Jump to content

Marci de uleiuri


wabbit
 Share

Ce marca de ulei preferati?  

721 voturi

  1. 1. Ce marca de ulei preferati?

    • Castrol
      337
    • Aral
      140
    • Mobil 1
      135
    • Valvoline
      18
    • Elf
      10
    • BP
      3
    • Texaco
      6
    • Esso
      5
    • Shell
      6
    • Alta
      69


Postare recomandată

Ce ulei imi recomandati pt un Passat 1,9 TDI PD 116 CP din 2000 ??

Abia l-am luat si habar n-am ce-i cu viatza lui :P (trecerea de la Dacie la VW ma va trezi la realitate ?? )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice tip de ulei cu conditia sa indeplineasca norma VW 505.01, e ceva special pentru motoare PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fostul proprietar folosea un Motor Oil 5W40 made in Canada !!! Nu cred ca cei de la VW recomanda asta !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca respecta norma care ti-am zis-o mai sus nu dauneaza motorului absolut deloc. E foarte important sa respecti norma 505.01, firma pe care o alegi depinde de tine. Eu spre exemplu am Mobil1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti de 193 RON pentru 4 litri de Castrol RS 10W60 ?

Merita? Ce alte optiuni am? (cod motor AUQ)

Pe bidon scrie "Made by Castrol in Germany"

Modificat de wwww
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca intr-adevar e facut in Germania merita.

Castrol RS 10W60 e considerat unul din cele mai bune uleiuri pentru motoarele pe benzina care merg la turatii mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am Aral 431, dar am vazut niste poze intr-un service cu motorul unei Octavii facut praf cu Aral, cica uleiul s-a transformat dupa vreo 9 luni in pacura si nu mai crestea presiunea la ulei. Omul a observat ca se aprinde martorul de presiune ulei dar cand verifica nivelul era OK. Insa a mers asa si ...... varza a fost motorul lui. Cand l-au desfacut in service au observat ca 80% era pacura (mult mai solida ca uleiul). Facuse schimbul la service cu garantie si cei de la service trebuie sa-i repare motorul. De atunci acel service care lucra exclusiv cu Aral a renuntat la Aral si acum folosesc Mobil. Aviz posesorilor de TDI PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare e rau sau e bine daca bagi la motor non-PD ulei pt.motor PD ? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia de 15.000 saptamina trecuta. Pina acum, am avut Aral, dar l-au schimbat cu MOL 5W40. Cica era la oferta (la patru litri cumparati, unul se dadea gratis). Am intrebat :D daca e la fel de bun ca Aral si mi s-a raspuns ca "siiigur ca da!!". Mi s-a spus ca, daca insist, imi pun tot Aral. N-am insistat, ca nu ma pricep, dar mi se pare mai zgomotoasa masina. Ca sa nu spun ca vibratiile la relanti par mai mari. Am gresit ca am acceptat MOL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura uleiul cu trepidatiile si zgmotul motorului.Eu am Valvoline si sunt super multumit nu imi consuma deloc ulei si sunt ocazii cand ii mai dau si 220 km/h :D(bine doar ating acea viteza si apoi incetinesc) merg si cu viteza cat se poate uneori mai fac si cate o ***.

Modificat de valighe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un Passat cu motor AVB, pompe duze, si din Germania am cumparat un ulei Castrol 502 00 (mi-au dat de la un supermarket auto, cu certificatul masinii in fata), iar in Romania mi-au zis niste colegi ca nu e bun, ca trebuie 501 01 sau asa ceva, ca stric pompele si ma costa peste 100 000 000 sa le schimb. M-am uitat si in cartea masinii si sunt date urmatoarele: 505 00, 502 00 si la un aliniat nou si 501 01. Ce trebuie sa fac, sa schimb uleiul (am facut aprox. 1000 km cu el) sau sa stau cuminte ?

Va multumesc!

