Jump to content

Fuga pana in Turcia


Bambu
 Share

Postare recomandată

acesta este costul total pana in Turcia. specific ca am plecat din Rm.Valcea - Pitesti - Bucuresti - Giurgiu si de acolo " off, doamne ce drum au Bulgarii "

recomand urmatorul traseu prin bulgaria:

Ruse - Razgrad - Turgovishte - Omurtag - Kotel - Okop - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli (granita cu Turcia) . Acest traseu are 290 de km, l-am facut in 3,5 ore la dus (30.06) si 4 ore la intors(12.07).

Drum liber,politie deloc,punctul vamal nou deschis si liber....

Modificat de silviu66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 193
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bambu

    15

  • godoroja

    14

  • nick58

    14

  • andrusel

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc de recomandare.

Apropos , tu ai avut masina in leasing sau ceva de genul? adica au cerut si traducere in turca la imputernicire sau sunt suficiente actele masinii, carte verde, casco, permis auto ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie imputernicire la notar tradusa in turca si apostilata..apoi trimisa la ambasada turciei din buc pt supralegalizare.pe mn m-au cautat la vama si mi-au cerut-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

pentru o plimbare scurta pana la istanbul, ce-mi puteti spune despre limita de viteza in turcia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
recomand urmatorul traseu prin bulgaria:

Ruse - Razgrad - Turgovishte - Omurtag - Kotel - Okop - Elhovo - Lesovo - Hamzabeyli (granita cu Turcia) . Acest traseu are 290 de km, l-am facut in 3,5 ore la dus (30.06) si 4 ore la intors(12.07).

Drum liber,politie deloc,punctul vamal nou deschis si liber....

Traseu bun, multumesc frumos silviu66, am folosit acest traseu saptamana trecuta, drum bun, liber, doar cateva portiuni mai cu denivelari.

la dus, pe lumina n-am avut probleme, la intors pe intuneric, am ratat intrarea dupa omurtag (atentie aici nu se merge exact pe acelasi drum pe care ai venit, e sens unic si ai o bretea de cca 200 m, inainte de avioane)

probleme am avut la vama turca (Hamzabeyli) si la dus (am stat 2 ore pt ca nu mergea reteaua si nu puteau prelucra datele masinilor) si la intors, am stat 1,5 ore (se lucra cu un singur om pt ambele sensuri la actele de masini)

n-a mai cerut nimeni traducerea imputernicirii pt masinile pe firma/lising

in rest ca impresie generala cu criza asta nici turcia nu mai e ce-a fost o data, s-au schimbat multe, merge greu si la ei si chestia asta se vede si in comportament

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru o plimbare scurta pana la istanbul, ce-mi puteti spune despre limita de viteza in turcia ?

Limitele de viteza sunt in general ca la noi, insa cand am fost eu acum 2 ani (pana la Kusadasi), am mers cel putin 1000 km prin Turcia, am trecut pe langa N echipaje de politie avand 130-140km/h si nu ne-a oprit nici dracu'. Din cate am observat eu, politia la ei nu e pusa pe japca ca la noi, insa cand se impune, isi face datoria din plin. Drept dovada ca rata infractionalitatii in Turcia este foarte mica comparativ cu Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un traseu AUTO (de preferat ar fi un traseu pe care s-a mers) pentru ruta Romania ( Bucuresti ) - Turcia ( Bodrum ) ?

La vama turca daca proprietarul autoturismului nu este prezent sunt necesare alte forme ? (masina este pe pf, nu leasing)

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,Pentru persoanele care doresc să călătorească

Modificat de crazymih
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un traseu AUTO (de preferat ar fi un traseu pe care s-a mers) pentru ruta Romania ( Bucuresti ) - Turcia ( Bodrum ) ?

La vama turca daca proprietarul autoturismului nu este prezent sunt necesare alte forme ? (masina este pe pf, nu leasing)

Multumesc.

Salut! Eu am fost anul trecut la Bodrum pe urmatorul traseu:

Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo (aici am gasit un drum ce nu figura pe nicio harta, ocolind pe centura din stanga oraselul, si care ne-a dus catre un punct vamal nou deschis, drum proaspat asfaltat) -VAMA catre Turcia - Edirne - Kesan - Gelibolu - Eceabat (transfer cu bacul catre Canakkale) - Canakkale (aici am ramas peste noapte - am ajuns pe la 19.30) - Edremit - Izmir - Aydin - Milas - Bodrum.

