Jump to content

MP3 Player, Boxe spate


SSorin
 Share

Postare recomandată

am o intrebare .....am cas beta si trebuie sa leg boxele din portiere spare la cele din fata ...care ar fi diferenta la sunet daca ar fi legate din cas daca as avea un gama sau altceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 173
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • istef

    13

  • Inginerul

    11

  • GabiAB

    8

  • Nick.sb

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Am gasit pe forum cam ce e de facut pt 4 usi, dar pt masina in 2 usi cam care ar fi pasii? Mi se pare ca la 2 usi nu exista loc pe spate si pt tweetere.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

poate sa-mi spuna cineva care e diferenta intre casetofoanele Beta si Gamma?

eu am alpha si m-am gandit sa-mi pun un CD, MP3 Player VDO CHM 105, (desi primul gand a fost sa iau SONY CDX-GT616U, dar cred ca e mai mishto VDO cel putin din pct de vedere al aspectului, si nu numai, are cd pm3, are slot pt card, etc)

ca sa pun VDO trebuie sa schimb alpha cu gamma sau beta, si acum nush ce sa aleg intre cele doua si tot caut niste manuale ceva...

multumesc

hai ca manualele le-am gasit :)) ramane sa citesc, oricum daca exista pareri despre cele doua as dori sa le aflu si eu

Modificat de dic_cosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda... m-am convins pana la urma care e treaba cu beta si gamma

o sa schimb alpha meu cu un gamma si o sa-mi cumpar CD MP3/WMA Player - VDO CHM 105 MP3/71

(f

Modificat de dic_cosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat care ar trebui sa il ia in considerare cei care isi monteaza alte difuzoare in usi.... Orice schimbare in sistemul audio original al masinii va duce la un dezechilibru deoarece boxele si cd playerul original sunt facute sa lucreze impreuna , schimbarea uneia dintre componente nu influenteaza sunetul . O schimbare completa a sistemului este cea mai buna !

Boxele originale din usi au 22w reali , la fel ca si orice Cd-player Alpine , Pioneer , Sony...etc , toate au 50 w muzicali ( intre 22 si 24 w rms in functie de producator) . In momentul in care te hotarasti sa-ti schimbi boxele din usi te uiti in mod normal la un sistem pe componente ( Tweeter + woofer ) care au de la 50 w in sus ceea ce inseamna o fortare a amplificarii integrate de pe cd player, desigur acesta cel mai probabil nu va pati nimic fizic , dar sunetul pe care il vei percepe va fi distorsionat din cauza volumului mare pe care il atinge cd playerul incercand sa amplifice niste boxe de la 50 w in sus . Efectul e si mai puternic atunci cand boxele au 70 , 80 w . Pur si simplu boxele NU VOR OFERI UN SUNET MAI PUTERNIC SI MAI CLAR DECAT ORIGINALELE, iar in cel mai bun caz o ameliorare foarte mica .

Mai exista de asemenea un lucru care ar trebui luat in calcul, insonorizatul usilor . Probabil fiecare dintre voi ati auzit vibratiile fetelor de usi sau ale unor elemente ale masinii la un volum ridicat chiar si pe boxele originale ale masinii. O insonorizare buna se face cu materialul numit Dynamat ( http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_in...rizare/Dynamat/ ) . Pretul dupa cum vedeti este unul ridicat ( pt 2 usi aproximativ 270 ron pt o insonorizare decenta) si se poate ajuge chiar la 600 ron pt 2 usi in cazul unor boxe de 80-100 w.

Dupa cate am vazut pe forum nu prea se vorbeste de produsele DLS , in materie difuzoare fiind cele mai premiate din lume pentru sunetul lor extrem de natural .

