Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.859 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      538
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

mecanicul zice si sa pui castrol 10w-40, de obicei.  :dry:

sa incerci si mol evo, neamestecat cu altceva(combustibilul nu se amesteca, la fel ca uleiul), sa tragi concluzii singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la TSI-urile curente de 1.8 scrie ca accepta benzina de minim 91 (cu observatia ca poate afecta performantele motorului) in timp ce la celelalte motoare (1.2, 1.4, 2.0) scrie de minim 95 (si fara nici o observatie) ... stie cineva de ce? inteleg poate la 1.2 si 1.4 ca avind doar injectie directa o benzina mai proasta ar grabi depunerile de carbon dar la 1.8 si 2.0 injectia este si directa si multi-port (si totusi 2.0 nu e trecut in aceeasi 'oala' cu 1.8)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte puţin relevant, atâta vreme cât nu se mai fabrică benzină sub 95 RON în România şi ţările înconjurătoare de vreo 15 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fyl: Si la 1.8 TSI vechi doar cu injectie directa, benzina recomandata este tot 91/95. Uitandu-ma pe specificatiile oferite de producator, acest motor are cel mai mic raport de compresie din gama TSI-urilor (cel putin cele puse pe Octavia)

Offtopic: In Irlanda nu exista benzina cu cifra octanica mai mare de 95. Toate benzinariile au 2 pompe: diesel si benzina. Nu stiu ce fac cu motoare min. 98 (daca or fi pe aici)

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg dupa alte specificatii, in america benzina e mult mai proasta ca la noi si totusi se vad Vw si audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stii ca benzina in SUA este mai proasta decat la noi?

 

la TSI-urile curente de 1.8 scrie ca accepta benzina de minim 91 (cu observatia ca poate afecta performantele motorului) in timp ce la celelalte motoare (1.2, 1.4, 2.0) scrie de minim 95 (si fara nici o observatie) ... stie cineva de ce? inteleg poate la 1.2 si 1.4 ca avind doar injectie directa o benzina mai proasta ar grabi depunerile de carbon dar la 1.8 si 2.0 injectia este si directa si multi-port (si totusi 2.0 nu e trecut in aceeasi 'oala' cu 1.8)

 

Cifra octanica minima pentru un anumit motor se alege in functie de raportul de compresie al motorului respectiv. Cu cat raportul de compresie este mai mare, cat atat motorul respectiv are nevoie de de o benzina cu mai multi inhibitori de autoaprindere. Benzina cu cifra octanica mai mare nu este mai buna decat cea cu cifra octanica mai mica pentru orice motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...] in america benzina e mult mai proasta ca la noi si totusi se vad Vw si audi.

 

Poți să argumentezi ceea ce ai afirmat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca folosesc o benzina cu o cifra octanica mult mai mica 90-91 daca nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este așa, confuzia apare din cauza faptului că ei folosesc altă ”unitate de măsură” pentru cifra octanică. Cândva, credeam și eu același lucru dar am cercetat un pic problema și am găsit diferențele. Deci benzina din SUA e cel puțin la fel de bună ca în Europa.

 

In most countries, including Australia, New Zealand and all of those in Europe, the "headline" octane rating shown on the pump is the RON, but in Canada, the United States, Brazil, and some other countries, the headline number is the average of the RON and the MON, called the Anti-Knock Index (AKI, and often written on pumps as (R+M)/2). It may also sometimes be called the Posted Octane Number(PON).

Difference between RON, MON, and AKI

Because of the 8 to 12 octane number difference between RON and MON noted above, the AKI shown in Canada and the United States is 4 to 6 octane numbers lower than the AKI shown elsewhere in the world for the same fuel. This difference between RON and MON is known as the fuel's Sensitivity, and is not typically published for those countries that use the Anti-Knock Index labelling system.

 

Ca să și exemplific, benzina de 95 are COM (cifra octanică motor) 85 în cele mai multe cazuri. Deci AKI în cazul acesta este 95+85/2=90. De aceea, în SUA, benzina de 95 va fi vândută la pompă cu indice 90.

Modificat de G.I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presupunind ( nu neaparat prin absurd :) ) ca la noi o parte din benzina de 95RON are de fapt sa zicem ~93RON, pt. un motor ca acest 1.8 TSI care ar fi performantele care ar putea fi afectate? doar puterea si cuplul? sau pe termen lung si lucruri legate de fiabilitate? e mai 'pregatit' acest 1.8 TSI fata de un 1.2/1.4/2.0 sa 'lucreze' cu benzina cu RON mai mic dpdv al mapelor de injectie sau doar compresia mai mica e suficienta? si pina la urma de ce un 1.4 de ex. (la care scrie minim 95) n-ar duce pe termen lung (cu aceleasi performante afectate) o benzina cu RON mai mic (pt. ca si riscul detonatiilor scade odata cu RON-ul)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Invers. Riscul detonaţiilor creşte pe măsură ce RON scade. De asta e o idee bună să ai cifra octanică superioară, ca să nu detoneze până sparge un piston.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De când am pus prima data benzina 99 nu vreau sa ma mai întorc la 95. O fi placebo, o fi mai buna, mie îmi pare ca merge mai bine motorul și consumul e mai mic la viteze mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e placebo, chiar e mai buna! Acceleratia e mult diferita iar motorul e protejat de detonatii periculoase. Consumul pe exterior probabil e mai mic. In oras insa, sigur e mai mare din cauza tentatiei permanente de a experimenta accelerari brutale intre semafoare :) Evo de la Mol a dat senzatiile cele mai placute, peste OMV 100. Efix98 nu e cu mult diferita de Efix95 iar Petrom99 nu pun fiindca a mers rau de tot cu Petrom95 si nu am incredere in produs.

