Jump to content

Montare Instrument Cluster cu BC


oaspetele
 Share

Postare recomandată

Atunci, trebuie verificat cluster-ul. Daca acesta e ok, trebuie mers pe cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cablaj? Ca doar IC comunica cu ECU pe CAN si asa se aprinde becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, trebuie verificat cluster-ul. Daca acesta e ok, trebuie mers pe cablaj.

am facut o adresa la vw ca sa aflu cu ce a fost masina din fabrica si ce a fost pus dupa iesirea din fabrica.Asa am aflat data fabricatiei exacta

Modificat de nck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, trebuie cautata si vazut ce are, daca te intereseaza acest martor.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal. am o rugaminte. am ic 3B1 919 880 C, e cu FIS. ce immo are si cu ce cod de ic minidot as putea sa il inlocuiesc?

BR

BogyM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge orice cluster immo 1 sau immo2, dar fara CAN - codul lui sa fie de forma xxx 919 xxx

FIS nu prea gasesti, ca sunt rare. Altfel, daca vrei BC iti mai ramane doar cel de tipul MFA - cu afisare in display-ul de la ceas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am pe masina: 3B0 920 805 A. Pot pune: 3B0 920 847 A? azi am probat sal montez dar nu reusesc cu codul cheilor! si folosesc programul vas50501. ne ca ca ma pricep prea mult si vad ca aici in forum sint numai instructiunile pentru vag.com si nu prea se potrivesc. si am activat cruice control si e ok ceva am reusit azi. a ramas doar bc sal termin. ma poate ajuta cineva sa ies la capat? multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, clusterele sunt compatibile, immo3 amandoua. Iti trebuie PIN-ul masinii si PIN-ul clusterului care vrei sa il montezi...al maxidot-ului.

Pe seara o sa iti dau procedura cu VAS - trimite-mi PM sa nu uit.....

P.S. - completeaza profilul - Orasul....sa stim e mai aproape de tine si poate sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc. esti foarte amabil. nu sint in tara. ma aflu in italia! am facut rost de un vas-pc si nu stiu sa-l folosesc, si nici cine mi la dat. pin-ul masini e ala cu wvwzzz7z..... sau ceva de genul asta? unde il gasesc pin-ul? am facut o gramada de probe si nu mai inteleg nimic. i-mi ia foc capul. :bom: va rog sa ma ajutati ca-s disperat am masina desfacuta de 3 saptamini. multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pin-ul masinii este un cod format din 4 cifre. El este stocat in cluster si in ECU - la TDI, immo3. Tie iti trebuie si PIN-ul masinii (il citesti din ECU sau clusterul de pe masina) si cel al clusterului maxidot - il pui pe masina si citesti codul. Abia cand ai aceste doua PIN-uri poti face adaptarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca asa

=> Operating instructions for Vehicle Diagnosis, Testing and Information System VAS 5051.

Select "Guided fault finding" on diagnostic tester VAS 5051.

Once all control units have been interrogated:

  • Press "Goto" button
  • Select "Function/component selection"
  • Select "Body"
  • Select "Electrical system"
  • Select "01-Systems capable of self-diagnosis"
  • Select "Dash panel insert"
  • Select "Functions"
  • Select "Renewing dash panel insert"

si ne mai zici ce apare.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ok. am coduri din 5 numere nu de 4.la clusterul vechi e 07861si ala nou 51814 poate fi numarul de codifica care e de 4 numere 5125 si cod atelierului 00215 scrie asa care din ele e ala just? daca nu te deranjez prea tare poti sa-mi dai instructiunile pentru vas. sau zici sa vad daca pot gasi un vag-com ca poate e mai simplu? multumesc pentru rabdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PIN -ul se compune din 5 cifre - 0xxxx - unde xxxx e codul din cluster. 07861 si....05125

Daca ai codurile scoase, e mai simplu cu VagCom-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut acum o interogaare de la memoria defecte.

17978 p1570 035

cenrtalina motor blocata

18062 p1654 035

citire memoria defecte

strumento combinato

18058 p1650 035

bus dati motor/cutie de viteza

mesaj lipsa instrumentului combinat

07861 si....05125 deci care din astea e codul pin? ca astea le-am luat de pe cluster-ul vechi.

wvwzzz3bz1e1 07861

vwz7z0y2998928

codifica 5125

cod atelier 00215

asa mi-a venit. care e pin-ul? 05125? si codul de 14 cifre e asta vwz7z0y2998928?

cluster-ul nou arecod deja cu 5 cifre 21115 cum fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nici unul din alea nu e cod pin.

codul pin il citesti cu o alta interfata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care interfata? cine mi-a dat vas-ul a zis ca daca nu merge asta nu merge nici-unul ca asta e programul originl vw si ca vag.com e o clona a vas-lui. e asa sau nu nu pot sa contrazic pe nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e asa.... merg mai multe interfete la B5,5. Da, se pare ca ala e coding-ul clusterului si nu te ajuta cu nimic. Iti trebuie VagKomander, VagTacho, seriala....etc - ca sa citesti PIN-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha deci ce numere am eu aici nu e nci unul cod pin!? ok multumesc mult . vad ce pot face si ce gasesc si va tin la curent. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da! miine seara poate o rezolv ca baiatul care mi-a dat vas-ul are si vag tacho. si miine cred ca o sa reusesc sa citesc codul pin!! sper in bine daiii

ce pot citi altceva cu vag tacho? per cazo si codul la radio (gamma)? si pot reprograma kilometri originali a masini. ce altceva pot face?

multumesc revin cu info. cu ce am facut (daca va intereseaza)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BAd post.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pot reprograma kilometri originali a masini.

multumesc revin cu info. cu ce am facut (daca va intereseaza)

ne intereseaza !!!!!revino !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pot citi altceva cu vag tacho? per cazo si codul la radio (gamma)? si pot reprograma kilometri originali a masini. ce altceva pot face?

multumesc revin cu info. cu ce am facut (daca va intereseaza)

Cu VagTacho poti citii PIN-ul, poti scrie km de pe bord, poti citii dump-ul clusterului, dupa care sa activezi Range (daca nu are) si ace iluminate pe contact - prin editarea dump-ului.

Codul de la cass nu se citeste pe OBDII.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc Florin. informatiile de la tine optime si incet incet parca vad capatul la treaba asta!

l@u azi nu am putut face nimic ca am ajuns tirziu acasa. miine cerd ca pot sa zic ce am rezolvat.

multumesc pentru sustinere.

apropo pinul de la cass cum il iau? ca aseara m-am uitat sa vad daca gasesc ceva si nimic se vb. de problema!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu l-a luat singur...si nu si-a revenit, ai o singura optiune - daca e cass-ul original al masinii, la reprezentata, cu documentele masinii ...si iti dau codul. Altfel, doar decodat....si nu merge prin OBD. Trebuie dat jos de pe masina si citit dump-ul direct de pe eeprom.

Ma suni daca nu te descurci cu imperecherea clusterului.

Spor ! :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!