Jump to content

Benzina: de unde, de care, de ce ?


toni
 Share

Ce benzina folositi?  

1.859 voturi

  1. 1. Ce benzina folositi?

    • Agip
      19
    • LukOil
      117
    • MOL
      361
    • Petrom
      489
    • OMV
      538
    • Shell
      14
    • Rompetrol
      382
    • altceva (specificati)
      16


Postare recomandată

am bagat eFix si mi s-a parut ca trage mai din greu; foarte bine am mers cu OMV100 si LukOil de 98. merge mai bine cu omv dar diferenta e prea mica intre benzine ca sa justifice diferenta de pret. ramane lukoil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat, pentru ca eu am un prieten care imi spune ca 95-ul de la Mol este singurul pe care il prefera benzinelor cu "octanica" superioara. De unde ai alimentat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus pana acum si voi face la fel si in viitor nu mai benzina de 95 de la LukOil.Este vorba de statia din cartierul in care stau.

O singura data am pus Top 99 de la Petrom,insa asta s-a intamplat in ziua in care am luat masina si eram euforic dar era si singura benzinarie de langa dealer.

Am ales sa pun doar de la acel LukOil fiindca mi-au confirmat mai multi oameni ca benzina nu e "botezata" ca prin alte parti.

Si fac asta mereu, indiferent ca merg numai in Bucuresti sau plec la drum lung.Pana acum drumurile facute mi-au permis sa merg dus -intors cu un rezervor ,o singura data am fost la Iasi dar si acolo am alimentat tot de la LukOil.

Eu unul personal sunt foarte multumit.Si masina la fel :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma unei discutii, am un pont de la un "posesor" de benzinarie Petrom (un client). Paradoxal, pana acum o luna baga benzina de la Rompetrol in masina personala. Acum baga de la Petrom. Cica s-a mai schimbat putin calitatea benzinei de la Petrom.. in bine ... Minte el, mint si eu, da' ma gandesc ca nu prea are omu' de ce sa ma minta, ca n-o creste cifra de afaceri a Petrom de la benzina mea cea datatoare de kilometri si facatoare de drumuri si de bonuri stampilate :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai proasta benzina care am bagat-o vreodata a fost de la OMV de la Roman. E statia de la autogara, iesirea inspre Iasi. Asa ca evitati pe cat posibil.

Mi s-a aprins si martorul in bord de "Excess of pollution" din cauza asta. Tragea masina ca un cur cand a ajuns pe la jumatea rezervorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai de la OMV. la fel cum s-a mai zis, masina consuma mai mult si e mai puturoasa cu benzina de la Luckoil. (cam jumatate de an am bagat de la Luckoil, fiind ceea mai apropiata statie de casa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuckOil? UNde ai gasit asa ceva....poate vroiai sa zici LUKOIL?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Tragea masina ca un cur cand a ajuns pe la jumatea rezervorului.

Te rog sa ai grija pe viitor la limbaj. Ai warn + 1 zi pauza sa citesti regulamentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuckOil? UNde ai gasit asa ceva....poate vroiai sa zici LUKOIL?

in fine, LUKOIL. am scris in graba si... oricum cred ca se intelegea de ce benzinarie era vorba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana acum cateva luni eram client fidel Rompetrol, dar am inceput sa bag si benzina de la Mol si mi se pare foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carrera 100 de la OMV :huh: . Pana acum sunt multumit. (e si portofelul mai usor dupa ce pleci din bezinarie :( :( :blink: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit aici niste chestii interesante din care cam reiese ca toate benzinele au acelasi continut de plumb (val. maxima).

E oare ok ce scrie in tabelele astea date de PETROM?

http://www.petrom.ro/romana/harta.htm (vezi sectiunea produse/produse petroliere)

... in final se ajunge la astea:

http://www.petrom.ro/romana/produsepdfro/B...arrera%2095.pdf

http://www.petrom.ro/romana/produsepdfro/Benzinasuper100.pdf

http://www.petrom.ro/romana/produsepdfro/B...20neetilata.pdf

http://www.petrom.ro/romana/produsepdfro/B...%20RON%2092.pdf

... etc.

