Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.859 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      538
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

Am alimentat cu OMV 100, rezultat satisfacator, masina raspunde mai bine la accelerare (nu mai e lenesa). Acum cand pisc acceleratia se simte, inainte cu Petrom 95 era mai puturoasa, urca mai greu in ture. In rest dupa cum bine stiti o consuma mai repede. Singura dilema, Petrom-ul e la 2 minute de mine si OMV cam la 10-15.

Modificat de Camorra666
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benzina standard 95 de la petrom este slaba calitativ, nici ceilalti nu sunt grozavi, dar totusi exista diferente care se cunosc inclusiv la buzunar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna este efix de la Rompetrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e reclama, 95 nu poate fi cea mai buna, orice firma ar fi. cea mai buna momentan e omv100. racheta electrica. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de efix 95, am alimentat 20l pt ca e promotia cu tona de benzina :) In mod obisnuit bagam 95 de la MOL. Concluzie: benzina de la Rompetrol e mai slaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte posibil ca benzina de 95 de la MOL să fie luată de la Rompetrol. După cum bine știți, s-au dus vremurile în care MOL aducea benzina direct din Ungaria.

Ce ar putea să difere ar fi aditivii. Să fi găsit MOL rețeta minune ?

Modificat de G.I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nus, da cu cea de MOL trage mult mai bine. I-o fi pus Ionci niste palinca in plus ;)

Sau a facut Rompetrol un spritz de vara ca tot se inghesuie lumea la promotie si, de ce nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau respecta alte standarde de calitate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu bagam de obicei 95 de la mol, ultima data am alimentat cu 95 de pe petrom de care nu sunt asa de multumit, zgomot si vibratii mai pronuntate mai ales la rece, putere mai mica, cred ca nu sunt subiectiv deoarece imi cunosc bine masina si de la petrom chiar alimentam in alta masina ani de zile deci m-am dus pe incredere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am observat o scadere de putere de cand alimentez cu Petrom 95, dar am crezut ca o fi de la masina. Cred ca de acum ma voi axa strict pe cea de la OMV, Carrera 100. Ce mi-e 6.30lei, ce mi-e 7lei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am observat o scadere de putere de cand alimentez cu Petrom 95, dar am crezut ca o fi de la masina. Cred ca de acum ma voi axa strict pe cea de la OMV, Carrera 100. Ce mi-e 6.30lei, ce mi-e 7lei?

Aproape 30 Lei / plin. (Cam 10%).

Mie nu mi se pare chiar asa neglijabila diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de efix 95, am alimentat 20l pt ca e promotia cu tona de benzina :) In mod obisnuit bagam 95 de la MOL. Concluzie: benzina de la Rompetrol e mai slaba.

exact asa am concluzionat si eu, cu toate ca mergeam cu efix95, dupa ce am alimentat de nevoie de la mol cea de 95.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de efix 95, am alimentat 20l pt ca e promotia cu tona de benzina :) In mod obisnuit bagam 95 de la MOL. Concluzie: benzina de la Rompetrol e mai slaba.

 

 

 

Apropo de efix 95, am alimentat 20l pt ca e promotia cu tona de benzina :) In mod obisnuit bagam 95 de la MOL. Concluzie: benzina de la Rompetrol e mai slaba.

exact asa am concluzionat si eu, cu toate ca mergeam cu efix95, dupa ce am alimentat de nevoie de la mol cea de 95.

 

Adevarul e ca la ce rachete super-sportive aveti, se simte nu doar schimbarea benzinei cu una cu cifra octanica superioara, ba chiar si schimbarea furnizorului pentru acelasi tip de benzina :dry:

 

Eu am alimentat intotdeauna de la Rompetrol si numai cu efix 95 (maximum de 5 ori in 67.000 km. am alimentat de la OMV, Gazprom sau MOL) si nu numai ca n-am simtit diferente intre producatori, insa masina a tras bine intotdeauna.

