Jump to content

Marci de uleiuri


wabbit
 Share

Ce marca de ulei preferati?  

721 voturi

  1. 1. Ce marca de ulei preferati?

    • Castrol
      337
    • Aral
      140
    • Mobil 1
      135
    • Valvoline
      18
    • Elf
      10
    • BP
      3
    • Texaco
      6
    • Esso
      5
    • Shell
      6
    • Alta
      69


Postare recomandată

deocamdata REPSOL dar cand o sa vina prima revizie poate o fi altul :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand ARAL.din cate am inteles este singurul care INCA nu se face la noi, sau nu se imbuteliaza la noi.restul se aduc cu butoaiele din vest, sau chiar materie prima si se imuteziala in bidoane+etichetele.imi aduc aminte cand a aparut TEXACO, super ulei,acuma vai mama lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te inseli chiar este posibil a fie contrafaut un prieten de al meu cu golf IV TDi din cauza uleiului ARal si-a gripat motorul :D( nu mia bagati aral asta daca motorasul dvs se simte bine cu el cum e cazul meu puteti sa continuati cu aral............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot ce se poate la ce spui tu.dar daca totusi stam bine si ne gandim mercedes foloseste aral, si numai aral.toti care ii cunosc si au mercedes folosesc aral, si sunt multumiti.

eu personal folosesc aral 5w-40 505.01 pentru PD este un ulei special scrie si pe bidon ca este specila pentru pD.si sunt multumit de el nu am avut nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu pot spune k sunt multumit nu am avut pb cu el pana acum. dar sincer am pus castrol special pt PD si motorul nu mai este asa zgomotos k inainte si parca merge mai rotund in unele cazuri.......... acuma nu stiu si eu am folosit exact acelasi ulei cum folosesti tu inainte nu stiu ce sa zic.......... . urmatoarea data cand mai cumpar ulei o sa cumpar ARAL pt k stiu k este nr 1 mondial dar k sa fie nr 1 mondial si pt masinuta mea o sa incerc sa cumpar din strainatete prin intermediul cuiva........ cred k e cea mai buna solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomand ARAL.din cate am inteles este singurul care INCA nu se face la noi, sau nu se imbuteliaza la noi.restul se aduc cu butoaiele din vest, sau chiar materie prima si se imuteziala in bidoane+etichetele.imi aduc aminte cand a aparut TEXACO, super ulei,acuma vai mama lui.

deci nu e deloc asa ... nu stiu de unde luati voi informatiile astea ... iti spun sigur ca Mobil de pilda nu e facut in RO ci e adus din belgia, olanda ,franta etc. si mai sunt destule care nu se fabrica si nici nu se imbuteliaza in RO !!!!!

"mercedes foloseste aral" :somnmare: Mercedes e partener Mobil nu are nici o treaba cu Aral care este produs de castrol (partener BMW) ... probabil exista vreo reprezentanta mercedes in romania care foloseste aral dar fiecare reprezentanta poate sa foloseasca ce ulei vrea, asa cum cardinal (dealer vw in CT) foloseste Texaco desi partener VW mai nou este Castrol ...

Modificat de ThE SuN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a mea pe benzina pana acum a mers cu Castrol TXT softec 5w40. DE la ultimul schimb a mancat mai mult decat deobicei si motorul mai zgomotos. Mecanicul meu aduce Aral de la mama lui din Germania si am zis sa trec la recomandarea lui, pentru ca tot am auzit zvonuri de castrol contrafacut. Cum l-am pus parca nu mai e asa zgomotos motorul .ACum vom vedea daca am ales bine sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat Castrol, cu toate ca sunt un pic derutat de cit de originale sunt cele din Romania.Pe unele ambalaje ale acestui ulei (cel special pt. pd-uri), pe etichete in dreptul "pumpe duse" este sigla TDI, pe altele nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg aral in continuare.cand mi-am adus masina din germania, am facut schimbul de distributie, placute, ulei filtre toate alea si ulei aral la un serice autorizat.Chiar l-am intrebat pe mecani (bine nu eu neamtul care era cu mine atunci) daca asta este cel mai bun pentru masina asta.iar el mi-a zis ca el numai aral recomanda la toti.

acuma fiecare mecanic are preferintele lui.nu zic ca celelalte nu sunt bune dar eu ma impac bine cu acest ulei atat vara cat si iarna.

deci nu e deloc asa ... nu stiu de unde luati voi informatiile astea ... iti spun sigur ca Mobil de pilda nu e facut in RO ci e adus din belgia, olanda ,franta etc. si mai sunt destule care nu se fabrica si nici nu se imbuteliaza in RO !!!!!

