Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.859 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      538
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

alecsandru19

am inteles...multumesc mult pt informatii :)...o sa incerc si eu petrom 99+:)k tot avem acelasi motor si daca zici k e ok...o s-o incerc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testez de o luna agip. pare ok.

Pana acum, de 3 ani, am bagat la golf numai omv, ca e in fata blocului. carera 95/100. Si din cand in cand efix din dristor.

Raman cateodata pe bec si ma pacalesc si bag din Pajura /petrom (se strica masina pana la colt).

Acum sa vedem agipul ca se cunoaste deja la consum... papa mai putin cat si la mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Seat ii bag numai Rompetrol EFIX 98. Daca ii bag de la Mol sau Petrom, cam in 50 km se aprinde martorul de motor. De la alte firme nici nu am mai incercat. La Peugeotul de l-am avut inainte puneam motorina NUMAI de la Rompetrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a pus careva aditiv pt cifra octanica in carrera 100 sau evo? :D

inca un pro pt carrera 100 este ca merg cu cate 2-3 litri in rezervor prin oras, de multe ori acul e chiar pe linia rosie(0) si nu am avut probleme pana acum cu pompa de benzina sau altceva. :) in majoritatea timpului pun zilnic de 5 lei sau hai 10, azi pusei de 20 si e ceva rar,imi pusei pt 2-3 zile.:icon_thumright: deci e ceva stres pe masina din cauza asta cred.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Seat ii bag numai Rompetrol EFIX 98. Daca ii bag de la Mol sau Petrom, cam in 50 km se aprinde martorul de motor.

pai ai o problema grava daca se aprinde martorul in bord de la benzina....

cum sa dai vina pe combustibil ca tie ti se aprind becuri in bord dupa 50km ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sonda e lenesa se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cate masini am avut/condus niciodata nu mi s-a intamplat sa mi se aprinda vreun bec sau sa se strice ceva din cauza calitatii benzinei...

calitatea se simte in mers/consum...dar nu am pomenit sa se aprinda martori in bord sau sa se strice ceva,mi se pare exagerat

citesc forumul skoda in UK....toti spun ca merg numai cu benzina de 98-100 si masina merge mai bine ,consuma mai putin,si chiar e o afacere consumul scazut cu toate ca e mai scumpa/litru

a incercat cineva sa mearga numai cu benzina superioara de 98-100?

eu momentan merg cu 14% consum in oras...

Modificat de iorgunicolae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu circul numai cu P99+ de la petrom. Consum de 10% in oras si cam 6% afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citesc forumul skoda in UK....toti spun ca merg numai cu benzina de 98-100 si masina merge mai bine ,consuma mai putin,si chiar e o afacere consumul scazut cu toate ca e mai scumpa/litru

a incercat cineva sa mearga numai cu benzina superioara de 98-100?

eu momentan merg cu 14% consum in oras...

Cand raportezi un consum trebuie sa spui si ce motorizare ai. Mie imi consuma mai putin cu benzina superioara. Adica cu Alto 101 am consum putin mai mic decat cu 98, dar nu cred ca este o afacere, fiind nesemnificativ mai mic. Cel mai bine iesi cu benzina de 95, dar la FSi-uri se mai aprinde martorul de motor in bord cu 95.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o luam pe rand.

Sa ti se aprinda martorul in bord din cauza benzinei este cat se poate de normal. Ai foarte multi senzori care detecteaza calitatea benzinei si te atentioneaza. De fapt acea calitate a benzinei apare in "calitatea" gazelor care ies din motor. O benzina care este slaba din punct de vedere calitativ va genera arderi incomplete din care vor rezulta foarte multe gaze nearse. Acele gaze vor fi depistate de anumiti senzori si de acolo apare si eroarea. O ardere incompleta duce si la un consum mai ridicat de carburant.

La alte marci asta este o problema foarte des intalnita.

Revenind la topic, cu cateva posturi mai inainte ziceam ca am trecut pe Alto 101. Intre timp am revenit la Petrom 99+. Din punctul meu este cea mai buna alegere raport calitate / pret. Renuntasem la Petrom pentru ca aparuse o eroare de la NOX Sensor. A reaparut eroarea si cu Alto 101, asa ca nu era vina benzinei. Inca caut cauza aparitiilor misterioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea cu Carrera trage cel mai prost, poate s-a mai imbunatatit, dar era praf si crede-ma ca la a mea vad diferentele de benzina, e setata de catre Revo pentru cel mai bun tip de benzina. Setarea e de la 1-9 iar a mea e pe 9.

Unde este setarea asta? O ai pe bord, sau se poate face din vag-com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceste setari se fac din softul Revo pe care-l am pe masina, cu o interfata numita Revo Select Plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Fabia 1.4MPI

Deci merita sa iti bagi o benzina mai scumpa,

Am observat la 95 imi consuma 6.7% - Afara si cam 8-9% Oras

Evo de la OMV imi consuma 5.2-5.3% - Afara si cam 6.7-7.5MAX% Oras

Si se simte la condus,

Modificat de Death Ace
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Fabia 1.4MPI

Deci merita sa iti bagi o benzina mai scumpa,

Am observat la 95 imi consuma 6.7% - Afara si cam 8-9% Oras

Evo de la OMV imi consuma 5.2-5.3% - Afara si cam 6.7-7.5MAX% Oras

Si se simte la condus,

ori evo ori omv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Polovrigul meu,de magica putere 70 caluti am folosit urmatoarele:

1.Petrom 95(de cele mai multe ori,in 2 ani de cand avem masina(me&my sis)mi s-a parut cea mai buna pret/calitate,relantiul 0,5-0,7,)

2.Petrom 99+(se cunoaste diferenta dintre ea si cea de 95,cel putin mie mi se pare ca merge mult mai rotund motorul-relantiul 0,5)In ultimul timp numai asa am alimentat,in principiu alimentez 10,5 litrii fata de 11 si un pic de petrom 95.Eu zic ca merita.

