Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

Anul trecut am reconditionat manerele usilor fata la un Passat B4. Am folosit grund pentru plastic, vopsea neagra si lac mat, toate aerosol. Arata ca in prima zi :wub: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a incercat cineva sa vopseasca elementele de "lemn" din interior? eu am pachetul de lemn pe gti si as vrea sa il fac un gri inchis. problema e ca la suportul de pahare de ex am observat ca acea imitatie de lemn e lipita peste plasticul normal.

stiti cumva daca acea textura de lemn e practic lipita peste plasticul la toate componentele?

totul e la nivel acuma dar mi-e frica sa nu cumva sa dau jos imitatia de lemn si sa fie adancite piesele,etc...

sau as putea sa dau cu hartie abraziva putin si sa vopsesc peste imitatia de lemn? :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

vreau si eu sa imi vopsesc manerele de la interioare.....cum as putea sa le demontez?....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoti partea superioara cu o surubelnita.. grija sa nu deformezi plasticul

si apoi 2 suruburi mari si vreo 3 mai mici, si scoti si partea inferioara a manerului... smilger, curatat bine cu diluant, si spray aerosol vreo 3-4 straturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ale mele , doar dupa curatarea peliculei de deasupra ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

post-164-13314065721432_thumb.jpg

post-164-13314065940632_thumb.jpg

post-164-13314066142796_thumb.jpg

post-164-13314066347398_thumb.jpg

post-164-13314066550052_thumb.jpg

post-164-13314066904225_thumb.jpg

post-164-13314067095801_thumb.jpg

post-164-1331406727689_thumb.jpg

post-164-13314067478606_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am desfacut si eu toate manere de la usi aseara, si cel deasupra si si celalalt. Am frecat la ele cu cif, burete, unghie si cu carpa de am facut basica la deget. Mai am unu de facut. Nu sunt multumit de cum arata cu vopseaua data jos. Tin sa mentionez ca nu am le-am zgariat dar se vad ceva urme pe ele si m-am decis sa le vopsesc. Acum urmeaza sa ma mai documentez sa vad cu ce si cum sa le vopsesc. Sa aplic si lac sau nu. am sa revin cu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dai cu lac peste, o sa fie foarte lucioase - dar si rezistente.

Altfel, ar trebui un fuller pentru plastic, plus vopsea.

Totusi, o gramada de colegi au dat doar cu vopsea si s-su dovedit rezistente in timp.

Eu, la B5 am ales varianta colantarii.... la un moment dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi e frica sa nu inceapa sa luceasca in timp unde se uzeaza :( ca atunci s-ar vedea urat

Citeam undeva mai sus de ceva lac mat. este asa ceva?

Modificat de clopos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le.am spalat cu cif si axion cu o carpa de bumbac,cam vreo juma de zi...nu glumesc vreo ora jumate per element si dupa zic ca au ramas perfecte fara nevoia vopsirii si atentie mare sa nu le.zgariati,acum folosesc si un spray de interior mat (asta alta descoperire de a mea) si acuma ma simt ca intr.o masina noua...am sa revin cu poze pt cei interesati la capitolul masina mea.:)

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

post-57951-13347584664613_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi e frica sa nu inceapa sa luceasca in timp unde se uzeaza :( ca atunci s-ar vedea urat

Citeam undeva mai sus de ceva lac mat. este asa ceva?

E o vorba: de ce iti este frica nu scapi :(

La mine s-a intamplat exct asta, dupa un timp, prind luciu de la uzura. Si am patit asta de 2 ori (am scris si pe undeva prin topicul asta).

Exista lac mat, dar nu stiu daca exte mai rezistent la acest capitol.

Eu am ales sa le colantez si pana acum arata inca foarte bine (cred ca au un an de cand le-am facut).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cel de la sofer l-am acoperit cu folie carbomn la fel si insertiile de pe fiecare maner al usilor. acum caut si eu acel lac mat si ma apuc sa vopsesc plasticul.

toni: sper sa tina mult si bine, circul mai mult singur cu masina si in + fac doar 10k km pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite cum erau ale mele si cum au iesit dupa curatarea cu servetele umede :

Nu se vad Pozele foarte bine , au iesit perfect

post-164-13348543595907_thumb.jpg

post-164-1334854383221_thumb.jpg

post-164-13348544079057_thumb.jpg

post-164-13348544320735_thumb.jpg

post-164-13348544530519_thumb.jpg

Modificat de Turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata ft bine, si amele arata bine ca am avut grija sa nu le zgariu dar tot vreau sa le vopsesc, am gasit si lac mat. acum sa imi fac curaj sa le vopsesc :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, vreau sa va cer parerea! am demontat consola centrala de la un golf4 pt a o revopsi, si sunt in dubii daca sa merg pe negru mat sau negru lucios+lac pe :lateralele consolei,capacul suportului de pahare,plasticul din jurul butoanelor de ventilatie si capacul scrumierei.

am vazut pe net alte marci auto care aveau consolat centrala vopsita cu negru lucios,lacuit si dadea foarte bine!

ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la alte masini se vede bine negru lucios.

la bordul de golf 4 merge mat. sau ceva argintiu-aluminiu cum este la r32 (mai degraba faci din colant,la vopsea nu iese cum trebuie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inceput procesul! o sa merg pe negru mat.doar capacul scrumierei o sa fie lucios pt un contrast.poze dupa ce termin.in seara asta sau maine dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte multumit de rezultat. A iesit aproape ca nou. Imi pare rau ca am uitat sa fac poze inainte de vopsire sa vedeti cat erau de zgariate si sterse.

Oricum cine are golf 4/bora stie cum sunt plasticele respective.

post-86321-0-88346100-1335685250_thumb.j

post-86321-0-94487100-1335685277_thumb.j

post-86321-0-55450000-1335685288_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare

am observat k e prea mare tam-tam pentru elementele de interior. iata ce am facut eu: am curatat manerele, toata fatada din jurul casetofonului cu cif. ma gandisem si eu sa le vopsesc dar ce rost???? am cumparat niste autocolant carbon 3d pe care o sa il aplic cu feonul. e migalos si greu dar decat sa le vopsesc si apoi mai tarziu knd se uzeaza vopseaua ce fac? parerea mea, acum fiecare face cum doreste dar eu recomand autocolantul deoarece daca l-ai zgariat sau ceva e mai usor de schimbat decat sa te apuci sa vopsesti iar. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la consola de la sofer unde vin butoanele ce faci? cum faci sa vina autocolantu bine acolo :) fi serios o sa iasa un mare .... nu merita munca pentru cativa euro cat e o consola noua.

nici pentru vopsea nu garantez ca va tine o vesnicie dar cand se mai zgarie mai dai o mana de vopsea si tot asa :)

eu mi-am comandat manere noi si chiar isi merita bani.. facand un calcul cat ma duce vopseaua lacul si mana de lucru am ajuns la concluzia sa le cumpar noi

la golf 4 este cam 50E tot setu pentru 4 usi :P

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cele de Pacific,care par metalice ,lucioase?banuiesc ca sunt tot din plastic si vopsite,nu?Astea sunt foarte rezistente,nu am vazut sa se zgarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu plasti dip spray a incercat cineva sa acopere manerele de interior ale portierelor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!