Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.859 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      538
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

Nu am intrebat daca merita sau nu, alta era intrebarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai auzit si eu "sfaturi" din astea.Imi spuneau anumiti "priceputi" ca daca bag benzina mai tare de 95 (98+, etc), "imi prajesc motorul", ca benzina aia merge cu temperaturi mai mari, ca e mai puternica, mai nervoasa, etc. Cred ca majoritatea conducatorilor auto pe care ii cunosc (estimez ca peste 80%) confunda cifra octanica a benzinei cu puterea acesteia. Multi cred ca daca ai cifra octanica mai mare, motorul va castiga niste cai in plus, ceea ce e fals... (asta se intampla doar la masini sport cu multi cai, care pierd cai daca pun benzina de 95).... de-aici si exprimarile de genul "o sa ti se strice motorul daca bagi benzina de 100". Chiar daca pe usa de la buson scrie 95, cred ca in fata numarului apare "Min.", adica "minim", ceea ce inseamna ca poti sa pui minim 95, nu mai jos, pentru ca altfel benzina se va autodetona inainte sa primeasca scanteia. Deci poti pune de la 95 in sus , de care vrei tu.

Ideal ar fi sa ne permitem oricare din noi sa pnem benzina de 100, care e cea mai "sanatoasa" - motorul merge mai silentios, merge la adevarata lui putere. Eu am avut uneori probleme cu detonatiile din cauza benzinei de 95, care uneori era buna , uneori nu. Cu benzina de 98+ n-am avut probleme niciodata.....doar ca e prea scumpa.

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rzvy - nu sunt sigur, asa ca nu il lua ca pe un sfat pertinent, dar pt motorul tau nu cred sa fie vreo problema alimentarea cu un carburat cu CO mai mare de 98! tot in manualul G4 scrie ca se poate folosi si benzina cu cifra octanica mai mica, respectiv 95, si apare si o mentiune " cu scaderi de putere" cam asa ceva din cat imi aduc aminte. Un alt aspect e ca benzina de la noi nu are CO pe care il afiseaza, asa ca 99+ nu are 99, 95 la fel etc. asa ca poti alimenta cu incredere cu un carburant ce are CO mai mare!

@martinje- pe ce se bazeaza afirmatiile tale?pt ca alto 101 e cea mai scumpa benzina de la noi parca, ( nu mai stiu cat e carera 100) si in ce priveste calitatea, la ce anume te referi? ai ceva detalii de background...? am alimentat si cu alto 101 si petrom 99+, diferenta dintre cele doua a fost pretul ( mai mare la alto) si faptul ca alto se consuma mai repede. sunetul motorului identic cu ambele tipuri de benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa calculele mele 99+ se consuma mai repede decat ALTO 101

la fosta masina (tot AZD) doar ALTO 101 reusea sa stinga "check engine"

e doar parerea mea si credema ca as vrea sa ai tu dreptate pentru ca 99+ e mai ieftina decat ALTO 101 dar deocamdata raman lai mpresia pe care v-am expuso in postul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 1.6 16v si merg de vre-un an cu top 99+ si nu am nici o problema. (la motor, portofelul cam sufera :) )

inainte mergeam cu efix 95 de la petrom si uneori mai trepida la relanti. cu 99+ motorul a mers mai rotund, cat despre demaraj, nu am simtit diferente.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa calculele mele 99+ se consuma mai repede decat ALTO 101

la fosta masina (tot AZD) doar ALTO 101 reusea sa stinga "check engine"

ma indoiesc ca 1.6 aspirat simte asa diferenta intre 99+ si alto 101. eu cred ca tu aveai alte probleme.

nici a mea nu aprinde check engine cu 99+ si merg de 3 ani cu ea..si e muuuuult mai sensibil un 1.8T tunat decat un 1.6 aspirat, stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la mine nu se aprinde check engine cu 99+ si tot de 3 ani merg cu ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu merg cu 99+ fara probleme, inainte mergeam cu Alto 101, ambele sunt foarte bune, nu am sesizat o diferenta notabila intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care este difenta propriu-zisa intre Petrom Premium 95 si OMV Carrera 95? Am observat alimentand la OMV ca scria udneva: Furnizor carburant Petrom. Sa fie acelasi lucru ambele benzine, dar puse la preturi diferite?

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stai sa te gandesti cine produce benzina in romanica, o sa-ti raspunzi singur!

P.S. eu lucrez la singura firma care transporta titei prin conducte si transportam la petrotel-lukoil si la brazi. La petromidia nu se mai transporta prin conducte de prin mai :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care este difenta propriu-zisa intre Petrom Premium 95 si OMV Carrera 95? Am observat alimentand la OMV ca scria udneva: Furnizor carburant Petrom. Sa fie acelasi lucru ambele benzine, dar puse la preturi diferite?

