Jump to content

Marci de uleiuri


wabbit
 Share

Ce marca de ulei preferati?  

721 voturi

  1. 1. Ce marca de ulei preferati?

    • Castrol
      337
    • Aral
      140
    • Mobil 1
      135
    • Valvoline
      18
    • Elf
      10
    • BP
      3
    • Texaco
      6
    • Esso
      5
    • Shell
      6
    • Alta
      69


Postare recomandată

de ce nu zice nimeni nimic de HELIX?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valvoline Durablend 10W40, motorul nu tuseste inca...se pare ca ii place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu zice nimeni nimic de HELIX?

Pentru ca nu gasesti Shell original in Romania. Altfel un producator de exceptie, cu nimic mai prejos decat Exxon-Mobil sau Castrol.

Modificat de rosso corse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci un ulei bun recomandat pentru un audi a4 1.8 i 1996, 190 de mi de km la bord??? eu ma gandeam la un mobil 1, castrol sau aral toate cu specificatiile de 5W-40. ceva parere de la voi??

sa fie motul sau liqui moly? de astea numai acum aud si recunosc ca nu prea m-am dat in vant dupa uleiuri pana acum. mai stiu de repsol, valvoline si asa si sincer as baga ceva bun in masinutza.

eu ma gandeam la castrol deoarece pe mobil 1, cum am acuma, il cam consuma masina. Dar dupa ceva citire aici pe forum am vazut ca este mare riscul ca uleiurile astea de top cum sunt castrol sau mobil sunt cam contrafacute. de aia ma gandeam la un moptul sau ceva.

Modificat de mihaitzap
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fie motul sau liqui moly?

Deci ti-e teama si nu prea crezi ca "se zice bine pe-aici" in ceea ce le priveste pe Motul si LM.Ai pune Castrol(sau Mobil 1) ,de care-a auzit "tot omu'", dar esti "in ceata", nevenindu-ti sa crezi ca ,fiind brand-uri "mari",pot exista probleme, pe anumite piete(in special,"emergente"), cu ele(fluctuatii de calitate,mai precis).

Ai pune dar nu pui, fiindca nu ai auzit pana acum de ele(nefiind un "cunoscator", ne spui).

Si cum trebuie sa participam noi la rezolvarea dilemelor tale? :) Incurajandu-te sa pui Repsol sau Valvoline?In astea ai ceva mai multa incredere, fiindca ai auzit de ele, totusi?

Castrol si Mobil(1) sunt uleiuri "de top" si Motul/Repsol, nu?

Nu prea inteleg...Pari a nu (prea) crede relatarile utilizatorilor, insa ii intrebi tot pe ei ce e de facut.

Mi se pare, un pic ,fara logica.

Te rog sa ma scuzi daca ma insel!

Ca sa te "incurc" si mai tare :P ,uite recomandarea Repsol pentru masina/motorul tau:

https://imagenes.repsol.com/es_en/Competici...cm11-464062.pdf

"Ceata totala", nu? :)

Numai bine!

Modificat de iuliu m.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca acestor uleiuri ca Motul, Repsol, Liqui Moly nu li s-a facut o promovare agresiva in media si multa lume chiar nu le cunoaste. Toata lumea baga Castrol si Mobil pentru ca stie de ele si de la Televizor din reclame dar si de la dealerii de piese auto care probabil au un profit mult mai mare daca aduc aceste uleiuri, este si normal.

Eu de exemplu am bagat pana acum 3 schimburi cu ulei VW&Audi Special Plus 5w40 ulei care se gaseste la 80ron/L made in Germany. Mi se pare totusi un pret prea mare si m-am hotarat ca la urmatorul schimb sa inlocuiesc uleiul cu Motul sau Repsol.

Am fost sa-mi cumpar si filtre de la magazin. Cei mai multi dealeri de piese spun ca nu aduc decat Mann, unul dintre ei mi-a spus sincer ca aduce Mann ca sunt foarte ieftine si ca profitul este cel mai bun cu aceste filtre.

Un alt ulei care este promovat foarte mult pe piata acum este uleiul TOTAL. A folosit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca majoritatea (in special cei "in ceata") nu stiu sa citeasca.

Topicul asta a devenit club de fotbal. Toata lumea tine cu "favorita lui". Nu e asa. Exista o carte a masinii care spune ce norma e necesara. Si sunt postate fisele de autorizare - producator + tip de ulei - care sunt conforme normei.

