Jump to content

Marci de uleiuri


wabbit
 Share

Ce marca de ulei preferati?  

721 voturi

  1. 1. Ce marca de ulei preferati?

    • Castrol
      337
    • Aral
      140
    • Mobil 1
      135
    • Valvoline
      18
    • Elf
      10
    • BP
      3
    • Texaco
      6
    • Esso
      5
    • Shell
      6
    • Alta
      69


Postare recomandată

Am folosit foarte multe uleiuri dar acum am ramas la REPSOL. E singurul ulei care ramane pe fiare chiar si pana a doua zi de dimineata. Am testat pe o dacie care a avut ARAL si am facut cu ea Constanta-Urziceni cu 164km/h viteza maxima admisa la ora 14 zi de vara iulie(canicula). Motorul a inceput sa bata a 2-a zi de dimineata pana isi lua uleiul. Am bagat Repsol 15W40 ca urmare a discutiei avuta cu un prieten care are un service si a2-a zi dimineata SURPRIZA placuta! Motorul nu mai bate! Ba mai mult am facut 2 schimburi de ulei (adik 20k km) si tot nu mai bate! Se pare ca uleiul ramane pe toate lagarele motorului si nu se duce jos in baie! (ca cuzineti noi nu mi-a pus:)))) Am obiceiul sa testez orice chiar daca e nou -nout. Dar cu uleiul asta m-a pus pe ganduri intr-un mod foarte placut!

La pasat am bagat tot repsol (binenteles 50501) si s-a mers 50 km fara ulei (baie sparta ) si nu s-au stricat decat tachetii hidraulici mai exact unul mai rau, nik altceva, Ba mai mult mentionez ca in lovitura s-a rupt si surubul care tine roata dintata care antreneaja pompa ulei deci no chance ungere. inca o surpriza placuta cu REPSOL ;)

Voi ce ati gasit printre uleiurile care sunt??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E reclama sau ce?

<{POST_SNAPBACK}>

daca crezi ca vand ulei e treaba ta dar eu iti zic ce este! U ce folosesti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina mea scrie ca e recomandat Repsol. Dar am un prieten foarte bun si foarte priceput la masini care mi-a zis ca Repsol ar fi o marca nu prea buna... Chiar as vrea sa stiu ce ulei ar fi cel mai bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@emilpopescu: uuuuse the fooorceeee... ahem... uuuuseee the seeeeeearch!!

Topics merged!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat cu Aral si folosesc Aral (desigur 50501 acum la G52.0TDI) de mult timp. Argument: fiind o marca mai putin raspandita in RO are mai putine sanse sa fie contrafacut. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

"Aral SuperTronic Longlife II SAE 0W-30 with Enhanced Aral Synth -Technology is the latest oil technology with the approvals for the most recent VW/AUDI/SKODA motor - generations with LongLife-Service. The outstanding performance for gasoline - as well as for diesel-motors (especially high performance TDI / unit injector system - engines ) - is documented by the high standard of the requirements specified in the VW - Norm 503 00, 506 00 and 506 01. Aral SuperTronic Longlife II SAE 0W-30 guarantees an absolute lubricant safety, fastest oiling when cold started, extremely high wearing protection, and protection from deposits for longevity of the motor. Aral SuperTronic Longlife II SAE 0W-30 offers oil pressure safety, low oil consumption and longest oil changing periods (possible to 50,000 km). This new engine oil allows longest oil changing periods also in motors with minimum oil requirements. May not be used with VW /Audi - vehicles, which are manufactured before 2000."

Folosesc Aral 0W30 de cand am cumparat masina, fac schimbul la 15k si n-am nici o problema (OT: nici macar pamant in baia de ulei :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eddie, mai vinzi masina ??

:)

just cheking, daca uleiul indeplineste 506.01, inseamna ca pot sa-l var si la mine (505.01), isn't it ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

just cheking, daca uleiul indeplineste 506.01, inseamna ca pot sa-l var si la mine (505.01), isn't it ??

<{POST_SNAPBACK}>

Inseamna ca nu poti :banghead: daca iti trebuie 505.01, din ala pui...

Pentru 1.8T cod AUQ, la Augsburg International figureaza in baza de date: norma VW 503.00, full-sintetic, densitate 0W30 - din ce au ei pe stoc corespunde Castrol SLXII LongLife (VW special approval) 0w30 (acum e 66 RON/litru, nu 78).

Aral SuperTronic G 0W30 e de asemenea full-sintetic, dar nu corespunde cu VW 503.00. Pe bidon sunt trecute VW 502.00 si VW 505.00 parca.

Intervalul de service variabil imi suna oarecum a gogoasa

~Nautilus

Modificat de Nautilus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-l "contreaza nimeni pe nautilius ??

inseamna ca sebica a gresit cand si-a pus uleiul respectiv in motor ??

Acum folosesc Aral Super Tronic 0W-30 Long Life 2 - mi se pare o inbunatatire la rece cu privire la sunetul motorului  :blink:

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca sebica a gresit cand si-a pus uleiul respectiv in motor ??

<{POST_SNAPBACK}>

Daca scria pe el VW 503.00, n-a gresit... pe cel de la Augsburg nu scria, asta sunt sigur.

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scria pe el VW 503.00, n-a gresit... pe cel de la Augsburg nu scria, asta sunt sigur.

~Nautilus

<{POST_SNAPBACK}>

Ma vad nevoit sa intervin.

Aral Super Tronic LongLife II 0W-30 indeplineste NUMAI uramtoarele norme: Norm 503 00, 506 00 (5/99) and 506 01 (10/00).

