Jump to content

Reconditionare Manere Interioare Usa exfoliate (zgiriate)


bj
 Share

Postare recomandată

MasinaPoporului

Intr-un final am reusit si eu sa imi reconditionez manerele de la portiere. Cam in graba (m-am apucat pe la 18.30 si acum e 20.10). Le-am curatat cu "spalatorul de sarma" dupa care le-am frecat cu "smirgher" granulatie 1000 dar merge si mai jos de 1000. Am folosit un spray de la userul @ Z X Z. Am dat 2 straturi la interval de 20 de minute. Cateva mici defecte...dar merge si asa.

4qpslg.jpg

10o1xjb.jpg

2dbukb6.jpg

Modificat de MasinaPoporului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de prima piesa de sus...ti-a mai ramas din vopseaua veche prin zona butoanelor la interior?Stiu ca e dificil de curatat acolo ca m-am apucat si eu de ele.Nu prinde vopseaua noua daca mai ramane cate ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
MasinaPoporului

A ramas ceva ceva dar nu prea se sesizeaza pentru ca sunt butoanele. Doar daca te uiti atent se observa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am distrus piesa cu o solutie de indepartat vopseaua originala asa ca m-am facut cu manere noi. :lol:

Oricum nu era de mine treaba asta.Gasisem un spray gri antracit ce imita foarte bine culoarea originala dar n-am mai avut ce sa vopsesc. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

problema cu vopseaua de spray sau cu cea pentru tabla e ca in timp, odata cu maturizarea (evaporarea solventului), isi pierde flexibilitatea si se exfoliaza sau se zgarie usor. acesta este motivul pt care vopseaua folosita de VAG are in compozitie ceara si cauciuc si isi pastreaza aderenta permanent dar se si zgarie usor. eu am incercat cateva compozitii in incercari repetate si am ajuns in cele din urma la un amestec de vopsea negru matt pt plastic(special) cu cauciuc siliconic dizolvat in diluant si omogenizate 15-20min. rezultatul este rezonabil aspectul fiind foarte apropiat de cel original chiar si la atingere. dupa aplicare si uscare aspectul este usor brobonat fata de original dar dupa o stergere prealabila cu carpa suprafata se uniformizeaza si devine mai mata. la incercarea cu unghia este putin mai rezistenta decat cea originala... problema este aceias ca si la cei care au mai incercat si alte variante si anume pregatirea suprafetelor pt vopsit... greu al dracului... se pare ca cel mai usor s-au curatat dupa ce au fost lasate la inmuiat cu lichid de frana 20-30min si frecate cu o carpa inmuiata in motorina. in acest fel nu este afectat plasticul iar degresarea se face cu apa si detergent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut . Spune mi te rog ce spray se foloseste pt a reface stratul acela ' cauciucat'? si de unde se poate cumpara? am cautat eu prin magazine 'spray cauciucat' dar nu am gasit.. vreau sa refac manerele interioare. .ca s-au facut urate rau , s au decojit.

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind acest topic m-am gandit sa imi reconditionez si eu manerele si cosola centrala si poate si capacul de la cheia de contact daca o sa am timp.M-am gandit ca la curatarea de vopseaua cauciucata voi incerca sa sablez piesele sa vedem cum iese,si daca totul e ok atunci le mai finisez cu un smirghel de 2000 si la vopsit voi folosi vopsea auto negru mat si lac de protectie,dar prima data voi aplica un spritz chit special pentru plastic,sa prinda vopseaua bine.Operatiunea o sa o execut acasa la un prieten care e vopsitor auto si mi le sufla el sa iasa bine :icon_thumright: voi reveni cu poze cand vor fi gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat peste tot o prezentare a modalitatii de scoatere a manerelor interioare pt un golf V ,dar nu am gasit decat pentru golf IV.

Asadar este cineva care a demontat manerele la golf V ,si daca da poate sa prezinte aici un tutorial.

Sincer imi par fragile si nu vreau sa trag ca nebunu de ele sa rup ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut,am si eu o intrebare....si sunt sigur ca ma pteti ajuta,as vrea sa imi vopsesc toate manerele din interiorul masini(la un golf 5)si ma intereseaza cum sa le desfac,si apoi cum se procedeaza cu vopsitul?care sunt pasii care trebuie sa-i urmez...(ce sparay etc...)multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt prinse in clipsuri deci se desfac prin "tragere" . vei gasi pe forum cum se desfac mai exact .

iti trebuie spray pt plastic . intai cureti/degresezi bine suprafata ce trebuie vopsita iar dupa aplici sprayul mai multe straturi pana se acopera bine suprafata . nu da prea mult spray sa nu se faca stropi . astepti 2-3min intre aplicarea straturilor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok merci frumos:) deci manerele nu sunt prinse in suruburi?celelalte din dreapta si respectiv spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare am auzit ca manerele de la golf 5 se desfac numai atunci cand desfaci toata fata usii?este adevarat,asa se procedeaza?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este adevarat. Trebuie demontata fata de usa pentru a putea da jos manerul. Trebuie tras cu incredere de ea pt ca este prinsa in cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok merci bine ca ma lamurit si pe mine cineva...merci inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manerele sunt partial fixate cu cleme (usa soferului, jumatatile inferioare ale celorlalte manere) si partial prinse in suruburi. Fetele de usi sunt la randul lor fixate partial cu aceste suruburi. Deci nu trage de fetele usilor. Vezi aici:

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?2749615

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am cuparat folie trei D, se aplica destul de greu pe manere dar iese o treaba super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut ocazia sa incerc DECANOL super pe plasticele cu vopsea cauciucata. Problema e ca pe langa vopsea ataca destul de rau si plasticul indiferent de metoda de aplicare, deci fara suparare nu e o solutie valabila.

Ramane tot varianta cu indepartarea mecanica + diluant care nu ataca plasticul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum se poate ca la mine nu a atacat plasticul deloc. Promit ca atunci cand ajung acasa voi face o poza de aproape manerelor sa vedeti ca nu e busit plasticul. Trebuie sa stii cum sa-l dai, adica strat subtire si uniform

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai "elegant" se curata cu apa calda, cif si un burete de spalat vase - se foloseste partea aceea mai aspra. E mai mult de munca, dar iese perfect si nu afecteaza plasticul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O solutie mai buna dupa parerea mea ar fi sa le infoliati. eu asa am facut .am cumparat o jumate de metru patrat de folie carbom 3m si le-am infoliat daca e cineva interesat sa vada cum au iesit pot pune poze.

Asta dupa ce le curatati de stratul de vopsea cauciucata .Eu chiar le-am smirgheluit cu foaie fina de 600.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si noi le-am colantat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da puneti fratilor poze sa vedem si noi ce a iesit :)) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folia carbon cred ca da cel mai bine pe plasticele care au fost vopsite. Necesita multa rabdare dar merita.

Iata ce a iesit la mine: http://vwbozzo.shutterfly.com/444

Urmeaza poze cu ele pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai lucrat frumos.

Felicitari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!