Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.860 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      539
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

99+ e o benzina buna la baza. Dar ce ajungi tu sa bagi in rezervor depinde de foarte multi factori.

Eu am avut plinuri cu 99+ cand masina mergea foarte bine si plinuri cand imi tremura scaunul la stop la semafor din cauza relanti-ului.

Alto e mult peste 99+ dar si mai scumpa. Iti dai seama de asta usor la un motor mai pretentios la carburant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus de 50lei 99+ la un pret de 4.22 lei pe litru...

diferenta 0 barat

am trecut inapoi la Premium 95, la un pret de 3.72 lei pe litru, macar stiu ca isi merita banii

nu fac raliu prin oras, merg mosnegeste si schimb turatia la 2000-2200 rpm

consum? = 7.6l/km prin oras la un motoras de 1.4

P.S. pun numai de la Petrom, la rompetrol am fost inselat de 8l la un plin si m-am lecuit

adica pompa imi arata 62l, in conditiile in care mai erau 1-2l pe fundul masinii, iar rezervorul la golf e de 55l :D :icon_thumright:

iar ca sa te lupti cu morile de vant, nu are rost... am facut eu scandal la casa, dar raspunsul a fost "probabil a fost o eroare sau probabil aveti rezervorul mai mare decat credeti, eu nu pot face nimic"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai facut plinul pana in "gura" intra mai mult de 55l. la orice masina intra mai mult decat capacitatea rezervorului, daca umpli si rezerva si pui si pana sus pe teava aproape de buson.

cu 10l de 99+ nu se vede diferenta. daca vrei sa simti ceva (sau daca se poate simti vreo diferenta la motorul tau), mergi 1-2 plinuri cel putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@soila - ce te asteptai sa se intample unui motor de 1.4 daca pui benzina de 98 in loc de 95 ? Si de 50 ron :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bogdan - cand am adus masina din germania am pus la un peco dintr-un orasel din austria de pe langa autostrada.

si surpriza, un plin (pana in buza) a fost 55 euro, pretul fiind 0.90 euro pe litru

@alexpreda - nu ma asteptam chiar la nimic, am pus din pura curiozitate, sa ma conving ca premium 95 isi merita banii :lol:

diferente notabile simt cand pun motorina la cealalta masina... un T5-ul de 174CP, cea de la lukoil si omv se arde mai repede, dar motorul are un demaraj care ia si un bmw 320d in linie dreapta :lol:

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de aia ti-am zis..nu te-ai convins cu nimic...cu aia 10l. oricum, nu cred sa fie vreo diferenta la motorul tau intre 95 si 99.

chestia cu rezervorul e discutabila. daca scoti aerul din rezerva (butonul ala mic din gura rezervorului), cat de mult se duce spuma aia..eu cam la toate masini am reusit sa pun 5l peste cat scrie in talon (desi nu e indicat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum scrie si in cartea de intretinere si reparatie, sa nu se depaseasca niciodata limita maxima, si nici sa nu lasi motorul fara combustibil.

poate afecta si distruge catalizatorul, iar modelul meu fiind AXP, adica celebra sonda lambda cedeaza prima.

nu stiu cum reusesc unii, dar eu am pus de nenumarate ori plin pana in buza, la T5 mai ales, stau 10 minute la pompa, misc de masina, tot astept sa se calmeze spuma, si pun pana vad motorina pe teava, si tot a intrat maxim 71l in conditiile in care rezervorul e de 70l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin OT: niciodata nu am stat chiar 10 min..sau sa misc de masina. doar am pus de cateva ori pana sare siguranta de la piston...apas pe butonul ala de aerisire si to asa de mai multe ori. sau torn cate putin cand e butonul apasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg de 2ani cu Petrom 99+ dar acum 2 saptamani am facut un plin de alto101 (bon de reducere de la un amic): - consum nitel mai mare la drum lung (~0,3-0,5%) dar se infingea mai bine la drum, accelera mai usor.

in oras, surpriza, mi-a scazut consumul cu ~0.3-0.5% si se infingea mai bine la turatii joase decat cu P99, subturata pleca mai usor...

totusi o diferenta de ~40 bani...

sunt impartit, nu stiu la care sa raman totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum va dati voi seama ca "scade consumul sau creste cu ~0.3-0.5%". in oras e relativ in functie de trafic. weekend-urile trecute de exemplu am mers prin Cluj 30-40 km pe zi si cateodatata aveam pe BC 9.3%, cateodata aveam 9.7%, 10%, 10.5%, 11.4%. depinde de la zi la zi, cum prinzi stopurile s.a.m.d... bag numai Petrom 95. Ma indoiesc ca daca as baga altceva ar fi ceva diferit in materie de consum... mai ales sa imi dau seama cu o marja de eroare de 0.3-0.5%??? cum imi dau seama??? ca n-am cum??!!!

