Jump to content

Marci de uleiuri


wabbit
 Share

Ce marca de ulei preferati?  

721 voturi

  1. 1. Ce marca de ulei preferati?

    • Castrol
      337
    • Aral
      140
    • Mobil 1
      135
    • Valvoline
      18
    • Elf
      10
    • BP
      3
    • Texaco
      6
    • Esso
      5
    • Shell
      6
    • Alta
      69


Postare recomandată

Pai atunci pare simplu, daca nivelul e foarte putin sub minim e normal sa se aprinda "beculetul galben care indica ca uleiul in motor e sub minim" deci trebuie sa completezi chiar pana sus, deci cam un litru, desi momentan inca vreo 300 ml cred ca ar rezolva situatia, care e urgenta daca nu vrei sa uzezi motorul mai repede ... :P

Stiu ca mai e si problema tipului de ulei pe care trebuie sa-l pui ... dar mai insista la dealer, poate a aflat intre timp ce trebuie ca norma VW.

E practic sigur ca din punct de vedere al normei DIN, Castrolul RS 10W60 este potrivit pentru motorul tau, dar totusi ar trebui stiuta si norma VW.

Si sper ca odata si odata tot o sa aflam ce uleiuri se folosesc pentru GTI-uri ... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Iata ce am gasit pe o masina recent adusa din .de (la care s-a facut service LL inainte de "plecare"). Habar n-aveam ca a aparut SLX III, eu ramasesem la II.

Motorul e 1.8T, 2003

Interesant e ca nu gasesc pe site-ul Castrol info despre SLX. De ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat Aral (5W-40) pentru ca asta imi recomanda un prieten care lucreaza la un service destul de bun.Cica Aral-ul e mai putin probabil sa fie "falsificat" deoarece vine gata ambalat din afara,pe cand la foarte multe alte marci ambalarea se mai face si in Ro (si deci...).

Dar am mers pe Aral si pt ca am vazut ca merge bine motorul,in 6000 km nu am consum de ulei,si ii dau cate un pic de talpa,cand e loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.

As dori si eu o recomandare din partea vostra pt uleiurile din oferta Carrefour (e aproape de mine si nu prea am timp sa ma plimb): Mobil 1 Syntetic 5w40 4l - 115RON/ Ravenol VSI 5w40 5l - 120RON / ELF Excelium 5w40 5l -100 RON/ ARAL 5W40 4l - 120 RON.

E primul schimb pr care il fac eu (masina o am de 1 luna) iar ce e in ea acum - Liqui Moly 5w40- nu am vazut pe niciunde.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liqui Moly gasesti la Augsburg, daca vrei.

Din ce ai scris tu, as prefera (de fapt am folosit mult timp) Aral-ul 5W40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sustin parerea lui S_C. Folosesc acest ulei de 3 ani !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm... la tine nu merge de-acum un SLX LL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din lista lui XDany, Aral 5W40 cu precizarea sa nu fie "made in EU" ci "made in tara ..." din Europa de Vest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri.

Maine o sa ma duc la Augsburg si daca nu gasesc Liqui Moly o sa iau Aral.

Daca mai aveti si alte propuneri...in sfara de cele scrise de mine mai sus ai fi f ok....eu sunt nou in ale diesel-ului si nu prea am habar.....asa ca am luat de bun cam tot ce scrie pe aici.

Modificat de XDany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei se recomanda pentru un TDi-PD 1.9 101 CP AXR ? Pe hartiuta de sub capota scrie cand s-a schimbat uleiul si ce tip s-a pus ca fiind Mobil 1 5W-30. Masina e recent adusa de mine din .de

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian : poti sa pui 100% ulei ce indeplineste norma 505.01 sau 506.01 daca motorul suporta long life service (foarte probabil).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Oops, s-a aprins si la mine beculetul galben care indica ca uleiul in motor e sub minim. Dragos mi-a recomandat Castrol RS 10W60 ca fiind cel mai bun pentru GTI. Pe unde se gaseste asa ceva intrucat la benzinarii nu am gasit ? Are cineva asa ceva vreo 200ml ca sa nu iau 1l ? ( platesc proportional evident ) !

Hmm...am completat atunci 0,5l si am facut vreo 3-4000km. Azi s-a aprins din nou becul. S-a mai intalnit vreun posesor de 2TFSI cu problema asta ? Ce poate fi ca deja incepe sa ma ingrijoreze? In curand merg cu ea la prima revizie ( are 12600km acum ) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca raspunsul meu coincide cu votul majoritatii; Cele mai bune ar fi in ordine castrol / aral. Cu amendamentul ca prefer aral deoarece nu a dat licienta la nimeni (se produce doar in germania). castrol e produs si in turcia etc etc. Si cum nu sunt suficient de dibaci sa fac diferenta mai bine pun aral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm...am completat atunci 0,5l si am facut vreo 3-4000km. Azi s-a aprins din nou becul. S-a mai intalnit vreun posesor de 2TFSI cu problema asta ? Ce poate fi ca deja incepe sa ma ingrijoreze? In curand merg cu ea la prima revizie ( are 12600km acum ) !

Nu inteleg, ai pus Castrol RS 10w60 in GTI?! In motoarele VAG de peste 200cp se pune numai ulei sintetic cu norma 503.01 adica 0w40. S-a intamplat ca l-a ars si l-a aruncat pe teava.

