Jump to content

Marci de uleiuri


wabbit
 Share

Ce marca de ulei preferati?  

721 voturi

  1. 1. Ce marca de ulei preferati?

    • Castrol
      337
    • Aral
      140
    • Mobil 1
      135
    • Valvoline
      18
    • Elf
      10
    • BP
      3
    • Texaco
      6
    • Esso
      5
    • Shell
      6
    • Alta
      69


Postare recomandată

Sa vedem care ne sunt preferintele, si de ce :lol: Sper ca nu am uitat nici un ulei important ce se vinde in Romania...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mentiunea ca o singura data am dat de un Valvoline bestial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat Castrol pentru ca din asta am acum si din asta recomanda Midocaru'. Chiar si pe stickeru' :-( pus pe masina cand mi-au dat-o este recomandat Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Renault a choisee Elf... si chiar este un ulei bun si cu preturi accesibile.

I-mi place ELf Turbodiesel 10w40 ACEA B3/B4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Vezi ca ai uitat un oloi nemtesc extrem de bun si anume Liqui Moly. Eu numai d-asta bag si sunt super multumit de el. 10W-40 semisintetic cu MOS2.

G2 GTI 16v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am votat Mobil1. Asta folosesc de cand am masina, si n-am de ce sa ma plang. Plus ca il obtin ceva mai ieftin decat in magazin :))

@AlexDUB: Forumul nu permite mai multe optiuni in poll. Am folosit numarul maxim permis. Trebuie insa sa recunosc ca la Liqui Moly nu m-am gandit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petru R&D,

Si la SEAT se recomanda REPSOl . De ce oare? :))

In alta ordine de idei , my big brother foloseste Repsol pe un Vectra din '92 si este super incantat. Am oarece dubii pentru de uleiul asta am auzit de mult dar la noi in tara nu am auzit de mai mult de 2 ani sa fie folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mentiunea ca o singura data am dat de un Valvoline bestial.
Poti sa detaliezi putin ? Eu ma gandesc ce sa aleg intre Castrol si Valvoline (pt Leon 1.8T).
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numarati-ma la Castrol.

Aceeasi parere cu a lui Razvan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol, dar recunosc ca pe baze subiective, nici cu Aral n-am avut vreodata probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea, este gresit sa-ti alegi uleiul exclusiv dupa MARCA, dupa imaginea creata de producator, dupa laudele fiecaruia pentru propriul produs. E important daca uleiul e fabricat in uzinele mama, acolo unde s-a nascut el, pentru ca in ziua de azi se fac uleiuri de marca (marcile din poll) in tari foarte apropiate de Romania, si chiar in Romania. Daca intilnesti pe bidon specificatiile pentru masina ta si un "made in UK, belgium, france" e.t.c., e un ulei bun. Diferentele intre marile marci sunt mici. Eu am votat acum cu elf, pentru ca mi-am luat elf competition produs in Franta, e semisintetic si indeplineste ce-mi cere masina. Inainte am avut MobilSUperS 15w-50. Acum 15W-50 nu se mai produce la nici o marca, fiind inlocuit cu un 10W-40 mai "optimizat" pentru temperaturile aferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16vlv, dar ce ne facem cu instalatiile de reciclare aflate tot in uzinele-mama ale marilor producatori? Eu unul nu as fi prea fericit sa stiu ca am in motor ulei reciclat :D.

Din pacate uleiul de motor e un subiect foarte "alunecos", ne lipsesc informatii concrete, e foarte posibil ca un ulei cu aceleasi specificatii sa aiba calitati diferite pe pietze diferite ceea ce pe noi ne dezavantajeaza in mod clar pt ca nu suntem o piatza importanta si nimeni nu are interesul sa-si dovedeasca potentialul in RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat cu Aral, numai asta am folosit pana acum. Cu toate astea ma bate gandul sa-mi pun Castrol 10W50 full sintetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petru R&D,

Si la SEAT se recomanda REPSOl . De ce oare? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am gasit pe piata m-am orientat catre Total Semisintetic 10W40 (diesel in cazul meu). Made in Frace - asta a fost motivul principal si pretul destul de avantajos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Dupa parerea mea, este gresit sa-ti alegi uleiul exclusiv dupa MARCA, dupa imaginea creata de producator, dupa laudele fiecaruia pentru propriul produs

Sunt 100% de acord. Importanta este originea uleiului, inscrisa intr-un coltzisor al etichetei la linia "Made in..." De asemenea, alegerea uleiului dupa parametrii in fct. de recomandarile constructorului, starea motorului etc.

By the way, ma gandeam - ptr. un Mk2 1.8 16v GTI - ar merge un Mobil 1 5W-50 sau un Aral Mega 5W-50, ambele full sintetice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am votat cu un ulei nu prea des intalnit pe la noi, sau cel putin nu de mine, si anume Champion. Este facut in Belgia si cel putin pt. moment sunt sigur ca nu e facut pe la noi sau Turcia, .... Ati mai auzit pe cineva sa foloseasca sau aveti idee cat de bun este? :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din ce am inteles eu este ca nu prea conteaza marca, cat conteaza unde este facut, dar la mine ce ulei se potriveste, adica sintetic, semisintetic ? Este bun DuraLube ?

(sunt praf in domeniul motoare asa ca nu radeti :study: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt 1.8T numai ulei sintetic. Iar despre DuraLube eu sunt total impotriva daca motorul merge bine (daca are probleme mari e discutabil). Uleiurile actuale au destui aditivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu bag Texaco Havoline Diesel 15w40

Este ieftin

Este Texaco

Si nu are instructiuni in limbile din Est (ce inseamna oare?)

Si este VW505.00 parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ala vrei sa-l pun cand am probleme ? nu mai bine sunt preventiv si-l pun inainte, ce inseamna 1 mil de lei la 50.000 km ? O nimica toata, deci daca este asa de bun precum zic unii(ca in nici un caz cum scrie pe el) de ce sa nu-l folosesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerile sunt impartite, unii zic ca face minuni la motoare varza, altii zic ca au facut motoare care mergeau foarte bine praf cu Duralube. N-am folosit deci nu pot daca e bun sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai astea sunt doar vorbe, dar logic fiind ca daca e creat pentru a ajuta motorul nu prea are cum sa-l faca varza. Daca il face varza trebuie sa fie si un motiv. Nu are cum sa faca un motor varza si altul nu. Trebuie sa existe doar o singura opinie, il face sau nu varza !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai astea sunt doar vorbe, dar logic fiind ca daca e creat pentru a ajuta motorul nu prea are cum sa-l faca varza. Daca il face varza trebuie sa fie si un motiv. Nu are cum sa faca un motor varza si altul nu. Trebuie sa existe doar o singura opinie, il face sau nu varza !

Chimia nu e asa simpla cum pare la prima vedere. Aditivii din compunerea uleiurilor sunt diferiti si, in consecinta, pot reactiona diferit cu astfel de "pansamente" ale motorului. Fabricantii nu recomanda amestecarea solutiilor de spalat parbrizul daramite amestecarea uleiului cu alte substante. Subscriu si eu parerii lui toni. If it isn't broken - don't fix it. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!