Jump to content

Marci de uleiuri


wabbit
 Share

Ce marca de ulei preferati?  

721 voturi

  1. 1. Ce marca de ulei preferati?

    • Castrol
      337
    • Aral
      140
    • Mobil 1
      135
    • Valvoline
      18
    • Elf
      10
    • BP
      3
    • Texaco
      6
    • Esso
      5
    • Shell
      6
    • Alta
      69


Postare recomandată

O folosesc Ulei BMW ;) 10W-40....(se gaseste numai la Automobile Bavaria). Uleiul este de fapt Castrol imbuteliat in Germania (in bidoane de 1 litru cu sigla BMW pe ele). Pretul este excelent 210.000/l pt 10W-40. Au si 5W si 0W tot la pretzuri excelente. Eu am fost super incantat de el pt. masina mea. De pret nici nu mai vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continuare..... eu schimb uleiul la 7-8 mii km.... si cred ca pt o masina cu care se merge mai sportiv e mai bine sa schimbi mai repede uleiul si filtrul decat perioada de service recomandata de producator. Adica daca se recomanda 15.000 eu l-as schimba la 12-13 mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat cu ESSO mineral - nu stiu exact codul, e la cutie rosie.

Ieftin, bun, nu mi-a facut niciodata surprize, il schimb la 10.000 sau cand imi aduc aminte. Il folosesc de ~ 4 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu pt motoarele vw 18t este recomandat Castrol 0W30 (super ulei) care este dat la carte cu schimb la 30.000 :) :D . Neajunsul este ca 1l costa 900.000 la porsche. HUUUAAAAAA!!!!!! Oricum la orice masina te chitroshesti la orice da numai la ulei nu. Io daca o sa am norocu sa-mi iau 18t in curand nici nu ma gandesc sa pun altceva decat asta de mai sus pe care o sa-l schimb la 15.000. Mda sunt nebun!!!! OARE???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu pt motoarele vw 18t este recomandat Castrol 0W30 (super ulei) [...]

Huh?! De unde ai scos "recomandarea" asta, ca din cartea masinii aproape sigur (99%) nu.

Neajunsul este ca 1l costa 900.000 la porsche. HUUUAAAAAA!!!!!! Oricum la orice masina te chitroshesti la orice da numai la ulei nu.

Scuza-ma, dar vrei te rog sa repeti? Te CE?

Io daca o sa am norocu sa-mi iau 18t in curand nici nu ma gandesc sa pun altceva decat asta de mai sus pe care o sa-l schimb la 15.000. Mda sunt nebun!!!! OARE???

"Io" face o greseala: uleiul se schimba conform recomandarilor din cartea masinii. Daca acolo scrie 30k, schimbi la 30, daca scrie 15k schimbi la 15. Eventual ajustezi (scurtezi putin, dar nu la jumatate) intervalul pentru un specific de trafic aproape exclusiv urban.

Hai sa incercam pe cat posibil sa nu mai raspandim "mituri urbane" (si eventual si sa ne ferim de exprimari "chitroase"... ce-o mai fi si aia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.autototal.ro : Castrol SLXII LongLife (VW special approval) 0w30. Pret 780.000ROL

Este cel mai bun ulei pentru 1.8T si in general pentru orice VW (motorina sau benzina) cu interval de service variabil (longlife, in functie de senzorii din baia de ulei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms. Ender....

S_C Cauta linkul de mai sus (ceva cu maintenance bible) unde o sa gasesti si o sa intelegi (sper) ceea ce doream io (este o gluma, speram ca nu sunt pe aici oameni care au impresia ca nu stiu ca se scrie Eu si nu Io, ma rog...) sa spun cu chitoshenia (vine de la chitros, adica zgarcit...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A CHEAP ENGINE OIL MAY SAVE YOU MONEY IN THE SHORT TERM, BUT IT WILL COST YOU IN THE LONG TERM! DON'T SKIMP!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu (si reiese si din pagina lui Chris, pe care o stiam) trebuie folosit uleiul cu clasificarea API corespunzatoare. Nu stiu (dar am indoieli) daca motorul cu pricina are nevoie de un ulei cu o clasificare care se regaseste numai pe 0W30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios ca nu ai inteles treaba cu chitroshenia....:( daca stiai pagina.

Cat despre ulei pt 20vT cred ca a raspuns Ender pt. mine. Castrol SLXII LongLife (VW special approval) 0w30 este bun pt. 20vT. Nu e singurul, dar pt. tara noastra (apropos de dif. de temperatura intre iarna si vara) este f. indicat (merge de la -20 la +50 parca.... asta e din memorie deci corecteaza-ma daca greshesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VAG nu recomanda SAE la viscozitatea uleiului.