Chestia cu "Castrol e mai bun decat xxtt" e o prostie. Uleiurile ce satisfac o norma sunt in principiu similare, indiferent de producator. Restul e marketing. Daca aveti acces la informatii detaliate si stiti a le interpreta, puteti alege intre un ulei foarte bun pt aplicatia dvs si un ulei excelent. Ce inseamna asta? In general, nimic. Masina va fi vanduta pana cand ajunge sa conteze.

In incheiere - respectati norma tehnica a uleiului si alegeti produsul convenabil. In general, produsele mai scumpe sunt de calitate mai buna (in cadrul aceleiasi clase de producatori).

Pentru mine, Edge 5/40 TD este compromisul la care tot revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...

Totusi li s-a facut "promovare agresiva" pe forumurile de pasionati ,cum e si acesta.Pe forumul clubului BMW din RO, acum vreo doi ani, erai aproape "hulit" daca exprimai vreo parere "pro" despre alt ulei decat Castrol(pe busoanele capacelor de chiulasa ale BMW-urilor scrie ca uleiul recomandat este Castrol...).Acum ,insa, toata lumea intreaba "innebunita" ce Motul "specific" se potriveste masinii/motorului ,sau cum se "ajunge" la "catalogul de uleiuri pe marci"-olwegweiser de pe site-ul Liqui Moly :) ).Se mai informeaza oamenii si isi mai schimba si optiunile pana la urma, nu?

Ce ai enumerat tu mai sus(Motul, Repsol, Liqui Moly) pare a fi un clasament ad-hoc al calitatii, din ceea ce se gaseste acum pe piata.Total-ul(din grupul Total/Fina/Elf),am folosit eu, ca am alta masina decat voi, si credeam ca fac o mare chestie daca pun Total(foarte recomandat la Citroen), si pot sa-ti spun ca nu-i cel mai rau ulei dar nici cu " cele trei" nu se compara.

La masina ta, de la LM, care este un ulei extrem de folosit in Germania pentru refill, unde ea se si face,(masina), si se si vinde cel mai bine,deci vreo cateva motive in plus sa fie folosit si la noi,recomandat este asta:

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produkt.../id/d_1150.html

Nu-i chiar ieftin dar este longlife si garantat intervalelor de schimb "extinse"(50 000 km). Ma rog, poate in Gemania sa reziste atat uleiul in motor...Oricum ,avand in vedere ca poate fi tinut copios peste cei 10-15 kkm, incepe sa nu fie chiar o optiune scumpa ci un raport pret/calitate rezonabil.Mai sunt Motul-urile "specifice,etc.

In ceea ce priveste filtrele, Mann "se va lua de mana" cu Castrol in curand, dupa parerea mea."Increderea" se indreapta acum ,cu obstinatie, catre Mahle/Knecht.

Spor la cautat!

Modificat de iuliu m.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda...

Totusi li s-a facut "promovare agresiva" pe forumurile de pasionati ,cum e si acesta.Pe forumul clubului BMW din RO, acum vreo doi ani, erai aproape "hulit" daca exprimai vreo parere "pro" despre alt ulei decat Castrol(pe busoanele capacelor de chiulasa ale BMW-urilor scrie ca uleiul recomandat este Castrol...).Acum ,insa, toata lumea intreaba "innebunita" ce Motul "specific" se potriveste masinii/motorului ,sau cum se "ajunge" la "catalogul de uleiuri pe marci"-olwegweiser de pe site-ul Liqui Moly ^_^ ).Se mai informeaza oamenii si isi mai schimba si optiunile pana la urma, nu?

Ce ai enumerat tu mai sus(Motul, Repsol, Liqui Moly) pare a fi un clasament ad-hoc al calitatii, din ceea ce se gaseste acum pe piata.Total-ul(din grupul Total/Fina/Elf),am folosit eu, ca am alta masina decat voi, si credeam ca fac o mare chestie daca pun Total(foarte recomandat la Citroen), si pot sa-ti spun ca nu-i cel mai rau ulei dar nici cu " cele trei" nu se compara.

La masina ta, de la LM, care este un ulei extrem de folosit in Germania pentru refill, unde ea se si face,(masina), si se si vinde cel mai bine,deci vreo cateva motive in plus sa fie folosit si la noi,recomandat este asta:

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produkt.../id/d_1150.html

Nu-i chiar ieftin dar este longlife si garantat intervalelor de schimb "extinse"(50 000 km). Ma rog, poate in Gemania sa reziste atat uleiul in motor...Oricum ,avand in vedere ca poate fi tinut copios peste cei 10-15 kkm, incepe sa nu fie chiar o optiune scumpa ci un raport pret/calitate rezonabil.Mai sunt Motul-urile "specifice,etc.

