Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

       Da,este una acolo deasupra podului, dar daca primesti amenda fa contestatie si du-te cu bonul de combustibil la tribunal, explica judecatorului ca taxa de drum este inclusa in costul carburantului! ia informeaza-te!

Exista vreun precedent castigat pe aceasta speta? :D?

Modificat de forceturbo
Sa lasam politica deoparte!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nici o taxa de drum in carburant :) accize pe motorina si tva doar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este acea supraacciza de 7centi folosita pt autostrazi, nu cred ca a castigat cineva in instanta dar decat sa pledezi vinovat, mai bine faci o incercare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amenzile pentru rovigneta vor fi anulate pentru ca semnatura electronica nu este legala.

Modificat de apkah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ce s-a publicat azi:

 

Procesele-verbale de constatare şi sancţionare a contravenţiilor privind neplata rovinietei, transmise pe suport de hârtie, sunt lovite de nulitate absolută în lipsa semnăturii olografe a agentului constatator – decizia I.C.C.J, în urma admiterii recursului în interesul legii formulat de Avocatul Poporului”, a anunţat printr-un comunicat Avocatul Poporului.

Înalta Curte de Casaţie şi Jusţiţie a adoptat Decizia nr. 6 (dosar nr. 14/2014) din 16 februarie 2015, şi a admis recursul în interesul legii formulat de către Avocatul Poporului pe data de 27 noiembrie 2014, prin care a fost sesizată problema de drept referitoare la interpretarea dispoziţiilor articolului 17 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor şi a Legii nr. 455/2001 privind semnătura electronică, din punct de vedere al semnăturii agentului constatator necesară legalităţii procesului-verbal de contravenţie, pentru contravenţiile sancţionate de Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, modificată şi completată.

După ce a analizat situaţia existentă, Avocatul Poporului a apreciat că semnătura electronică a agentului constatator, în speţă Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România S.A., este de natură să atragă nulitatea procesului verbal de contravenţie încheiat pentru constatatarea contravenţiilor la Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002, modificată şi completată.

În baza sesizării Avocatului Poporului, Ministerul Public a solicitat „admiterea recursului în interesul legii declarat de Avocatul Poporului şi pronunţarea unei decizii prin care să se asigure interpretarea şi aplicarea unitară a legii.”

În punctul de vedere formulat, Procurorul General apreciază că, „în interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 17 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor transmise persoanelor sancţionate contravenţional pe suport de hârtie, sunt lovite de nulitate absolută pentru lipsa semnăturii olografe a agentului constatator”.

Avocatului Poporului a luat decizia contestării legislaţiei după ce au fost lansate mai multe petiţii prin care a fost sesizată o practică neunitară la nivelul curţilor de apel din ţară.

Astfel, „potrivit unei orientări jurisprudenţiale, lipsa semnăturii olografe a agentului constatator, în speţă Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România S.A., atrage nulitatea procesului-verbal de contravenţie încheiat pentru constatarea contravenţiilor la Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002, modificată şi completată. Într-o altă orientare de jusrisprudenţă, anumite instanţe au avut, majoritar, o abordare diferită, apreciind că existenţa semnăturii electronice a agentului constatator, iar nu a celei olografe, nu este de natură să atragă nulitatea procesului verbal de contravenţie”, au mai anunţat cei de la Avocatul Poporului.

 

SURSA Tion.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@b34life95 salut, exact asa am patit si eu azi nu aveam rovinieta valabila si am trecut pe langa o masina cu camere  peste 10 minute am cumparat rovinieta la o benzinarie. Ai mai fost deranjat din cauza rovinietei expirate?

 

Salut! Si eu dupa ce am trecut am mers si mi-am facut rovinieta pe 7 zile, ca nu am avut mai multi bani la mine, si dupa cele 7 zile mi-am facut pe 1 an. 

Am inteles ca daca iti faci rovinieta in ziua in care ai fost "prins", adica pana la ora 23:59, poti scapa. Acuma daca e adevarat sau nu, voi afla daca imi vine acasa amenda sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba de a scapa.

Daca ai rovigneta platita pentru ziua respectiva, indiferent de ora la care ai platit-o, esti in regula din punct de vedere legal. Ai platit pentru toate cele 24 de ore ale zilei.

 

Sa pastrezi bonul un an de zile, doar in caz de... nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu semnatura electronica cred ca e poveste de adormit copiii. Ati fost vreunul in sala de judecata si ati castigat pentru ca lipsea semnatura electronica?

Eu m-am judecat in 2 dosare, la doi judecatori diferiti, si amandoi eu respins treaba cu semnatura. Am castigat pe alte motive in schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Salut! Si eu dupa ce am trecut am mers si mi-am facut rovinieta pe 7 zile, ca nu am avut mai multi bani la mine, si dupa cele 7 zile mi-am facut pe 1 an. 

Am inteles ca daca iti faci rovinieta in ziua in care ai fost "prins", adica pana la ora 23:59, poti scapa. Acuma daca e adevarat sau nu, voi afla daca imi vine acasa amenda sau nu.