Modificat de DJ44MKE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să știi că este diferență mare între Petrom 95 și 99, în favoarea celei din urmă. Mie mi se pare foarte bună raport calitate-preț. Iar Rompetrol EfixS 98 mi se pare cea mai bună benzină premium super din ce-am testat pe la noi. N-am folosit de la Mol, dat fiind faptul că sunt doar două benzinării Mol în Constanța iar una din ele este în afara orașului, spre Ovidiu.

 

Ca idee, cu Petrom 95, Efix 95, am consumuri în oraș de 12-12,5% pe când cu Petrom 99 am undeva la 10,5 iar cu EfixS 98 am scos 10,14 cu două plinuri la rând.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să știi că este diferență mare între Petrom 95 și 99, în favoarea celei din urmă. Mie mi se pare foarte bună raport calitate-preț. Iar Rompetrol EfixS 98 mi se pare cea mai bună benzină premium super din ce-am testat pe la noi. N-am folosit de la Mol, dat fiind faptul că sunt doar două benzinării Mol în Constanța iar una din ele este în afara orașului, spre Ovidiu.

Ca idee, cu Petrom 95, Efix 95, am consumuri în oraș de 12-12,5% pe când cu Petrom 99 am undeva la 10,5 iar cu EfixS 98 am scos 10,14 cu două plinuri la rând.

Ok, la următoarea alimentare o sa pun Petrom99, așa, sa nu par a avea idei preconcepute. Cât despre Mol Evo, merita un drum la Ovidiu ca sa vezi despre ce e vorba...numai sa te tii bine de volan! :) In istorie am mai pomenit o singura benzina de acest gen, raposata si regretata Shell Racing. Care, din câte îmi aduc aminte(au trecut totuși 10 ani...) avea CO 101. Pentru EVO se specifica la pompa: CO peste 99. Modificat de DJ44MKE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pun de la Socar. De ce? Imi place cafeaua la ibric, in rest, combustibilii sunt aceeasi indiferent de lantul de statii PECO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de obicei bag doar de la petrom benzina dar am vazut ca difera calitatea de la o statie la alta. Probabil din cauza depunerilor din rezervoare. Am bagat din mai multe statii de prin tara dar nu peste tot a fost buna benzina. De la unele statii se modifica turatia motorului, forta si chiar ajunge sa nu mai stea motorul la relanti, im plus am patit sa apara si alarme in bord (epc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzina de 95:

Luk fundeni 5.02

Moll fundeni 5.07

Moll colentina 5.10

La Petrom am senzatia ca intra ,,combinatia de weekend'' pentru ca din 3 statii toate aveau un banner cu mesajul ,,preturi carburant de weekend''.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am trecut pe Mol de cateva luni bune, cea de 95. Dupa ce am bagat jumatate de rezervor benzina Evo primium, mi-a scazut consumul cu 1 litru, consum care nu s-a inregistrati nici cu Omv 100 sau cu Efix 98.

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-a scazut cu 1 litru de cand am trecut la EVO. Efix sau Omv100 nu am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pun de 4 luni de la Mol si mi s-a aprins check engine-eroare pe sonda lambda 2.

Pun de 4 luni de la Mol si mi s-a aprins check engine-eroare pe sonda lambda 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai verifica si masina, nu da vina neaparat pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciurdea Ionut

Salut.

Legat strict de benzina pentru FSI-uri. Pana acum am pus: petrom 95, 99+, rompetrol 95 si 98; omv maxxmotion 100. Din toate astea am ramas la omv. O perioada lunga am mers pe 99+ petrom, insa din mai multe forumuri citite am zis sa incerc si omv maxxmotion. La fsi-ul meu s-a simtit diferenta in consum si in comportarea masinii, nu mai da in nas, motorul merge mult mai fluent.

La un mix de 50-50 consumul a scazut cu un 0,7 l/100. In ansamblu as iesi in avantaj chiar daca-i mai scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare ca merge mai frumos tsi-ul cu mol evo.

De 10 ani in 90% din cazuri numai de la mol  pun (evitand cea de 95) si nu am avut probleme.

Totusi cel mai mult mi-a placut cum merge masina cu shell v-power dar nu se gaseste pe la noi.

Ce zice colegul cu sonda lambda de dupa cat, am patit la un fsi dupa ce am alimentat de la un petrom din buzau.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu o schimbare cu petrom 99, dar eroarea mi-a aparut iar. Sper sa gasesc o solutie fara sa o schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!