Jump to content

MP3 Player, Boxe spate


SSorin
 Share

Postare recomandată

Ale mele sigur au 3 cm, iar 1 inch=2,54 cm si am fost nevoit sa mai pun si silicon... originale=4cm parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • istef

    13

  • Inginerul

    11

  • GabiAB

    8

  • Nick.sb

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Citisem tot undeva pe forum ca Blaupunkt a facut si boxe si twitere pentru vw si ca s-ar gasi pe piata asa ceva. Am gasit niste MNC-uri care zicea tipu de la magazin c-ar fi mai bune. Le iau pe alea si completez spatiul ramas cu burete cred, sau gasesc eu o modalitate. Dar poate gasesc blaupunkt facute special pentru vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, am reusit. Le-am montat. Se aude foarte bine dar cred ca o sa pun si niste twitere. E prea mult bass acum. Am avut ceva probleme la montaj dar sper sa le rezolv. Am crezut ca foot-rest-ul este prins tot cu clipsuri si-am tras de el. In consecinta am rupt ghearele de plastic. Am in cap o strategie de lipire :icon_thumright: Sa vedem daca iese. Nu am avut fire trase, insa treaba a mers foarte usor. Mi-a ramas un surub in plus pentru ca am desfacut bordul in zona sigurantelor dar sper sa-i gasesc si lui locul. Daca nu aveti inele adaptoare eu zic sa nu va apucati. De asemenea cred ca twiterele trebuie puse sus in locasul special pentru ele.

Se mai vorbea de nu stiu ce sita care e infundata. La mine n-a fost. Era lipit pe gaura pentru boxa un disc de burete care l-am decupat de forma gaurii. M-am gandit ca o etansare in plus nu strica. Mentionez ca am avut boxe originale.

De asemenea n-am gasit suruburi potrivite, asa ca am mai dat un set de gauri langa cele existente pe inelul boxelor si am pus suruburi autoforante ceva mai subtiri.

De legat pana la urma le-am legat la mufele de la firele care intra in usi. Nu avea sens sa le leg direct la casetofon. Am lasat firele mai lungi pentru eventualitatea in care o sa pun un Gamma.

Pentru cine vrea detalii despre montaj sa-mi dea un PM. Daca vor fi multi doritori am sa fac un post mai detaliat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut....

Eu am pe masina un mp3 player Alpine CDA 9847R in culorile bordului,de care sunt multumit si mi-am pus 2 boxe infinity pe spate...Pana acum cam atat dar urmeaza statie si tuburi...si o intrebare pt voi...poate :huh: ...aveti idee unde poat sa-mi fac incinte pt tuburi in portbagaj din plexiglas sau ma gandeam eu din lemn acoperite cu plexiglas...Stiti vreun loc??

eu zic din lemn..uitate la toate firmele care au calitaete si ai savezi ca lemnul ramane unul dintre materialele ideale pt o boxa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa pastrez Beta, pentru ca noaptea cand aprind farurile luminile de la bord sunt senzatie. Nu vreau sa stric aspectul sub nici o forma. Astept totusi detalii despre montarea boxelor pe spate.

ce nu iti cumperi in cd tuner cu culorile de bord si o sa ai acewasi senzatei plus 2 iesiri....de ex Blaupunkt gasesti la 3200000 la domo.

post-12289-1178018047_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inutil sa mai spun ca pastrez deocamdata Beta. Daca mi se va parea convenabil o sa-l schimb cu un Gamma. In orice caz sunt foarte putine head uniturile care se integreaza bine in bord. Chiar daca culorile sunt aceleasi mai au ceva ornamente cromate, sau daca nu au au un plastic cu textura usor diferita samd. Plus de asta eu garantez ca nici un head unit nu merge cum merge Blaupunktul OEM.

Aruncati o privire aici. Poate ne strangem mai multi si ii convingem pe cei de la grundig sa faca un cadru adaptor si pentru golf IV.

http://www.delphigrundig.com/index.php?id=87&L=1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai primit vdo-urile? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna

Am dat un "search" inainte sa postez topicul dar nu m-am lamurit...boxa din usa dreapta din fata mi s-a dus (cred) intrucat se aude ca si cum s-ar fi deslipit membrana cand dau bass-ul mai tare...acuma v-as ruga,daca sunteti avizati sa-mi spuneti si mie daca vreau s-o schimb cu ce marca si daca trebuie modificat sistemul de prindere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu marca nu te pot lamuri, dar iti trebuie dimensiunea de 160 mm ( sau chiar 165mm am inteles ca potriveste) iar sistemul de prindere, distantierul care ii acum montat ai toate sansele sa il rupi cand dai boxa jos. ( daca vrei o idee :distantierul ii prins in nituri si ca sa le dai jos fara a rupe sau indoi pe acolo te sfatueisc sa incerci cu o masina de gaurit , cu un burghiu mic sa gauresti mijlocul nitului si cade singur).

Atentie si la panoul de la usa la toate clemele , suruburile, ai grija cum dai jos manerul de la usa sa nu il zgarii.

Spor la lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BN23RZV In primul rand trebuia sa nu deschizi un topic nou, mai ales ca gasisesi topicul despre boze, dupa cum scrii mai sus.