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu bag de la lukoil si petrom...

mi se pare ca merge bine masina si e mai ieftina...

Modificat de petru.tomsa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

........un plin (pana in buza) a fost 55 euro, pretul fiind 0.90 euro pe litru..........

Defectul meu e ca sunt in domeniul matematicii: 55/0.9=61,111111111111111111111111111111. deci aprox 6L in plus :-o

Revenind OnToppic eu folosesc si petrom 95si petrom 99+, dar prefer a 2-a varianta... Chiar si la un motor aspirat se simte o diferenta, bineinteles dupa ce se regleaza calculatorul (ECU) pe noua benzina...adica, macar 1 plin...sau cine isi permite un vagcom, ar trebui sa-l poata reseta..doar e un calculator :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@volnick1986:

Subscriu la ceea ce ai spus. Este aproape imposibil sa reproduci conditiile in care s-a consumat plinul anterior. Cat despre marca/furnizor...

Eu nici macar nu ma uit la ce benzina bag, am bagat de la toti furnizorii posibili din Romania si Italia, nu am avut niciodata probleme cauzate de combustibil. E-adevarat ca trage un pic mai bine cu SuperPlus (98 sau mai sus). In rest pot spune ca 1.8T-ul, desi calificat de multi ca foarte sensibil, s-a comportat de-a dreptul ruseste la capitolul combustibil, cel putin in cazul meu.

Modificat de cri-cri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexpreda - nu ma asteptam chiar la nimic, am pus din pura curiozitate, sa ma conving ca premium 95 isi merita banii :D

@soila conform autodata, pt motorul tau AXP minimum octane rate este 95! deci benzina de 95 o suporta ok! asta in cazul in care la noi cifra octanica a benzinelor ar fi identica cu cea afisata de ei!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu sunt client vechi al Petrom, alimentez cu 99+ de 2 ani si un pic (de la statia din Pacurari, pentru cei din Iasi).

Am pus si azi ceva benzina de la ei, dar rar mi-a fost dat sa vad benzina mai proasta. Masina abia accelera, ralanti mult prea sus, undeva la 1100 rpm, zgomot ceva mai mare al motorului. Am consumat tot ce am pus azi (cca 28 de litri) si toata problema s-a rezolvat. Benzina ramasa (tot 99+, dar pusa in alta zi) si-a facut datoria ca intotdeauna. Ralantiul a revenit la normal, fara zgomote suspecte, masina trage din nou frumos.

Stau si ma intreb daca problemele de calitate n-au legatura cu ieftinirea recenta de 9 bani.

Sunt in dubii daca sa incerc si un plin de Alto, fara pretentia de a-mi transforma masina in racheta, dar macar sa mearga decent.

Modificat de thedeady
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am consumat tot ce am pus azi (cca 28 de litri) si toata problema s-a rezolvat. Benzina ramasa (tot 99+, dar pusa in alta zi) si-a facut datoria ca intotdeauna. Ralantiul a revenit la normal, fara zgomote suspecte, masina trage din nou frumos.

:rolleyes: Lamureste-ma si pe mine: ai doua rezervoare? Cum ai facut sa nu se amestece benzina luata in zile diferite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E acelasi tip de benzina, aflata la aceeasi temperatura. Presupun ca au aceeasi densitate sau asa ar trebui sa fie.

Nu zic ca fenomenul de difuzie nu exista (ar contrazice termodinamica), dar asta am constatat. Cu plinul pus cu ceva timp in urma, a mers fara nici un fel de problema, cu ce am completat, a mers foarte-foarte rau. S-a consumat aproximativ cantitatea cu care am completat, totul a revenit la normal.