"mercedes foloseste aral" :lol: Mercedes e partener Mobil nu are nici o treaba cu Aral care este produs de castrol (partener BMW) ... probabil exista vreo reprezentanta mercedes in romania care foloseste aral dar fiecare reprezentanta poate sa foloseasca ce ulei vrea, asa cum cardinal (dealer vw in CT) foloseste Texaco desi partener VW mai nou este Castrol ...

e adevarat ce zici tu, fiecare service foloseste ce ulei vrea.

eu de exmplu. am o ruda care are mercedes E220 model 2003 si foloseste aral, seful unde lucrez are ML 400 tot aral,a avut tata inainte 124 si tot aral, si nu a avut probleme cu el.

fiecare foloseste uleiul cu care s-a acomodat si care crede el ca merge masina mai bine.

eu recomand tuturor sa nu se uite la bani cand cumpara ulei, uleiul este viata masini.exact cum pentru om este sangele, exact asa este uleiul pentru masina.puneti cei mai bun.

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta sunt povesti din popor. Americanii nu au auzit de ARAL si masinile lor au peste 300.000 mile. Ei merg pe Delvac, ELF,Motul,Valvoline.... De astea ce zici? Sunt marci proste?

Sau ca cei din Olanda folosesc Krone si cei din Dubai Kuwait Oil....care oricum sunt aprobate de catre VAG.

Orice ulei care iti place si care e certificat poate fi folosit foarte bine. De consumul de ulei la Castrol se plang si americanii si cei de pe briskoda.net. Deci nu suntem primii si asta nu inseamna ca la noi totul este falsificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul de ulei exista si la ARAL 5W40 norma 503.00, asa cum am avut pe masina mea pana in urma cu cateva zile.

Am votat MOBIL 1, pt simplul motiv ca este o optiune demna de luat in calcul pt benzinare (dar nu numai!) turbo cu puteri de peste 180-200CP.

In prezent folosesc 0W40 norma 503.01.

Sunt mai multe uleiuri bune si de renume, important este sa fie originale (nu contrafacute!) si sa respecte normele API, SAE, etc, respectiv normele producatorului marcii respective. Asa se si alege uleiul potrivit, plecand de la norma VAG de ex, apoi vezi ce producatori pun la dispozitie uleiurile respective si apoi compari ofertele. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la ce remapari ai facut la ea, normal sa consume. Dar pana acum nu ti-a consumat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta sunt povesti din popor. Americanii nu au auzit de ARAL si masinile lor au peste 300.000 mile. Ei merg pe Delvac, ELF,Motul,Valvoline.... De astea ce zici? Sunt marci proste?

Sau ca cei din Olanda folosesc Krone si cei din Dubai Kuwait Oil....care oricum sunt aprobate de catre VAG.

Orice ulei care iti place si care e certificat poate fi folosit foarte bine. De consumul de ulei la Castrol se plang si americanii si cei de pe briskoda.net. Deci nu suntem primii si asta nu inseamna ca la noi totul este falsificat.

Delvac nu este producator de ulei ... este o denumire a mobil-ului pentru camioane ... ex: Mobil Delvac MX 15w 40 ... americanii nu prea se omoara cu mobil-ul mai mult cu Exxon sau Esso ... Elf nu are ce cauta in lista aia fiind un ulei frantuzesc, Motul din cate stiu e nemtesc deci singurul din lista ta pe care il folosesc americanii este valvoline... ei folosesc Chevron , Repsol , DodgeOil , Petro-Canada , Exxon si Mobil care este cu totul altfel decat cel pentru europa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul dintre cele mai importante lucruri inainte de a posta este sa te informezi.

Pt asta citesti pe tdiclub....ce folosesc oamenii in TDI-urile lor.

Ia arunca un ochi si vezi cata lume foloseste acolo ELF si dupa mai vorbeste despre el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Delvac nu este producator de ulei ... este o denumire a mobil-ului pentru camioane ... ex: Mobil Delvac MX 15w 40 ... americanii nu prea se omoara cu mobil-ul mai mult cu Exxon sau Esso ... Elf nu are ce cauta in lista aia fiind un ulei frantuzesc, Motul din cate stiu e nemtesc deci singurul din lista ta pe care il folosesc americanii este valvoline... ei folosesc Chevron , Repsol , DodgeOil , Petro-Canada , Exxon si Mobil care este cu totul altfel decat cel pentru europa

cum adica este cu totul altfel?mai prost sau cum?

ai folosit tu ulei adus din america?