In ceea ce priveste filtrele, Mann "se va lua de mana" cu Castrol in curand, dupa parerea mea."Increderea" se indreapta acum ,cu obstinatie, catre Mahle/Knecht.

Spor la cautat!

nu tre sa fiu rau man.... ci doar sa explici si noua daca sti mai bine. dar sa explici fara a fi ironic si cu dume si stouri (cu tenta de atotstiutor si smecher)...

nu e de ras daca nu stiu alte marci de ulei decat mobil si castrol sau valvoline sau altceva. [ur si simplu nu m-a interesat subiectu asta si acum ma intereseaza. ce e asa de luat la misto???? no orcum sa trecem peste asta........ideea e ca merg pe recomandari de pe forum deoarece tind sa cred ca oamenii pe aici au mai schimbat uleiu pana acum si au totusi o parere formata despre uleiuri. de aia sunt forumuriile si asa nu?

orcum din posturiile tale am inteles ca ligui moly si motul is destul de ok....faza cu supra expunerea este destul de adevarata si tind sa o las si eu moale cu castrol si mobil. am avut si eu bmw si mergea cu esso...

Modificat de mihaitzap
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial eram si eu dupa uleiul "cel mai bun"...

Dar pina una alta merg pe ce a pus fostul proprietar, e destul de ieftin Valvoline Durablend...

Si il schimb mai des 7-7500km in primavara si max 9-9500km spre toamna... in ideea ca in sezonul rece merg mai mult oras, si cu motorul rece...

La fosta masina dupa vreo 5 schimburi de la preluarea masinii uleiul era la golire ~ca nou...

Ideea e : fara superbenga uleiuri, fara aditivi si schimbat mai rapid 1/2 sau 2/3 din cit zice producatorul... in acest fel proprietatile uleiului sint maxime...

Chiar si la carte zice ca uleiul se schimba dupa conditiile de utilizare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu tre sa fiu rau man.... ci doar sa explici si noua daca sti mai bine. dar sa explici fara a fi ironic si cu dume si stouri (cu tenta de atotstiutor si smecher)...

Pai eu am expus cu toata deferenta ce cred eu, pe-aici.S-ar putea sa se si enerveze oamenii ca-mi tot dau cu parerea.

Tie m-am adresat asa , fiindca ceri ajutorul, dar pari a nu crede ceea ce ti se spune.Fiindca reiesea din celelalte 24 de pagini de topic, ceea ce tu intrebai inca o data!Ce ar fi trebuit sa faca un user sau altul?Sa-ti scrie explicit:"Pune dom'le pe raspunderea mea LM/Motul/Repsol"?!?

Astea sunt parerile oamenilor care le utilizeaza deja.

Alegerea finala iti apartine ,totusi, in totalitate!

De aceea "zambeam" eu pe-acolo.

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am expus cu toata deferenta ce cred eu, pe-aici.S-ar putea sa se si enerveze oamenii ca-mi tot dau cu parerea.

Tie m-am adresat asa , fiindca ceri ajutorul, dar pari a nu crede ceea ce ti se spune.Fiindca reiesea din celelalte 24 de pagini de topic, ceea ce tu intrebai inca o data!Ce ar fi trebuit sa faca un user sau altul?Sa-ti scrie explicit:"Pune dom'le pe raspunderea mea LM/Motul/Repsol"?!?

Astea sunt parerile oamenilor care le utilizeaza deja.

Alegerea finala iti apartine ,totusi, in totalitate!

De aceea "zambeam" eu pe-acolo.

Drumuri bune!

nu vroiam sa imi spui chiar ca pe raspunderea ta sa pun ulei dar ceva de genu: da domle am pus eu si merge bine. orcum e bine si ca ai spus in felul tau. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg de mai bine de trei ani, exclusiv cu Liqui Moly si Motul, in functie de masina(am mai multe si una de serviciu).Se poate proba asta usor cu posturi de-ale mele de pe alte forumuri unde ma contrazic destul de vehement cu "fani" Mobil/Castrol, care dateaza din 2007.

Deci, daca vrei asa,:"Da dom'le, am pus eu si merge bine!"