Pentru cei care vor o imbunatatire a claritatii sistemului audio din masina , DAR NU O IMBUNATATIRE MAJORA A PUTERII , recomand DLS B6A legate direct la CD-Player

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...me/Classic_B6A/

Pentru a obtine atat o claritate ridicata cat si o putere mai mare trebuie cumparate niste boxe mai bune ( DLS C6A ) recomand folosirea unui amplificator de putere mica ( 2 X 70 w ...sau 4 X 70 W in functie de cate perechi de difuzoare doriti sa cumparati ) . Fara amplificare nu veti simti nici o diferenta fata de B6A ! de asemenea se poate folosi pt insonorizare un kit Dynamat extreme speaker , acesta se lipeste pe tabla usii inainte de montarea difuzorului , reducand vibratiile produse de difuzor. Nu am insistat asupra firmei amplificatorului deoarece orice amplificator dedicat este mult mai calitativ decat cel integrat in cd player.

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...me/Classic_C6A/

http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_in...me_Speaker_Kit/

Daca aveti in portbagaj si un subwoofer de putere ( peste 400 W rms ) este nevoie de niste boxe capabile , care sa faca fata puterii subwooferului si sa nu fie acoperite de acesta . Un set foarte bun de boxe sunt DLS R6A ( pt care voi opta si eu ) , desigur usile trebuie insonorizat adecvat si trebuie folosit un amplificator de minim 2 x 80-100 W .

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../Reference_R6A/

http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_in...treme_Door_Kit/ Insonorizantul se aplica foarte usor .

In functie de buget se poate opta pentru un amplificator DLS , Pioneer , Apline , Inifinty .

Fixarea difuzoarelor in usi se face cu INELE DIN MDF ! Stiu ca un coleg a spus ca apa actioneaza asupra lemnului , iar deseori in usa se gaseste apa sub forma de condens , dar tratate corespunzator , cu lac sau vopsea rezistenta la apa se vor mentine perfect si vor asigura o prindere perfecta a difuzoarelor de usi , fara vibratii sau alte probleme care le cauzeaza inelele din plastic . MDF se gaseste la Praktiker , este mai scump ca PAL-ul dar este mult mai dens si nu se faramiteaza in timp .

In cazul in care optati pt C6A sau R6A recomand montarea doar in usile din fata pentru a obtine soundstage.

Pentru amplificatoare exista kituri de la Dietz care includ cablurile de alimentare , cablu Rca pt semnal , siguranta si papucii necesari pt conexiune , un astfel de kit cost 130 lei cablurile au 10 mm2 , deajuns pentru Amplificatoare de puteri mici.

Pentru a lega boxele la statie o sa aveti nevoie de niste cabluri mai groase in general din cupru , recomand intre 1.5 si 2.5 mm , de preferat cablu OFC ( oxigen free cooper ) . Pretul variaza intre 2 si 7 ron , firme de preferat sunt Bandridge , Profi gold ( 2-4 ron) sau Dietz ..5-7 ron .

Recomand montajul sa se faca de catre proprietar , deoarece multe plasticaraie de pe masina care trebuie indepartate sunt sensibile si au diverse cleme de fixare care se pot rupe f usor din imprudenta si va veti alege cu greierasi prin masina. Daca va pricepeti cat de cat si sunteti atenti puteti sa si economisiti banii de montaj . O sa pun si un site care arata cum se monteaza ca la carte un sistem audio , am vazut ca pe forum sunt destule topic-uri in care iti arata cum se desfac usile pas cu pas asa ca nu ar trebui sa fie o problema.

Tipul de pe cardomain a castigat mai multe premii cu sistemul din masina sa , totul fiind aproape de perfectiune : http://www.cardomain.com/ride/189943/1

Spor la montaj baietii !

Modificat de Maralido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt Maralido:

Cineva de la be-loud.ro mi-a recomandat boxele DLS Classic C6A pt masina din semnatura, in cazul in care vreau sa pastrez radiocasetofonul original Gamma, din dotare (4x22W / 4Ohm).

Vad ca tu le recomanzi pentru usile din fata, eu vreau sa le pun pe spate iar pe fata sa le pastrez pe cele originale.