Am gasit traseul asta recomandat anul trecut pe mai multe forumuri de calatorii. Drumul prin Bulgaria ocoleste traseul obisnuit de traversare a Bulgariei, ceea ce il face destul de liber, fara tiruri, doar celebrele lor masini vechi, traversezi muntii pe un drum ok, fara multe serpentine. In Turcia, mai ai varianta ca de la Izmir sa nu mergi catre Aydin ci catre Soke - Milas - Bodrum, traseu pe care l-am facut la intoarcere. Este mai pitoresc, dar ceva mai lung decat cel de sus, la care e de avut in vedere faptul ca traversezi o zona muntoasa intre Aydin si Milas, ceea ce il face destul de incet.

In rest, drumul in Bulgaria a fost in mare OK, fara gropi, doar denivelat, dar se merge OK in jur de 100km/ora. In BG nu te prea ajuta GPS, doar sa iti faci traseul de la un oras la altul si sa fii atent sa nu te scoata de pe drumul principal.

In Turcia, drumul e cu 2 benzi pe sens in mare parte, anul trecut se lucra largire pe portiunile cu 1 banda pe sens, au facut centuri ocolitoare la toate orasele de pe traseul de mai sus. Ai si 2 portiuni de autostrada (3 sau 4 benzi pe sens). Prima de la Edirne catre Istanbul, pana ce iesi in dreapta catre Kesan si a doua intre Izmir si Aydin.

Daca mai ai nevoie de informatii, te ajut cu placere.

Drum Bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun bun ms de info0rmatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o mica mentiune si despre traficul din turcia si mai ales soferii. :P

sosele destul de bune,mai bune ca la noi. politia corecta si vigilenta DAR soferii niste maniaci. cu niste fiat/talbot goneau cu 140km/h. intrau in giratorii/artere principale cu tupeu fara sa tina cont de priorotate....mi s-au parut niste kamikaze (si nu cred ca doar din cauza nr de romania de pe masina noastra)

oricum nu am vz ambuteiaj si f rar auzeam un claxon,chiar si cu stilul asta de mers.

atentie in bulgaria ,evitati sa circulati pe drumuri ocolitoare si noaptea. atentie si emotii daca/cand va opreste un echipaj de politie,nu se stie cine sunt exact. noi am plecat cu ideea ca nu oprim daca e sosea pustie,cu riscul sa fie chiar politie adevarata si sa se ia dupa noi.

in bg oricum se scapa/se cere spaga pt cam orice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu am fost anul trecut la Bodrum pe urmatorul traseu:

Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo (aici am gasit un drum ce nu figura pe nicio harta, ocolind pe centura din stanga oraselul, si care ne-a dus catre un punct vamal nou deschis, drum proaspat asfaltat) -VAMA catre Turcia - Edirne - Kesan - Gelibolu - Eceabat (transfer cu bacul catre Canakkale) - Canakkale (aici am ramas peste noapte - am ajuns pe la 19.30) - Edremit - Izmir - Aydin - Milas - Bodrum.

Am gasit traseul asta recomandat anul trecut pe mai multe forumuri de calatorii. Drumul prin Bulgaria ocoleste traseul obisnuit de traversare a Bulgariei, ceea ce il face destul de liber, fara tiruri, doar celebrele lor masini vechi, traversezi muntii pe un drum ok, fara multe serpentine. In Turcia, mai ai varianta ca de la Izmir sa nu mergi catre Aydin ci catre Soke - Milas - Bodrum, traseu pe care l-am facut la intoarcere. Este mai pitoresc, dar ceva mai lung decat cel de sus, la care e de avut in vedere faptul ca traversezi o zona muntoasa intre Aydin si Milas, ceea ce il face destul de incet.

In rest, drumul in Bulgaria a fost in mare OK, fara gropi, doar denivelat, dar se merge OK in jur de 100km/ora. In BG nu te prea ajuta GPS, doar sa iti faci traseul de la un oras la altul si sa fii atent sa nu te scoata de pe drumul principal.

In Turcia, drumul e cu 2 benzi pe sens in mare parte, anul trecut se lucra largire pe portiunile cu 1 banda pe sens, au facut centuri ocolitoare la toate orasele de pe traseul de mai sus. Ai si 2 portiuni de autostrada (3 sau 4 benzi pe sens). Prima de la Edirne catre Istanbul, pana ce iesi in dreapta catre Kesan si a doua intre Izmir si Aydin.

