Jump to content

Taxa de utilizare a rețelei de drumuri naționale din România / Rovigneta


s_c
 Share

Postare recomandată

Am facut un drum Cluj-Bistrita acum 3-4 saptamani intr-o seara in intervalul orar 17-19, si cand am ajuns la destinatie mi-am dat seama ca rovignieta mi-a expirat in urma cu cateva zile. In momentul acela am mers la benzinarie si mi-am facut rovignieta valabila pe 1 an incepand cu ziua curenta.

Intrebarea mea este, mai sunt pasibil de amenda? rovignieta practic e valabila din ziua in care a fost emisa...dar daca camera m-a prins la ora 17:30 si eu am rovignieta facuta la ora 19:30 ce se intampla?

Iei amenda. Tu nu citesti un pic mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost in aceeasi situatie acum vreo 3 ani si nu mi-a venit nici o amenda. Cred ca faptul ca se emite in aceeasi zi te salveaza pentru ca nu conteaza ca se emite la 23.59 ea este valabila de la inceputul zilei respective, nu de la ora emiterii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai avut noroc sa fie camera in timpul pauzei tehnice scapi, daca nu, nu

Se poate invoca buna creadinta dar depinde numai de un judecator.

Rovigneta e valabila de la ora achizitionarii, daca o ceri incepand cu ziua respectiva.

Chiar daca au scapat unii asta tine doar de noroc.

Sistemul nu permite aprecierea fiecarei contraventii in functie de istoric/buna purtare, ci doar strict la obiect: la ora x nu ai avut rovigneta si ai circulat pe drum unde e obligatorie

Sent from my GT-S7500 using Tapatalk 2

Modificat de Cib_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cluj Bistrita nu sunt camere fixe de rovineta,ai vz vreo una mobila? un prieten a fost surprins la fel ca si mine fara rovinieta in aceiasi zi ,acelasi loc...el a trecut prin peco si-a luat rovineta dupa vreo ora,nu i-a venit amenda ,mie da....ddepinde si de noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am vazut nici o camera mobila, credeam ca este la Jucu , cel putin asta am gasit pe net.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da paul exista la Jucu normal asta din informatiile mele

post-19256-13883158247025_thumb.jpg

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mno scuze,de asta nu stiam,o fi pus-o acum mai recent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu faptul ca notificare catre compania de drumuri nu mai este necesara in cazul in care s-a schimbat nr de inmatriculare (indiferent de motiv, schimbare la cerere, cumparare si inmatriculare in alt judet ...etc.) intrucat sistemul de verificare faca interogarea, in paralel, dupa nr de inmatriculare si seria de sasiu.

Deci, daca seria de sasiu este corect inreg in sistem (se poate verifica pe site-ul companiei) atunci nu trebuie decat sa reinnoiti rovinieta in mom expirari.

Sursa: am fost personal la sediul Companiei de Drumuri din Bucuresti pentru a notifica achizitia unui autot si schimbarea nr de inmatriculare (rov. actuala era valabila pana in oct 2014) iar personalul de acolo a verificat seria de sasiu, a conformat valabilitatea insa alte modificari nu au mai fost aduse/necesare.

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Stie cineva, la cei cu numere de germania care au venit in vacanta acum in Romania si nu au rovigneta cumparata le vine amenda in Germania? Am niste rude si au ignorat semnul de la vama cu rovigneta obligatorie.

 

Cetatenilor straini NU li se poate incheia PVCC in lipsa, motivul : in cazul in care se constata lipsa rovinietei dupa verficarea bazei de date  SIEGMR (sistemul electronic de emitere, gestiune, monitorizare si control al rovinietei) se interogheaza baza de date a MAI (DRPCIV) pentru a intra in posesia datelor cu_caracter personal ale proprietarului de autovehicul surprins in intrafic de un dispozitiv amplasat pe reteaua de drumuri nationale din Romania (camera video fixa sau mobila pentru identificarea in regim static sau dinamic a nr. de inm. in vederea interogarii bazei de date a SIEGMR) iar pe baza acestor date se intocmeste PVCC-ul. Este de la sine inteles  ca in baza de date DRPCIV nu se afla cetatenii straini.