3.Efix 95(aproximativ la fel ca si petrom 95)

4.Omv 95(o consuma mult mai repede decat cea de 95,dar masina accelereaza mai bine)..

As vrea sa incerc sa alimentez si de la Lukoil cu cea de 98 sa vad daca se simte vreo diferenta.Ce ziceti?

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da incearca-l, dar daca ai gunoaie multe in rezervor cica merge mai ciudat la inceput(asa se lauda), eventual schimbi si filtrul de benzina:).

nu mai amesteca benzina ca-i faci mai mult rau, pune acelasi sortiment (de la aceeasi statie in principiu) pana o termini.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce la unguri se numeste EVO NEO? au ceva mai bun? scrie si fara sulf si cu alchene reduse..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa incerc si eu pe cea de la petrom 99+...astept sa consum toata benzina de 95 care o am acum in rez...sunt curios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da incearca-l, dar daca ai gunoaie multe in rezervor cica merge mai ciudat la inceput(asa se lauda), eventual schimbi si filtrul de benzina:).

nu mai amesteca benzina ca-i faci mai mult rau, pune acelasi sortiment (de la aceeasi statie in principiu) pana o termini.

In principiu pun de la aceeasi statie,de 95/99+,de la aceeasi pompa.

Inainte am mers vreo 3 luni cu efix 95,si omv 95 am fost nevoit sa bag de 2 ori,pentru ca nu mai aveam nicio benzinarie alaturata(dupa,am schimbat filtrul).

In rest,am revenit la acelasi Petrom,stiu ca nu e bine sa bagi din statii diferite.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin si eu cu informatii...de ceva timp am trecut la petrom 99+ dupa ce am alimentat o vreme cu efix 95...am schimbat toate filtrele si uleiu si am trecut pe 99+ se simte diferenta la demaraj si la acc :)...sfatul meu chiar daca se consuma putin mai repede dekt 95...diferenta foarte mik..de 0.3L..0.4/100km am observat:D...e super ok 99+ de la petrom...asa k multumesc colegilor de forum care m-au sfatuit sa alimentez cu 99+...mentionez am 1.6.16v AZD,2001 :D.Bft tuturor...Pro Petrom 99+ :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea ca acel consum in plus de 0.3-0.4l sa fie pentru ca esti mai entuziasmat ca trage mai bine si o calci putin mai tare. Desi imi place mult 99+, trebuie sa iei in calcul si faptul ca ar putea sa traga mai bine ca i-ai schimbat filtrele. ;)

Modificat de GtSport
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat iar evo de la mol,de la aceeasi statie(si pompa), 4 l :icon_cheesygrin: peste 1-2l maxim de carrera 100 si efectul a fost prost,n-a mai tras misto ca data trecuta, acum ii suspectez si pe cei de la mol de neseriozitate.dar si la carrera 100 mai fluctueaza, n-ai cu cine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

primii 5000km cu masina->OMV carera 100,apoi un plin de efix 95,apoi doar ALTO 101,in prezent 19000km si nu o sa mai bag nici un alt fel de benzina :Driver:

chiar daca e mai scumpa si motorul meu nu cere neaparat cifra octanica asa de mare se simte mult mai bine cu alto 101,fara fluctuatii,fara probleme.

recomand sa incercati si voi :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am avut recent o mica discutie in contradictoriu cu o persoana pe tema carburantului folosit, si am zis sa va expun si voua situatia. Venind vorba de benzina, ii spuneam ca imi pun doar 99+ de la Petrom :D , iar persoana respectiva a incercat sa imi explice ca defapt pentru motorul meu 1.6 16v, nu ar fi recomandata 99+ ci doar cea de 95 sau 98. Ca argument m-a pus sa-i arat ce scrie pe capacul de la rezervorul de benzina, unde intr-adevar era scris carburant cu cifra octanica 95 sau 98. Am avut lungi discutii ca s-ar putea sa am unele neplaceri din cauza ca as pune benzina 99+ dar nu a reusit sa ma convinga. Intr-un final m-am decis sa va cer si parerea voastra. Voi ce ziceti, pot fi anumite efecte secundare? In plus de asta rasfoiam astazi manualul de intretinere G4 unde am gasit urmatorul paragraf "carburantul cu o cifra octanica mai mare decat cea indicata se poate utiliza fara restrictii. Acest lucru insa nu aduce nici un avantaj in ceea ce priveste puterea motorului si consumul."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la motorul tau 1.6 16V intradevar nu merita 99+ :blah: . asa cum spunea si colegul GL-17-SEP ALTO 101 e si din punctul meu de vedere TOPul benzinei pentru motoarele care cer min CO 98 dar nu numai. Utilizez de 2 ani (30 000 km) un motor 1.6 16V AZD si nici o benzina nu ajunge atat la calitatea cat si la pretul acestui ALTO 101.

oricum chiar benzinele cu CO 98 nu cred ca au la noi in RO aceasta cifra octanica = 98 ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!