Pentru o mai buna documentare a tipurilor de ulei aral, se poate citi documentul:

http://www.aral-forschung.de/lubricants/ro...alog_linked.pdf

Doi la mana, in cartile service de la masini, nu s-a mai trecut si norma 506.01 care este valabila doar pt motoarele cu indicativul QG1 (long life service).

In aceste motoare poti pune si 505.01 si 506.01 - dar invers nu se accepta.

Castrol de care s-a amintit, este exact acelasi lucru. (Castrol SLXII LongLife 0w30).

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@oaspetele: tu de ce nu pui Aral 431?

Noi in toate diesel-urile pompe-duze punem 431 si nu sunt probleme.

OT: o vand doar dupa ce apare Cupra R cea noua sau FR cel nou :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Din cate am inteles eu din ce am citit pe forumuri, prima cifra din caracteristica uleiului reprezinta secundele pana la ungere (vascozitatea), iar a doua cifra reprezinta rezistenta la temperaturile de lucru: de exemplu un ulei 0 W 50 face ungerea instantaneu, deoarece are vascozitate foarte scazuta iar 50 inseamna ca rezista la temperaturi de lucru mai mari decat 30 sau 40.

Daca este asa, inseamna ca un ulei cu norma 0W50 ar fi ideal. Vara normal ca iti trebuie uleiuri mai vascoase, de aceea e bine cred sa pui 5 sau 10Wxx. dar ultima cifra nu ar trebui sa fie cat mai mare, deci uleiul sa-si pastreze calitatile la temperaturi ridicate. Totusi majoritatea folosesc 40. 50 e mai scump sau de ce? :) Sincer nu am consultat nici o lista de preturi...

De asemenea, vechimea motorului. Am vazut ceva clasificari dupa acest criteriu: SJ pt. motoare vechi, SK mai putin vechi, SL pt. motoare noi sau mai noi. Cine stie exact ce si cum, sa spuna care e adevarul...

Bafta!

Modificat de alecsmed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod sigur valoarea nu reprezinta numarul de secunde. Unitatea de masura este W asa ca nu poate fi vorba de secunde.

Scria mai sus ca acele cifre reprezinta modificarea vascozitatii la diferite temperaturi, asa ca un ulei sintetic nu-si schimba vascozitatea nici vara, nici iarna. Deci vara nu trebuie folosit un ulei cu vascozitate mai mare deoarece fortezi inutil motorul.

Uleiul trebuie ales in functie de varsta motorului. Daca pui in motor 0W-30 si consuma, e cazul sa incerci un ulei mai vascos, 5W-40 spre exemplu.

Intr-adevar un ulei cu a doua cifra 50 este mai scump si mai greu de gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiurile monograd au o vascozitate nativa, reprezentata printr-o cifra (M30, M50 etc.) care reprezinta rezistenta la scurgere, adica numarul de secunde in care un ulei se scurge de pe un plan inclinat. Asta se masora la 40 gr. Celsius. Dar un ulei M30 o sa fie foarte gros la temperaturi joase si subtire la temperaturi inalte.

Normal, vrem un ulei care sa fie fluid la temp. joase si consistent la temp. inalte. Pentru asta sunt uleiurile multigrad.

Uleiurile multigrad se noteaza cu xWyy unde grupul de cifre de dinainte de W (x)reprezinta indicele de vascozitate la 40 gr. C iar al doilea grup, reprezinta indicele de vascozitate la 100C.

Un ulei 5W40, NU o sa fie mai vascos la 100C decat la 40C.

5W40 este un ulei care la 40 gr.C se comporta ca un ulei monograd M5 iar la 100gr.C se comporta ca un ulei monograd M40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu intrebare:ce marca si ce tip de ulei recomandati pentru masina din semnatura?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu intrebare:ce marca si ce tip de ulei recomandati pentru masina din semnatura?

multumesc anticipat

Eu folosesc pentru un motor asemanator Castrol RS 0W40. Daca citesti cu atentie acest topic, iti raspunzi singur :(.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum mi-am cumparat masina am fost la reprezentanta tess vw bv si mi-au pus ulei Castrol txt softec 5w40.

Am mers pe mana lor mizand ca stiu ce fac :D

inainte sa-l schimb tot de asta era si avea vreo 13k km si cei de la reprezentanta mi-au zis ca arata inca f bine.

decizia iti apartine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu intrebare:ce marca si ce tip de ulei recomandati pentru masina din semnatura?

multumesc anticipat

Ar fi foarte util sa ne spui cati km are masina ta, precum si daca consuma uleiul pe care il ai!

By default PoRo recomanda si ofera in garantie Castrol 5W-40.

Pe masina mea eu folosesc Mobil 1 5W-50.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

dati-mi va rog un site sa vad cam ce ulei (ca si vascozitate) ar trebui sa folosesc la masina...(prima din semnatura - are 8V - 120CP)

sau ajutati-ma voi....pana acum am folosit 10W40....

astept un sfat profesionist :P

Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum am folosit 10W40....

Daca motorul e 20 NE, ai facut foarte bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Daca motorul e 20 NE, ai facut foarte bine!

El e! Manca-l-ar tata sa-l manance de sprintzar ! B)

multam si ne auzim.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe siteul lui Castrol iti indica exact ce model de ulei sa folosesti pentru masina ta. Ar fi foarte interesant daca si ceilalti producatori de uleiuri ar imprumuta aceasta practica.

Am reeditat

Din site accesand un tool care se afla undeva in stanga te duce aici:

http://www.ew2.lubesinfo.com/frameset.asp?...c=1156&langid=1

Modificat de Morun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!