 

In situatia in care un autovehicul cu nr. de inreg. straine este oprit in trafic de catre un echipaj de politie rutiera iar acestia dispun de un terminal de interogare a bazei de date SIEGMR si se constata lipsa rovinietei atunci politistii vor intocmi PVCC deoarece in acest caz se cunosc datele de identificare ale cetateanului strain.

 

N-am idee de cate ori am trecut in saptamana aia, dar sper sa nu imi vina. Au trecut cam 45 de zile de atunci si sper sa ma "scuteasca".

 

Posibil sa fi scapat.

 

(7) Procesul-verbal de constatare a contravenţiei, încheiat conform alin. (3) sau 
(6), se întocmeşte şi se comunică contravenientului în termen de 30 de zile de la 
data constatării contravenţiei, interval în care nu se pot încheia alte procese - 
verbale de constatare a contravenţiei pentru încălcarea prevederilor art. 8 alin. (1) 
din Ordonanţa Guvernului nr. 15/2002, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare.

 

 

 

Confirm si eu faptul ca notificare catre compania de drumuri nu mai este necesara in cazul in care s-a schimbat nr de inmatriculare (indiferent de motiv, schimbare la cerere, cumparare si inmatriculare in alt judet ...etc.)

 

Treaba asta e valabila din 29.11.2012

 

(1) În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost 
achitat tariful de utilizare, rovinieta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în 
care la emiterea rovinietei numărul de identificare al vehiculului a fost înscris 
corect. În orice altă situaţie utilizatorul va solicita CNADNR - S.A., în scris, 
efectuarea modificării numărului de înmatriculare în baza de date a SIEGMCR. 
(la data 29-nov-2012 Art. 9, alin. (1) modificat de Art. I, punctul 8. din Ordinul 2166/2012 ) 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor, colegu'! Un an nou fara amenzi va doresc la toti :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Poate sa-mi spuna cineva din iasi daca de la iesirea din iasi pana la letcani este vreo camera,nu am de  circa 3 luni rovinieta si ies foarte rar cu masina din oras doar pana la munca(metro)si la era...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La intrare in Letcani, dupa indicator sunt stalpi cu 4 camere pentru ambele sensuri de mers.

 

Pana la Metro nu ai nevoie de rovigneta, dar la Toyota mai pun si camerele mobile

Modificat de Cib_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc @Cib

ai ideie cat e amenda si unde sa intreb de ea,numai locuiesc la adresa din buletin si nici mutatie la noua adresa nu am...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt autoturism 250 lei

La taxe si impozite la primaria din localitatea unde ai inmatriculata masina

Daca esti din Iasi PM cu numele tau sa incerc sa verific si eu in alta parte

Sent from my GT-S7500 using Tapatalk 2

Modificat de Cib_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cumpar o masina in noiembrie 2013,care avea rovinieta pana pe 8 dec .

pe 7 m-am dus la petrom sa o prelungesc.

m-am gandit sa pastrez si numerele,asa ca i-am spus casierului sa o faca pe un an.platesc si plec.

folosesc masina personala la serviciu si merg la Ploiesti zilnic,deci,am nevoie de rovinieta.

acum 2 zile,din greseala,m-am uitat prin acte si ce sa vezi.....

in loc de  B-000-XXX  era B-00-XXX .

