Jump to content

Arc cazut de sub scaunul fata


Z
 Share

Postare recomandată

La mine a fost alta problema probabil din cauza la praful adunat pe sina si de la frig mi-a ramas blocat acel mecanism de prindere pe sina si din cauza aceasta nu se mai bloca.Curatat cu putin wd-40 si putina vaselina si este ca nou dar toate astea dupa ce am demontat scaunul bineinteles.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servus.

Deci am inteles pe deplin ca aceste arcuri ajuta la reglajul pe inaltime.

 

Eu am ambele arcuri cazute, unul din ce am vazut a luat si o bucata de plastic cu el.

 

Fratele meu e mai mic de inaltime si cum am arcurile cazute scaunul e reglat de mine la minim.

Sunt cazuri cand nu vede cum trebuie drumul imediat din fata masinii si acum iarna are uneori pbme in a merge pe drumuri nedezapezite.

 

E vre-un risc daca ridic scaunul si se va merge cu scaunul ridicat?

Exista riscul sa cada scaunul in pozitia de minim?

Mentionez ca ridicarea scaunului se va face cu persoana nestand pe scaun.

 

Altfel, cred eu ca singura rezolvare e o perna mica sub sezut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ridici scaunul, eu am arcul cazut si pozitia scaunului nu este la minim, e mai sus putin.

Arcul ajuta sa ridici, nu tine ridicat.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate folosi scaunul foarte multvtimp si fara acele arcuri atata timp cat o sa fii numai tu la volan si nu va fi mereu nevoie sa urci si sa cobori scaunul cu o persoana stand pe el

Arcul are rolul de a usura efortul pe care il face cremaliera sau roata zimtata cand este solicitata. Cand scaunul este coborat la maxim arcul sta intins la maxim si in momentul cand cineva va sta pe scaun si va dori sa ridice acel scaul arcul isi va face simtita prezenta preluand din greutatea persoanei care se afla in scaun. Ca un scripete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, deci nu e nici un pericol sa stric ceva la scaun daca il folosesc ridicat.

Precum am spus, fratele isi va ridica scaunul fara a sta pe el.

 

PS: Intelegand acuma mecanismul, arcul de la sofer s-a rupt cand unchiul meu, ce are peste 120 de kile si-a reglat scaunul. 

Eu si cu fratele meu la un loc nu cantarim cat unchiul asta al nostru :).

De aia masina nu e bine sa o imprumuti.

 

Multumesc pt lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nici un pericol. Numai ca si neamtul cand a pus arcul acolo l.a pus cu un scop. Eu am dat jos scaubele si am pus arcurule la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur, nu-i neg utilitatea.

Insa, daca arcul e util doar la ridicarea sezutului, neavand nici un rol in sustinerea efectiva a acestuia, cred eu ca se poate trai si fara.

Pe mine unul nu ma deranjeaza sa-mi reglez scaunul nestand pe el.

Dar daca vreodata voi fi nevoit sa demontez scaunul, atunci o sa iau in vedere si remontarea arcului, desi, tare mi-e ca prinderile din scaun sunt rupte.

Pt ca, eu am gasit si o bucatica de plastic rupta din scaun.

Dar se pot face artificii, sunt sigur de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au ramas gaurile acolo de unde s.a rupt prinderea. Eu am rasucit putin arcul la 90 grade ca ambele prinderi ale arcului sa fie pe aceeasi parte si l.am bagat in gaura de unde sa rupt piesa si cealalta parte am agatat.o la locul ei in urechea din fata. Binenteles toata munca a fost facuta dupa demontarea scaunului.

Modificat de thunder24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

De cand am cumparat masina am un joc stupid la scaunul soferului. Cand trec peste acele speed bumps de la treceri pietoni de exemplu scaunul sare in sus cu mine.

Are acest joc pe inaltime si nu stiu de unde provine si din ce cauza.

 

A mai auzit careva de asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica rolele scaunului - cele care gliseaza pe sina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema la scaunul soferului!

imi lipsesc doua plastice care veneau pe sinele pe care culiseaza scaunul si am joc stanga-dreapta la scaun! aveti idee daca gasesc sa cumpar doar acele plastice? eventual daca exista ca piesa de schimb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la capacele de plastic lungi ce acopera sinele?

ele sunt pur estetice, nu au legatura cu functionarea scaunului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaba la un magazin mai resarit...eventual reprezentanta cat costa reperul acesta

1J4898031

post-14266-0-23834500-1392981007.jpg

Sunt mai greu de identificat doar plasticele alea dar ma uit mai atent sa vad daca reusesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e problema la scaunul meu!

http://youtu.be/FPhoMLAtAuc

 

scaunul din dreapta are in plus acele plastice:

post-123990-0-57054800-1393145930_thumb.