Si, as adauga eu, "merge atat de bine ca nu ma mai intorc la Castrol nici sa mi-l dea gratis!"E bine asa? :blackeye[1]: Multumit?

S-auzim de bine!

Modificat de iuliu m.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu merg cu motul si raman la motul!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Exista sanse sa pot gasi Shell original in Romania in vreo retea de benzinarii sau la distributori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu zice nimeni nimic de HELIX?

pai din cauza ca nu prea gasesti. eu am facut schimbul saptamana trecuta si am pus helix 5w30 pentru ca masina a venit cu helix s-a comportat bine si m-a mancat pe mine in partile dorsale sa ii pun la primul schimb mol, dar acum m-am invatat minte. faza e ca tipul de la service mi-a zis ca-mi pune helix dar ca o sa fie foarte greu de gasit, asa ca am mai luat de la el inca 1 litru just in case.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conteaza culoarea unui ulei (nou)? trebuie sa fie verde, galben sau nu conteaza deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai din cauza ca nu prea gasesti. eu am facut schimbul saptamana trecuta si am pus helix 5w30 pentru ca masina a venit cu helix s-a comportat bine si m-a mancat pe mine in partile dorsale sa ii pun la primul schimb mol, dar acum m-am invatat minte. faza e ca tipul de la service mi-a zis ca-mi pune helix dar ca o sa fie foarte greu de gasit, asa ca am mai luat de la el inca 1 litru just in case.

unde ai gasit ulei helix??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am cumparat masina din Germania, masina avea Texaco 5w30(atat scria pe acel carton agatat). Am trecut pe Castrol Edge 5w40 facand pana acum 2 schimburi. Pot sa spun ca motorul a devenit galagios cu acest ulei. La ultimul schimb am nimerit ulei fabricat in Italia(unii spun ca e mai slab calitativ) de la o firma ce isi face reclama aici, deh baga preturi mici si vin fraierii, asta e, m-am ars singur. Acum ca se apropia schimbul(am deja 9000 km facuti), m-am decis sa trec la alta marca. Am facut o lista cu cateva uleiuri care cuprindea

- Liqui-Moly Top Tec 4100 5W-40

- Valvoline DURABLEND DIESEL 5W40

- Texaco Havoline Ultra S 5W-40

Am citit fise tehnice, dar pana la urma m-a convins faptul ca, masina cand am adus-o, avea Texaco si mergea super, asa ca m-am decis pe Texaco Havoline Ultra S 5W-40. Am obtinut si o reducere de 30 RON la bidonul de 5L si e facut in Belgia. Maine imi vine uleiul dar sa vad cand am timp sa merge la un service. Dupa ce il schimb si fac cateva sute de km revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

La urmatorul schimb de ulei m-am decis sa pun Liqui Moly. Nu vad pe nimeni sa se planga de el si mai e si facut in Germania.

Acum vine intrebarea de care sa pun?

Vascozitatea nu as schimba-o a avut inainte 10w40 are acum la fel si pe viitor as ramane tot la aceeasi vascozitate.

Pe site la ei am vazut ca sunt 2 uleiuri care se incadreaza la ce asi vrea eu si nu stiu pe care sa il aleg.

acesta

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/e_1300.html

sau acesta ?

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/e_1091.html

vad ca sunt in 2 categorii diferite dar nu inteleg cum sunt sintetice semisintetice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa trec la Titan Fuchs Proflex 5w30 505.01 de la Special Plus 5w40. E un ulei mai putin cunoscut la noi, facut in Germania. Credeti ca 5w30 e prea subtire vara? A mai folosit cineva Fuchs? Ceva pareri? Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La urmatorul schimb de ulei m-am decis sa pun Liqui Moly. Nu vad pe nimeni sa se planga de el si mai e si facut in Germania.

Acum vine intrebarea de care sa pun?

Vascozitatea nu as schimba-o.

Pe site la ei am vazut ca sunt 2 uleiuri care se incadreaza la ce asi vrea eu si nu stiu pe care sa il aleg.

acesta

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/e_1300.html

sau acesta ?

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/e_1091.html

Salut,

Poti schimba fara absolut "nicio greata", vascozitatea.

Iti recomand 0W-40, adica acesta:

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/e_1360.html

Este full synthetic(Grupa IV).

Dintre cele alese de tine, primul e hidrocracat (grupa III) si al doilea, semisintetic.

Sarbatori fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!