Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.860 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      539
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

ciao... a avut cineva probleme reale datorita faptului ca a pus benzina de 95 in loc de 98 asa cum e recomandat la motorul AZD ? Io sunt de parere ca nu este nici o diferenta intre efix 95 si alto 101 alimentate de la aceiasi pompa( miroase la fel iar masina trage la fel ) singura diferenta fiind pretul mult mai mare la ALTO ! As dori sa ma contrazica cineva ..... Chiar sunt curios daca se justifica diferenta de bani..si in special m-ar interesa daca pot aparea ceva probleme daca merg cu cea de 95 !

Mersi

salut,

ce-i drept efix 95 nu am folosit dar diferent intre petrom99+ si alto101 a fost sesizabila si de persoane neavizate (s-a simtit in primul rand cand am trecut inapoi de la alto101 la petrom99). motorul raspunde mult mai promt la pedala cu 101 in special cand e rece iar consumul e mai bun, nu cu mult, nu cu adevarat notabil dar iarna si pe distante in oras as vota oricand pe alto.

mai este o chestie de care multa lume uita si rog persoanele avizate sa ma contrazica: in momentul in care se schimba tipul de benzina dureaza un pic pana ecu-ul motorul isi remapeaza valorile in functie calitatea benzinei iar pentru o anumita perioada motorul consumul mai mult si raspunde mai greu. dupa perioada de adaptare motorul merge conform cu tipul de benzina. (bine pt benzina buna si prost pentru benzina respectiva...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt convins ca de la un peco la altul se simte diferenta dar io ma refeream la aceiasi pompa din acelasi peco... sunt aproape convins ca e aceiasi benzina in ambele cazuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ecu-ul motorul isi remapeaza valorile in functie calitatea benzinei

Asta n-am mai auzit-o ..... Eu stiam ca hartile de injectie sunt "fixe", nu se adapteaza din mers...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat Alto si mi-a mers nasol de tot masina... poate ca am nimerit in timpul unei smecherii facute de baietii din peco...

A mea masinuta functioneaza impecabil cu Petrom 99 sau carerra 100.

Evident ca bag numai 99 pt ca este mult mai ieftina. Este cea mai ieftina benzina superplus de pe piata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...] Io sunt de parere ca nu este nici o diferenta intre efix 95 si alto 101 alimentate de la aceiasi pompa( miroase la fel iar masina trage la fel ) singura diferenta fiind pretul mult mai mare la ALTO ! As dori sa ma contrazica cineva ..... Chiar sunt curios daca se justifica diferenta de bani..si in special m-ar interesa daca pot aparea ceva probleme daca merg cu cea de 95 !

Mersi

Ca motorul respectiv poate sau nu functiona cu oricare dintre cele doua tipuri de benzina enumerate, las pe altcineva sa raspunda. Insa in privinta diferentelor dintre cele doua benzine ma pot pronunta in deplina cunostinta de cauza: sunt in mod cert diferite. Cifre octanice diferite, aditivi diferiti, etc. - iar de aici diferenta de pret. Faptul ca "miroase la fel" este irelevant. Cam toate benzinele miros aproximativ la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta n-am mai auzit-o ..... Eu stiam ca hartile de injectie sunt "fixe", nu se adapteaza din mers...

foarte probabil (nu sunt o parere avizata e doar o concluzie trasa dupa anumite situatii) dar in mod cert o benzina cu cifra octanica mai mica sau o benzina mai proasta va necesita o apasare mai mare a pedalei pentru acelasi raspuns (in cazul in care poate da acelasi raspuns...), iar o benzina de foarte buna calitate va fi foarte usor depistata dupa un raspuns promt al pedalei (mai ales la un motor rece) si o viteza mai mare de rulare (top speed la cele fara limitare) + accelerare mai buna in treapta finala de viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil trebuie sa-si schimbe timpii cu noua benzina.