M-a trecut un fior,si simteam cum transpir.

eram in 18 febr.iar eu cinci zile pe saptamana merg pe A3 si centura de vest a Ploiestului, unde sunt camere fixe.

m-am dus direct la benzinarie,sa fac scandal :grrrrrr:

casierul, uitase o cifra, iar seria de sasiu era de la un opel care avea B-00-XXX.  

imi venea sa-i rup mana aia,cu care imi tastase gresit datele,mama lui de prost!!!!

prostul, defapt eram eu.

era probabil obosit iar el mi-a spus sa verific,dar eu aveam masina de curand si nu prea stiam nr de inmatriculere :banghead: ,si pe deasupra eu ii dadusem talonul si vechea rovinieta si nu ma asteptam sa gerseasca tocmai la mine,am vazut la final XXX, asa ca am tras o semnatura mare, cum ca totul este OK.  :icon_thumleft:

am sunat si la C.A.D.N.R.dar nu mai pot face nimic.au trecut doua luni.

am platit o noua rovinieta,si acum astept amenzile.

problema este ca nu am finalizat actele cu fostul proprietar ca am taxa 2800 euro si am deschis proces de evitare si cand l-am sunat.... si i-am spus ca vor veni amenzi....,ce a fost la gura lui..... :evil:

l-am asigurat ca voi plati tot.

am inteles ca acum se da una pe luna,altfel aveam cel putin 45 de amenzi,cu 250lei,era o avere

.

verificati de 2 ori datele rovinietei,sa nu patiti ca mine.

Modificat de Prazvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil una la 3 sau 6 luni nu pe luna. Sa ne tii la curent chiar sunt curios cate vor veni si la ce interval de timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in lege, spune ca trebuie sa o comunice in termen de o luna de la constatare.

daca e una la trei  luni...., :) m-am scos...!!!

Modificat de Prazvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea... Constayarea se poaye face pana la 6 luni de la data contraventiei + 1 luna de comunicare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prazvan are dreptate, inainte perioada de instiintare era de 6 luni, acum e o luna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice sanctiune contraventionala se inrocmeste in baza OUG 2/2001, care prevede termen de prescriptie de 6 luni si termen de comunicare de 30 zile.

Daca scapi de prescriptie + comunicare, atunci orice PV devine nul. Daca se comunica dupa 30 zile de la data constatarii, se inlatura numai raspunderea fiscala.

Aceste prevederi nu s-au schimbat. Va rog nu faceti confuzii intre termeni.

Cu alte cuvinte contraventia se poate constata in termen de 6 luni de la data cand o savarsesti, cu comunicare in 30 zile.

Acest lucru e valabil pt orice contraventie.

Termenul mediu de comunicare a contraventiilor CNADNR este acum de aprox 3 luni de la data savarsirii ei, deci in termen.

Sansa e sa fie inchise camerele...

Modificat de Cib_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bun, am si eu o problema cu tampenia asta.

Anul trecut a venit impozitul pe o masina proprietate personala - cu o amenda de rovinieta din 2011. Masina a avut rovinieta valabila mereu si cand am platit impozitul m-am dus cu chitanta si am rezolvat. Sau asa credeam.

Anul asta iar vine cu acea amenda - 100% e tot aceea, pentru ca masina nu a mai iesit din bucuresti din 2012...

Problema e ca, nu mai gasesc chitanta, le pastrez cam un an si ceva, si asta, mai ales "folosind-o" nu i-am mai dat importanta

 

Ce se poate face - cum se poate demonstra IAR ca amenda e degeaba?

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intai te asiguri ce e vb de aceeasi amenda.

Daca da, mergi acolo unde ai platit-o si ii rogi sa-ti dea duplicat al chitantei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbim de aceeasi amenda, eu cred ca problema este ce ti s-a comunicat anul trecut de la impozitul tau. Nu au cum sa stearga amenda catre CNADR. Daca ti s-a emis o amenda pt rovinieta ea nu poate fi anulata decat in instanta.
Degeaba le arati la aia de la impozit ca tu ai avut rovinieta valabila, degeaba le arati si celor de la CNADR, amenda se va anula doar in instanta. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci anul trecut am aratat chitanta si m-au lasat inpace...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e vb de chitanta de rovigneta colegul are dreptate: numai instanta o poate anula.

Daca e vb de chit pt plata amenzii atunci iti poate scoate de pe rol cuantumul amenzii

Daca e vb de chitanta de rovigneta colegul are dreptate: numai instanta o poate anula.

Daca e vb de chit pt plata amenzii atunci iti poate scoate de pe rol cuantumul amenzii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!