Jump to content

Marci de uleiuri


wabbit
 Share

Ce marca de ulei preferati?  

721 voturi

  1. 1. Ce marca de ulei preferati?

    • Castrol
      337
    • Aral
      140
    • Mobil 1
      135
    • Valvoline
      18
    • Elf
      10
    • BP
      3
    • Texaco
      6
    • Esso
      5
    • Shell
      6
    • Alta
      69


Postare recomandată

In general toate marcile enumerate (la vot) sunt cele mai bune. Doar ca cei de la CASTROL au cu cei VW un agrement in ceea ce priveste prima umplere. Si asta le-a adus un avantaj in fata celorlati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a venit cu Shell Helix si la schimb am bagat tot Helix X 0w30(merg pe longlife).

Spre deosebire de multi altii care au postat aici eu nu stiu cat este de bun ca nu-s nici chimist si nici la laborator pentru analiza nu l-am dus iar dupa "am auzit ca-i bun" nu ma iau, deocamdata vad ca merge motorul bine. Am dat pe el 7,90€/L pe ebay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
dark_raider_ro

Aral 10W40 am folosit la Skoda mea de cand o am si nu am avut probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu pun Mobil Synt S pentru ca e special pt TDI (si agreat VW) nu ca ar fi singurul dar asa m-am obisnuit... Castrol si ARAL sunt tot foarte bune. Vorba cuiva,uleiurile care sunt aici la vot sunt toate destul de bune... Se zice ca uleiurile facute in belgia sunt cele mai bune ... :icon_thumright:Totusi la motorul AXR ce recomandati ???? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ce parare aveti despre Valvoline... cineva are ocazia sa imi aduca niste ulei....ma risc??? sau dau banii pe altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutari ! As vrea sa aflu si eu la ce interval se schimba in mod normal uleiul Mobil Super S 10W-40 k nu am vazut niciunde . In mod normal il schimb pe la 7 - 8000 km . Ce parere aveti poate merge mai mult ? (pentru masina din semnatura)

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine asa. Pt ca e diesel e bine sa nu lungesti intervalul (de km parcursi) decit daca faci 2 schimburi de ulei pe an (oricum sa nu depasesti 15000km intreschimburi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca producatorii fac teste cu o groaza de uleiuri si spun : asta e cel mai bun pentru acest motor al nostru

pe de alta parte producatorii de uleiuri fac teste si retete de uleiuri in functie de regimul de functionare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hi all,

aduc aici aminte si de gama uleiuri Q8 -suedia- mai putin cunoscute dar bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aec, despre aceste uleiuri am mai scris, si apropos Q8 inseamna Qu-wait (kuweit) si chiar acolo se fabrica uleiurile.

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, am de curand un Polo 1.4 MPI 16V din 2001, motor tip AUA, si vreau sa-i schimb uleiul cat mai repede si nu stiu ce sa bag in ea. Am o recomandare de la un prieten pentru Aral 10W40 , alta recomandare de Castrol (nu stiu de care) , filtru am inteles ca e bun sa fie MANN, si va rog dati-mi o parere despre ce sa aleg. As merge sincer pe Castrol dar nu stiu cu ce specificatie "in coada" (o voi respecta oricum pe cea din manual genu VW 500.....nustiucum).

Multumesc mult :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pufyus. citeste posturile anterioare si mai ales CAUTA pe forum INAINTE de a posta. Asa s-ar da dovada de respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva :D Am folosit functia search pt ca asa am gasit topicul cu uleiuri, si dupa ce am citit vreo 20 de pagini cat are (skip-uit bineinteles) mi s-au amestecat si mai tare optiunile. Respectul este relativ, asemenea binelui si raului si nu stiu cine poate judeca daca ce am "facut" eu este o dovada de lipsa de respect :D Oricum imi cer inca o data scuze daca este asa. Ca sa concluzionez, in urma analizarii topicului ajunsesem sa reduc variantele de uleiuri (Aral vs Castrol) si trebuia sa iau o decizie. Probabil voi urma rezultatul votului si voi alege Castrol, in lipsa unui raspuns la obiect.

