Jump to content

MP3 Player, Boxe spate


SSorin
 Share

Postare recomandată

Dimensiunile oricaror boxe de pe orice masina sunt cuprinse in niste standarde.

Deci iti va fi destul de usor sa gaseste in magazine de car-sound unele care sa le inlocuiasca.

Pe lanaga asta, recunoastem ca sunetul din VW este bun, dar nu se compara cu ceea ce poti gasi la ora actuala pe piata ! :)

Exista boxe care ti se vor parea "extraterestre" in comparatie cu ce ai tu acum ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • istef

    13

  • Inginerul

    11

  • GabiAB

    8

  • Nick.sb

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

@kye04 Pentru a gasi un service pentru a monta boxele pe masina foloseste topicul de aici.

Dimensiunile boxelor de pe Golf 4 sunt aceleasi si pe fata si pe spate, adica 16.5cm (cu o toleranta de +/- 0.5 cm). Deci va merge si boxe de 16 cm dar si de 17cm. Ai grija ca daca schimbi boxele, va trebui sa achizitionezi si inele pentru boxe. La asta ma refer: http://www.capodimonte.ro/poza_428398.html Poti comanda chiar de aici aceste inele.

Fa un search pe aria ICE&Security ca si acolo vei gasi o multime de informatii utile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salve ...as dori sa-mi cumpar un sistem audio ;) :mp3-player (culorile bordului neaparat),amplif,subwoofer si boxe pt a le monta in spate.ce recomandati?niste exemple daca aveti.apropo,un amic mi-a sugerat ca mp3-ul sa aiba iesire de preamplificare.ms anticipat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca citesti astea 2 pagini de posturi gasesti 3 modele de mp3 playere culorile bordului plus explicatii legate de dimensiunile boxelor de pe spate si legarea lor cu cabluri. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da....le`am vazut ;) ...dar astept si sugestii,exemple cu preturi pt celelalte "componente". sono.ro si be-loud.ro .nu ma prea pricep dar oricum din ce aveti si stiti voi poate ma ajutati sa`mi iau ceva bun :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pioneer-ul de care s-a vorbit este intr-adevar in culorile bordului 100%: lumina la butoane - rosie, lumina display: albastru exact nuanta de la bord/climatronic.

am optat pentru un blaupunkt milano mp26 - lumina butoane - rosie, lumina display - albastru, dar nuanta mai deschisa la display.

de ce? - calitatea la blaupunkt este mai buna comparativ cu pioneer-ul (ascultat amandoua modelele pe aceleasi boxe) iar blaupunkt-ul are telecomanda pe volan (foarte utlila mie, 160 RON in plus).

daca as schimba player-ul, ar fi tot cu un blaupunkt, probabil orlando care are display varicolour (4096 nuante de culori) si posibilitatea unui adaptor bluetooth - pt. scoaterea mobilului prin boxe.

alegerea ar fi motivata tot de imperecherea cu o telecomanda de volan fiabila si cu toate functiile pe ea.

daca sunteti din tm dati pm sa va spun de unde si cum, ca sa nu fac reclama aici :)

ciao

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms Pacific...foarte interesant Blaupunktu ala.cred k o sa`mi cumpar si eu unul.ma gandeasc acuma la urmatoarea problema si anume Boxe spate,cu tot c e necesar(nu le am din fabrica,asa k trebuie trase fire si montate).am vazut ceva p pagina anterioara,dar erau postate in 2004.poate intre timp au mai aparut ceva boxe nu foarte puternice(as vrea ceva asemanator cu cele din fata).voi c aveti?cat m`ar costa montatul la un electrician?...daca ma lamuresc si cu astea urmeaza treburile cu adevarat serioase :D woofer & amplif. .cius :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine m-ar putea lamuri...

daca am pentru portierele spate acelasi tip de boxe ca si pe fata mai am nevoie de acele inele de plastic de la capodimonte? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe spate au distantierele de care zici nu stiu sigur daca se pot monta fara, sa nu ajunga sa dea geamul in ele cand se coboara ,le poti fabrica tu daca nu sunt resurse pt alea , am vazut din tub pexal facute din lemn din mai multe chestii, bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt aceleasi dimensiuni la boxe atat pe fata cat si pe spate. Boxele din fabrica vin nituite de acele distantiere (din fabrica) si nu se pot refolosi. Deci daca vrei sa-ti montezi boxe noi pe fata sau pe spate iti vor trebui inele distantiere. Nu recomand sa se foloseasca inele confectionate din lemn deoarece mai intra apa in portiera si lemnul se va unfla si va face joc la boxa (am patit-o pe propria mea masina) cand am pus inele din lemn. Abia dupa am cautat pe net si am gasit de cumparat acele inele. Mie mi s-au parut foarte convenabile ca pret acele inele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) d cateva zile mi`am luat un mp3-player Sony CDX-F5550 ...s`a potrivit bine ,cablurile s`au potrivit si ele...dar am o problema:d fiecare data cand iau contactul mi s reseteaza setarile...adik bassul e la maxim si pierd toate posturile radio din memorie...c sa fie oare? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firul care trebuia legat la + permanent, a fost legat la contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiecare data cand iau contactul mi s reseteaza setarile...adik bassul e la maxim si pierd toate posturile radio din memorie...c sa fie oare? ms

Trebuie sa inversezi firul galben cu firul rosu intre mufa de la aparat si aparat. S-ar putea sa aiba niste papuci pe acele fire special pentru a se face mai usor interschimbarea. Daca nu ai acesti papauci schimba pinii din mufa aparatului. Inainte de a face modificarea verifica in manualul aparatului daca firul galben si cel rosu sunt firele cu +12V. Asta este conventia universala dar cine stie ce-i mai apuca pe anumiti producatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuzi daca s-a mai vorbit de asta sau daca ar trebui pus in sectiunea I.C.E.