Eu am avut surpriza sa constat ca la Metrotehnica intentionau sa-mi faca schimbul de ulei cu Mobil 5w30. Evident le-am cerut sa-mi arate unde scrie 503.01 si au ridicat din umeri dar mi-au adus 0w40 cu norma respectiva. Unii mai si citesc spre surpriza lor... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da, la mine sunt 2 coduri dar pe care le-am aflat de la dealer. In carte, motorul 2TFSI nu apare, deci mi-au dat-o degeaba. Un cod corespunde parca lui 0W40 sau 5W40 dar al doilea surpriza....nu stie nimeni cui corespunde. S-au uitat baietii in toate normele lor de uleiuri si nu era de gasit. Dragos mi-a recomandat 10W60 pe care scrie full sintetic si din asta am pus. Este posibil sa nu fie bun uleiul pentru motorul asta iar faptul ca l-am pus peste cel pe care l-a avut masina din fabrica si care sigur nu era 10W60 iarasi nu poate fi bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit ca ar mai fi aparut o norma dar nu am gasit nimic.

O discutie despre uleiuri la 1.8t:

http://theoildrop.server101.com/cgi/ultima...=3;t=000518;p=0

Si pagina cu Mobil 0w40

http://www.mobil.com/USA-English/Lubes/PDS...bil_1_0W-40.asp

Ca o paranteza, ratatii de la Porsche pun 5w30 in toate TFSI-urile de 2.0. Acest ulei nu corespunde normei 503.01. Amazing.... Sunt curios ce ar pune daca ar fi masinile lor personale.

Modificat de Deceunink
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de uleiurile Total?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai important lucru e sa fie respectata norma VAG pentru motorul respectiv; brandul e mai putin important, dar daca nu doresti Aral sau Castrol cred ca e bun si Total cu conditia sa fie made intr-o tara precizata din Vest, nu in EU ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...uleiul potrivit ar fi 0W-40 indiferent de producator, da ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti !

Castrol 507.00 LL3

Am facut 2000km (76.712km) de la schimbul precedent (74.688km) si computerul de bord afiseaza SERVICE in 3000km ?? cei 2000km au fost facuti 90% in oras.

Mentionez ca a consumat cca 150ml (pe la 1900km), uleiul fiind aproape la maxim dupa completare(100ml).

Anterior de acest schimb am avut numai Castrol 505.01, masina fiind de noua la mine.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a fost resetat comp. de bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procedura de resetare

-se tine apasat butonul pt reset kilometraj zilnic de pe vitezometru

-se pune contact pana se aprind martorii de bord si se da drumul la buton

-prin apasare 1 sec se schimba intre service oil sau service insp

-se roteste de buton spre dreapta (in sensul acelor de ceas) si apare - - - in loc de oil sau insp.

-gata treaba.

Valabil la fabia, incearca si la masina ta, oricare o fi ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Computerul a fost setat ptr LongLife Variabil de cei de la service,cel putin asa au spus?, in cei 2000km nu sa manifestat compul,totul a fost normal pina ieri.

VW PASSAT 2003 AVF,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

De acord cu faza ca duralube nu e necesar.

Am adus din US (cu 12$) un pachet complet duralube (aditiv ulei si aditiv benzina pt curatat injectoare), Actiune:

- facut plin si pus aditivul in benzina

-consumat tot rezervorul

- pus solutie spalat motor interior lasat 5 minute la relanti si dat jos uleiul

- pus aral si duralube (poate am un fix dar schimb uleiul la 5000 km si doar de calitate)

Rezultatul? N-am simtit nici o diferenta in sensul ca mergea la fel de bine ca si pana atunci. Macar am confortul psihic al curatarii injectoarelor si aditivarii pieselor interne de la motor :P .

In concluzie la urmatorul schimb ca sa fiu impacat am pus Mobil 1 ,,0-40w" care are nu stiu ce formula speciala aditivata si e sintetic 100%. Din nou merge la fel de bine si nu vad nici o diferenta. (cineva mi-a zis ca la un motor de 250k km nu trebuie ulei asa subtire ca va consuma- consum ulei insa 0 si deja am 2 schimburi de 0-40 la activ ca pana atunci primul proprietar mersese doar pe aral.

Si ACUM PAREREA MEA:

-ulei de calitate consacrat conform specificatiilor

- schimbat la 75% din perioada max de utilizare recomandata sau mai devreme (prefer sa dau un ban pe ulei decat pe reparatii la motor)

- aditivi necesari doar daca motorul a fost hartuit sexual de inaintasi

In rest .... cred ca o sa ma tina 600k fara probleme, lucru pe care vi-l doresc si voua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha ce fain...folosesc Castrol GTX3 Magnatec de cand a aparut...si uite ce am gasit pe site la Castrol(mai devreme am gasit linkul in acest topic)...

Passat - '88 - '97

Application Recommendation Capacity (ltr) Links

Engine (P) GTX MAGNATEC 10W-40 4

Manual Transmission SYNTRAX UNIVERSAL 2

Automatic Transmission REFER TO MAIN DEALER (a)

Differential From Gearbox

Coolant REFER TO MAIN DEALER 5 / 5.5

Differential - Auto. transmission, 4 and 5-speed

plus Tiptronic (where fitted) TAF-X 0.8

Wheel Bearings LM GREASE

Power Steering (where fitted) (m)

Brake Fluid RESPONSE SUPER DOT 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!