De ce crezi ca merg doar pe fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea care e ... sunetul sa vina din fata , problema la tine e ca boxele din fata sunt slabe ( cele originale , am si eu , le-am vazut ,le-am auzit si nu se compara cu cele de la Dls ) . Cele din spate o sa fie mai puternice si o sa vina sunetul mai mult din spate. Cred ca si tu iti doresti sa ai calitate in fata . Boxele nu se monteaza neaparat in fata , dar e recomandat sa fie boxe mai puternice si mai bune in fata , eventual fara nici un fel de boxe in spate , dar daca tu doresti sa umpli uniform masina cu sunet , poti sa pui originalele in spate.

Nu stiu sigur daca din acel casetofon original o sa poti regla separat intensitatea boxelor pt fata si pt spate si atunci o sa ai probleme fiindca nu o sa poti sa le dai volum la cele DLS .

Un alt avantaj e ca usile din fata sunt mai mari ...ceea ce favorizeaza redarea de frecvente joase a boxelor , spre deosebire de usile din spate care sunt mai mici .

Sfatul celor de la be-loud nu cred ca a fost prea bun ... cu 22 W sa amplifici boxe de 60 w . Nu e imposibil , ele merg se aud bine , dar niciodata nu o sa scoti din ele mai mult decat scoteai din cele originale . Eu te sfatuiesc sa iei o pereche de B6A , sa le montezi pe fata , iar cele originale de pe fata sa le pui pe spate. La fel a facut un prieten , iar din ce mi-a spus el a simtit o imbunatatire la bas, la calitatea sunetului , si putin la putere , dar nu deajuns de mult.

Daca vei alege sa le montezi pe spate, indiferent de ce model alegi si sa lasi originalele pe fata ... o sa fie o investitie care nu te va multumi.

Dupa cum ai ales tu ... sa pastrezi radiocasetofonul original, nu prea ai multe optiuni . Ori montezi Dls B6A pe fata ...si originalele pe spate , ori montezi si in fata si in spate B6A. Iesire RCA pt subwoofer nu cred ca are acel radiocasetofon...

Eu in locul tau as renunta la acele C6A si as cumpara 2 seturi de B6A . In cazul in care vrei un sunet mai puternic trebuie sa schimbi neaparat radiocasetofonul cu un Cd player cu iesire rca pt statie si sa legi la statie una sau 2 perechi de C6A sau R6A .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma intereseaza puterea pt ca nu fac discoteca in masina, vreau sa pastrez radiocas original din motive de aspect si vreau doar sa se auda bine atat cat se aude; are control separat pentru volum fata/spate.

m-am gandit sa le pun pe cele din fata in spate, ba chiar sa sa cumpar 2 seturi identice si sa schimb tot, problema era doar ca trebuie demontate toate usile, punand doar in spate reduc si costurile si timpul de lucru.

eventual pun mai intai in spate si daca nu-mi place le schimb si pe cele din fata,

asta mi s-a recomandat:

"In conditiile in care doriti sa ramaneti pe amplficarea player-ului va recomandam varianta DLS C6A"

eu nu vad diferente mari intre C6A si B6A,

si cred ca tweeterele de la C6A se potrivesc in locasele standard,

Modificat de dic_cosmin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude destul si cu cele originale... eu am un BETA cu 2 iesiri si am legat 4 boxe... fata originale, spate Sony Xplod 40W rms.

