Jump to content

BUJII


soryn
 Share

Postare recomandată

Buna dragilor! Uite ce chestie am gasit prin Net. http://s.tf1.fr/FluxJt/jt20d04012007/jt20d04012007r13.asx http://www.c2bs-bougies.com/page/technique.htm

Acum ma apuc si io de gaurit un set de bujii, sa vedem poate ca-i interesant. Astept parerea lui Mishul

Modificat de soryn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MMMMM, interesant.

Se pare ca dupa ce am vazut o imagine marita, nu trebuie perforat pana la cap, doar facute niste santuri pe laterala. Iar partea reglabila... de unde iau asa spiral? Cred ca e de 1,5 ori maxim 2.

Daca au dreptate in ce spun +15% cuplu si -12% consum, atuci o sa pun iar la treaba bormasina verticala.

Super TIP. Felicitari!

Modificat de dihorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si am gasit niste raspunsuri. Bujiile "adevarate" au electrodul mai fin. Asta duce la o uzura mai rapida, deci, nu este viabil pentru o piata care vrea produse care sa dureze. Ideea e ca cu cat e mai mic electrodul, cu atat scanteaia se concentreaza pe o suprafata mai mica si se descarca mai bine, mult mai puternic.

Am gasit aceste bujii la firma NGK, dupa mine cea mai buna marca de bujii facute de mana omului.

http://www.ngksparkplugs.com/products/cars...&country=US

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Am folosit personal Eyquem  - si am fost foarte multumit.  Ar fi a doua optiune pt. mine in afara de W8AC desigur.

Cel mai nesatisfacut am fost de NGK - e posibil sa fi nimerit niste fake-uri (se pare ca exista NGK false), insa le-am luat din magazin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NGK fake- sunt destule, amicii motociclisti  imi zic ca cica sunt cu 10 lei setu' la europa sau dragonu'... :exclaim: si revandute ca's ,,de firma''... baietii chiar au pus acolo  un link sau ceva, cu cum arata fake-urile, spre comparatie..

 

equiem d'alea folosesc si eu la aircooledu'   zilnic.. :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si io am pus ngk b5hs dupa 200km o murit 3 buji.......am trecut pe Beru si is multumit 

Modificat de silviu_cj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea e ca treaba nu e de ieri de azi: si prin 2004-2005 am pus bujii NGK si cel putin una a crapat in timp scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cele mai bune rezultate le-am avut cu Bosch dar nu dupa piata autohtona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!