Jump to content

Instalatie GPL


LuckyCyber
 Share

Postare recomandată

Depinde,daca aceasta spuma s-a facut dupa ce s-a instalat gpl-ul pe masina desi nu cred.

Mai precis aceasta spuma apare iarna la masini din cauza condensului si a drumurilor scurte, deci nu-i motiv de ingrijorare,

so let`s be ON TOPPIC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am si eu un combi de 1.4 din 97 motor AEX si pun GPL pe el ,am fost la service si mi-au spus ca va fi secventiala,puteti sa imi dati ceva sfaturi.

Multumesc,o zi buna.

Modificat de taz21
scris ingrosat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte buna o secventiala.

BRC, LandiRenzo, Tomasetto firme bune si uzuale pe la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,mersi mult,revin cu detalii dupa ce mi-o monteaza,asta v-a fi mane,o zi buna tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai injectie monopunct?

daca da de ce nu insisti sa iti puna din cealalta ca iesi mai ieftin cu 7 8 milioane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am motorul si semnatura si m-ar interesa cat este sa o pun pe gpl?.Ce marca este mai buna?si daca in timp afecteaza motorul?Si cum este cu omologatul? :) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu(proaspat "gazar" si eu) la omologare trebuie sa mergi la rar cu actele de ti le dau de la service si ei o sa iti scrie in cartea de identitate contra unei sume de 170 ron

sa mergi inainte la gaze sa iti mai faca o analiza a gazelor evacuate ca upa te intorc aia de la rar

legat de instalatii parerea mea ca macar vaporizatorul si multivalva sa le ai italienesti

daca e toata instalatia mai bine

landi tomasetti parca din ce am citit eu pe aici

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BRC, LANDIRENZO, TOMASETTO ETC...

NU AFECTEAZA MOTORUL DECIT DUPA VREO 500.000KM :))

Te afecteaza ? :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo

cand eram eu sa montez instalatia la service acolo venise cineva sa cumpere nus ce componenta pt instalatie

omu avea asa

masina luata la 125mii kilometri(asa avea pe bord ,ca erau reali sau nu nici el nu stie) si acum avea vreo 430.000km

deci dintr-un calcul are peste 300 mii km cu ea si tot ii mergea

aaaaaaa si sa intaresc regula cum ca gpl f-te motorul ,tata are de 5 ani de zile gaz la masina si la fel undeva la vreo 250 mii km cu ea (se ducea prin tara cu tiganii aia de vand covoare )

si nu i-a dat decat ulei (nu piese in motor nimic nimic)

deci plinul la gpl si talpa

PS masina tipului era un astramodelul ala de prin 92 94

iar tata are daciuta

Modificat de dragosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se duc injectoarele pe benzina daca se merge exclusiv pe GPL.

Se duc scaunele si supapele de la amestec sarac.

In rest discutii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am injectie multipunct si nu merge decat instalatie secventiala,pe care am montat-o azi(nu eu ci meseriasii de la service),

mi-au montat Instalatie GPL Secvential Bigas Nova SGIS,am garantie la ea 2 ani,acuma urmeaza sa fac consumul si sa ma mai duc dupa aceea sa mai faca unele reglaje daca consumul e prea mare.Dar ce sa va spun ca eu nu simt nici o diferenta intre gaz si benzina,motorul se comporta la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brava domnu' ia-te de mina cu Sponsoru e de prin zona ta :)

Si el tot la Baia Mare si-a pus instalatia, tot Bigas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul Mihai, pretul? Cat a costat si de ce ai ales marca asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul a fost 2400,si doar de asta era la service,e singurul din zona cu vechime in domeniu,altu' n-am gasit,garantie 2 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Jur ca am scris ceva aseara in topicul asta. Nu cred ca am ajuns asa de rau incat sa visez ca scriu topic-uri pe forumuri. I-mi poate confirma cineva?

Daca se sterg mesaje macar sa stim si noi. Unele lucruri sunt utile pentru unii. De exemplu raspundeam unui coleg care prezenta o varianta de economisire carburant folosind electroliza apei.

Deci: se sterg mesaje... macar scrieti si voi ceva: am sters 5 mesaje care ereau proaste. Semnat x.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sters doar mesajul lui Re5pect_mdespre alimentarea cu apa pentru ce era OT. Mesajul tau nu apare nicaieri.