 

Valabilitatea rovinietei începe de la momentul achiziţionarii, asa cum apare mentionat pe rovinieta- an,luna, zi, ora, minut.

Dacă  ai fost surprins înainte de acest moment, eşti pasibil de sancţiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este acea supraacciza de 7centi folosita pt autostrazi, nu cred ca a castigat cineva in instanta dar decat sa pledezi vinovat, mai bine faci o incercare...

acciza e acciză, taxa de drum e taxa de drum

dupa logica ta, daca e "pentru autostrazi" pe DN pot sa-ti dea amenzi, nu ?

 

poti face o incercare sa mai cheltui niste bani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi miercuri la ora 11;50 trecut langa camere mobile pe masini si la ora 12 aveam deja rovinieta cumparata, dar pe siteul CNADNR daca verific ziceca nu am rovinieta valabila. Va anunt daca am scapat sau nu .

cum poti sa verifici daca ai scapat??

Modificat de ASLAN_B4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valabilitatea rovinietei începe de la momentul achiziţionarii, asa cum apare mentionat pe rovinieta- an,luna, zi, ora, minut.

Dacă  ai fost surprins înainte de acest moment, eşti pasibil de sancţiune.

 

 

Nu se poate plati pentru o zi de 1 sau 2 ore. Plata se face pentru toate cele 24 de ore ale zilei!

Nu conteaza la ce ora ai platit, ziua se considera platita, cu conditia sa platesti in ziua respectiva..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

24 ore sau 24 ore ale zilei?

daca ma duc la 23:50 si cumpar rovigneta pt o zi ma folosesc de ea 24 ore sau pana trece ziua (data calendaristica) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plata se face pentru cele 24 de ore ale zilei calendaristice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia este oricum inutila deoarece pentru autoturisme nu exista roviniete cu valabilitate de o zi

 

Dar, daca totusi aveti o masina de marfa mai mare de 3,5 tone, caz in care exista disponibile roviniete de o zi, va sfatuiesc sa nu plecati la drum fara sa fi achizitionat in prealabil rovinieta.

 

La achizitionarea unei astfel de roviniete, de o zi, veti observa ca existo o rubrica separata - anul, luna, ziua şi ora de la care este valabilă rovinieta si aceasta corespunde cu momentul achizitionarii, precum si o rubrica cu anul, luna, ziua expirării valabilităţii rovinietei.

 

Anexa la ordonanta foloseste termenul de valabilitate pentru o zi si nu pentru 24 de ore asa incat valabilitatea se calculeaza pe o zi calendaristica si nu pe un interval de 24 de ore.

Cu alte cuvinte daca ai cumparat rovinieta la ora 23.00 o vei folosi doar o ora. Stiu, este stupid dar nu este singurul asemena lucru constatat in ordonanta, mai sunt si altele

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune si mie cineva cat costa amenda pentru rovigneta la autoturisme? Cat costa in acest moment si cat ar fi in 24 de ore?

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

langa Agip de la aeroport sunt camere de rovigneta?

 

Poate cineva confirma cu dovezi cum ca sunt/nu sunt camere de verificare rovigneta in dreptul aeroportului Otopeni? Merci

 

Pe link-ul asta sunt aratate 15 locatii noi si se spune ca sunt in total 53 de locatii in functiune

 

Pe DN1 prima camera apare la Romanesti, inainte de Ploiesti, nu apare locatia din Otopeni.

 

 

DA, am citit stirea anul trecut, eu m-am mutat cu jobul mai sus de otopeni, prima saptamana am si uitat de rovigneta(oricum veneam pe corbeanca), apoi la nici 4 zile era stire pe siteul lor ca s-a activat camera de rovigneta din dreptul benzinariei AGIP, sa nu mai vorbesc de colegii mei soferi care deja stiau de mult ...

edit: nu mai gasesc nici o stire...am tot incercat sa caut

Modificat de Crap
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Imi poate spune si mie cineva cat costa amenda pentru rovigneta la autoturisme? Cat costa in acest moment si cat ar fi in 24 de ore?

 

 

Pe bune, costa atat de mult 130 lei pe an ?  Nu iesiti din oras cu masina macar o data pe luna ? e mai bine sa stati cu morcovu in fund ca va luati amenda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

130 de lei pe an , 11 lei / luna , 2 litri de benzina pe luna , acest topic ar trebui inchis ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca platesc rovignieta pe un an si schimb numerele la masina. Mai e valabila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lista celor 66 camere fixe pentru controlul rovignetelor, obtinuta de la CNADR de Avocatnet.

 

http://www.auto-bild.ro/stiri/iata-unde-sunt-instalate-cele-66-de-camere-video-pentru-controlul-rovinietei-52599.html

 

Otopeni/Agip/DN1 nu este pe lista, dupa cum banuiam, altfel erau arsi mii de soferi care fac naveta in Otopeni-Snagov-Corbeanca samd dar nu ajung pana la Romanesti/Barcanesti.

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cat este amenda la rovigneta?asta e am luat.o gata nu mai comentati toti vai da dc nu aveai ca e doar 130. Intreb doar cat e amenda pt turisme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexmarin10 intre 250-500 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!