Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

cred ca se transfera. este o taxa platita pe masina,nu pe persoana...oricine poate circula cu masina in afara orasului daca este platita rovigneta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar numai daca se pastreaza numerele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva, s-a reglementat chestia cu semnatura electronica? ca nu mai sunt valabile amenzile?

chiar nu stie nimeni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar numai daca se pastreaza numerele.

nu e o regula

eu am cumparat vigneta pe vechile numere si dupa ce am inmatriculat masina, am facut transferul pe numerele noi

pe mine ma interesa daca, in cazul instrainarii masinii, se poate recupera banii pe lunile ramase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde vine strada General Nicolae Gusa in Bacau ca trebuie sa depun si eu cererea/ ? Am gasit doar strada Stefan Gusa.

Modificat de biokosmy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am verificat pe site si imi spune ca mai am pana in decembrie, problema e ca am schimbat masina dar am tinut numerele. Ce credeti, pot sa circul?

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa anunti schimbarea (costa bani si nervi), sau iei alta rovineta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Ciobanu

nu poti circula, acea rovigneta este inregistrata pe aceleasi numere, dar alta serie de sasiu deci practic alta masina. si eu cand mi-am schimbat masina, mi-am pastrat numerele si mi-am facut alta rovigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici puteti verifica online valabilitatea rovignetei: cnadnr.ro/pagina.php?idg=184

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar si functiona ar fi perfect..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a functionat...si am verificat 2 masini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge cautarea si prin minune este si corecta :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si eu cu toate ca am platit pe un an,mi se raspunde ca nu am rovigneta. :icon_bounce: dar am chitanta de la Petrom.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum merge ,cand am verificat ieri (3 masini nu una) nu afisa nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am comis-o, am uitat sa reinnoiesc rovigneta asa ca sunt bun de plata.

Cum vine amenda ? Acasa la proprietar, cu recomandata ? Daca nu ridica nimeni, merge la Administratia Fiscala ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandata. Si chiar daca nu o ridici, vine cu semnatura unui martor (probabil vecin) ca ti-a fost adusa.

Cel mai bine o ridici si o platesti cat mai repede, la jumatate din valoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge cu plata in 48h la jumatate ? Super.

Faza cu semnatura unui vecin e o porcarie, poti contesta semnatura si deci comunicarea. Dar sa nu o dam in offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Sunt patit, 3 amenzi una dupa alta. Nu am stiut ca mi-a expirat, si chiar daca m-as fi uitat pe chitanta, nu s-ar mai fi vazut nimic. A treia amenda mi-a venit prima acasa, nu recomandata, am gasit-o in posta la 3 zile dupa ce scria pe instiintare ca mi-a dat-o, deci nu am mai putut plati 50%. Dupa ce am platit, am sunat la CESTRIN, sa-ntreb unde trimit confirmarea, si mi-a zis sa trimit cu recomandata. La cateva luni, m-am trezit cu somatie de plata de la ANAF. Am fost sa aflu ce se intampla, mai aveam inca 2 amenzi, primele doua, pe care nu le-am primit. Le-am luat de la ei (copiile), inclusiv instiintarile de inmanare, l-am cautat si martor, si omul a zis ca aia nu e semnatarua lui si ca el n-avea nici o teraba. Bineinteles, nici aceste doua nu venisera recomandate (dat fiind ca nu venisera deloc). Acum am facut contestatie, va tin la curent dupa ce se judeca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Daca am numar de Teleorman si domiciuliul tot in Teleorman in bucuresti sunt obligat sa am rovinieta?sunt camere?politia rutiera cand te opreste la control iti cere rovinieta in situatia in care nu ai numar de bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca poti merge linistit atata timp cit esti in localitate. Daca ti-ai scos nasul pe un drum national poate sa-ti ceara rovineta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta stiam si eu.dar in interiorul stirii care spune despre posibila introducere de taxa suplimentara pentru bucuresti este aceasta precizare ca "soferii care nu sunt domicilati in bucuresti terbuie sa aiba rovinieta"(care nu are nicio logica pt ca pot conduce o masina cu numar de B a unui prieten sau in leasing si sa am domiciliul in provincie)

http://autobis.ro/stiri-auto/primaria-bucuresti-discuta-despre-o-taxa-pentru-circulatia-in-bucuresti-1587

Modificat de Stefan91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti bate capul...cretinii de la tembeliziuni scot numai prostii pe sticla...

E o propunere dupa cite ziceau la pranz...ce s-a mai vehiculat cu ani in urma...

Taxa de intrare in Bucuresti, taxa de mers prin centru...mai schimba repertoriul la tampenii...

Maine dimineata o sa fie Basescu de vina pt taxe :)

Din 2011 de ex:

http://www.mondonews.ro/Taxa-pe-Centru-in-Bucuresti---Vezi-harta-zonei-Video+id-39996.html

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!