PS: Reed, multumesc de primirea calduroasa si de sfatul tau prietenesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pufyus, daca chiar binevoiai sa citesti FACINDU-TI o opinie proprie era ok. Ce puteai sa spicuiesti de pe forum e ca NU conteaza atita marca pe cit respectarea NORMELOR (standardelor) pentru motorul tau (sunt specificate in cartea service). Multi de pe forum au marci preferate si le vor recomanda cu mai mult sau mai putin subiectivism. Eu iti propuneam sa alegi singur dupa CARACTERISTICI, dar treaba ta. Enjoy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si chiar nu a folosit nimeni ulei Gulf?

Revin, chiar nu a folosit nimeni uleiuri GULF???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

d_ovidiu

Dupa 2 ani pe forum , ar fi trebuit a cunosti regulamentul si sa stii ca :

"5. Posturile monosilabice, care nu aduc nimic bun discutiei ("cool", "de acord", "super", "rulz", "vreau si eu d-ala") sunt interzise. Nu suntem pe un canal de IRC ci pe un forum, daca nu va puteti abtine cautati alte comunitati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De trei ani folosesc Castrol TXT 5W-40, dar deja nu se mai fabrica, asa ca la urmatorul schimb voi pune urmasul sau Castrol EDGE. Am folosit acest ulei nu mai mult de 10-11,000km/schimb si pot zice ca am fost multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu folosesc tot Castrol EDGE, pentru diesel norma VW50501. Aia de la service au incercat sa ma aiureasca, ca cica ei folosesc Shell sau Aral sau nush'ce draci, insa pe masina mea scrie "VW empfiehlt Castrol" an that's it. Pana la urma, fiindca am facut scandal, mi-au pus uleiul pe care l-am dus eu. La ei, oricum, uleiul era 75 lei + TVA/litru, ori eu l-am luat din comert cu 45, TVA inclusa (din Bucuresti. pt detalii celor care vor, PM. nu sunt distribuitor, si pe mine m-au indrumat unii incolo, motiv pentru care le foarte multumesc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Votat Aral, numai de asta am folosit si o sa mai folosesc sunt f multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de LIQUI MOLY 5w40 norma 505.00, pe care vreau sa il folosesc la masina din semnatura.?

Am folosit pina acum, Castrol Magnatec 5w40 GTD, ambalat la bidon de 5 litri, pret 160 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit Liqui-Moly 5w40 Diesel Synthoil (bidon de 5l) 505.00 timp de doi ani la un ALH (G4).

Parerea mea : un ulei foarte bun (pret/calitate) pentru acest tip de motor . Schimbul la 15mii de km. fara nicio problema.

Important este , indiferent de marca , sa fie original !

Nu fac reclama gratuita la Liqui-Moly , dar este singurul ulei (poate ma insel !?) care nu se ambaleaza in alta parte de locul unde se fabrica (Ulm - DE).

Acum folosesc 5w30 Top Tec 4200 (507.00).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut am si eu Golf IV VARIANT 1,9TDI 96KW e facut schimbul la 108.000 km in spania s-a folosit Agip 5W40 si acum am 120.000 sunt in romania si scrie in fisa lui ca trebuie schimbat la 120.000 acuma nu stiu ce sa fac ?

:(

Sa pun tot ulei din acesta sau sa merg pe castrol ca vad ca toti merg pe castrol si zic ca e bun pentru VW .stie cineva preturi la tot ce trebuie schimbat inafara de ulei, filtre si alte cele .

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu prea m-as baza exclusiv pe rezultatele date de oilshop. Eu am bagat codul meu motor (BMM) si in loc sa imi dea uleiuri cu norma 507.00 (norma obligatorie pt. motoarele cu DPF ca si al meu) mi-a dat doar cu 505.01. In general probabil sunt bune rezultatele, dar uite ca sunt cazuri particulare in care esti indus in eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!