Daca gasesti un Gamma e si mai bine, ca poti regla volumul fata/spate si are 4 iesiri. Nu uita de distantiere... altfel nu le poti monta, ca loveste geamul in magnet si atentie la clemele de la stalpii usilor si la praguri ca se rup destul de usor. Trebuie trase fire din bord pana in usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce Beta tau are doar 2 iesiri? in manual scrie ca are 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beta V are 2 iesiri iar Gamma V are 4 iesiri. Modelele din poze... la ambele se poate lega CD Player original, magazie, mp3 VDO original sau xCarLink.

post-8760-1199814736_thumb.jpg

post-8760-1199814773_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi... a incercat cineva Pioneer TS-H1703 ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

RedLiner

salut! ma interesa daca mai ai boxele si tweterele de pe spate , si daca da nu ai fi interesat sa le vinzi? le-as vrea eu pentru golful meu sa le pun pe spate.PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cand am luat masina avea casetofon original beta cu 2 iesiri. L-am schimbat cu unul gamma cu 4 iesiri ca sa se auda si in boxele din spate. Boxele pentru portierele din spate va trebui sa le cumpar dar imi poate spune cineva daca exista cablu pentru boxe si in portierele din spate sau va trebui sa merg la cineva sa imi traga? Daca imi puteti spune si cum pot afla chestia asta. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era necesar sa deschizi un topic pe subiectul asta,sunt destule care trateaza acest subiect.

Ca sa iti raspund la intrebare:daca ai avut casetofon Beta pe masina nu ai pe spate nici boxe,nici tweetere,nici fire trase.Mergi la o firma care monteaza aparatura audio pe masini si vei gasi seturi de boxe+tweetere(Pioneer,Clarion,etc).Ei iti vor putea face si montajul boxelor,iti vor fixa distantiere si vor trage fire catre casetofonul Gamma.

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exsta cablaj pentru boxele spate in caz ca ai din standard "beta". Nici eu nu am avut si am mers la o firma specializata si mi-a montat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema legata de boxe. A mai intrebat cineva da nu a primit raspuns concret. Ce adancime au boxele de pe golf si care este dimensiunea maxima ce se poate monta?Am dat search da nu am gasit un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut. Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu cateva aspecte...

Am Radiocass BETA V + CDplayer pe masina din semnatura si as vrea sa-i pun boxe si pe spate. Este posibil sa montez boxele tinand cont ca aparatul nu are decat doua iesiri?Cam ce variante de montare as avea? Imi puteti recomanda si niste boxe. Nu mai intereseaza de fitze. Multumesc.

O alta intrebare. Aveti idee de ce nu mi se aprind butoanele cdplayer-ului?(vezi poza) M-am uitat la mufa si este legata bine in spatele casetofonului... Astept raspuns

post-28590-1218791640_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Nu poti conecta (viitoarele) boxe spate la casetofonul Beta deoarece ar trebui legate in paralel cu cele de pe fata si astfel impedanta ar scadea la jumatate (2 ohm in loc de 4 = sarcina dubla) => amplificator ars :P

Pentru a pastra Beta, ar mai exista varianta schimbarii boxelor de pe fata cu unele de 8 ohmi si a montarii pe spate tot a unor boxe de 8 ohm, iar prin legarea in paralel fata-spate s-ar obtine 4 ohmi :)

Cu un Gamma sau orice alt HU aftermarket (care are 4 iesiri pe 4 ohm) ai putea monta fara probleme boxe spate de 4 ohm (adica woofer pe 4 ohm si tweeter tot pe 4 ohm-inseriat cu un condensator nepolarizat de... 2,2uF la 100V, sa zicem)

Modificat de Gury
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sau ai putea sa pastrezi Beta si sa montezi difuzoarele dupa spate cu twiterele in paralel si apoi sa le montezi in serie cu cele din fata astfel impedanta ar creste la vreo6-7 ohm si rezulta amplificator care nu se va arde dar va scadea din putere.Asa am facut eu la masina mea si merge fara probleme!Cine vrea sa dea un pm si le fac eu cu tot cu montaj si fire trase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie totusi cineva cum pot face sa se aprinda toate luminile de pe CD player-ul meu? Am inteles ca trebuie tras un fir suplimentar, dar de unde pana unde...? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

salut

 

la boxele spate mai este nevoie de acel manson care vine ca o palnie peste difuzor?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!