Citeste lista de pe site-ul Petrom: click aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva informatii despre benzinele 95/99+ si cifra octanica (ce inseamna si cum se determina)

Premium 95 fără Plumb

Benzina cu Cifra Octanică 95 pentru motoarele EURO 1 p

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva care este difenta propriu-zisa intre Petrom Premium 95 si OMV Carrera 95? Am observat alimentand la OMV ca scria udneva: Furnizor carburant Petrom. Sa fie acelasi lucru ambele benzine, dar puse la preturi diferite?

Pai PETROM=OMV.

Deci e foarte posibil ca produsele (Premium 95 si Carrera 95, 99+ si OMV100) sa fie foarte apropiate (daca nu identice), diferentele de nume si de pret fiind mai mult date de strategii de marketing zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bingo! la RoSonic!

@GTI_85 E foarte corect ce ai scris tu acolo(cu copy/paste :P. La noi insa, legislatia nefiind asa dur pusa in practica, daca cumperi un produs cu anumite specificatii, in cele mai multe cazuri, nu contine ce ar trebui(sau in cantitatile de acolo).

In cazul de fata, o benzina de 99+ iese/iesea cu o CO de ~95.(asta se intampla acum ceva timp). Daca are cineva posibilitatea sa faca teste, ar fi super sa stim cat de aproape/departe de specificatii e fiecare sortiment de benzina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai PETROM=OMV.

Deci e foarte posibil ca produsele (Premium 95 si Carrera 95, 99+ si OMV100) sa fie foarte apropiate (daca nu identice), diferentele de nume si de pret fiind mai mult date de strategii de marketing zic eu.

Din cate stiu eu PetromV = OMV ... in rest, ce a ramas cu Petrom este diferit de OMV. Oricum, prin comparatie OMV Carrera 100 si Petrom 99+ personal mi se par diferite balanta inclinandu-se in favoarea celei de la Petrom si anume 99+. Daca te duci la statiile PetromV o sa gasesti tot Carrera 100 nicidecum Top 99+ de la Petrom.

Pe langa aceasta mica observatie as dori si eu sa intreb ce inseamna RON si ROZ. La mine pe interiorul capacului de benzina scrie 98 RON / 95 ROZ. Alimentez numai cu 99+ si sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine in oras a fost aceeasi statie vreo 10ani petrom,apoi vreo 3ani petromv si acum de cateva luni au facut-o omv simplu...

daca ar fi existat petrom simplu la mine in oras cred ca as fi ales 99+,dar cum nu este raman pe alto 101 :ceuameni:

Modificat de GL-17-SEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu PetromV = OMV ... in rest, ce a ramas cu Petrom este diferit de OMV.

Stii gresit.

PETROM apartine de OMV... deci fie ca-i statie Petrom, PetromV, OMV - toate apartin de OMV Group.

Sunt aceeasi Marie cu palarii diferite :icon_thumright:

Uite pe site la Petrom la datele de contact: "OMV Petrom S.A." .

Si ca inca o dovada vezi si linkul postat de Jagoman mai sus un pic cu list de carburanti petrom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OMV Carrera 95 o fi ea aceeasi probabil cu Petrom Premium 95, dar Petrom 99+ nu cred ca e aceeasi si OMV Carrara 100. Astia se laudau mai demult ca OMV Carrera 100 ar fi facuta in Austria...

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii gresit.

PETROM apartine de OMV... deci fie ca-i statie Petrom, PetromV, OMV - toate apartin de OMV Group.

Sunt aceeasi Marie cu palarii diferite :icon_thumright:

amandoi aveti dreptate. petrom apartine de OMV, iar petromV e cumva la mijloc, tot de OMV apartine, dar la calitate e mai apropiata de OMV decat de petrom... in curand cateva sute de benzinarii petrom vor fi rebranduite OMV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca Petom 95 e aceeasi cu Carerra 95,diferenta se simte prea mult in favoarea OMW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iulixxx ... atunci nu ar scrie de flori de mar in benzinariile OMV: "furnizor carburanti Petrom"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa aceasta mica observatie as dori si eu sa intreb ce inseamna RON si ROZ. La mine pe interiorul capacului de benzina scrie 98 RON / 95 ROZ. Alimentez numai cu 99+ si sunt foarte multumit.

RON= Research Octane Number este o metoda de apreciere a cifrei octanice a benzinei in laborator, folosind un motor de test cu compresie variabila, in conditii controlate si comparand rezultatele obtinute cu cele ale amestecurilor de iso-octane si n-heptan. Izo-octanul are cifra RON de 100 si N-heptanul are cifra RON zero (0).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea de la omv e 90% cea de la PETROM + aditivi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ciao... a avut cineva probleme reale datorita faptului ca a pus benzina de 95 in loc de 98 asa cum e recomandat la motorul AZD ? Io sunt de parere ca nu este nici o diferenta intre efix 95 si alto 101 alimentate de la aceiasi pompa( miroase la fel iar masina trage la fel ) singura diferenta fiind pretul mult mai mare la ALTO ! As dori sa ma contrazica cineva ..... Chiar sunt curios daca se justifica diferenta de bani..si in special m-ar interesa daca pot aparea ceva probleme daca merg cu cea de 95 !

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!