Ma intereseaza sa iau un mp3 player care arata bine in masina.

Am numai un casetofon alpha in ea acum dar imi place ca arata super fain seara

exact culorile bordului: albastru deschis cu rosu.

Care ar fi modelele care se fie in armonie cu culoriile bordului?

Daca aveti poze ar fi super.

Mersi,

Bandi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general orice player Pioneer cu specificatii pt VW (MPB).

Du-te pe site-ul oficial Pioneer si vezi ce ti-ar surade. Culorile sunt albastru/rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc, vorba unui coleg... foloseste "search", face minuni. Uite gasesti un topic exact despre Golf 4 & Bora cu detaliile ce te intereseaza aici:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=9347&hl=

Gasesti acolo mai multe modele ce le-au montat Ice_2K, Istef si altii. Toate alese din punct de vedere al calitatii si apropierii de culoarea bordului. Cauta modelele pe net si ia un review la fiecare ca sa te ajute sa te hotarasti.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut topicul acela, mi s-a parut ca e vorba de boxe spate si nu am avut rapbdare sa citesc pana la capat.

Mea culpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, se discuta si de boxele spate, inclusiv montajul lor. Dar mai incolo (chiar de pe prima pagina) se specifica si ce modele MP3 au folosit oamenii si se discuta despre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Bandi ...sunt f multe modele de mp3. niste linkuri pt tine sono.ro car-sound.ro eu am Sony CDX-F5550 ...culorile....aproape perfect....doar "albastrul"/movul e putin mai deschis...l-am luat pt k era ieftin,bun,culorile si iesiri de pre-amplificare..

Apropooo..vreau un subwoofer si un amplificator...ma gandeam la ceva blaupunkt,magnat...c sa iau?????? in limita a 200 d euro :rolleyes: ...haideti meseriashilor!!sfaturi va rog! :vaidecapulmeu: :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru sonorizare auto existra o sectiune separata pe forum: I.C.E & Security. Ai putea cauta acolo informatii. Cu siguranta vei gasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brabus - tot Plug & Play le vrei si pe alea ??? Vezi ca la CDX F5550 ai fost norocos, data viitoare s-ar putea sa nu fi asa de norocos - du-te la cine se pricepe sa ti le monteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici nu ma gandeam altfel...am fost curios cu mp3`ul...si am vazut k a mers...cu amplif & sub o sa merg la cineva profi! doar sa gasesc ceva care sa`mi placa... un prieten imi ofera pachet:magnat amplif & subwoofer la 200EUR Michael Shumacher Edition,foarte puternice si bine ingrijite...il cunosc p tip dar incerc sa caut si alternative...m`am uitat si p I.C.E. & Security multe chestii...nu stiu inca c voi face :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am considerat ca este suficient sa schimb difuzoarele si sa pastrez gamma original. Pana acum mi s-a confirmat ca nu am gresit. Cred ca am sa investesc ceva bani si timp in insonorizare si in marirea puterii finalilor din gamma.

Dupa socotelile mele asta ar trebui sa fie suficient pentru un om normal care asculta muzica normala.

Mentionez aici ca eu nu sunt un om normal (sunt dj si mi-am bulit urechile in timp ) si ascult mai tot timpul muzica la limita sistemului, dar in general asta este prea mult pentru o calatorie cu masina in conditii bune.

PS: pentru cine este interesat am disponibile difuzoarele originale de pe masina inclusiv tweterele, care au pe ele si filtrele, toate in stare perfecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

nici o achizitie noua???nimeni nimic? :wub:

atunci intreb:ce este important la achizitionarea unui subwoofer?raspuns in frecventa?puterea?

am 2 optiuni:(cam ieftin dar pare bun)http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofer/mac_Audio/MP_TUBE_30/

si asta: http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofer/Ma...tra_300_Reflex/

voi ce recomandati sa cumpar?

Modificat de Brabus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ramnetzi cu boxele din fabrica ca sunt f bune , daca o sa le schimbati nu o sa mai aveti bass pt ca boxele ALFA etc pt usi sunt facute pt volum frecventz medie si inalta , in schimb frecventa joasa nu scade sub 80hz .asta daca nu aveti pretentii prea mari de tuning in muzica . mai bine va pune-ti niste ovale pe spate si o statie mica 2x100w .

difuzoarele originale le gasiti si la dezmembrari si sunt bune si maxim 30 ron un difuzor , si sunt toate la fel (passat , golf , bora etc doar sa fie anul apropiat )eu mi-am luat de pe un passat .

Brabus daca vrei un subwoofer bun si sa ai o frecventza joasa ia-ti JBL (GTO)sau Infinity (Kappa) sunt excelente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!