Legat de problema, parerea mea este ca daca s-a stricat o boxa ar fi de preferat sa le schimbi pe amandoua ca sa ai un sunet curat si fara diferente intre boxele stanga / dreapta. Cum zicea si horean este foarte posibil ca atunci cand scoti boxele originale sa rupi acele distantiere care o fost foarte stupid montate si prinse cu nituri. Chiar daca scoti niturile vechi iti va fi greu sa montezi alte suruburi. Iti va trebui tot un aparat pentru nituri. Cel mai usor este sa cumperi niste inele distantiere pentru Golf (costa vreo 10-20 ron). Legat de fluturasii care se pot rupe de la fata interioara, poti cumpara vreo 2 de la un dealer VW (costa 1 ron / buc). Pentru desfacerea manerului iti recomand sa folosesti o surubelnita cu cap de plastic ca sa nu distrugi elementele interioare de plastic. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca este boxa stricata? si eu asa am crezut, dar problema e de la casetofon, e o problema cu iesirea pe dreapta, tweeterul de la oglinda merge? cel putin la mine asta e problema . Te-as sfatui sa scoti cassu din bord si sa verifici cu o boxa si 2 fire, e o mufa maro cu 4 fire daca ai Beta, care intra in cass. Cass-ul se scoate mai usor, decat sa dai fata de usa jos...iti trebuie 2 placute de tabla subtiri de 5 mm latime...le poti confectiona daca nu ai cumva...s-a mai discutat pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am un Golf 4 Variant (cu 4 usi) in care am un casetofon cu caseta. Nu imi merg boxele de pe spate, desi protectia la boxe exista in usi.

Intrebarea este daca nu am boxe pe spate sau le-am dezactivat cumva din casetofon. In casetofon am gasit doar setarea de balans pentru stanga-dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai loc pentru boxe in usile din spate nu inseamna ca ai si boxe.eu zic sa desfaci fata de usa si sa te uiti.Probabil ca nu ai boxe totusi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil nu ai boxe in spate. Cauta pe forum si o sa gasesti o tona de informatii legate de boxele spate la golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ai boxe pe spate...Majoritatea G4 vin fara boxe pe spate...ai firele trase si locul ptr ele dar nu sunt boxe pe spate doar daca propietarul dinaintea ta le-a comandat cand a luat masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt nici macar fire trase. Eu am tras de la cele din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de versiunea de casetofon pe care o ai:

- pentru alfa si beta sigur nu ai boxe pe spate;

- gama am impresia ca ai (nu sunt sigur);

- delta are boxe pe spate.

Oricum, din casetofon nu se pot dezactiva boxele pe spate. Poti doar sa le dai mai incet, dar oricum ar trebui sa vezi in meniu balansul intre boxe fata/spate.

Alta posibilitate de a testa daca ai sau nu boxe este un VagCom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ma ajuta si pe mine cu ceva dimensiuni la boxe.....Vreau sa imi pun boxe pe spate la un Golf 4 si nu stiu ce dimensiuni sa cer la magazin si la alea mari si la alea mici twetere sau cum se numesc alea mici...Ms tare mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf IV, boxele standard sunt de 16,5 cm, dar merg si cele de 17cm (eu am montat Sony Xplod de 17, 40W RMS de la Altex). Pentru montaj iti mai trebuie niste distantiere din plastic (rame) care le poti cumpara de aici www.capodimonte.ro cod produs RAM-20.450/k. Trebuie sa mai verifici daca plasa de pe fata de usa este gaurita (mai sunt unele modele cu plasa plina - in acest caz tot acolo gasesti si plasa). La tweetere nu stiu exact dimensiunile, dar aproximativ 4 cm. Le lipesti cu silicon daca sunt prea mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

1. Are cineva montat pe masina Mp3 Panasonic? Am gasit 2 modele, care se integreaza destul de bine in bord.

http://www.panasonic.ro/Produse/Radio-cd-p...c1425n/368.html

http://www.panasonic.ro/Produse/Radio-cd-p...c1325n/372.html

2. Acum am Beta+CD Player+climatronic. Cum as putea sa leg un Mp3 in loc de CD Player, astfel incat sa ramana si Beta iluminat noaptea, fara sa functioneze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2. Acum am Beta+CD Player+climatronic. Cum as putea sa leg un Mp3 in loc de CD Player, astfel incat sa ramana si Beta iluminat noaptea, fara sa functioneze?

Poti sa legi Beta in paralel cu MP3-ul OEM si chiar sa functioneze amandoua daca vrei. Eu le am montate asa pentru nu voiam sa am un spatiu gol in consola centrala si imi place cum lumineaza. Mergi la o firma care monteaza instalatii audio pentru masini si o sa te rezolve cu siguranta. Va trebui sa monteze si niste relee pentru protectie. Bafta! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. tocmai mi-am luat un golf 4. are din fabrica cd player cu mp3. insa ma lovesc de aceeasi problema: are difuzoare doar pe fata - inalte si joase. banuiesc ca pe spate nu am nici cablurile macar. tinand cont ca cd-ul e din fabricatie incorporat in bord ar trebui sa merg la un electrician meserias. imi puteti recomanda pe cineva in bucuresti? difuzoarele de pe spate la ce dimensiuni sunt?

astept un raspuns. merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste cateva pagini in urma pe acest topic si gasesti raspunsuri, detalii de montaj, de ce ai nevoie...

Pe scurt : boxe de 16,5 cm standard, dar merg si cele de 17 cm (eu am Sony Xplod de 17), distantiere (rame) de la www.capodimonte.ro, tweetere - aici e o problema cu dimensiunea, dar se pot lipi cu silicon, daca sunt mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut

daca tot se discuta despre Hi Fi imi spune si mie cineva de unde pot cumpara o magazie de cd care se monteaza in bord, am cautat dar peste tot 200 euro cand la porsche romania am gasit acum 2 luni cu 750 ron. Sau poate are cineva de pe forum de vanzare.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!