Era 505 01 si nu 501 01, dar cred ca v-ati dat seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste linistit uleiul pe care l-ai pus.Daca in cartea masinii scrie ca e bun pai este bun asta e clar.Doar nu schimbi si pui 505 01 ca asa iti spune unu si altu prin romania folosesti ce scrie in cartea masinii.La noi cum auzim de PD gata trebuie ulei 505 01 asa cum este obsesia si pentru Arala sau Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat uleiul la 30.000 km. Dealerul PoRo local mi-a propus un ulei de care nu am auzit pana acum: Special Plus, SAE 5-W40, VW Norm 502 00 / 505 00 / 505 01, made in Germany, distributed by Volkswagen AG D-38436 Wolfsburg, Germany. Verteiler in der Schweiz: AMAG, 8107 Buchs/ZH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma intreb cu cel putin la fel de mare interes acest lucru. :screwy:

Ma consolez insa cu faptul ca e distribuit nu numai in Germania ci si in Elvetia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce stiti despre uleiurile din Super Marketuri gen Selgross, Metro? Am vazut ulei Aral HiTronic ce imi trebuie la masina din semnatura la un pret mult mai mic decat in service, iese cam cu 1 mil si un pic mai ieftin 5l cumoparati de la Selgross. Pe bidoane scrie Made in Germany, Bochum parca si data fabricatiei e recenta, augost 2006? E aceeasi calitate, s-ar putea sa iau teapa cu unul produs in Turcia? In plus de asta oare mi-l vor accepta la service, masina fiind in garantie, ca doar corespunde normei.

Scuze daca s-a mai discutat si nu am vazut eu.

Modificat de manfred
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul in principiu trebuie sa fie original , daca corespunde normei vw care o ai la motorul tau e ok , daca e mai ieftin decat la reprezentanta iar e ok , din cate stiu nu este nici o problema sa vii cu uleiul sau filtrele tale atata timp cat sunt conforme. :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit undeva ( cred ca AMS ) ca peste 50% din uleiurile auto comercializate in Romania sunt contrafacute . Ma refer la cele mai comune si uzitate norme . Asa ca mare atentie de unde si ce ulei punem in motor !? Eu personal folosesc la un ALH din 2002 , Liqui Molly Diesel Synthoil cu service fix ( 15 k.) cu toate ca are QG1 . Vine iarna!

Daca nu esti sigur de calitate mai bine folosesti norma VW 503.00 - 506.00 - 506.01 Long Life si schimbi la 20 k. Acest tip de ulei , dupa cate cunosc , nu se prea falsifica ( poate ma insel?) Iarna este super .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol RS 10W60 e considerat unul din cele mai bune uleiuri pentru motoarele pe benzina care merg la turatii mari.

Avind in vedere ca vine iarna nu o fi prea mult 10W???

Sau e la fel de bun ca un 5W40 de la alte firme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba e mult , Castrol RS nu este un ulei de iarna cu un ulei pentru motoare pe benzina cu vadita tenta sportiva... cum sunt motoarele de pe Subaru , Audi , Honda etc. motoare la care puterea maxima este pe la 6500 ~ 8000 de ture ( la unele dintre ele)

W-ul din denumirea uleiului zice ca e winter , de iarna , dar tot un 0w40 ramane cel mai bun. banuiesc ca stiti la ce se refera fiecare numar ,vascozitate si toate alea :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca temperaturile minime nu scad sub -20 grade Celsius, 10W... e ok, dar pentru Romania e intr-adevar de preferat un ulei cu specificatia SAE 5W... pentru iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc Castrol 0W-30 , norma 506.01. Cum vi se pare. Cu acest ulei a fost alimentata masina de la inceput ..si tot cu acest tip de ulei am continuat si eu. Si nu am nici o problema. 0 vascozitate iarna si 30 vascozitate vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba e mult , Castrol RS nu este un ulei de iarna cu un ulei pentru motoare pe benzina cu vadita tenta sportiva... cum sunt motoarele de pe Subaru , Audi , Honda etc. motoare la care puterea maxima este pe la 6500 ~ 8000 de ture ( la unele dintre ele)

La un Audi TT ar merge Castrol RS? Sau la un Audi A3 sau Golf GTI? Nu de alta dar ezakt acelasi motor exista si pe cele 3 masini mentionate anterior.

W-ul din denumirea uleiului zice ca e winter , de iarna ...

Asta chiar ca nu am stiut-o :evil:

Cred ca o sa incer un 5W40.

La un magazin de piese auto mi s-a spus ca Castrol RS 10W60 ar avea cam aceeasi viscozitate cu un 5W40 de la Mobil sau Aral (desi caracteristicile sunt cele de mai sus). Ce sa mai cred? Ideea e ca Castrol e pus doar in BMW (asta au crezut ca am si eu). Cel putin pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!