Se recomanda norma VWxxx.xx, ex VW506.00 VW506.01 ..., uleiuri pentru care gasesti numai viscozitatea SAE 0w30

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios ca nu ai inteles treaba cu chitroshenia....:( daca stiai pagina.

<{POST_SNAPBACK}>

Imi este necunoscut cuvantul.

Ca sa clarificam subiectul: ce norma VW este indicata in cartea masinii pt. motorul respectiv? Motorul 1.8T 20v se fabrica din 1995 iar pe vremea respectiva nu cred ca exista conceptul de interval de service variabil & co.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios ca nu ai inteles treaba cu chitroshenia....:( daca stiai pagina.

Cat despre ulei pt 20vT cred ca a raspuns Ender pt. mine. Castrol SLXII LongLife (VW special approval) 0w30 este bun pt. 20vT. Nu e singurul, dar pt. tara noastra (apropos de dif. de temperatura intre iarna si vara) este f. indicat (merge de la -20 la +50 parca.... asta e din memorie deci corecteaza-ma daca greshesc).

<{POST_SNAPBACK}>

Atentie, 0W30 e bun pentru masini cu intervale de service variabile. Daca mergi pe intervale fixe, nu-si are rostul la 1.8T. Motorul urca pana la 6000rpm lejer, e benzinar, are nevoie de un ulei care sa tina la temperaturi mari.

Iar VW nu recomanda marci de uleiuri, asta cel mult o fac serviceurile, recomandarile fiind facute mai mult pe baza sponsorizarilor si contractelor dintre service si furnizorul de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fim corecti pina la capat, trebuie sa precizam urmatoarele lucruri:

1) in cartea tehnica se recomanda in primul rind ulei cu norma VWxxx.xx; pentru anumite norme VWxxx.xx nu se gaseste decit o singura gama de viscozitate SAE

2) daca nu se gaseste acest tip de ulei se recomanda SAE sau ACEA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Manualul de Utilizare de la Skoda Fabia se recomanda urmatoarele uleiuri:

- multigrad de vascozitate redusa: norma VW 500.00 sau VW 502.00;

- multigrad: norma VW 501.01.

Care este diferenta intre ele si intre normele lor? Care ar fi "cel mai recomandat"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Manualul de Utilizare de la Skoda Fabia se recomanda urmatoarele uleiuri:

- multigrad de vascozitate redusa: norma VW 500.00 sau VW 502.00;

- multigrad: norma VW 501.01.

Care este diferenta intre ele si intre normele lor? Care ar fi "cel mai recomandat"?

<{POST_SNAPBACK}>

Acu citeva saptamini am cautat la augsburg cel ami ieftin 501.01 si am cumparat Castrol GTX3 Protection + 15w40 cred ca a costat cca 1,2mil pt 4+1litri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.am si eu o intrebare --a venit vremea schimbului uleiului(a doua oara)

prima data am pus aral 5W-40 431(special pt diesel) acum am mai citit aici pe forum si am vazut ca cineva zicea ca a pus aral 5W-40 high tronic care e cu vreo 2 sute de mii mai ieftin.intrebarea mea este care dintre aceste uleiuri sa le folosesc?normal ca indicat ar fi ca sa pun pe cel mai scump da ma intrebam daca nu e bun si celelalt.masina e un golf 4 1.9 TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cel mai simplu este sa vezi ce ulei trebuie pt masina ta. Scrie in cartea ei (norma VW 5xx.xx). Apoi te duci si te uiti pe sticlele de ulei daca respecta norma respectiva. Iei uleiul care trebuie. Vezi ca este ulei special pt PDi, care nu zice nimeni ca nu merge, dar pune totusi uleiul care ti-l da cartea. E mai bine pt linistea ta si motorul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este ca masina e luata sh din germania si eu nu ma descurc cu limba germana :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vezi la finalul cartii ca ai un index. Cauta Motorolwechsel, du-te la pagina si vezi ce norma de ulei cere cartea. Sau macar scaneaza pagina/paginile, pune-le pe forum si ne mai descurcam noi.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k multam!(din pacate nu pot momentan). da poate totusi este cineva care are acelasi motor si poate sa-mi dea un sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k multam!(din pacate nu pot momentan). da poate totusi este cineva care are acelasi motor si poate sa-mi dea un sfat

<{POST_SNAPBACK}>

da-ne tipul de motor, il gasesti in talon la rubrica 17 tip motor. O sa scrie volkswagen + 3 litere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!