Modificat de ygor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat VALVOLINE, schimbat la 8000 km, este unt pe paine :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul dintre cele mai importante lucruri inainte de a posta este sa te informezi.

Pt asta citesti pe tdiclub....ce folosesc oamenii in TDI-urile lor.

Ia arunca un ochi si vezi cata lume foloseste acolo ELF si dupa mai vorbeste despre el.

@alextz este total neinteresant ce folosesc ei ... pentru ca dupa cum am mai zis uleiurile pt UE si US difera... toti producatori (de masini , ulei etc.) vor sa cucereasca piata americana pentru ca dupa cum toti stim sunt cei mai mari consumatori de orice misca din lume deci automat tot ce se produce pentru US sau in US este mai bun decat ce gasim pe piata europeana ... asa ca nu are rost sa ne punem problema "Ce ulei folosesc americanii..." decat in momentul in care va aparea o firma care va importa din america ulei .........

@ygor cum am spus mai sus uleiul nu este deloc mai prost din contra este mult mai bun si mai ieftin... o sa vedeti cand o sa apara prima oara ulei Mobil american pe piata romaneasca ce pret o sa aiba si ce specificatii ... este practic cu totul alt ulei , alt ambalaj, alta calitate, alt pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la ce remapari ai facut la ea, normal sa consume. Dar pana acum nu ti-a consumat...

Ba nu e deloc normal !

Consuma ulei doar daca uleiul nu mai este cel recomandat, nu mai este in concordanta cu noile performante, adica in loc sa-si faca treaba, il arde turbina aiurea. In cazul meu, am completat ~1 litru intr-un an de zile ! Cu noul ulei sunt sigur ca nu voi avea aceeasi problema.

@alextz [...]... asa ca nu are rost sa ne punem problema "Ce ulei folosesc americanii..." decat in momentul in care va aparea o firma care va importa din america ulei .........

@ygor cum am spus mai sus uleiul nu este deloc mai prost din contra este mult mai bun si mai ieftin... o sa vedeti cand o sa apara prima oara ulei Mobil american pe piata romaneasca ce pret o sa aiba si ce specificatii ... este practic cu totul alt ulei , alt ambalaj, alta calitate, alt pret

Pot sa te sustin in aceste afirmatii. O firma care importa uleiuri din SUA exista deja in RO. Si precum spui, e adevarat, ambalajul si pretul sunt DIFERITE, in plus PRETUL ESTE IMBATABIL !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a adus cineva astazi un ulei Mobil 1 10w-50 ...oare pentru ce motoare o fi bun acest ulei??? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt motorul tau in niciun caz nu e,dupa parerea mea pt motoare cu nr mare de km(in jur de 200000 km)sau autoutilitare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ieri am schimbat uleiul si am pus ARAL 5 W 40 PD. Folosesc acest ulei de 3 ani si sunt multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a adus cineva astazi un ulei Mobil 1 10w-50 ...oare pentru ce motoare o fi bun acest ulei??? :nono:

Mobil 1 Motorsport Formula 15w 50 sau Mobil 1 Rally Formula 5w 50 ... 10w 50 nu exista....

primul nu are norma pe VW al doilea are 505.00 ... sunt uleiuri pentru motoare turbo mai mult ptr benzina cu turatii mari si temperaturi de functionare la fel de mari nu ptr schimb la 200.000km in nici un caz... intervalul e tot 10.000-15.000km dar parerea mea ca nu merita bagat la TDI ... poate la un 1.8 T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil 1 5W50 este pt motoare turbo benzinare aprig utilizate... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat VALVOLINE, schimbat la 8000 km, este unt pe paine ;)

cam putin 8000 :| aralu l-am schimbat la 14000 din romania si cel din germania 20000 si ceva...... cu qg1 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam putin 8000 :| aralu l-am schimbat la 14000 din romania si cel din germania 20000 si ceva...... cu qg1 :frigbaitata:

nu stiu ce ARAL ai folosit tu, dar eu l-am schimbat dupa 7000 km, asta dupa ce s-a aprins martorul ulei

acum folosesc VALVOLINE 150 4l

ARAL made in UE

VALVOLINE made in Norvegia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!