Jump to content

Marci de uleiuri


wabbit
 Share

Ce marca de ulei preferati?  

721 voturi

  1. 1. Ce marca de ulei preferati?

    • Castrol
      337
    • Aral
      140
    • Mobil 1
      135
    • Valvoline
      18
    • Elf
      10
    • BP
      3
    • Texaco
      6
    • Esso
      5
    • Shell
      6
    • Alta
      69


Postare recomandată

Cu slx,e o problema ciudata.Initial se spunea ce nu o sa se mai comercializeze si ca o sa ramana doar la reprezentante.Acum vad ca nici macar la avia(din sursa sigura) nu-l mai au si l-au inlocuit cu edge profesional.Nush ce sa zik si care e motivul care a dus la disparitia lui.Posibil ca castrol sa simplifice si sa reduca din gama de produse.Aveau powerflow care era special de bmw,slx cu sigla volkswagen..si e posibil ca si astea sa fi disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai puneti castrol made in turkey... sunt inferioare si nu-si pastreaza proprietatile in timp

De unde stii tu unde este facut ?

Eu din cate am vazut sunt vreo 6 tari producatoare pe ambalaj iar daca iti pune la carafa nici nu mai stii unde este facut.

Dar daca tot ai facut o recomadare macar precizeaza si care ar fi alternativa.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da o pagina in urma ca am postat tot ieri alternativa la castrol si mobil1 made in turkey :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exxon au rafinarie in Turcia si imbuteliaza mobil acolo,deci nu este un produs contrafacut.Stiti ca OMV vor sa achizitioneze si ei un concern petrolier turcesc?

Pt exxon care importa mult petrol din tarile arabe,e mult mai usor sa faca produse in turcia si apoi sa le distribuie prin europa ca produs finit.Mai este mobil facut in Belgia,dar va dati seama ce inseamna sa cari o cantitate considerabila de petrol pana in Belgia si apoi sa scoti produsul finit acolo.

Tot lotul actual de ulei pe care il avem este mobil de Belgia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca oriunde in lume s-ar produce un ulei, atata timp cat este produs pe cale oficiala si producatorul implementeaza un control de calitate corespunzator, nu ar trebui sa fie diferente intre locurile de productie si cu atat mai putin sa existe ingrijorare din partea cumparatorului.

Problema e cu acele uleiuri facute la gramada si etichetate in functie de preferinte.

Acolo nu ai garantia calitatii si din pacate pietele constranse financiar ( cum e si Romania ) sunt cele mai bune piete de desfacere.

E mult mai usor sa dai spaga unui lant de supermarketuri si sa-ti vinzi astfel uleiul mediocru, pentru ca mizezi pe faptul ca marea majoritate a automobilistilor isi procura uleiuri din alta locatie decat reprezentanta sau de la distribuitorul autorizat care poate sa-ti si garanteze provenieinta uleiului respectiv.

Oricum cine e in spatele acestor afaceri e tot o persoana importanta din compania de marca, pentru ca ii e usor sa beneficieze de contractele de distributie ale firmei mama si sa dezvolte aceasta piata gri/neagra a uleiurilor. Plus ca asa va sti ca nu va fi luat la rost "pe cale oficiala" de calitatea uleiului.

E la fel ca si piata neagra a componentelor electronice.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da o pagina in urma ca am postat tot ieri alternativa la castrol si mobil1 made in turkey :)

Masina este in garantie ,deci prin urmare nu pot pune decat ce se ofera in reprezentante,ca asa puneam si eu motul sau altceva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Avia Edge 5w30 profesional este 71.86 lei litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dacă 1l este 71,86 RON nu mai bine ieși cu motul care e 123 RON 2l ? Zicea cineva ca e scump motul? Pai atunci asta la 1l nu e scump? ήtreb si eu deoarece nu știu diferența dintre ele.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta e scump castrol...dar la magazin este 55 lei litru.Am un coleg de breazla care de cand a bagat motul in masina personala seat 1.9 ds...nici nu mai vrea sa auda de alte uleiuri,si isi poate achizitiona ce marca de ulei vrea si la preturi bune.Multe lume intreaba de motul si multi dau referinte bune despre el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul schimb de ulei la "motosapa" mea actuala am pus motul 5w40 specific vw 50200. Pana acum multumit. Dupa 4000 km din care vreo 2000 facuti pe la munte nu a papat pic de ulei. Urmatorul vreau sa incerc Mobil 0w40 new life. Pe 1.9 tdi ASV bagam mobil 5w50 peak life si era diferenta majora (in bine) in sunetul si mersul motorului fata de castrol, aral, motul 8100xcess, si nu mai stiu ce am mai bagat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine in Pitesti Edge 5w30 modelul nou este putin fluorescent la culoare,made in Germany cu codul 400 este 48ron litrul,nu merita luat de la reprezentanta,ca este acelasi ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1! Recomand cu caldura Redline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primul schimb de ulei la "motosapa" mea actuala am pus motul 5w40 specific vw 50200. Pana acum multumit. Dupa 4000 km din care vreo 2000 facuti pe la munte nu a papat pic de ulei. Urmatorul vreau sa incerc Mobil 0w40 new life. Pe 1.9 tdi ASV bagam mobil 5w50 peak life si era diferenta majora (in bine) in sunetul si mersul motorului fata de castrol, aral, motul 8100xcess, si nu mai stiu ce am mai bagat.

.si cu ce mergi acum pe ASV?

vreau sa incerc si eu altceva, ca mobil si aral si castrol papa 2.5L intre schimburi

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ASV-ul l-am vandut de vreo 4 luni dar ultimele 3 schimburi de ulei au fost cu mobil 5w50 si imi manca cam 400 ml numai in intervalul de 7000 - 10000 km pana la schimb :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Prezentarea produsului si numele sunt identice cu uleiurile Liqui Moly.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am luat pt golf selenia gold 10w40. Dupa schmb revin cu feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prezentarea produsului si numele sunt identice cu uleiurile Liqui Moly.

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Asta ar fi o chestie, dar in plus Meguin a fost intotdeauna rafinaria uleiurilor LM si a fost cumparata de LM in urma cu cativa ani :)

Dar totusi nu stiu daca LM si-a pastrat aditivii doar pentru uleiurile sale sau le furnizeaza si catre Meguin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!