Jump to content

Marci de uleiuri


wabbit
 Share

Ce marca de ulei preferati?  

721 voturi

  1. 1. Ce marca de ulei preferati?

    • Castrol
      337
    • Aral
      140
    • Mobil 1
      135
    • Valvoline
      18
    • Elf
      10
    • BP
      3
    • Texaco
      6
    • Esso
      5
    • Shell
      6
    • Alta
      69


Postare recomandată

Pentru binele vostru si al motorului nu ma ifolositi ARAL pt ca face "pamant in baie "

CASTROL TXT 5W40 SAU RS 10W60 SANT MAI SCUMPE DAR INCA DE CALITATE IM ROMANIA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate face pamant in combinatie cu alte uleiuri, ceea ce e normal. Totusi de ce se foloseste si in Germania daca spui ca face "pamant" in baie?.

Iar pe uleiurile Aral sta inca scris Made in Germany si nu in cea de Est daca te uiti si la orasul unde a fost fabricat.

Pa Castrol-ul din RO (cel putin pe cel pe care l-am vazut eu, si nu am vazut un singur bidon crede-ma) scrii Made by Castrol sau Made in UE under Castrol Supervision. Deci unde e facut? si ce calitate are?

Nu sunt un fan al Aral-ului, dar la acest moment in Ro mi s-a parut o oferta buna (calitate/pret)

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai auzit si eu de rau despre aral dar de la o singur persoana(vali ar fi a doua), cica aralul se aduce in ro in butoaie mari, iar aici se imbuteliaza, iar cei care il imbuteliaza ghiciti ce fac?

Dar pana nu sunt sigur ca se imbuteliaza in romania are unda verde din partea mea si stirea asta ramane la nivel de zvon(eu fiind un raspandac :blink: )

Stie cineva mai multe de aral?

Numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CASTROL SE IMBUTELIAZA IN ROMANIA CU SIGURANTA

MOBIL este o marca mai putin folosita dar mult mai ieftina ( se cumpara pe $ ) dar cu calitati bune ( folosit de mercedes )

ARAL a fost folosit de porsche si daewoo dar se pare ca in urma defectiunilor care au aparut la motoare din cauza ungerii daewoo a renuntat ( se infundau orificiile de ungere de la axa cu came ) in totalitate la folosirea lui.

Eu vb dpdv al omului de service care a desfacut ceva motoare care au mers cu aral.

Cred ca nu rezista la temperaturi mari si de aceea se cristalizeaza ( se arde ) mai repede si formeaza cruste pe interiorul motorului , sau o crema f groasa .

am clienti care spun ca motoarele lor consumau mai mult ulei cu aral decat cu un castrol!!!!

Smecheria cu ARALUL este sa nu fie tinut f mult in motor !!!! si se pare ca la motoarele f noi nu face probleme la inceput ...

CONCLUZIA MEA : EU NU MI-AS PUNE ARAL IN MOTOR NICI GRATIS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O discutie referitoare la marci de uleiuri avem AICI. V-as ruga sa continuati acolo discutia legata de Aral si Castrol.

@deathwish: un search ai incercat? sunt cateva topic-uri/posturi (in special in aria TDI Forum) in care se specifica ce norme sunt indicate pentru motorul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat da nu am gasit un raspuns sigur.oricum am pus aral hightronic 5w-40 sper sa fie bun.10x de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am acelasi tip de motor (ALH). Am cautat pe forum dar n-am gasit o recomandare "la obect" referitoare la uleiul pt. acest tip de motor. Pana acum am folosit Aral 5w40 :scratch: dar am fost "convins" sa schimb pe Castrol. Ce fel de Castrol imi/ne recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am acelasi tip de motor (ALH). Am cautat pe forum dar n-am gasit o recomandare "la obect" referitoare la uleiul pt. acest tip de motor. Pana acum am folosit Aral 5w40
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa zicem ca au existat mai multi factori... primul a fost cand am ajuns cu masina in servis si au vazut stimabilii cartonelul cu ARAL de pe motor mi-au zis sa nu mai folosesc fiindca e reciclat si e prost... Plus ca am descoperit si prin posturile precedente de pe forum o gramada de opinii contra-ARAL :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O discutie referitoare la marci de uleiuri avem AICI. V-as ruga sa continuati acolo discutia legata de Aral si Castrol.

@deathwish: un search ai incercat? sunt cateva topic-uri/posturi (in special in aria TDI Forum) in care se specifica ce norme sunt indicate pentru motorul tau.

