Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

Manerele fata aproape 50€ si butoanele foarte mult costa dar am avut un ajutor

Inviato da mio iPhone usando Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut.. m'am apucat si eu de vopsit ornamentele din borb am inceput de jos cu capacul de la mufa  aia si rama la clima si imi place cum arata dar nu stiu cum sa scot acele 2 ornamente care sunt mai lungi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea nu se scot, sunt corp comun cu "cusca" in care sta radio, clima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum le vopsesc?:)) am vazut altii care le'au vopsit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am apucat de vopsit tot ce e plastic in masina,ca aratau nasol. Eu mi-am facut vopseaua spray la culoare plasticelor la Apr!l'91(care e din Bv stie de cine zic).

 

Ceva rezultate:

post-136614-0-01833300-1407528465_thumb.

 

Mai am partea cu negru si "capacele" de la cotiera. :D

post-136614-0-03259200-1407528583_thumb.

Modificat de util_izator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai vopsit doar capacele , nu si manerele de pe usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea le-am vopsit primele sa vad cum iese(fiind ascunse riscul era mai mic in caz de ceva) si le-am pus inapoi ca nu mai puteam inchide usile :) ,si au mai ramas ce se vede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Muale - Poti sa imi spui de undei ai cumparat spray-ul pentru vopsirea manerelor si cat te-a costat? Imi plac cum au iesit, tot asa arata si acum, nu s-a cojit spray-ul de la temperatura ridicata? Ms anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit spray pt plastice de la Dupli Color, cumparat de la Temad (importator). Am mai vazut si in Praktiker.

Vopseaua se prezinta bine, nu s-a cojit.

post-66542-0-92166800-1407918074_thumb.j

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu mi-am facut manerele prin infoliere cu hidrotransfer. Este ceva de munca dar au iesit bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am facut manerele prin infoliere cu hidrotransfer. Este ceva de munca dar au iesit bine

 

si eu catu pe cineva care face hidrotransfer pentru niste elemente de interior

cam la ce bani te-a ajuns,si cate piese ai avut(eventual daca ai si niste poze)si daca este de durata?adica rezista,sau sunt "vurnerabile"

 

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor, felicitari pentru reconditionarea plasticelor si multumesc pentru toate informatiile postate.

In curand o sa va urmez si eu exemplul si ma apuc de smirlgheruit, frecat cu CIF... toate manerele si plasticele cauciucate de pe bord.

 

Am inteles ca cele 2 plastice lungi ce incadreaza vertical casetofonul, butoanele de aer se scot apasand pe ele si impingand in sus... e corect?

 

Si inca o intrebare va rog... cum pot scoate "consola/cusca" centrala, cea care gazduieste scrumiera si schimbatorul de viteze, cea in chenar rosu ? 

 

Am "furat" poza lui util_izator ca sa fiu cat se poate de explicit (imi cer scuze).

post-21856-0-88764900-1409188944_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca te-am putut ajuta si cu atat! :D

Eu nu m-am "riscat" s-o dau jos( e lipita bine),am izolat cu banda de hartie intre si nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

a incercat sa inveleasca consola centrala si manerele cu asa ceva?

160985295058_2-500x500.jpg      151007770489_1-500x500.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cu folie au facut cativa. pe manere e mai dificil, cel putin la cel de la sofer in zona butoanelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

plasticele facute prin hidrotransfer sunt dupa parerea mea cele mai frumoase. nu este usor sa le faci, asa cum par epe youtube. eu am stricat ceva folie pana mi-a reusit, si nu e asa de ieftina. trebuie sa ai ceva notiuni de vopsire cu pistolul.  fac niste baieti la preturi bune in tg. mures.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in tm sunt cativa baieti care se ocupa...cum da caldura si eu am ceva de lucru...sper sa iasa ok(mai greu cu datul jos....si lenea...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat si eu jos cauciucul ala la manerele de la Passatu meu, insa in unele locuri nu vrea sa mearga jos, si printre butoane e greu...

 

Le-am inmuiat in apa fierbinte, si dupa ce s-a racit putin apa, tot am facut cu unghia si cu un plastic. Sa incerc si cu CIF..?

post-104622-0-74543200-1422444862_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu incerca CIF. O sa le albesti.

Incearca cu o cartela de plastic sa indepartezi vopseaua de pe zone mari si apoi pasta de polish.

 

Asa arata la mine zona de schimbator si scrumiera(am folosit metoda de mai sus).

post-20276-0-57278200-1422446184_thumb.j

 

Bafta.

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am folosit CIF, si le-am albit putin...

 

O sa dau cu ceva solutie de polish, sau ceva pentr indepartare zgarieturi, am vazut ca este.

 

Daca nu, o sa le vopsesc negru si gata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa au iesit...am ceva sanse sa indepartez zgarieturile alea cu ceva solutie pentru indepartat zgarieturi?

 

Sau sa le vopsesc, si scap..?

post-104622-0-63637700-1422468579_thumb.

post-104622-0-23966400-1422468580_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru zgarieturi poti sa incerci o hartie abraziva cu granulatie cat mai mare.. peste 2000 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!