Jump to content

DETALII TEHNICE


SRV-JM
 Share

Postare recomandată

Nu stiu daca este chiar bine intitulat topicul,de fapt vroiam sa deschid un topic unde sa scriem fiecare "chichitele" la LUPO.

Eu spre exemplu,am cautat de nebun filtrul de aer la masina mea.Si am cautat si am cautat.

Nu am gasit pe nimeni care sa imi spuna unde se afla,pina la un moment dat cind cineva care a avut Lupo ,mi-a zis unde se afla filtrul.

Deci pentru altii,sa nu cautati de nebuni pina il gasiti la 1.4 tdi filtrul de aer se afla(cum te uiti la masina de afara din fata ei) sub aripa stinga,chiar in fata spoilerului.

Din spoiler pleaca o bucata de plastic mica,aceea se da la o parte si va aparea ca un tub o chestie cu 4 suruburi.Acolo este filtrul de aer.

Se desfac cele 4 suruburi,se scoate capacul,se pune filtrul nou,se pun cele 4 suruburi la loc si gata.

MAi am o nelamurire ...

Unde se afla filtrul de polen? :rolleyes: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • jondo1ro

    8

  • lupo_bv

    8

  • kintziky

    6

  • andreea22

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Filtrul de polen se afla in partea dreapta a masinii, il vezi daca dai jos plasticul ce acopera seria caroseriei. E intr-o "cutie" de plastic dreptunghiulara.

Eu am desfacut acolo, am curatat, erau multe frunze, praf, l-am curatat....

Ptr cine schimba consumabilele la 3L, codurile produselor:

Filtru motorina (Kraftstoffilter) MANN cod WK842/12

Filtru aer (Luftfilter) MANN cod C12107/1

Placute frana FERODO cod FDB1517).

Modificat de jondo1ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a,deci este ca la passat,sharan etc?

Multam,credeam ca este undeva in torpedou.

Stinga cum te uiti la motor,nu?

Modificat de cristiseven7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stanga, cum te uiti la motor. Ai cateva suruburi de scos, e sub plasticul acela care acopera inclusiv seria sasiu (fereastra transparenta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare si merci jondo1ro

Nici eu nu stiam unde se afla filtru de aer l-am cautat eu ceva timp, chiar am incercat in locul specificat de tine si nu a vrut un surub sa se desfaca si m-am lasat pagubas, dar acum o sa-l atac cu forte proaspete. Cel putin stiu ca gasesc ceea ce caut.

have a great day!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

azi pe seara am observat ca nu imi mai ilumineaza in bord cele trei butoane reglabile pentru caldura,intensitate si pozitia unde sa ata aerul, cred ca poate fii vorba de o siguranta insa nu stiu daca e cazul sa chem un prieten sa isi bage nasul sau sa merg cu masina la service. daca ati mai avut parte de asemenea surprize ce e mai bine de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil s-a ars beculetul din spatele lor, deci un prieten indeminatic care nu rupe nici un plastic de pe acolo, sau service.

Recomandabila este a doua varianta, ca sa nu trebuiasca sa umbli tu tot orasul dupa beculet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oana_s......

In primul rand, in butonul de ventilatie, se aude un zgomot, ceva cand il invarti...?!?

Sunt 2 sutuatii: becul e ars, sau e cazut in butonul despre care vorbeam mai sus. Becul respectiv e tinut de o "penseta" si e f probabil sa fi sarit de acolo.

Faza e ca e un singur bec pre cele 3 butoane... recircularea, se aprinde, nu ?!

Daca mai astepti o sa desfac la mine, ptr ca am aceeasi pb si pun poze.. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

am veificat si recircularea e iluminata, iar zgomote noi nu se aud cand ii schimb pozitia butonului.astept poze cat mai multe daca consideri ca e ceva migalos,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un singur bec, aflat sub butonul de comanda a ventilatiei.

Se "smulge" butonul, si cu un cleste subtirel sau o penseta se extrage becul si se inlocuieste.

NU demontati jumate' de masina cum am facut eu :evil:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale, merci. Am rezolvat prin smulgerea butonului. Tocmai ma pregateam sa demontez "jumate' de masina "

Am tot incercat sa-l scot si prin tragere si nu iesea....Din cauza asta credeam sa se inlocuieste prin scoaterea blocului de ventilatie. Avand confirmare de la tine, l-am executat... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor am tras de butonul de reglaj al ventilatiei de am innebunit si tot nu a iesit. Mentionez ca am scos toate celelalte butoane fara prea mare greutate insa cl de ventilatie nu iese si pace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:wub:,nu esti primul!!

eu am patit la fel,dar.....