<{POST_SNAPBACK}>

Am mutat tot topicul aici, unde trebuia sa fie de la bun inceput.

@deathwish: era de asteptat ca un subiect atat de popular precum marcile de uleiuri sa se fi discutat deja. Data viitoare te rog insistent sa cauti cu functia search inainte de a crea un topic nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am votat Mobil 1. Am avut si pe skoda si pe ibiza si sunt multumit. Nu am avut probleme pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol [ 34 ] [113.33%]

Shell [ 0 ] [0.00%]

Aral [ 40 ] [133.33%]

Mobil1 [ 16 ] [53.33%]

Elf [ 3 ] [10.00%]

Esso [ 4 ] [13.33%]

BP [ 1 ] [3.33%]

Texaco [ 1 ] [3.33%]

Valvoline [ 8 ] [26.67%]

Alta [ 7 ] [23.33%]

cum vine asta? Sa inteleg ca 133% dintre noi utilizeaza Aral, de ex?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lautrec: problema a aparut cand s-a trecut la noua aplicatie pentru forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

castrol racing 10w-60w

in 12000 km mi-a papat cam 100 ml(cand am schimbat uleiul am lasat la minim)

sunt multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

D-lor, parerea mea personala este ca totusi un ulei "bun" ramane cel pe care inca mai scrie tara de origine. De ex, la noi in tara, Aral-ul este singurul care mai are aceasta "caracteristica".

Insa, la nivelul asta, cand e vorba de un ulei syntetic 100%, nu mai conteaza asa de mult brand-ul (Aral, Castrol, Mobil, Valvoline si cam atata :rolleyes: ), atata timp cat se schimba la timp, poate chiar si mai repede de timp, ca la noi in tara se cam mesteca in cutia de viteze, nu se merge liniar.

Concluzia e clara pt mine si nu numai, incercati sa folositi un ulei bun,syntetic, gen Aral, Castrol, Mobil si schimabti-l la timp, maxim 10.000 km si atunci toate vor fi al fel de bune.

Numai bine !!!

Modificat de sebica79
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu doar voiam sa stiu ce tip de ulei Aral nu alta marca.sorry daca am provcat vreo neplacere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu doar voiam sa stiu ce tip de ulei Aral nu alta marca.sorry daca am provcat vreo neplacere

<{POST_SNAPBACK}>

Salutare,

Tipul, in general :banghead: , ti-l alegi dupa caracteristicile scrise in cartea tehnica, gen 505.01 - Aral High Tronic ca si exemplu.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.

Am votat "Alta" deoarece folosesc cu incredere Agip Extra HTS cu urmatoarele caracteristici:

SAE 5W40

API SL/CF

ACEA A3,B3,B4

VW 502.00+505.00

MB229.3,GM LL-B-025

BMW LONG LIFE

PORSCHE

Pe bidon apare ca este fabricat in Spania,la fabrica din Gava,Barcelona pentru

"Agip Espania"

Oricum calitatea este OK, precum si pretul de 240.000 lei/1 litru.

Parerea mea este ca indiferent de ce se vehiculeaza ,trebuie in primul rand verificate normele SAE si API in alegerea uleiului, conform producatorului masinii.

Nu se alege uleiul dupa "ureche".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am vazut ca la service la seat se baga mobil ,e bun ce imi recomandati??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca la service la seat se baga mobil ,e bun  ce imi recomandati??

<{POST_SNAPBACK}>

... mai exact la service la Metrotehnica iti recomanda Mobil... cei de la Porsche nu stiu ce mai recomanda acum dar acum aproape 2 ani puneau Aral pe Ibiza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand mi-am refacut motorul merg numai cu Castrol RS 1ow6o (a fost conditia de garantie a motorului - 5o.oookm)

Cand am prajit motorul aveam LukOil + Dura Lube. Bine ca mi-a trecut... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Total 5W40 - fully synthetic. E o optiune buna, mai ales ca l-am luat la un pret avantajos :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu folosesc Mobil 10W40 semisintetic, norma API SL/CF pe masina mea mai veche, care este un Golf II, motor 1.8, benzina.

Folosesc uleiul acesta de 3 ani deja si nu am constat o accentuare a uzurii motorului sau alte probleme in functzionarea lui. Km efectuatzi de mine in aceshti 3 ani cu mashina respectiva aprox. 80.000.

De curand am "achizitzionat" o Fabia 1.2 HTP 12v, 5.000 km. Ce ulei recomandatzi? Mentzionez ca am citit posturile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!