Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.860 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      539
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

Petrom 99 de 2 ani fara probleme pt ca este cea mai ieftina benzina scumpa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am observat ca la benzina de la petrom 99+ scrie la pompa ca poate sa contina pana la 15% bio ( nu stiu ce) nu am memorat.

De atunci masina trage mai aiurea...

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in seara asta am bagat de la Mol ... EVO5 5,9 ron/litrul ... presimt ca data viitoare cand alimentez o sa fie cel putin 6 ron/litrul :( ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari tuturor,

Am votat pt OMV insa oscilez intre Carerra 100 de la ei si cea de la Rompetrol de 99. Masina (un Golf 1.4 TSI cod motor BKP) nu imi face figuri cu niciuna. Inainte am avut un opel 1.6 16v si foloseam OMV/Petrom de 95 si Efix-ul de 95 de la Rompetrol. Din cand in cand ii mai puneam si de 99 - la fel - masina nu imi facea figuri si mergea f bine.

Cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

tocmai am vazut pe net o pompa din sua, are 3 tipuri: regular 87, plus 89, v-power 93. cum s-ar traduce la noi cele 3 sortimente? de ce avem doar 2?

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil e legat de cifra octanica respectiv CO87 - cea mai proasta - o dacie ar merge dar un fsi sau tsi ar merge ca o caruta tractata si cea mai buna CO93 care ar fi ca o benzina mai proasta de la noi. teoretic la noi este de la cifra octanica CO95 in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, culmea e ca ai eu benzina mai proasta dpdv al cifrei octanice...dar si masinile sunt reglate special pentru ea. se importa TFSI si un SUA, deci probabil accepta 93.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@raff: bkp e cod de diesel,daca ai tsi de 170 e blg.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu incurcati SUA cu Europa, peste balta se calculeaza putin diferit cifra octanica.

Cifra octanica

Benzina prefer Ecto 98, desi 90% din alimentari sunt cu cea de 95. Diferenta intre ele este mare in special la consum ptr ca la un mers identic, cu cea de 98 scot cu 1l la suta mai putin.

Modificat de alexsar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Petrom 95(cifra octanica recomandata de producator)O sa pun de la MOL sa vad daca e chiar asa cum o laudati:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din impresiile mele din primavara asta parca benzina de la MOL e mai bunicica, sper sa nu gresesc poate e asa doar la mine in oras, eu am mers doar pe sortimentul 95 de la petrom si in ultimul timp am trecut pe MOL fiindca am bagat odata de nevoie si am observat ca motorul functioneaza mai fin (vibreaza mai putin si e mai silentios), totodata se pare ca motorul alearga putin mai bine de aici si km mai multi efectuati, per total cred ca acesta benzina are combustia mai buna

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De curand am fost dezamagit si eu de Petrom Premium 95 parca devenise motorul mai zgomotos. Acum am bagat 10 l de la Omw carrera 100 la pompa ii zicea altfel si deja si-a schimbat sunetul motorului. Asta seara am zis ca am gresit masina si m-am urcat in a lu' altu'. :blink:

Modificat de dizy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benzinariile din romania nu au un furnizor comun? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rompetrol-ul aduce petrolul din Kazakhstan, Lukoil iarasi am inteles ca isi fac ei combustibilul...

MOL il ia de la Petrom, inca mai aud vrajeli ca aduc benzina din Ungaria... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

difera sigur aditivii...si cat de mult se respecta fiecare benzinarie in parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

folosesc rompetrol 95 de 2 ani si jumatate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Sibiu se aduce si din Ungaria. Sursa este sigura, lucreaza acolo, si suntem prieteni de 30 de ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am citit si eu postul ala acum vreo doua zile si am ramas cu un semn de intrebare.Nu de putine ori mi s-a intamplat sa fac plinul inainte de a ajunge pe rezerva si sa imi intre 57-58l cand rezervorul e de 55 in conditiile in care de fiecare data cred ca mai erau 9-10l in rezervor.

M-ar cam bate gandul sa merg cu ceva gradat corect(de la 5l in sus)si sa vad daca e asa sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant discursul asta:

curier.independent spune:

august 20, 2011 la 2:48 pm

eu am un vecin care e taximetrist si am aflat despre furtul la pompe de acum vreo 10 ani de la el. mi-a spus ca la fiecare statie exista 1 pompa sau 2 care fura, si sunt cele la care de obicei se inghesuie lumea, unde se face coada in statia respectiva. tind sa il cred pe cuvant avand in vedere ca si mie mi s-a mai intamplat sa bag cantitati mici 5-6 litri si sa imi indice ca de fapt am bagat 3 sau 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credeti ca e bine ca topicul asta sa devieze in discutia despre furatul la pompa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e bine sa devieze in discutii despre furt dar cred ca e bine de stiut :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut obiceiul de un an sa alimentez numai de la Rompetrol, respectiv Alto101, multe din motive fiind poate puerile, in fine... Dupa obiceiul meu am alimentat vineri la Buzau la Rompetrolul de la iesire spre Bucuresti, mai aveam aproximativ jumatate de rezervor. A fost OK la drum lung la turatii relativ mari (viteza de exterior) dar odata ajuns in Bucuresti, in trafic a inceput sa traga in valuri la plecarea de pe loc, parca tragea sa se innece, sa moara... toata aceasta poveste s-a repetat la aproape fiecare plecare de pe loc, trebuia sa o turez mai tare la plecare. Lucrurile s-au linistit in momentul in care am completat pana la plin (vreo 30 de litri) la Rompetrolul din Ramnicul Sarat aseara...

Nu stiu ce sa cred, singura problema pare sa fi fost benzina de acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu furtul la pompa nu stiu cat se mai practica, dar acum 2 ani (cand lovise criza) am fost sa umplu un bidon de 5l cu benzina pentru motocoasa si masina de tuns iarba...

surpriza, desi bidonul nu era umplut la refuz, pe pompa imi aparea 5.3l de benzina :D

il chem pe baiatul de acolo, si imi zice.. aa sunt probleme la pompa asta, sa le ziceti la casierie, am fost la fata de acolo, si i-am zis, asa ca mi-a rotunjit in minus suma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand circul cu masina actuala am facut plinul la 2 saptamani si am incercat sa bag de la diferite benzinarii sa vad care e cea mai buna pentru ea.Dupa mai multe incercari,am ales Rompetrol ca fiind cea care duce mai mult ca si nr de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!