Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

din cate stiu eu trebuie alta. tie cand iti da amenda iti da pe numarul care il ai . eu cand am schimbat numerele am facut si alta rovigneta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

apropo de "din cate stiu eu"...

 

În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitata rovinieta,aceasta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care la emiterea acesteia numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect. 
În orice altă situaţie utilizatorul va solicita CNADNR - S.A., în scris, efectuarea modificării numărului de înmatriculare în baza de date a SIEGMCR. 

Pentru efectuarea modificării utilizatorul se va prezenta la unul dintre punctele de lucruale CNADNR - S.A. (lista acestora se gaseste la www.cnadnr.ro, sectiunea Roviniete –Puncte de schimbare a numarului de inmatriculare) , cu următoarele documente: 
a) cerere scrisă, conform formularului-tip care se regăseşte la www.cnadnr.ro, sectiunea Roviniete - ,,Formulare – Cerere schimbare numere inmatriculare” 
b) cartea de identitate a autovehiculului în copie şi original 

Odată cu modificarea numărului de înmatriculare, în baza de date se va elibera, prin intermediul SIEGMCR, un document care atestă efectuarea modificării şi valabilitatea rovinietei pentru noul număr de înmatriculare, în două exemplare identice, dintre care: 
a) unul va fi ştampilat de către CNADNR - S.A. şi va fi înmânat solicitantului; 
b) unul va fi semnat de către solicitant şi va rămâne la CNADNR - S.A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este imposibil de spus. Crezi ca e cu orar...?

De ce este imposibil de spus? Întrebarea mea era ”termenul mediu”, asta înseamnă că așteptam răspunsul de la 2-3 colegi de pe forum care au primit acasă amenda și în funcție de timpul trecut la ei, îmi voi da și eu seama cam cât durează.

 

Dar se pare că preferi să iei pe toată lumea peste picior și apoi să dai un răspuns clar. Nu e problemă, o aștept să vină și apoi voi anunța aici cam cât a durat, ca pe viitor să știe și ceilalți colegi cam cât durează. Că nu e cu orar cum spui dumneata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

cam cat a durat la tine sau la alti 2-3 colegi este absolut irelevant.

de-aia e imposibil de spus pentru ca depinde de ala caruia ii cade in sarcina sa-ti redacteze pv-ul si sa ti-l trimita.

daca "2-3 colegi" primesc pv in 2 zile tu poti primi in 5 sau in 7 sau in 29...

 

timpul mediu calculat empiric pe 2-3 exemple e un non-sens. banuiesc ca intrebai pentru planificare financiara caz in care ti-am oferit cel mai pertinent raspuns: pune bani deoparte pentru ca efectiv nu poti anticipa cand vine amenda...

 

normal ca nu e problema...mai ales cand majoritatea intrebarilor sunt absolut "dificile" ca sa nu ma exprim altfel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in cazul meu am fost azi la DRDP CLUJ si doamna de acolo mi-a explicat clar ca ramane valabila rovigneta atita timp cit e acelasi număr de identificare al masinii pina la expirarea rovignetei.

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

exact dupa cum scrie mai sus, preluat de pe site-ul cnandr. e bine ca se confirma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca 7 cazuri (amenzi) sunt relevante (atatea am primit eu pentru o masina vanduta in 2010), iata cum sta treaba cu intocmirea si comunicarea PVCC:

-intocmire: intre 5 luni si 3 saptamani si 6 luni fara o zi (de la constatarea contraventiei);

-comunicare: intre 22 si 28 de zile (de la intocmirea PVCC).

 

Concluzie: traiasca CNADR-ul! :RO flag:

 

Obs.:

1)ultimul PVCC l-am primit in 03.2013, deci nu stiu cat de relevante sunt termenele de mai sus;

2)toate PVCC le-am contestat in justitie; 6  le-am castigat (unul in recurs), in al 7-lea sunt in recurs; deci se poate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți mulțumesc TEHNO. 

 

Uite Jetta20tdi că se poate să primesc și răspunsuri care să mă ajute, nu doar păreri la întrebările mele ”dificile”.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vin amenzi pt septembri

De curiozitate pe ce motiv ai castigat contestatiile?

Sent from my GT-S7500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Pai a zis ca amenzile au venit pe numele lui, dar el a vandut masina in 2010. Pe motivul asta a castigat procesele, ca nu mai are masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e plauzibil asa. Din pacate e una din putinele exceptii pentru care se admit plangeri.

Acum procedura de livrare presupune avizate, pastrare si afisare cu martor daca nu se ridica plicul. In marile orase se deplaseaza 2 agenti procedurali pt afisare, asa ca procedura e complet indeplinita.