Daca mai ai nevoie de informatii, te ajut cu placere.

Drum Bun!

Salut!

Plec si eu in august la Bodrum.

Am mai fost acum 2 ani la Kusadasi si in Bugaria am mers pe varianta Stara Zagora.

Ce zici, e mai buna varianta pe care ai fost tu decat cea pe Stara Zagora sau cea pe Nova Zagora. Ca si distante nu sunt diferente semnificative.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi permit sa-ti raspund eu ,care m-am intors de curand pe varianta asta.Drumul e destul de bun ,cu exceptia catorva portiuni mai stricate,dar cu un pic de atentie le eviti.Drumul e mai putin aglomerat si scapi si de pasul Shipka care dureaza ceva pana-l traversezi(e si aici o urcare si o coborare dar pot fi abordate mult mai bine).Si cel mai important este, ca e mai scurt,285 km, si in 3-4 ore ai traversat Bulgaria . :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

285 km de unde si pana unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Giurgiu-Hamzabeyli=285km

post-5886-1277985472_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult. Eu folosesc ca harta e-transport si vad ca nu stie varianta asta. Sper sa fie ok.

Nu stiam de vama asta. Unde este ultimul Peco ok in Bulgaria unde sa refac plinul?

Modificat de marywss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact in vama este un LUKOIL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la intrare in vama sunt 2 statii Lukoil(si pe dreapta si pe stanga),dar de la care nu te-as sfatui sa alimentezi(am m-ai auzit si pe altii plangandu-se de caliate),ca e proasta motorina,e prima oara cand simt asta la masina,sa nu mai traga cum tragea(toti care vorbeau pana acum de calitatea motorinei nu-i credeam).Dupa ce am consumat mai mult de jumatate din ea ,am alimentat din Turcia si era alta masina.Dar te sfatuiesc sa iei ,inainte cu vreo 20-30 km de vama,de la Shell(accepta plata cu card) care e pe partea stanga, cu care nu am avut probleme la intoarcere. :icon_thumright:

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CristianMarin

Am si eu o intrebare oarecum adiacenta subiectului.... cu ce moneda ar fi de preferat sa plec in Turcia, EUR sau USD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare oarecum adiacenta subiectului.... cu ce moneda ar fi de preferat sa plec in Turcia, EUR sau USD?

Salut. Inainte sa creaca dolarul era mai bine sa ai dolari la tine pentru ca ieseai mai bine. De exemplu un pret : 15 euro sau 20 de dolari. Avand in vedere cursul valutar de azi nu prea mai e rentabil pentru noi in dolari ci in euro. Poti sa iei si lire daca vrei. Oricum sa negociezi la sange si sa nu iei din primul magazin in care intrii. Preturile sunt mai mari in bazarele de pe langa hoteluri si putin mai ieftine in oras. Multa bafta si distractie la maxim. Turcia este o alegere excelenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am si eu o intrebare

Am masina in leasing ce acte imi trebuie sa ies? si cam care e procedura

Am citit tot topicul si cineva mai vorbea despre chestia asta insa nu am inteles nimic

Eu cer la leasing aprobare de iesire din tara si hartia aia o legalizez si o traduc la ambasada? Ca sa mor daca inteleg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut. merge cineva in anatalya pe 10 septembrie. eu plec pe 10 din pitesti ora 00.00, 1 noapte dupa canakkale pauza. 12 septembrie prima noapte hotel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu plec in Turcia pe 9 sept . Dorm o noapte la Cannakale, 6 la ADAKULE KUSADASI, 2 in Istambul. Rezervarile la Cannakale si Istambul le-am facut pe booking.com. Stiti cumva daca imi pun astia vreun HOLD pe vreo suma sa ma trezesc acolo ca am bani blocati pe langa plata rezervarii pe care o fac pe loc la hotel? Deocamdata nu am blocati bani pe card dar am mai citit pe net ca la unii li s-au blocat sume pe card care au fost deblocate abia dupa 20 zile.

Modificat de tdi_man
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti se blocheaza nici o suma daca ai facut rezervarea pe Booking.com, ti se retrag bani doar daca nu onorezi rezervarea, pentru o zi sau pentru toata perioada rezervata, in functie de politica hotelului. Gasesti pe pagina hotelului de pe booking.com informatii despre asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!