat normal se lasa , intra 1/3 din cauciuc in aripa). Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti aproape de limita normala de uzura.

Sub 80% eficienta - sunt oarecum bune, dar daca scazi sub 70% ai o "barca". Eu le-as schimba doar daca as tine si masina inca minim 1-2 ani. Si deja stiu ce brand aleg: Bilstein.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina va mai sta la mine probabil 1 an si mai mult va circula afara in maxim 2-3 concedii + delegatii prin tara. Apoi intentionez sa o marit. Nu stiu daca merita sa le schimb. Arcuri clar iau, poate doar pe spate ca acolo este problema. Pe fata as pune niste inaltatoare ca sa nu mai fie asa joasa. Dar nu stiu ce sa fac, sa iau si amortizoare .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina va mai sta la mine probabil 1 an si mai mult va circula afara in maxim 2-3 concedii + delegatii prin tara. Apoi intentionez sa o marit.

...

Pe fata as pune niste inaltatoare ca sa nu mai fie asa joasa. Dar nu stiu ce sa fac, sa iau si amortizoare .....

Vezi ca sunt 2 tipuri de inaltatoare: medii si mari (primele ridica garda cu maxim 2cm, celelalte cu ~3cm). Iti spun pt ca la masina mea din fabrica (pt pachetul 4x4) sunt montate primele. Dar le am in garaj si pe celelalte, pt orice eventualitate...

Intrebare: unde ai facut testul de amortizoare si cat te-a costat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-a costat deci e irelevant sa-ti spun unde :). Si ce-mi recomanzi 2 sau 3 cm ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu cele de ~2cm (impreuna cu arcurile pt drum greu pt 4x4) am ~15,3cm garda la sol. Sunt momente cand mi-ar trebui mai mult, de ex pe un drum forestier, cand ating cu scutul metalic. Dar, desi mi le-as pune pe cele mari, ma gandesc cum va fi afectata aerodinamicitatea. Sa nu uitam ca numai puntea fata se ridica ! Din acest pdv am inca o dilema, daca sa le schimb pe cele medii cu cele mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci schimb sau nu amortizoarele? Din ce spui am sa iau inaltatoare de 2 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoare: mai tine-le pe cele actuale vreo 4-6 luni sau ~cateva mii km si dupa aceea schimba-le.

Inaltatoare: verifica daca la Skoda monteaza ambele tipuri de inaltatoare si nu cumva doar pe cele mari. Eu pe cele de ~2cm le am pe masina din fabrica! Daca le pun doar pe cele mari, zi-mi si mie la ce pret le vand. Mersi si bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: unde ai facut testul de amortizoare si cat te-a costat ?

Eu am facut primavara trecuta test de amortizoare la Augsburg. Ma pregateam sa merg cu masina intr-o excursie mai lunga afara si am zis sa mai fac o verificare. Nu pot sa-ti spun un pret pentru ca erau intr-un pachet de verificari din oferta lor. Oricum, am iesit cu ele varza, undeva intre 47% si 55% fiecare din ele, masina avand aprox 60.000km atunci. Le-am luat de la Volksman si le-am schimat la Avia Pant cand ajunsesem deja la 70.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai iesit cu ele la 50% varza inseamna ca ale mele mai duc deci nu le voi schimba acum si poate niciodata daca dau masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut primavara trecuta test de amortizoare la Augsburg. [...] Le-am luat de la Volksman si le-am schimat la Avia Pant ....

Mersi frumos !

Cat a costat, informativ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am spus dar nu ai observat. Habar n-am, era inclus intr-un pachet de servicii de verificare. Se chema parca "de primavara".

Am intrat pe site-ul lor si scrie: test suspensie pe banc electronic = 42RON cu TVA inclus

Sa traiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci schimb sau nu amortizoarele? Din ce spui am sa iau inaltatoare de 2 cm.

Cred ca ai facut alegere buna, neschimband amortizoarele, sigur te mai tin 20-30mii km. Cele mai importante sunt cele de pe fata, cred ca datorita greutatii mari a motorului si se zice ca e bine sa le schimbi toate deodata, ca daca cele din fata vor fi noi si cele din spate prea uzate e posibil sa derapeze masina cand sunt solicitate suspensiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ing. Catalin Duran

Salut

Nu vreau sa par uracios, dar pe ce va bazati cand dati aceste cifre 20 000 - 30 000 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnule inginer Catalin, se bazeaza pe ceva estimativ, nu poate zice nimeni cu exactitate ce si cum. Nu esti deloc uracios :) Insa oamenii care s-au exprimat se bazeaza pe experiente anterioare, de obicei :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Despre telescoape" GT SUSPENSION " stie careva vreo ceva?

Am gasit toate 4 sport noi la 120

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

SALUTARE TUTUROR..........o intrebare ....telescoapele sunt varza asa ca am hotarat sa le schim am cumparat AL-KO pe fata sunt p ulei,...a auzit cineva de firma asta s-au mi-am cam luat tiapa....nu sunt sport,153 lei bucata.....merita s-au sa ma duc sa le schimb....astept raspuns ....poate le mai primeste :icon_thumright: mentionez ca masina e golf 3 gt 90 cai benzinar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!