 

ma gandeam ca exista asa ceva de cumparat...

Modificat de adaniel69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ieri cand am vrut sa ma apuc de rezolvarea unei probleme la spatarul de la scaunul pasagerului am gasit o bucata de plastic rupta, am incercat sa-l ignor cu speranta ca era de la vreo jucarie, din pacate astazi dupa ce am rezolvat problema cu spatarul am gasit un arc pe jumatate cazut. Am gasit intr-un post anterior (http://vwforum.ro/topic/21797-arc-cazut-de-sub-scaunul-fata/?p=1662779) exact aceeasi bucata de plastic rupta. Aveti idee de la ce a fost rupt acest plastic? Nu exista nici o sansa sa montez arcul la loc fara sa dau scaunul jos? (cu o oglinda)

post-125890-0-57641000-1400866096_thumb.

Modificat de pcp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucatica aia mica de plastic este de la cablul de care tragi ca sa reglezi scaunul inainte/inapoi.

Mai exact: capatul cablulul se fixeaza de maneta de plastic de care tragi sa reglezi scaunul, iar ca sa stea fix(camasa lui) se prinde in 2 cleme de scheletul scanulul, pe dedesubt. Iti dai seama imediat daca dai scaunul jos. Din pacate trebie sa cumperi un cablu nou care costa cam 25 euro. Mai apare o problema si la montaj. Iti trebuie forta ca sa-l clipsezi, insa exista si riscul sa-l rupi iar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de reply Roger, m-am inarmat cu o oglinda si un flash de la telefon si m-am uitat sub scaun. Nu am vazut nimic care sa dea semne de rupere in zona manetei ce culiseaza scaunul, in schimb in zona unde era ancorat arcul am vazut un loc unde parea a fi fost ceva inainte, si cred ca totusi e de pe scutul de plastic al scaunului (un fel de ghidaj, sau clema ce tinea acel scut de o bucata metalica din structura scaunului, care are si un orificiu rotund unde cred ca venea arcul prins) si nu de la maneta respectiva. Poze atasate, parca profilul rupt are aceeasi forma ?

 

Edit: Confirmat, bucatica mica este de la scutul de plastic, este doar de ghidare si probabil sa nu vibreze in timpul mersului pentru ca are acel cioc care intra in orifiul structurii scaunului, am scapat ieftin.

 

Legat de arc, stiti cumva unde se gaseste acel nit care se rupe? arcul este greu de montat odata dat jos scaunul?

post-125890-0-21170000-1400870493_thumb.

post-125890-0-54769900-1400870493_thumb.

Modificat de pcp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Este cineva din Iasi care a montat arcurile de la scaun..?..astazi mi s-a rupt arcul de la pasager..am reusit sa-l recuperez..l-as pune la loc, desi nu obisnuiesc sa reglez prea mult scaunele..doneaza cineva 2 ore din viata sa pentru a ajuta un coleg forum-ist?..

Este cineva din Iasi care a montat arcurile de la scaun..?..astazi mi s-a rupt arcul de la pasager..am reusit sa-l recuperez..l-as pune la loc, desi nu obisnuiesc sa reglez prea mult scaunele..doneaza cineva 2 ore din viata sa pentru a ajuta un coleg forum-ist?..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

salut am si  eu  o  problema despre care s-a tot discutat si  anume arul de sub scaunnul sofferului ,azi dupa o frana mai  brusca m-am trezit cu  el pe la picioare,fara bububituri sau alte zgomote ,imim poate spune cineva daca se mai poate monta la loc..va rog si inca o  problema la scaunul soferului nu imi functioneaza incalzirea daca ma puteti ajuta cu  ceva sugestii .multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu arcul s-a rupt ci urechea in care era prins arcul. Nu merita efortul de a face o improvizatie pentru a monta arcul inapoi.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles arcul respectiv este supus unor tensiuni foarte mari, si in timp rupe acel bolt care-l tinea in loc. Am patit la scaunul pasagerului, initial am vrut sa-l schimb si eu, dar in final am realizat ca nu merita efortul. Cel putin nu in cazul meu, pentru ca este la pasager, si pasagerii foarte rar isi regleaza scaunul, chiar si asa, el inca functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ar fi rau ca asta sa ne fie cea mai mare problema a masinii. Le am pe ambele in portbagaj, sa le stiu la locul lor :D

Imi tin scaunele la minim pe inaltime si nu cred ca merita efortul daca nu sunt mai multi soferi pe masina.

Cat despre pasager, are intotdeauna optiunea sa stea in spate daca vrea sa vada capota masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!