Jump to content

Cum dau jos masca de la portbagaj


ingerul_danutz
 Share

Postare recomandată

ingerul_danutz

Zilele astea am constatat k nu mai ajunge apa la stergatorul d p luneta desi ..se aude, apa am ...si vreau sa vad unde e buba!

Nu prea am vazut nici un surub, presupun k sunt cleme ...de unde ar trebui sa incep sa desfac? sau cum

ceva poze?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am dat si eu plasticul de la micul meu Polo jos (suntem in sectiunea de Polo, pt masina din semnatura ta nu cunosc), poate te pot lamurii eu:

- ai doua suruburi in manerele din dreptul siglei Vw (pe plasticul gri) care trebuie date jos cu o surubelnita cruce

- urmeaza cea ma delicata parte si anume cum sa dai plasticul cel mare si gri jos fara sa se rupa clemele de prindere ca dupa aia sa iti zornaie prin masina. Ca idee te gandesti ca sunt vreo 10-15 cleme , parca, si trebuie sa ai grija extrema. Efectiv trebuie sa tragi de acel plastic (iti recomand sa tragi de el de la imbinarea cu cel alb din jurul lunetei) si sa te uiti prin crapatura de la imbinare si sa vezi cum sa tragi in continuare ca sa nu se rupa clemele.

- rezolvi problema

- mare grija cum il pui la loc, teoretic o sa sara cateva cleme din locasul lor, pe jos, dar sa ai grija sa le pui la loc (nu conteaza in ce ordine ca sunt toate la fel), La fel iti recomand sa incepi sa il pui tot de la imbinarea cu plasticul de la luneta si sa potrivesti pe cat se poate clemele in haion, ca sa il pacalesti sa stea cumva sa nu cada, pana o sa prinzi lemele toate. Dupa ce l-ai potrivit sa stea si toate clemele in ficare gaurica, cat de cat, incepi si apesi tare in locul unde sunt ele. Teoretic trebuie sa intre perfect

Ca o mica sugestie, ca sa sti unde sa apesi sa nu se rupa suportul clemelor, faci niste "x"-uri cu o carioca, care se sterge cu putin spirt dupa aceea.

Eu asa am facut la al meu cand am dat lampa suplimentara de frana jos.

Multa bafta in rezolvarea problemei.

P.S. Poze nu am :D

Modificat de morpheus2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingerul_danutz

Ms mult ... voi incerca in week-end, daca reusesc ai de la mine un vin fiert sau o berica :D depinde de vreme ;)

scuze, dar am uitat sa precizez este un polo 9N an 2003, al prietenei mele

Modificat de ingerul_danutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ma prezint si eu sambata la intalnire .. asa ca sari cu banu' :P .... glumesc. Daca te-am putut ajuta ma bucur pt ca stiu ca nici mie nu mi-a zis nimeni si m-am lovit de mici probleme.

Sper sa ne vedem la un vin sau berica sambata, sa o cunosc si eu pe frumoasa ... ma refeream la Polo :)

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am facut aceeasi operatie acu o saptamana.Multa rabdare ca altfel risti sa rupi suportii de la cleme de prindere la montaj.

spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

e o chestia simpla dureaza 20 min , trebiue fortat putin pe laterale cu o surubelnita si apoi tras cu grija .

la mine era sarit furtunul , daca duceam masina la service faceau acelasi lucru dar pe factura aparea schimbat furtun+manopera=pret de pret. (am patit asa cu cablajul de la becul de marsarrier)

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 7 years later...

Salut tuturor

Aceeasi problema o am si eu la POLO 9N , 55kW 1.4 benzina, va trebui sa dau jos plasticul jos de la portbagaj sa inlocuiesc motoras deschidere portbagaj.

Cine ma poate ajuta va rog cu un COD pentru motoras deschidere portbagaj, deoarece nu se mai deschide portbagajul din cheie, numai daca bag cheia si invart in broasca.

Multumesc!!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca nu il auzi lucrand cand deschizi din ''cheie''gasesti unul in dezmembrari cu 50 de lei nu cred ca ai vrea sa dai o caruta de bani pentru el nou(si in dezmembrari tot original gasesti)mai poti arunca un ochi si prin burdufe ca sa fii sigur ca nu ai vreun fir puscat.Cand dai plasticul jos intai verifica firele din burdufe asta daca nu ai un aparat de masura ca sa verifici alimentarea actuatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact , cand incerc sa deschid din butonul de pe cheie nu se aude nimic, deci clar motorasul e dus. Cat de scump poate fi?? pt Polo din 2004. As avea nevoie de un cod de piesa!!

Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1).E cam 130 de lei pe original.

2).Nu inteleg pentru ce iti trebuie codul,faci comanda dupa datele masinii.Aveam eu vreo 2 stricate,dar se pare ca intre timp au ajuns la gunoi,astfel,nu te pot informa privind codul.

3).Clar nu poate fi nimic pina nu verifici.

4).50 de lei pe o piesa din dezmembrari care a facut sute de deschideri,inseamna risipa de bani.

5).Nu te irita din cauza acestei postari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!