Oricum in acest topic se vorbeste despre GPL. Daca voi vreti sa vorbiti despre altceva, deschideti topic in Discutii generale. Toate mesajele OT vor fi sterse fara instiintare. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am fost la rar sa omologhez "bomba"(cum zic unii necunoscatori)

a functionat fara probleme si pe gaz si pe benzina

pretul a fost de 150 ron iar legat de trecutul in certificat oamenii au zis sa port o copie a cartii dupa mine ,nu e nevoie sa trec si in certificat

sper ca a fost utila informatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E obligatoriu sa avem foliile verzi cu "GPL" lipite pe parbriz+luneta ? Eu le-am dat jos ca nu le suport....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am decupat putin ,am facut rombul ala mai micut si sunt putin mai interesante asa

a, vazut in bulgaria ca aia nu au asa ceva la masini

au un triunghi echilateral cu latura cam de vrei 4cm pe care scrie GPL si e un semnu` exclamasii pe el

astea ale noastre sunt foarte urate

parerea mea ca nu sunt obligatorii ,poti sa ii zici lui un politist ca masina are gpl-ul montat de unde ai adus-o si nu ai avut nimic pe lunete :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 3500 km si 2-3 reglaje am ajuns la concluzia ca extraurban nu prea merita sa merg pe gaz decat daca ma duc tare (120-140kmph). In stilul in care scot 6 pe benzina, abia scot un 8.5 pe gpl (viteza pana in 100kmph). Cel mai putin am scos 7.6 - 7.8, dar mers incet, babeste (<80kmph). Deci economia e destul de mica, estimez la 4-5-6 ron/100km.

In oras treaba e buna, in sensul ca daca imi ia 11 pe benzina, pe gaz ia 12.5, economia fiind de aprox 17 ron/100km.

Eu mai fac un traseu (urcare 11 km, panta de 7-10%, apoi coborare - Cluj-Feleac) si pe gaz imi ia la fel ca pe benzina, chiar daca nu trage la fel de bine...deci la 100km pe traseul asta economisesc 18 ron.

Initial mi se parea ca pe gaz e mai silentios motorul, dar acum sunt de parere ca e la fel. La reglajul pe care-l am acum am cel mai mic consum pe gaz si trage o idee mai slab de cat pe benzina, diferenta fiind mica. Cu amestec mai bogat e foarte interesant: trage foarte bine de jos (2000rpm) ca si cum ar fi la 2800rpm in mod normal ....dar peste 3500 se potoleste, ca un diesel. Daca strang surubul mai tare (amestec mai slab) consumul e mai mare decat in cazul in care il las un pic mai bogat, din cauza ca motorul nu are putere si trebuie turat tot timpul.

Concluzia mea e ca merita pentru oras si pentru autostrada.

PS: valorile de pe MFA arata consumul de gaz +25%. Exemplu : consum real=10, MFA arata 12.5%

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este vreun "coleg " care sa aiba montat pe masina electronica de la stag?

mai precis stag Lplus

am nevoie sa stiu cum naiba vin jumoerii aia setati din controler ,la mine sunt toti pe off

si tind sa cred ca de acolo mai face masina figuri din cand in cand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

moog stii ce avea masinuta de mergea nasol cate odata

milogii aia de au montat instalatia nu au legat firele de pleaca din emulatorul ala pt sonda lambda si clapeta de acceleratie

am verificat eu si erau nelegate

am mers la alt service ca probabil aia de au montat nu aveau habar de ele ca altfel le legau

si vad ca merge masinuta fara erori de sonda lambda sau alte erori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Naspa mosule...se poate si mai rau de atit :)

Unul care a segmentat motorul a plecat dupa vreo 2 zile la "tara" si la iesirea de pe asfalt pe drumul pietruit la un hop mai tarisor ia cazut cutia de viteze...se forfecase singurul surub pus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai revin si eu cu o problema legata de gpl.am montat acum 8 luni un marini cuelectronica stag100.masina merge bine pe gpl dar in schimb pebenzina merge inecata si scoate fum negru.am schimbat senzor temperatura,bujii,filtru benzina.verificat fise si sonda lambda,ok.nu stiu ce sa-i mai fac.la noxe pe gpl iese,dar pe benzina nu.am inteles de la alti priceputi ca la 1.8 ABS ca sonda lambda trimite o tensiune catre ECU dupa care el calculeaza ce are de facut,pe cand Electronica de la GPL ar trimite niste parametri pe care ecu nu stie sa-i traduca,si de aici problemele.cand au montat gpl au taiat unul din firele de la sonda lambda dar fara sa ma anunte si pe mine.firul a fost reconectat la instalatie dar fara nici o imbunatatire.am cumparat un corp inj complet,urmeaza sa il montez,pt ca au umblat inclusiv la senzor TPS si dupa cate am inteles nu mai reusesti sa-l reglezi ca din fabrica.in concluzie din ziua in care am montat GPL masina nu mai merge bine pe benzina.ce sfaturi imi dati ca sunt disperat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!