Am luat o cirpa sa nu stric butonul.un patent,am strins bine bine butonul si pina la urma o cedat saracu buton.....

mai incearca sigur va iesi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am folosit ascceasi metoda: o carpa sa protejez butonul si un patent....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine am batea gandul sa folosesc exact aceeasi metoda insa am gasit zic eu o solutie mai complicata da mai putin "riscanta". Am scos suportul de monezi(lupo 3l), masca de la butoanele ce tin de ventilatie caldura etc, butonul de recirculare, butoanele de nivel caldura si zone de dispersie a caldurii(astea se scot mult mai usor, iar apoi am scos ce mai ramasese(buton ventilatie a iesit usor acum avand o priza mult mai buna pe el). Facand aceasta operatiune(a durat 3 minute) am avut acces putin mai usor la beculet(l-am scos cu degetele mele grase :D). Rezultatul: Am iar cadranele luminate.

Acum alta tema de gandire: Am impresia ca senzorul de inchidere al usii soferului nu functioneaza (lumina din plafoniera nu se aprinde la deschiderea usii si nici masina nu tipa cand las farurile aprinse si usa deschisa), aveti idee unde e pus acest senzor, pt ca la vedere nu prea pare sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se desface fatza de usa superioara?

Am gasit doua suruburi sub plasticul de la manerul de inchis usa si am vz ca exista niste cleme de plastic pe sub fatza de usa.

Mai sunt alte suruburi? E vreo incantatzie care trebuie facuta sa scotzi fatza?

Eu am tras de ea foarte convins chiar si dupa ce trebuia sa se rupa de cat am indoit-o....si n-a vrut sa iasa....

Cine a reusit?

Cine stie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand mi-am pus inchiderea centralizata am vazut cu mi-a desfacut-o ...

exista din cate mi-am adus aminte ... 2 suruburi jos si doua pe maner. trebuie sa scoti capacelul de la maner. ai grija cum tragi sa nu lasi semne.

apoi trebuie sa cam tragi cu simt de raspundere caci sunt foarte multe clipsuri pe panouri. daca sunt cam putrede va fi nevoie sa le inlocuiesti. eu zic sa tragi cu grija :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Daca tot suntem la detalii tehnice, sa nu mai deschid alt thread, poate ma ajuta cineva in leg cu dispozitivul de la stergator de pe partea soferului (cel din aluminiu).

Stergatoarele aveau un scartait groaznic, asa ca m-am apucat sa le "repar".

Cel de pe partea soferului era` blocat si ruginit si nu am reusit sa-l deblochez decat dupa ce s-a rupt o bucata din el...de fapt s-a rupt din tija care lega cele doua dispozitive stanga-dreapta :Driver:

Sunt sigur ca si la alte modele VW sunt cam la fel, asa ca astept ceva opinii unde as putea gasi asa ceva...sau cat ar putea sa coste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

S-a rezolvat, cu un meserias si o sudura mai speciala... Un sfat ptr cei care simt ca devin zgomotoase stergatoarele pe fata: nu asteptati sa se blocheze mecanismele cum s-a intamplat la mine, curatirea mecanismelor + un strop de vaselina fac minuni.

Asa cum merg acum la mine (dupa sunet) aproape ca nu iti dai seama ca setrgatoarele functioneaza...

Mare grija, mecanismele si ochiurile de prindere pe masina sunt de aluminiu, sau un aliaj asemanator si sunt f casante. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

proaspat proprietar VW Lupo 1.7 SDI .. sper sa imi gasesc cateva raspunsuri aici. ( Sper sa nu gresesc threadul )

Deci , cum masina e din 2000 apar si micile probleme , cum ar fi :

- nu-mi functioneaza avariile , apas pe buton si nimic. Am verificat siguranta si cablu din spatele butonului.

- stergatoarele nu-mi raman asa cum ar trebui.. adica fac trei ture si se opresc. ( cumva temporizator ? )

-... si acum cam atat imi amintesc.

Thanx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva unde se gaseste filtru de aer la lupo 1.0 MPI (cod motor AUC). O fi oare in bucata aia mare de plastic ce acopera motoru?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se desface fatza de usa superioara?

Am gasit doua suruburi sub plasticul de la manerul de inchis usa si am vz ca exista niste cleme de plastic pe sub fatza de usa.

Mai sunt alte suruburi? E vreo incantatzie care trebuie facuta sa scotzi fatza?

Eu am tras de ea foarte convins chiar si dupa ce trebuia sa se rupa de cat am indoit-o....si n-a vrut sa iasa....

Cine a reusit?

Cine stie?

vezi ca e prinsa in clipsuri baga un varf de surubelnita in stanga jos si sare usor.

bafta :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva unde se gaseste filtru de aer la lupo 1.0 MPI (cod motor AUC). O fi oare in bucata aia mare de plastic ce acopera motoru?

Merci.

Si al meu e tot AUC, iar filtrele de aer - ca sunt doua mai mici - se gasesc in acel capac de plastic, care este prins in doua suruburi in fata , iar in spate in doua clipsuri/mufe de plastic si trebuie tras un pic de el sa iasa afara; vezi ca mai sunt si furtune atasate de la motor. Dupa ce scoti capacul ai sa gasesti niste surubele mici in partea inferioara, le desurubezi scoti partea inferiara si dai de filtre. Un set MANN costa cam 70 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

probleme cu lampa de interior

nu se aprinde

stie cineva ceva ?

am verficat becul

firele nu am curent pe ele

ce e de facut

pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!