si eu am observat asta, trebuie mers turat o perioada, un 160 km/h de exemplu e bun. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evo 5 de la Mol mi se pare cea mai buna! Inainte mergeam numai cu 99+ de la Petrom pana mi-au aparut niste fluctuatii la relanti suspecte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

de 7 ani de cand am masina nu cred ca am bagat in alta parte decat Petrom. De ce? pt ca la Curtea de Arges este numai Petrom sau Lukoil(foarte proasta benzina, din auzite). Cateodata bag Top99+, dar in cele mai multe cazuri alimentez cu Premium 95 si nu am avut nici un fel de probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da.. Poate sa ne spuna cineva o parere avizata diferenta dintre benzina de la Mol Premium 98 si benzina Evo 5 tot de la Mol? Diferenta de pret din cate stiu e foarte mica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am bagat pentru a doua oara de cand am masina Rompetrol Efix 95. Sunt curios ce diferenta la consum si putere se simte fata de Petrom Premium 95 cu care merg de obicei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers aseara 5 km cu ea... inca nu stiu. Din cate am auzit e mai aditivata decat Petrom Preium 95... in concluzie ar trebui sa fie in bine... :D

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie multi mi-au recomandat Efix'ul(Co95) de la Rompetrol, si cred ca este foarte bun ... am fost multumit si de consum... am facut un plin ... Piatra Neamt - Vama Bors (450km) si am mai ramas cu jumatate de rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin azi cu detalii despre Efix 95... Mi se pare mai bunca decat Petrom 95. Parca motorul merge mai lin si consumul a scazut putin. Poate e doar impresia mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am discutat cu niste colegi de servici care au incercat alto101 si au fost placut surprinsi, unii au zis ca consumul este mai mic dar toti au zis ca au cuplu mai bun la turatii joase si la motor rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am alimentat pentru prima data de cand am masina cu benzina de 98 - Mol Tempo Plus. Pana acum am mers in general cu Rompetrol, si ocazional cu OMV, doar de 95. Am ramas dezamagit de benzina de 98 de la Mol. Chiar daca masina, parca, a consumat ceva mai putin, zgomotul, parca, mai linistit, demarajul, in schimb, jale! Ma rugam de masina, demaraj greoi de tot....Pentru cei care cunosc zona, rampa din Padurea Sarului ( pe soseaua Slatina-Craiova) o urc mereu cu 100 km/h, cu benzina de 95. Cu 98 de la Mol, nu am reusit mai mult de 80 :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja am mers cu un plin de Efix 95 si pot sa zic ca masina merge mult mai bine decat cu Petrom 95. Consumul a scazut de la 11 la 10 si umpic in oras. Se vad aditivii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romanica ordinea e cam asa:

Mol evo/95 in functie de buget

Petrom 99+/95 tot in functie de buget

De la restul ma feresc sa fac plinul, bag doar daca am neaparata nevoie.

In Europa ar fi asa:

Aral/Shell de obicei bag 95 pentru ca oricum e peste 95-ul de la noi.

Am mai alimentat si de la q8/esso si nu am avut probleme dar prefer aral si shell

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja am mers cu un plin de Efix 95 si pot sa zic ca masina merge mult mai bine decat cu Petrom 95. Consumul a scazut de la 11 la 10 si umpic in oras. Se vad aditivii...

Sa nu cumva sa se vada diferenta de temperatura, mai ales mersul fara AC!

In rest, eu bagam petrom 99+, acum mi se pare cam scumpa. Merge f bine si cu cea de 95, Si alimentez de la petrom, mol si ultimul plin e de la rompetrol. Alimentez in functie de cum ma situez fata de benzinarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent am prins o portie proasta de Petrom 95 si motorul caraia in ture mai mari... Am bagat apoi inca 50% din cantitatea initiala, de 98 si acum e ok.... Ori au probleme cu controlul calitatii ori se fac smecherii... Statia din Manastur-Cj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la statia din manastur am luat si au o teapa cu P99+, de zici ca mergea intr-un cilindru... de atunci nu mai alimnetez la ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti de "conditiile tehnice de calitate" ale lui ecto 98? mie nu-mi place ca scrie aditivi tip detergent dispersant, as fi preferat sa scrie ceva de octane booster. la ceilalti nu am gasit datele astea. http://www.lukoil.ro/pdf/Ecto98.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sincer si "apasat" "up" pentru Alto 101.Un combustibil de "toata isprava".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!