Jump to content

Marci de uleiuri


wabbit
 Share

Ce marca de ulei preferati?  

721 voturi

  1. 1. Ce marca de ulei preferati?

    • Castrol
      337
    • Aral
      140
    • Mobil 1
      135
    • Valvoline
      18
    • Elf
      10
    • BP
      3
    • Texaco
      6
    • Esso
      5
    • Shell
      6
    • Alta
      69


Postare recomandată

la un audi a4 b6 din 2004, 60.000 km., motor avf, i-am bagat castrol txt 505 01. uleiul l-am luat de la un magazin de piese, care mi-a zis cum ca ar fi cel mai ok pt ce am eu, el avind si specificatia pd. era, intr-adevar, cel mai scump, dar nu cred ca de-asta au facut-o, ca i-am intrebat si daca ar avea sens sa-i pun dura lube, sau alti aditivi, si mi-au zis ca nu.

treaba e ca, inainte de a-i face schimbul, nivelul de ulei pe joja era la minim (verificat cu motorul rece).

nu stiu nici daca uleiul asta e sintetic sau semi, nici ce w are, poate imi ziceti voi, si evenntual daca m-ar ajuta sa-i alt ulei.

eu fac reviziile la 15.000, si cam 80% am mers afara. da' de acum, cred ca o s-o tin mai mult orin oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

auzi ca VALVOLINE e ulei slab ,vai de capul meu .

Sa iti spun ceva : am prieteni cu banii care au masini de peste 50 mii euro si baga in ele CASTROL sau VALVOLINE ,ia studiaza putin sa vezi BMW-ul ce recoamnda .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu o vreme Castrol Dynatec si facea motorul ca toti dracii :(

Dupa ce am trecut pe Liqui Moly si-a schimbat complet sunetul.

Cred ca conteaza mult si tipul de ulei despre care discutati, nu numai marca, in general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, prefer Castrol si Mobil, fiind cele recomandate si de fabrica, intre ele nu stiu sigur care e diferenta. Din cate am inteles nu ar fi mare diferenta in afara de cea de pret (20 ron /litru diferenta). Eu unul am pus Castrol pana acum ca asta s-a ivit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am votat Castrol si am sa va spun si de ce. Acum cateva zile eram foarte dezorientat in ceea ce priveste uleiurile. Ieri am fost la un prieten care se pricepe la masini, are chiar un service in curte si l-am intrebat despre acest lucru. Avea in spate mai multe bidonase de ulei de la ft multi producatori - Aral, Castrol, Liqui-Moly, Mobil1, etc etc. Mi-a facut o proba si am ramas putin uimit. A scurs, pe rand, din fiecare bidonas ultimele picaturi de pe fund si a inceput sa frece uleiul pe degete. Stupoare: toate mai putin unul singur, dupa cateva frecari se inatareau, iar degetele-ti ramaneau lipte, de parca aveai superglue. Exceptia era CASTROL, un ulei foarte gras, care in conditii grele continua sa unga motorul, adica sa-si faca treaba.

Asadar eu de acum folosesc CASTROL TXT Softec 5W40, aprobare VW 502.00 - norma care ma intereseaza pe mine pentru benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda vad ca recomanda Shell Helix :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios, din fabrica vin cu Valvoline 5W30, cel putin asa stiu eu... (Octavia Tour cel putin)

Modificat de DORU_14
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Important: eu am zis ca "recomanda"! :D Ce e inauntru, numai ei stiu. :D

Am vazut ca e un kleber negru pe care scrie ca recomanda Helix. La VW poate la acelasi motor scrie ca recomanda Aral.

Si inauntru ambele au Valvoline... de unde putem sti cu ce ulei vin din fabrica? Poate este un ulei "special" OEM, pt rodaj, etc

Ceata totala :D (aici mergea un tz dar nu il pun!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat Castrol, 505.01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din fabrica Octavia Tour care are QG1 vine cu Shell Helix Ultra 0w-30. Iar la SO2 sunt sigur de acelasi lucru daca are QG1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O clasa buna la uleiul CASTROL si VALVOLINE ,ma refer pt MPI 0w30 full sintetic iar la CASTROL LONG LIFE 2 .cod 503 00

O sa am revizia in 17.05.2007 si am achizitionat uleiul de dincolo , 5 litri castrol long life 2 0w30 a costat 56 euro in bidoane de 1 litru.

Iar la aditivi Liqui Moly formula MOS2 bisulfura de molibden .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pui 0W-30 si adaugi bisulfura de molibden viscozitatea o sa devina cam 10W-50 asa ca de ce nu pui de la inceput 10W-40 (50) daca vezi ca doar asa merge bine motorul????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pune in LL nimic. Si asa el e foarte sensibil la sulf , tu mai pui si bisulfura de orice il distrugi.

Mai bine faci ce zice Reed daca asta doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
am achizitionat uleiul de dincolo , 5 litri castrol long life 2 0w30 a costat 56 euro in bidoane de 1 litru.

De unde de dincolo ai achizitionat la pretul asta? Ca 1L Castrol LL2 e cam 25 euro/litru. Sau vrei sa spui ca ai dat 56 euro/litru? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol 505.01 la Passat

Castrol R4 Superbike la 929 .

Castrol all the way :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma votat alta..fiindca presupun ca de divinol nu prea a-ti auzit.e un ulei nemtesc fabricat in germania si se gaseste si special pt norma 505.01 aprobat vw.apropo este al 3 ulei ca cifra de vanzare in germania... ;) marketing slab tin sa va precizez ca v6 meu tdi se simte foarte bine cu el iar in plus de asta nu e foarte scump in comparatie cu alte uleiuri 505.01 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu pun nici un aditiv in ulei ca doar masina are 9 mii km ...ce naiba de aditiv sa ii pun ,faceam doar o paranteza referitor la un ADITIV BUN si de CALITATE.

De unde de dincolo ai achizitionat la pretul asta? Ca 1L Castrol LL2 e cam 25 euro/litru. Sau vrei sa spui ca ai dat 56 euro/litru? ;)

Uleiul l`am achizitionat din ITALIA, un unchi mi l-a adus.La cumparat de la un depozit din UDINE,cu factura .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

0W - 40 Mobil 1 Full sintetic :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De REPSOL ce stiti? Eu asta am din fabrica pe noul meu seat leon ? Sunt doar curios....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de Castrol GTD Magnatec (5W-40)? Vreau sa fac schimbul la masina din semnatura, e Ok?

Din specificatiile uleiului reiese ca este recomandat motoarelor Diesel si nu spune nimic de Turbo Diesel. trebuie sa caut un ulei pt TD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e conform normei VW 505.00, deci e OK pentru motorul ALH.

Daca, tot mergi pe Castrol poti sa pui si Castrol Softec TXT 5W40 sau nou aparutul Castol Edge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipul motorului e AGR (normele acestuia fiind 505.00 / 505.01). Norma 505.00 este trecuta pe tipul de ulei de care ma interesam dar in specificatiile acestuia nu este mentionat Turbo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si uleiurile mai sus amintite merg pe motorul tau, dar daca vrei un ulei mai bun calitativ, expres pentru Turbo Diesel atunci mergi pe:

Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40

La http://www.oilshop.ro/catalog/product_info...oducts_id=11747 gasesti descriere, specificatii, fisa tehnica si preturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

castrol softec txt pana acum ca asta e recomandat dar am auzit ca se face pe la noi.

am inteles ca uleiul de la mol e f bun; data viitoare incerc d-asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cine nu

post-9321-1182411257_thumb.jpg

Modificat de DanR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!