Asta inseamna fie ca eu sunt un ignorant, fie ca masina mea isi adapteaza singura performantele dinamice in functie de furnizorul de carburant ca sa ramana constante, fie la voi functioneaza efectul placebo - grupa mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Petrom am alimentat ultima oara, am gasit cu 6,24 !!!! (Bucuresti, Tudor Vladimirescu/13 Septembrie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Si eu am observat o scadere de putere de cand alimentez cu Petrom 95, dar am crezut ca o fi de la masina. Cred ca de acum ma voi axa strict pe cea de la OMV, Carrera 100. Ce mi-e 6.30lei, ce mi-e 7lei?

Aproape 30 Lei / plin. (Cam 10%).

Mie nu mi se pare chiar asa neglijabila diferenta.

 

 

Faza e ca eu nu ii prea fac plinul, decat cand plec in concediu, in rest in Bucuresti alimentez cateodata de 50lei, uneori de 100lei. Cu 190lei ii fac plinul, rezervorul fiind de 34L.

 

#Bwwlan crede-ma ca la mine se cunosc diferentele dintre Petrom 95 si OMV 100. 95 e puturoasa deabia urca in ture, in schimb cu OMV 100 este exact opusul lui Petrom 95. A da, sa nu comparam masina cu 67.000km din 2012 cu masinile care au peste 150/200.000km. Altceva e noua si altceva e sa fie la al n proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comparativ cu OMV 100 ce pareri aveti de rompetrol efixs98? ma refer la consum, autonomie, etc.

efixu' asta e chiar asa bun ca iti pastreaza sau mai curata instalatia sau e doar reclama?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Rachete, ne-rachete, diferentele se simt. Revin cu impresii despre efix95: e ok dupa vreo doua plinuri si se consuma mai greu ca cea de mol. Am pus si efix98 dar nu m-a impresionat in niciun fel. N-are nicio treaba cu evo99 sau omv100. Si promitem sa ne cumparam mustanguri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune cineva in weekend benzina de 98 la pret de 95 de la lukoil? Impresii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in weekend nu mai aprinde check engine-ul? m-as mira. eu tot zic, cine vrea economie, mai lasa masina in parcare, cine vrea sa conduca sa puna ce e mai bun, repectiv mol evo sau omv100. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus eu, iar concluzia e aceeași ca de fiecare dată când am folosit Lukoil: benzină chioară ! :)) Aștept să o ard ca să revin la Petrom Top Premium.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu pot sa va spun decat ca OMV din Romania (cel putin din Arad) nu mai bag in viata mea. Am facut drumul Arad - Viena cu 50 de litrii  :sly: . Pe cand la Golful 4 faceam Arad - Viena cu 35 de litrii. Stiu ca e diferenta de motor dar totusi aici fac 700 de km cu un plin chiar daca e motorul mare si in Ungaria care vorba aia e plata mi-a consumat 50 de litrii de benzina. Data viitoare numai la MOL mai bag (poate sa fie din Congo adusa) ca numai din aia de 98 - 100 o sa bag. Nu stiu daca de la benzina se trage dar pe bord n-am avut peste 7,5% (exact ca la Golf) consumul si totusi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mol vinde carburanți produși de Lukoil, Petrom sau Rompetrol :) Poate pe la Arad să fie aduși de la unguri, deși mă îndoiesc. S-a mai discutat asta pe aici.

Modificat de G.I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toata benzina de la Mol este din tara ,in Ungaria este mai scumpa ca la noi,deci nu renteaza sa aduca de acolo,doar aditivul adaugat face diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mol  95 toata ziua la recomandarea mecanicului meu. De 100 nu bag ca nu e diferenta mare, aproape insesizabila, asa mi-a zis mecanicul. Anul trecut numai OMV 100 am bagat aproape, rar de 95. Acum cateva luni am mers cu Lukoil de 95 si se auzea un trancanit la motor si nu-mi placea absolut deloc. Cum am bagat Efix 98 si apoi OMV 100, cum trancanitul a disparut. Acum o sa merg numai cu Mol 95/98 deoarece cea de 100 de la OMV mi se parea ca nu e stabila la detonatii si cand apasam ambreiajul s-o pun pe liber, cum se ducea acul in sus de la acceleratie si apoi scadea imediat acolo unde trebuia sa fie.

Si sincer parca motorul e mai silentios cu cea de la Mol, asa ca o perioada o sa merg numai cu asta sa vad cum se comporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!