Sa inteleg ca benzina Carrera 95 are al fel de mult Pb ca si 100 si ca si benzinele normale cu plumb?

Carrera 100 e "cu plumb" sau "fara plumb"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carrera 100 e fara plumb clar.

Tot acolo vei gasi buletinul de analiza si de la Carrera 100. Din ce stiam eu probleme sunt la nivelul continutului de sulf (cu cat mai scazut cu atat mai bine).......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

concentratia de sulf este aceiasi la toate (impusa de norma euro)...cifra octanica difera!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din documentatia prezenta pentru carrera 100 si 95 apare o diferenta mare la cantitatea de sulf, si anume 10 mg/kg pentru 100 si 50 mg/kg pentru 95 (valorile maxime admise), deci se pare ca nu e aceeasi la toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....

Sa inteleg ca benzina Carrera 95 are al fel de mult Pb ca si 100 si ca si benzinele normale cu plumb?

Carrera 100 e "cu plumb" sau "fara plumb"?

Din cate stiu eu toate benzinele sunt fara plumb. Cel putin la Petrom. Chiar si asa numita benzina Eco Premium care se pune in masinile care merg cu benzina cu plumb nu mai are plumb si are in schimb un alt aditiv care il inlocuieste (mai putin nociv, poluant, etc).

concentratia de sulf este aceiasi la toate (impusa de norma euro)...cifra octanica difera!!

Omul vorbea de plumb si nu de sulf. In plus cantitatea de sulf difera intre benzine. Din cate imi aduc eu aminte Euro3 are 150 ppm, Euro 4 are 50 ppm iar Euro 5 are 10 ppm sulf (ppm = parti pe milion).

Modificat de bj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am spus "impusa de norma euro" la asta m-am referit...euro 3 are 150ppm...si asa mai departe dupa cum bine ai spus!!! si acel element(din ecopremium) nu este un aditiv este chiar un substituent al tetraetluilui de pb!!

Si unde mai gasesti benzina euro 3,4 ????????

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

euro 3 nu mai gasesti, da euro 4 gasesti pe toate drumurile :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu toate benzinele sunt fara plumb. Cel putin la Petrom. Chiar si asa numita benzina Eco Premium care se pune in masinile care merg cu benzina cu plumb nu mai are plumb si are in schimb un alt aditiv care il inlocuieste (mai putin nociv, poluant, etc).

Aha! Ok... deci de aici explicatia faptului ca la TOATE apare aceeasi concentratie de plumb maxima admisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pun fie de la Petrom: Top 99+ sau de la OMV: Carrera 100

Am mai pus simbata 10 litri de la Lukoil de la Tisita ca nu eram sigur ca-mi ajunge benzina pina in Focsani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si eu tot 99+ pun. de luni bune. si masina merge fara prob. am mai pus 98 de la rompetrol..si nicio diferenta.

o sa incerc si 100...dar toti au zis ca nu sunt mari diferente, chiar pe aia de 100 o arde mai repede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu pun fara plumb, numai de la Lukoil fiindca sunt cei mai seriosi de pe aici din zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa ce am alimentat 10000 km numai rompetrol efix am inceput sa fac schimbari cu omv carera 100, mi se spusese ca ar scadea putin consumul si ar trage mai bine. Nu prea am sesizat nici o schimbare. E ceva in neregula sau erau doar vorbe ?

Modificat de Sop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atit motorina cit si benzina am turnat doar de la Lukoil si nu am avut nicodata probleme. De cite ori am fost nevoit sa alimentez de la alte statii, nu am sesizat nici o imbunatatire a performantelor asa ca continui sa alimentez la Lukoil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noroc la toata lumea, se tot vorbeste de benzina de la mol de la petrom,luckoil ca este buna.

dar ce ziceti de benzina de 95 de la Agip? eu de la Agip alimentez si nu am avut nici o problema pana acum.

alimentez de vreo 2 luni de cand am adus masina din germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!