Sent from my GT-S7500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Stie cineva, la cei cu numere de germania care au venit in vacanta acum in Romania si nu au rovigneta cumparata le vine amenda in Germania? Am niste rude si au ignorat semnul de la vama cu rovigneta obligatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A intarziat careva cu o saptamana la cumpararea rovignetei si i-a venit amenda acasa? Am mers cam o saptamana cu ea expirata si cand am realizat asta, am cumparat-o pe 1 an, nefiind cu rea intentie sa merg fara.. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pastreaza replica asta pentru judecator in cazul in care ajungi in instanta cu proces de refuz al platii. Multi au reusit cumva sa scape cu acest text, ca deh, in Romania legea dupa cum ai noroc si cum te descurci.

Amenda e generata automat in secunda 1 dupa ce a expirat termenul de valabilitate a celei precedente. Un sofer trebuie sa aiba ""tatuat"" pe creier o mare cifra 3, ITP,Asigurare, Rovigneta  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pastreaza replica asta pentru judecator in cazul in care ajungi in instanta cu proces de refuz al platii. Multi au reusit cumva sa scape cu acest text, ca deh, in Romania legea dupa cum ai noroc si cum te descurci.

Amenda e generata automat in secunda 1 dupa ce a expirat termenul de valabilitate a celei precedente. Un sofer trebuie sa aiba ""tatuat"" pe creier o mare cifra 3, ITP,Asigurare, Rovigneta  :)

Cum adica e generata imediat dupa expirarea precedentei? Adica daca mie imi expira in martie si eu nu circul cu masina pana in iunie primesc amenda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Ei, nici chiar asa. A vrut sa zica ca daca este expirata de 1 secunda si treci pe langa o videocamera de verificare a rovignetei, primesti amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Logic,cum zice Ebi. In rest, exact cum am zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inteles ideea, ma gandeam ca au si ei marja de o saptamana, o luna, un istoric pe numar, nush.. Momentan nu mi-a venit nimic acasa si sper sa ma "uite" de data asta :)

Treaba e ca am cam 5 autovehicule la care trebuie sa tin seama de asigurare, itp, rovigneta. E greu sa ma "tatuez" cu asemenea informatii. Omul mai are si alte griji in viata decat sa tina cu sfintenie de birurile si taxele lu' peste.

Ma gandeam ca s-a lovit cineva de aceeasi situatie si nu i-a venit acasa amenda. Asta era intrebarea.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A intarziat careva cu o saptamana la cumpararea rovignetei si i-a venit amenda acasa? Am mers cam o saptamana cu ea expirata si cand am realizat asta, am cumparat-o pe 1 an, nefiind cu rea intentie sa merg fara.. :(

Eu sunt în același caz cu tine, doar că eu am observat imediat că am mers cu ea expirată trecând pe lângă o singură cameră și a doua zi mi-am luat (tot pe 1 an). Faptul că nu ai mers cu rea intenție îl poate invoca oricine, chiar și eu după o singură zi. Nu cred să aibă vreun câștig.

 

Te țin la curent cu ce se întâmplă în cazul meu, până acum nu mi-a ajuns amenda, dar se pare că poate dura până la 6 luni. 

 

Câte camere ai luat în aceste 7 zile? Dacă iei 2 într-o singură zi, se socotește ca una singură.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am idee de cate ori am trecut in saptamana aia, dar sper sa nu imi vina. Au trecut cam 45 de zile de atunci si sper sa ma "scuteasca".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Până în 6 luni îți poate veni. Pune bani deoparte până atunci :))

 

Lăsând gluma la o parte, e greu să crezi că te poate scuti după o săptămână. Dar niciodată să nu spui niciodată, așa că îți doresc multă baftă să nu o primești. La fel îmi doresc și mie :)

 

Crăciun Fericit în continuare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un drum Cluj-Bistrita acum 3-4 saptamani intr-o seara in intervalul orar 17-19, si cand am ajuns la destinatie mi-am dat seama ca rovignieta mi-a expirat in urma cu cateva zile. In momentul acela am mers la benzinarie si mi-am facut rovignieta valabila pe 1 an incepand cu ziua curenta.

Intrebarea mea este, mai sunt pasibil de amenda? rovignieta practic e valabila din ziua in care a fost emisa...dar daca camera m-a prins la ora 17:30 si eu am rovignieta facuta la ora 19:30 ce se intampla?

Modificat de cj.Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat careva aplicatia "masina mea" pentru android?  In ea se introduc datele despre rovigneta, asigurare, itp... etc iar el iti arata timpul pana cand sunt valabile si te va anunta din timp. Se gaseste pe google play.

E ok aplicatia

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.mobiletouch.masinamea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu am folosit-o atât pe Android cât și pe iOS. Este super ok, te anunță din timp când ai ceva de plătit. Foarte utilă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!