Concluziile le trage fiecare absolut cum doreste :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am calcat pe inima si a pus petrom95: cu motorul cald nu pot zice cert ca e vreo diferenta dar la motor rece se simte clar o diferenta - trage mai greu, trebuie sa calc mai serios acceleratia pentru acelasi efect. Fata de alto101 care la rece se comporta exemplar, p95 se taraie...

parerea mea poate fi si un pic influentata, conditiile de mers nu au fost identice dar un test concludent va fi cu o monitorizare live in vag si cu test facut in aceleasi conditii (temp exterioara, aceeasi portiune de drum si acelasi stil de condus)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Defectul meu e ca sunt in domeniul matematicii: 55/0.9=61,111111111111111111111111111111. deci aprox 6L in plus :-o

pai eu stiu ca are 55l rezervorul plus rezerva de 7l

deci nu avea cum sa intre mai mult :Driver:

offtopic:

chiar zilele trecute am zis sa-i dau putina putere T5-ului, si am facut un plin de la omv,

intr-adevar se simt cei 174CP si cuplul de 400nm cu motorina de la omv.

cu diesel5 de la petrom, se arde mai greu, dar si motorul nu are acelasi suflu, demarajul e mai lent.

concluzia mea este ca, calitatea benzinei nu se simte spre deosebire de calitatea motorinei.

cel putin in cazul meu, adica posesor de motoare 1.4 benzina si de 2.5 diesel

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De benzina Mol Evo 5 ce parere aveti? Eu din aprilie de cand am masina am folosit 99+ de la Petrom. Sunt incantat de ea, raport pret-calitate. In ultimele saptamani insa (cred ca ultimele 2 plinuri) simteam masina tremurand usor cand stateam la semafor. Am cautat putin pe google teste de benzina si am intalnit unul in care Mol Evo 5 iesise castigatoare si am fost repede sa fac plinul (i know, lame) :Driver: A fost probabil autosugestie dar am avut impresia ca masina s-a miscat putin mai bine de cand am plecat de la benzinarie (in rezervor mai aveam rezerva si putin peste (3-4 litri)). A facut cineva comparatie intre Alto si Evo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Gand la gand, doream sa postez aici ceva referitor la Evo5 :)

Scurt istoric: masina mea a vazut la inceput doar mol98 (sau cum se numea inainte) dupa care m-am mutat treptat-treptat spre OMV Carrera100 si, de cand a aparut, Alto101

Mergand foarte mult in oras, am descoperit ca micul tremur de la ralanti a devenit ceva mai prezent, mai ales in ultima perioada drept pentru care, intr-o seara si la mare nimereala/nevoie, am alimentat un plin de Evo5

Tremuratul nu a disparut insa s-a redus simtitor, fapt confirmat de sotie (utilizatorul de zi-cu-zi al masinii) care m-a intrebat ce benzina am bagat "ca parca nu mai tremura motorul" :D

Concluzia: ma mut (inapoi) pe Mol

PS: in toti ce aproape 40k km ai masinii am folosit doar carburant cu cifra octanica ceruta de producator, adica 98

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa episodul cu petrom95 am trecut inapoi la petrom99 - benzina cu care am obisnuit masina de la inceput...

bineinteles "problemele" de motor rece au disparut iar raspunsul prompt din pedala si-a facut simtita prezenta. Mi-am jurat ca nu mai pun benzina de 95 + am fost certat si de sotie care m-a intrebat de ce tremura asa la motor rece (ea are obiceiul sa mearga mai subturat), si adevarul e ca intr-o dimineata era sa nu imi iasa o iesire din intersectie pentru ca a raspuns foarte greu talpii... :D

acum si-a revenit la normal.

testul intre benzine pe care mi l-am propus sa il fac va fi doar intre benzinele cu cifra octanica mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu bag Petrom 95 si masina pe benzina trage la fel de bine.

La dizel tot Petrom folosesc , nu am auzit sa fie probleme cu ei ... si nu am avut , poate era din alta parte problema ta.

Ieftina si buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

votat pro pentru benzina de la rompetrol.

ca o paranteza este producatorul cu cea mai mare cifra octanica a benzinei (sortimentul alto) - 101

am utilizat petrom mol si omv . de fiecare data cand alimentez de la rompetrol motorul parca merge mai rotund si este mai silentios.

Cel mai important este ca Rompetrol este singurul si primul producator care si-a implementat sistemul de plata a pagubelor . Mai concret daca alimentezi de la ei si ceva de la sistemul de alimentare se defecteaza ei iti vor plati reparatia daca se constata in service ca avaria produsa este cauzata de calitatea carburantului.Pentru a intra in program nu te costa nimic doar semnarea unui contract . Daca ai alimentat din alta parte (alt producator) si bineinteles s-a defectat ceva de la sistemul de alimentare ti se va preleva o mostra de combustibil din rezervor iar daca aceasta nu este recunoscuta ca fiind carburant Rompetrol nu vei mai fi despagubit.

Parerea mea este ca Rompetrol este cel mai serios din domeniu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

benzina Carrera 95 OMW,mi se pare cea mai buna benzina de 95 de pe piata,motorul trage si se comporta cel mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!